ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 вересня 2012 року м. ПолтаваСправа № 2а-1670/5511/12
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гіглави О.В.,
при секретарі - Дрижирук М.І.,
за участю:
прокурора - Кияниці Д.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Лубенського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Лубенської об'єднаної державної податкової інспекції Полтавської області Державної податкової служби до Товариства з обмеженою відповідальністю "Рембуд-інвест" про стягнення податкового боргу, -
В С Т А Н О В И В:
21 серпня 2012 року Лубенський міжрайонний прокурор в інтересах держави в особі Лубенської об'єднаної державної податкової інспекції Полтавської області Державної податкової служби (далі - Лубенська ОДПІ, позивач) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Рембуд-інвест" (далі - ТОВ "Рембуд-інвест", відповідач) про стягнення податкового боргу у розмірі 13067,39 грн.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилався на несплату відповідачем в строки, визначені податковим законодавством, узгодженої суми грошового зобов'язання у загальному розмірі 13067,39 грн, в тому числі з податку на додану вартість в сумі 9471,15 грн та по податку на прибуток в розмірі 3596,24 грн.
Прокурор в ході судового розгляду справи позовні вимоги підтримав, просив суд їх задовольнити.
Представник Лубенської ОДПІ в судове засідання не з'явився, направив до суду клопотання про розгляд справи за відсутності уповноваженого представника податкового органу (вх.№28200/12 від 17.09.2012).
Відповідач в судове засідання явку свого уповноваженого представника вдруге не забезпечив. Судові повістки про виклик в судові засідання, призначені на 04.09.2012 та на 20.09.2012, направлялись судом відповідачу за адресою: вул. Радянська, 33, кв. 26, м. Лубни, Полтавська область, 37500, яка внесена до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, повернулись до суду з відмітками пошти "адресат не з'явився" та "немає в офісі". З огляду на положення частини 8 статті 35, абзацу 2 частини 3 статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України судові повістки вважаються врученими відповідачу.
За таких обставин суд вважає за можливе провести розгляд справи за даної явки.
Розглянувши подані прокурором та позивачем документи, заслухавши пояснення прокурора, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, ТОВ "Рембуд-інвест" (ідентифікаційний код 35521353) зареєстроване 26.03.2008 виконавчим комітетом Лубенської міської ради Полтавської області, номер запису про державну реєстрацію 1 586 102 0000 000788 та знаходиться на податковому обліку в Лубенській ОДПІ.
23.09.2011 Лубенською ОДПІ проведено камеральну перевірку податкової звітності ТОВ "Рембуд-інвест" з податку на додану вартість за липень, серпень 2011 року.
За результатами перевірки позивачем складений акт №2362/15-35521353 від 23.09.2011, в якому зафіксовано порушення відповідачем підпункту 49.18.1 пункту 49.18 статті 49, пункту 203.1 статті 203 Податкового кодексу України, а саме, відповідачем у встановлений законодавством строк не подано декларацій з податку на додану вартість за липень 2011 року (граничний строк подання - 22.08.2011) та серпень 2011 року (граничний строк подання - 20.09.2011).
Відповідно до положень пункту 120.1 статті 120 Податкового кодексу України неподання або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати та сплачувати податки, збори податкових декларацій (розрахунків), - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 170 гривень. Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.
На підставі акту перевірки №2362/15-35521353 від 23.09.2011 податковим органом 22.11.2011 прийнято податкове повідомлення-рішення №0001321501 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 1190,00 грн, яке направлялося на адресу відповідача рекомендованим листом з повідомленням про вручення та отримане останнім 29.11.2011, про що свідчить наявна у матеріалах справи копія зворотнього повідомлення про вручення поштового відправлення.
23.11.2011 Лубенською ОДПІ проведено камеральну перевірку податкової звітності ТОВ "Рембуд-інвест" з податку на додану вартість за вересень, жовтень 2011 року.
За результатами перевірки позивачем складений акт №3068/15-35521353 від 23.11.2011, в якому зафіксовано порушення відповідачем підпункту 49.18.1 пункту 49.18 статті 49, пункту 203.1 статті 203 Податкового кодексу України, а саме, відповідачем у встановлений законодавством строк не подано декларацій з податку на додану вартість за вересень 2011 року (граничний строк подання - 20.10.2011) та жовтень 2011 року (граничний строк подання - 21.11.2011).
На підставі акту перевірки №3068/15-35521353 від 23.11.2011 податковим органом 07.12.2011 прийнято податкове повідомлення-рішення №0001361501 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 2040,00 грн, яке направлялося на адресу відповідача рекомендованим листом з повідомленням про вручення, проте вказаний лист повернувся до податкового органу з відміткою пошти від 23.01.2012 "за закінченням терміну зберігання".
16.02.2012 Лубенською ОДПІ проведено камеральну перевірку податкової звітності ТОВ "Рембуд-інвест" з податку на додану вартість за листопад, грудень 2011 року.
За результатами перевірки позивачем складений акт №450/15-35521353 від 16.02.2012, в якому зафіксовано порушення відповідачем підпункту 49.18.1 пункту 49.18 статті 49, пункту 203.1 статті 203 Податкового кодексу України, а саме, відповідачем у встановлений законодавством строк не подано декларацій з податку на додану вартість за листопад 2011 року (граничний строк подання - 20.12.2011) та грудень 2011 року (граничний строк подання - 20.01.2012).
На підставі акту перевірки №450/15-35521353 від 16.02.2012 податковим органом 26.03.2012 прийнято податкове повідомлення-рішення №0001521501 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 2040,00 грн, яке направлялося на адресу відповідача рекомендованим листом з повідомленням про вручення, проте вказаний лист повернувся до податкового органу з відміткою пошти від 03.05.2012 "за закінченням терміну зберігання".
26.03.2012 Лубенською ОДПІ проведено камеральну перевірку податкової звітності ТОВ "Рембуд-інвест" з податку на додану вартість за січень, лютий 2012 року.
За результатами перевірки позивачем складений акт №327/15-35521353 від 26.03.2012, в якому зафіксовано порушення відповідачем підпункту 49.18.1 пункту 49.18 статті 49, пункту 203.1 статті 203 Податкового кодексу України, а саме, відповідачем у встановлений законодавством строк не подано декларацій з податку на додану вартість за січень 2012 року (граничний строк подання - 20.02.2012) та лютий 2012 року (граничний строк подання - 20.03.2012).
На підставі акту перевірки №327/15-35521353 від 26.03.2012 податковим органом 16.05.2012 прийнято податкове повідомлення-рішення №0001691501 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 2040,00 грн, яке направлялося на адресу відповідача рекомендованим листом з повідомленням про вручення, проте вказаний лист повернувся до податкового органу з відміткою пошти від 27.06.2012 "за закінченням терміну зберігання".
Відповідно до пункту 57.3 статті 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1-54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Згідно з пунктом 58.3 статті 58 цього Кодексу податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) юридичній особі, якщо його передано посадовій особі такої юридичної особи під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення.
Податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) фізичній особі, якщо його вручено їй особисто чи її законному представникові або надіслано на адресу за місцем проживання або останнього відомого її місцезнаходження фізичної особи з повідомленням про вручення. У такому самому порядку надсилаються податкові вимоги та рішення про результати розгляду скарг.
У разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.
Рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку (пункт 56.1 статті 56 зазначеного Кодексу).
Судом не виявлено доказів здійснення відповідачем передбаченої пунктом 56.1 статті 56 Податкового кодексу України процедури адміністративного оскарження податкових повідомлень-рішень №0001691501 від 16.05.2012, №0001521501 від 26.03.2012, №0001361501 від 07.12.2011 та №0001321501 від 22.11.2011, а також їх оскарження до суду.
Отже, суд не знаходить правових підстав та фактичних даних для висновку про те, що вказані податкові повідомлення-рішення Лубенської ОДПІ порушують права та охоронювані законом інтереси ТОВ "Рембуд-інвест" у сфері публічно-правових відносин і тому не створюють для нього обов'язку виконати їх владні приписи у частині сплати грошового зобов'язання.
Відповідно до пункту 129.4 статті 129 Податкового кодексу України пеня, визначена підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
Пунктом 129.5 вказаної статті встановлено, що зазначений розмір пені застосовується щодо всіх видів податків, зборів та інших грошових зобов'язань, крім пені, яка нараховується за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності, що встановлюється відповідним законодавством.
На підставі вказаних норм, Лубенською ОДПІ відповідачу нарахована пеня у загальному розмірі 6127,33 грн, в тому числі за несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобов'язання з податку на додану вартість нараховано пеню в сумі 2161,15 грн та за несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобов'язання з податку на прибуток нараховано пеню в сумі 3966,18 грн.
Станом на момент подачі позову пеня, що нарахована податковим органом за несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобов'язання з податку на прибуток у розмірі 3966,18 грн зменшена за рахунок її погашення на суму 370,00 грн та становить 3596,24 грн.
Таким чином, сума податкового боргу, що рахується за ТОВ "Рембуд-інвест" в загальному розмірі (з урахуванням пені) становить 13067,39 грн, в тому числі з податку на додану вартість в сумі 9471,15 грн та з податку на прибуток в розмірі 3596,24 грн.
Відповідно до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Підпунктом 6.2.1 пункту 6.2 статті 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (чинного на момент винесення податкової вимоги) визначено, що у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Згідно підпункту 6.2.4 пункту 6.2 статті 6 цього Закону податкова вимога вважається надісланою (врученою) юридичній особі, якщо її передано посадовій особі такої юридичної особи під розписки або надіслано листом з повідомленням про вручення. Податкова вимога вважається надісланою (врученою) фізичній особі, якщо її вручено особисто такій фізичній особі або її законному представникові чи надіслано листом на її адресу за місцем проживання або останнього відомого місця її знаходження із повідомленням про вручення. У такому самому порядку надсилаються податкові повідомлення. У разі коли податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення або податкові вимоги у зв'язку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти податкове повідомлення або податкову вимогу, незнаходженням фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, податковий орган розміщує податкове повідомлення або податкові вимоги на дошці податкових оголошень, встановленій на вільному для огляду місці біля входу до приміщення податкового органу. При цьому день розміщення такої податкової вимоги вважається днем її вручення.
Відповідно до вказаних вище правових норм, Лубенською ОДПІ виставлено відповідачу першу податкову вимогу №1/124 від 23.11.2010, яка направлялася на адресу відповідача рекомендованим листом з повідомленням про вручення, проте вказаний лист повернувся до податкового органу з відміткою пошти від 10.01.2011 "за закінченням терміну зберігання".
Згідно інформації Лубенської ОДПІ від 31.08.2012, після направлення відповідачу першої податкової вимоги сума податкового боргу не переривалась з початку виникнення.
Докази повної оплати чи погашення відповідачем в інший спосіб спірної суми боргу у матеріалах справи відсутні. Натомість, наявні у матеріалах справи облікові картки особового рахунку відповідача з відповідних податків свідчать про наявність у відповідача податкового боргу в загальній сумі 13067,39 грн, в тому числі з податку на прибуток в розмірі 3596,24 грн та з податку на додану вартість в розмірі 9471,15 грн.
При цьому, суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог в повному обсязі, виходячи з наступного.
Згідно підпунктів 20.1.18 та 20.1.28 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частин; застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.
Пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України передбачено, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Тобто, приписами пункту 95.1 статті 95 Податкового кодексу України встановлено черговість вжиття податковим органом заходів щодо погашення податкового боргу: спочатку приймаються заходи зі стягнення коштів з платника податків, та лише у разі їх недостатності, погашення податкового боргу здійснюється за рахунок майна платника, що перебуває у податковій заставі.
Відповідно до пункту 95.3 статті 95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, які його обслуговують, здійснюється за рішенням суду, яке направляється для виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Однак, позивачем в порушення вказаної черговості вжиття податковим органом заходів щодо погашення податкового боргу, що визначена пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України, одночасно заявлено вимоги про стягнення з відповідача суми податкового боргу за рахунок всіх його активів, в тому числі і коштів.
Враховуючи зазначені вище положення Податкового кодексу України, суд дійшов до висновку, що чинним законодавством податковому органу надано право звертатись до суду з позовами про стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, а в разі недостатності коштів на рахунках, звертатись до суду за дозволом на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Отже, позовні вимоги Лубенського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Лубенської ОДПІ підлягають задоволенню лише в частині стягнення з відповідача коштів в рахунок погашення податкового боргу в загальному розмірі 13067,39 грн, в тому числі з податку на додану вартість в сумі 9471,15 грн та з податку на прибуток в розмірі 3596,24 грн.
Відповідно до частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно із частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Лубенської об'єднаної державної податкової інспекції Полтавської області Державної податкової служби до Товариства з обмеженою відповідальністю "Рембуд-інвест" про стягнення податкового боргу задовольнити частково.
Стягнути з рахунків Товариства з обмеженою відповідальністю "Рембуд-інвест" (ідентифікаційний код юридичної особи 35521353) кошти на погашення податкового боргу:
- з податку на додану вартість в розмірі 9471,15 грн (дев'ять тисяч чотириста сімдесят одна гривня п'ятнадцять копійок) на р/р 31119029700011, одержувач УДКСУ у Полтавській області, код 37710415, МФО 831019;
- з податку на прибуток в розмірі 3596,24 грн (три тисячі п'ятсот дев'яносто шість гривень двадцять чотири копійки) на р/р 31117009700011, одержувач УДКСУ у Полтавській області, код 37710415, МФО 831019.
В решті позову відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 24 вересня 2012 року.
Суддя О.В. Гіглава