ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
14 вересня 2012 р. Справа №2а-6762/12/0170/25
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Кононової Ю.С., за участю секретаря судового засідання - Зайцевої М.О., представника позивача - Вальвакова С.В., представника відповідача - Кузьміна В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Дочірнього підприємства «Кримавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» до Державної податкової інспекції у м. Ялті АР Крим Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду АРК з позовом, в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення № 0001381701 від 15.06.2012 року, винесене ДПІ у м. Ялті АР Крим ДПС.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем була проведена документальна позапланова перевірка позивача, за результатами якої встановлено заниження податку з доходів фізичних осіб на суму 2,29 гривень, неповне відображення даних про суми доходів на користь фізичних осіб у податковому розрахунку за 1 квартал 2012 року та несвоєчасне перерахування податку з доходів фізичних осіб за період липень - листопад 2011 року, за що до позивача застосовані штрафні санкції, а саме: 25% від несплачених та несвоєчасно сплачених сум, відповідно до ст.. 127 Податкового Кодексу України, у розмірі 14894,50 гривень, а також 510 гривень штрафу відповідно до п. 119.2 ст. 119 Податкового Кодексу України. З даним рішенням не згодні, оскільки нарахування та сплата податкового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб в сумі 59576 гривень була здійснена позивачем в повному обсязі, а тому відповідач не мав права нараховувати їм штрафні санкції у розмірі, визначеному ст.. 127 ПК України. Крім того, філія «Ялтинська дорожня експлуатаційна дільниця», не є юридичною особою, а тому на думку позивача, ДПІ у м. Ялті не мала права виносити відносно нього податкове повідомлення - рішення.
Представник відповідача позовні вимоги не визнав, надав письмові заперечення, в яких зазначив, що філія «Ялтинська дорожня експлуатаційна дільниця» ДП «Кримавтодор» зареєстрована в ДПІ у м. Ялті як платник окремих видів податку, самостійно здійснює нарахування, утримання та сплату податку з доходів фізичних осіб, а отже повинна самостійно нести відповідальність за порушення податкового законодавства. В ході проведення перевірки було встановлено, що позивач несвоєчасно перерахував податок з доходу фізичних осіб за липень 2011 року в сумі 19613,55 гривень, за серпень 2011 року в сумі 17382,52 гривень, за вересень 2011 року в сумі 14217,35 гривень, за листопад 2011 року в сумі 8362,50 гривень, а також занизив податок з доходів фізичних осіб за січень 2012 року в сумі 2,29 гривень, не відобразивши в повному обсязі доходи на користь фізичних осіб у податковому розрахунку за 1 квартал 2012 року, у зв'язку з чим вважає застосування до позивача штрафних санкцій відповідно до п. 119.2 ст. 119 ПК України, а також у розмірі, передбаченому ст.. 127 ПК України правомірним.
Суд, вислухавши пояснення представника позивача, заперечення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими частково виходячи з наступного.
Судом встановлено, що філія «Ялтинська дорожня експлуатаційна дільниця» Дочірнього підприємства «Кримавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» зареєстрована в Єдиному державному реєстрі організацій України з правовим статусом суб'єкта - без права юридичної особи. Відповідно до Положення, є відособленим підрозділом Головного підприємства - ДП «Кримавтодор» ВАТ «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» (а.с. 37,38-40).
З 29.04.1995 року Філія «Ялтинська дорожня експлуатаційна дільниця» Дочірнього підприємства «Кримавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» перебуває на податковому обліку в ДПІ у м. Ялті, як платник окремих видів податку, в тому числі податку з доходів фізичних осіб.
17.05.2012 року Філія «Ялтинська ДЕД» звернулась до ДПІ в м. Ялті з проханням провести в них позапланову перевірку, на підставі чого 17.05.2012 року ДПІ в м. Ялті був виданий відповідний наказ про проведення документальної позапланової виїзної перевірки позивача та видане направлення на її проведення (а.с. 71-73).
За результатами проведеної документальної позапланової перевірки позивача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2011 року по 31.03.2012 рік ДПІ в м. Ялті АР Крим ДПС було складено акт № 726/22-01/03448422/90 від 31.05.2012 року (а.с. 6-26).
Відповідно до висновків цього акту, окрім іншого, було встановлено порушення позивачем:
- Пп. 168.1.5 п. 168.1 ст. 168 Податкового кодексу України в частині несвоєчасності перерахування податку з доходу фізичних осіб за липень 2011 року в сумі 19613,55 гривень, за серпень 2011 року в сумі 17382,52 гривень; за вересень 2011 року в сумі 14217,35 гривень, за листопад 2011 року в сумі 8362,50 гривень;
- Пп. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 Податкового Кодексу України в частині заниження податку з доходів фізичних осіб за січень 2012 року на суму 2,29 гривень;
- Абз. «б» п. 176.2 ст. 176, п. 119.2 ст. 119 Податкового Кодексу України в частині неповного відображення у податковому розрахунку за 1 квартал 2012 року (ф. 1-ДФ) даних про суму додаткового блага, отриманого у вигляді безоплатно наданих послуг міжнародного зв'язку - роумінгу.
До таких висновків податкова інспекція дійшла внаслідок наступних встановлених під час перевірки обставин.
Так, перевіркою правильності визначення сукупного оподатковуваного доходу за період з 01.01.2011 року по 31.03.2012 року встановлено, що Філія ЯДЕД ДП «Кримавтодор» здійснювала витрати за надані послуги зв'язку ПРАТ «МТС Україна», у тому числі за надані послуги міжнародного роумінгу, розмір яких в січні 2012 року склав 10,83 гривень.
Документи, які б свідчили про службове відрядження працівників підприємства за кордон до перевірки пред'явлені не були, письмові пояснення з цього приводу не надані, у зв'язку з чим відповідач дійшов висновку, що витрати підприємства за послуги міжнародного зв'язку не пов'язані з господарською діяльністю підприємства.
Таким чином, відповідачем було встановлено, що позивач не нарахував, не утримав та не сплатив до бюджету податок з доходу, отриманого у вигляді безоплатно наданих послуг міжнародного зв'язку - роумінгу в сумі 13,02 гривень (з урахуванням ПДВ та ПФ), а отже занизив податок з доходу фізичних осіб за січень 2012 року на суму 2,29 гривень (13,02 грн..* 1,17647.*15%).
Крім того, перевіркою встановлено, що у податкових розрахунках про суми доходів, сплачених на користь фізичних осіб за 1 квартал 2012 року встановлено порушення п. 176.2 ст. 176, п. 119.2 ст. 119 Податкового Кодексу України в частині неповного відображення даних. Так, у податковому розрахунку за 1 квартал 2012 року не відображена сума податкового блага, отриманого у вигляді безоплатно наданих послуг міжнародного зв'язку - роумінгу.
Також, в результаті перевірки повноти і своєчасності перерахування до бюджету нарахованих сум податку з доходів фізичних осіб було встановлено, що податок з доходу фізичних осіб перераховувався до бюджету пропорційно виплаченої заробітної плати, але у зв'язку з тим, що підприємство мало заборгованість по заробітній платі, податок з доходів фізичних осіб перераховувався до бюджету несвоєчасно.
Таким чином, було встановлено несвоєчасне перерахування податку з доходу фізичних осіб за липень 2011 року в сумі 19613,55 гривень, за серпень 2011 року в сумі 17382,52 гривень, за вересень 2011 року в сумі 14217,35 гривень, за листопад 2011 року в сумі 8362,50 гривень.
Також перевіркою було встановлено, що за період з 01.01.2011 року по 31.03.2012 рік податкові розрахунки сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (1-ДФ) подані до ДПІ у м. Ялті своєчасно.
На підставі встановлених під час перевірки порушень, ДПІ у м. Ялті АР Крим ДПС 15.06.2012 року було винесене податкове повідомлення - рішення № 0001381701, яким, відповідно до п. 123.1 ст. 123, п. 119.2 ст. 119, п. 127.1 ст. 127 Податкового Кодексу України збільшено суму грошового зобов'язання Філії «Ялтинська дорожня експлуатаційна дільниця» ДП «Кримавтодор» ВАТ «ДАК Автомобільні дороги України» за платежем: податок з доходу фізичних осіб на загальну суму 15406,50 гривень, з яких 2 гривні - основний платіж та 15404,50 гривень - штрафні санкції (а.с. 27).
Суд вважає зазначене повідомлення - рішення частково протиправним та таким, що підлягає скасування судом в частині нарахування штрафної санкції у розмірі 14894 гривень виходячи з наступного.
Стаття 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органу владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, яких він повинен дотримуватись при реалізації дискреційних повноважень владного суб'єкта, встановлюючи чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до п. 15.1 ст. 15 Податкового Кодексу України, платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Згідно ст.. 95 Цивільного Кодексу України, до відокремлених підрозділів юридичної особи належать філії та представництва.
Згідно ст.. 18 Податкового Кодексу України, податковим агентом визнається особа, на яку цим Кодексом покладається обов'язок з обчислення, утримання з доходів, що нараховуються (виплачуються, надаються) платнику, та перерахування податків до відповідного бюджету від імені та за рахунок коштів платника податків.
Податкові агенти прирівнюються до платників податку і мають права та виконують обов'язки, встановлені цим Кодексом для платників податків.
Позивач зареєстрований в ДПІ у м. Ялті як платник податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються податковим агентом, а отже зобов'язаний виконувати всі обов'язки платника, передбачені ст.. 16 Податкового Кодексу України.
Відповідно до пп. 164.1.2. п. 164.1 ст. 164 Податкового Кодексу України, загальний місячний оподатковуваний дохід складається із суми оподатковуваних доходів, нарахованих (виплачених, наданих) протягом такого звітного податкового місяця.
Згідно з пп. 168.1.1. п. 168.1 ст.. 168 Податкового Кодексу України, податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу.
Згідно з п. 176.2 (б) ст.. 176 Податкового Кодексу України, особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов'язані: подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до органу державної податкової служби за місцем свого розташування. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку податковим агентом протягом звітного періоду.
Згідно з п. 119.2 ст. 119 Податкового Кодексу України, неподання, подання з порушенням встановлених строків, подання не у повному обсязі, з недостовірними відомостями або з помилками податкової звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, суми утриманого з них податку - тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 510 гривень.
Судом встановлено та не заперечується представником позивача, що Філією ЯДЕД ДП «Кримавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України», як податковим агентом, в січні 2012 року не був нарахований, утриманий та сплачений до бюджету податок з доходу, отриманого у вигляді безоплатно наданих послуг міжнародного зв'язку - роумінгу у сумі 13,02 гривень, в результаті чого було занижено податок з доходу фізичних осіб на суму 2,29 гривень (13,02*1,17647*15%). Сума вказаного доходу не була також позивачем відображена у податковому розрахунку за 1 квартал 2012 року.
Відповідно до п. 127.1 ст. 127 Податкового Кодексу України, ненарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) податків платником податків, у тому числі податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків, -
тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.
Таким чином, суд вважає, що відповідачем було правомірно визначено позивачу податкове зобов'язання зі сплати податку з доходу фізичних осіб в сумі 2 гривні та нараховані штрафні санкції за не нарахування, неутримання та несплату податку до бюджету в зазначеній сумі, відповідно до ст.. 127 ПК України, в розмірі 25%, сума яких складає 0,50 гривень, а також штрафні санкції за неповне відображення у податковому розрахунку за 1 квартал 2012 року даних про суму додаткового блага, отриманого у вигляді безоплатно наданих послуг міжнародного зв'язку - роумінгу в сумі 510 гривень.
Щодо застосування штрафних санкцій в інший частині, суд зазначає наступне:
Згідно з пп. 162.1.3 п. 162.1 ст. 162 Податкового Кодексу України, платниками податку на доходи фізичних осіб є - податковий агент.
Відповідно до п. 176.2 ст. 176 Податкового Кодексу України, особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов'язані: своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок.
Відповідачем під час проведення перевірки було встановлено, що за період з 01.01.2011 року по 31.03.2012 рік позивачем було своєчасно подано до ДПІ у м. Ялті податкові розрахунки сум доходу, нарахованого на користь платника податку, і сум утриманого податку. Так, було нараховано податку в сумі 265287,84 гривень та перераховано до бюджету податку з доходів фізичних осіб усього 268495,02 гривень.
В той же час, відповідачем встановлено несвоєчасне перерахування позивачем податку на доходи фізичних осіб в загальній сумі 59576 гривень.
Так, згідно наданої позивачем бухгалтерської довідки, копій платіжних доручень, дані яких підтверджуються даними картки особового рахунку платника - позивача, представленою представником ДПІ у м. Ялті, позивачем було прострочено оплату податку на доходи фізичних осіб: за липень 2011 року в сумі 19613,55 гривень - на 2 дні; за серпень 2011 року в сумі 17382,52 гривень - на 18 днів; за вересень 2011 року в сумі 14217,35 гривень - на 3 дні; за листопад 2011 року в сумі 8362,50 гривень - на 6 днів (а.с. 28, 29,30, 74-79).
Виявивши зазначене порушення, ДПІ у м. Ялті, податковим повідомленням - рішенням від 15.06.2012 року застосувала до позивача штрафні санкції у розмірі 25% від суми податку на доходи фізичних осіб, щодо якої було встановлено несвоєчасне перерахування, у розмірі 14894 гривень, відповідно до п. 127.1 ст. 127 Податкового Кодексу України.
Проте, як вбачається з диспозиції статті 127 Податкового Кодексу України, вона передбачає відповідальність за ненарахування, неутримання та/або несплату (неперерахування) податків платником податків, у тому числі податковим агентом.
В даному випадку судом встановлено, що має місце несвоєчасне перерахування позивачем своєчасно узгодженої суми грошового зобов'язання, відповідальність за що передбачена статтею 126 Податкового Кодексу України та складає 10 відсотків погашеної суми податкового боргу при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання.
При цьому суд не приймає до уваги доводи представника відповідача, що норми цієї статті не поширюються на позивача, оскільки він є лише податковим агентом, оскільки дана стаття не встановлює обмежень щодо суб'єктного складу цього порушення, а лише передбачає відповідальність для платника податку, яким також є податковий агент згідно з пп. 162.1.3 п. 162.1 ст. 162 Податкового Кодексу України.
Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідачем була неправомірно застосована штрафна санкція за несвоєчасне перерахування позивачем податку на доходи фізичних осіб в сумі 59576 гривень згідно з п. 127.1 ст. 127 Податкового Кодексу України виходячи з 25 відсотків погашеної суми податкового боргу, в сумі 14894 гривень, а тому в цій частині податкове повідомлення - рішення № 0001381701 від 15.06.2012 року є протиправним та має бути скасоване судом.
Під час судового засідання, яке відбулось 14.09.2012 р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено 17.09.2012 р.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 160-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення № 0001381701 від 15.06.2012 року, винесене Державною податковою інспекцією в м. Ялті АР Крим ДПС в частині визначення до сплати штрафної санкції у розмірі 14894 гривень.
В інший частині позову - відмовити.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя підпис Ю.С. Кононова