Ухвала суду № 26078839, 13.09.2012, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.09.2012
Номер справи
2а-3542/12/2070
Номер документу
26078839
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 вересня 2012 р.Справа № 2а-3542/12/2070Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Зеленського В.В.

Суддів: П'янової Я.В. , Чалого І.С.

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Західної міжрайонної державної податкової інспекції м. Харкова Харківської області Державної податкової служби України на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 24.04.2012р. по справі № 2а-3542/12/2070

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Техноспецмаркетинг"

до Західної міжрайонної державної податкової інспекції м. Харкова Харківської області Державної податкової служби України

про визнання дій неправомірними,

ВСТАНОВИЛА:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Техноспецмаркетинг" (далі по справі - позивач) звернулось до суду з позовом до Західної міжрайонної державної податкової інспекції м. Харкова Харківської області Державної податкової служби України (далі по справі - відповідач) в якому просило суд:

- визнати дії відповідача щодо відмови в видачі свідоцтва про перереєстрацію позивача як платника ПДВ неправомірними;

- зобов'язати відповідача видати нове свідоцтво платника ПДВ у зв'язку зі зміною місцезнаходження.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 24.04.2012 року зазначений позов задоволено .

Визнано дії Західної міжрайонної Державної податкової інспекції м. Харкова Харківської області Державної податкової служби щодо відмови в видачі свідоцтва про перереєстрацію ТОВ "Техноспецмаркетинг" як платника податку на додану вартість неправомірними.

Зобов'язано Західну міжрайонну Державну податкову інспекцію м. Харкова Харківської області Державної податкової служби вчинити дїї щодо видачі свідоцтва платника податку на додану вартість ТОВ "Техноспецмаркетинг".

Стягнуто з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Техноспецмаркетинг" (АДРЕСА_1, код ЄДРПОУ 37093546) сплачений при поданні позову судовий збір в розмірі 32 (тридцять дві) гривні 19 коп.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідачем подано апеляційну скаргу.

В апеляційній скарзі, посилаючись на порушення судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваної постанови норм матеріального та процесуального права, відповідач просить постанову Харківського окружного адміністративного суду від 24.04.2012 року скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач, зокрема, посилається на порушення судом першої інстанції приписів норм чинного законодавства.

На підставі п. 2 ч. 1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України справа розглядається в порядку письмового провадження за наявними в справі матеріалами.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши в межах апеляційної скарги рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що ТОВ "Техноспецмаркетинг" пройшло в установленому законом порядку державну реєстрацію юридичної особи, перебуває в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців за кодом 37093551, перебуває на обліку в органах податкової служби з 04.06.2010 року за № 203.

27.10.2011 року ТОВ "Техноспецмаркетинг" до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Харкова було подано реєстраційну заяву платника податку на додану вартість у зв'язку зі зміною місцезнаходження. До заяви були додані копія свідоцтва про державну реєстрацію, копія довідки статистики, копія паспорту та коду директора, копія протоколу про зміну місцезнаходження, оригінал свідоцтва платника ПДВ.

На запит податкового органу на встановлення місцезнаходження № 319/15-02-12 від 27.10.2011 року відділом податкової міліції була складена довідка № 1169/26-12 від 01.11.2011 року про встановлення місцезнаходження платника податків, з якої вбачається, що за результатами проведення необхідних та достатніх заходів щодо встановлення місцезнаходження платника податків, місцезнаходження ТОВ "Техноспецмаркетинг" за адресою АДРЕСА_1 не встановлено.

Приймаючи рішення про задоволення позову, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач діяв не на підставі, не в межах повноважень та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Колегія суддів погоджується з рішенням суду першої інстанції з огляду на наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, розглянувши подані позивачем заявки за формою 1-ПДВ від 27.10.2011 року, листом від 04.11.2011 року № 11261/10/15-02-27 Державна податкова інспекція у Жовтневому районі м. Харкова повідомила позивача, що при заповненні даної заяви заявником порушені вимоги, а саме: п. 7.2 розділу ІІІ Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 22.12.2010 року № 978, зареєстрованого в Міністерства юстиції України 29.12.2010 року за № 1400/18695, де вказано, що усі розділи реєстраційної заяви підлягають заповненню.

Також, згідно п. 10 розділу Положення, де зазначено, що при заповненні заяви про реєстрацію мають бути відображені обов'язкові реквізити та надані достовірні дані. У зв'язку з чим, перевіряючи достовірні дані та заповнені реквізити у наданих заявах від 27.10.2011 року податковим органом було встановлено, що ТОВ "Техноспецмаркетинг" не знаходиться за адресою АДРЕСА_1, на підставі чого відповідач прийняв рішення, що у наданих заявках вказані недостовірні дані відносно адреси (місцезнаходження) підприємства та на підставі п. 10 розділу ІІІ Положення запропонував надати нову реєстраційну заяву з достовірними даними.

Колегія суддів зазначає, що підпунктом 183.1 ст. 183 Податкового Кодексу України передбачено, що будь-яка особа, що підлягає обов'язковій реєстрації чи прийняла рішення про добровільну реєстрацію як платника податку, подає до органу державної податкової служби за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) реєстраційну заяву.

У відповідності до п. 183.15 ст. 183 Податкового Кодексу України у разі зміни платником податку місцезнаходження (місця проживання) або його переведення на обслуговування до іншого органу державної податкової служби зняття такого платника з обліку в одному органі державної податкової служби і взяття на облік в іншому здійснюється в порядку, встановленому центральним органом державної податкової служби.

У відповідності до п. 1 розділу 4 Положення про реєстрацію платника податку на додану вартість, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації від 22.12.2010 року № 978, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.12.2010 року за № 1400/18695 (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) (надалі - Положення) перереєстрація платника ПДВ проводиться та Свідоцтво підлягає заміні у разі виникнення змін у даних платника ПДВ, які стосуються коду ЄДРПОУ, податкового номера, який надається податковими органами, та/або найменування (прізвища, імені, по батькові), та/або місцезнаходження (місця проживання) платника ПДВ, і якщо зміни не пов'язані із припиненням платника ПДВ, крім випадків, визначених підпунктом 16.1 пункту 16 розділу III цього Положення.

Для заміни Свідоцтва платник ПДВ зобов'язаний у двадцятиденний строк після виникнення змін подати до податкового органу, в якому перебуває на обліку, додаткову реєстраційну заяву з позначкою "Перереєстрація". До такої заяви мають бути додані Свідоцтво та всі засвідчені копії Свідоцтва.

Податковий орган видає платнику ПДВ нове Свідоцтво (за новим номером) замість старого в такому самому порядку, як і при реєстрації.

У відповідності до розділу 3 Положення, реєстрація осіб платниками ПДВ, перереєстрація та заміна свідоцтв про таку реєстрацію проводяться шляхом внесення записів до Реєстру із формуванням за кожним таким записом окремого номера свідоцтва і визначення дати початку його дії та дати анулювання.

Будь-яка особа, що підлягає обов'язковій реєстрації чи прийняла рішення про добровільну реєстрацію як платника ПДВ, подає до податкового органу за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) реєстраційну заяву платника податку на додану вартість за формою N 1-ПДВ (додаток 1).

При реєстрації платника ПДВ обов'язково проводиться перевірка його реєстраційних даних з Єдиного банку даних про платників податку - юридичних осіб або Реєстру самозайнятих осіб. Дані реєстраційної заяви мають бути достовірними та відповідати відомостям Єдиного державного реєстру.

З метою перевірки достовірності даних про заявника податковий орган може звернутись до державного реєстратора за отриманням витягу з Єдиного державного реєстру.

Колегією суддів встановлено, що відповідач не звертався до державного реєстратора за отриманням витягу з Єдиного державного реєстру відносно позивача.

Якщо в заяві про реєстрацію не зазначені обов'язкові реквізити, надані недостовірні або неповні дані (крім розділу 15 такої заяви), її не скріплено печаткою заявника, не підписано заявником (для фізичних осіб), відповідальною особою заявника (для юридичних осіб) чи особою, яка має документально підтверджене повноваження щодо підпису реєстраційної заяви від особи, яка реєструється платником ПДВ, то протягом 10 робочих днів від дня отримання заяви податковий орган звертається до особи з письмовою пропозицією надати нову заяву про реєстрацію (із зазначенням підстав неприйняття попередньої).

Податковий орган відмовляє в реєстрації особи як платника ПДВ, якщо за результатами розгляду реєстраційної заяви та/або поданих документів встановлено, що особа не здійснює постачання товарів/послуг або не відповідає вимогам, визначеним статтею 180, пунктом 181.1 статті 181, пунктом 182.1 статті 182 та пунктом 183.7 статті 183 розділу V Кодексу (пункт 5 розділу I, пункти 3, 4, підпункт 5.1 пункту 5 розділу III Положення), або якщо існують обставини, які є підставою для анулювання реєстрації згідно із статтею 184 розділу V Кодексу (пункт 1 розділу V Положення).

Підпунктом 183.8. ст. 183 Податкового Кодексу України орган державної податкової служби відмовляє в реєстрації особи як платника податку, якщо за результатами розгляду реєстраційної заяви та/або поданих документів встановлено, що особа не здійснює постачання товарів/послуг або не відповідає вимогам, визначеним статтею 180, пунктом 181.1 статті 181, пунктом 182.1 статті 182 та пунктом 183.7 статті 183 цього Кодексу, або якщо існують обставини, які є підставою для анулювання реєстрації згідно із статтею 184 цього Кодексу.

Як з'ясовано колегією суддів, відмова в видачі свідоцтва ТОВ "Техноспецмаркетинг"як платника податку на додану вартість обумовлена та здійснена на підставі п.п. "ж"п. 184.1 ст. 184 Податкового Кодексу України.

У відповідності до п.п. "ж"п. 184.1 ст. 184 Податкового Кодексу України, зазначається, що анулювання реєстрації платника податку здійснюється якщо в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців наявний запис про відсутність юридичної особи або фізичної особи за її місцезнаходженням (місцем проживання) або запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу.

Матеріали справи містять довідку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб і фізичних осіб підприємців станом на 21.03.2012 року, відповідно до якої 25.05.2011 року, 30.06.2011 року, 12.08.2011 року, 31.08.2011 року, 22.09.2011 року, 12.10.2011 року, 11.11.2011 року, 28.11.2011 року, 27.01.2011 року підтверджені відомості про юридичну особу - ТОВ "Техноспецмаркетинг", місцезнаходження якої зазначено: АДРЕСА_1

Також матеріали справи містять копія договору суборенди № 01-02-2011 від 01.02.2011 року, та № 10-01-2012 від 30.12.2011 року, відповідно до умов яких ФО-П ОСОБА_1 (Орендодавець за договірними умовами) надає, а ТОВ "Техноспецмаркетинг" (Орендар за договірними умовами) приймає в тимчасове користування нежиле приміщення, розташоване за адресою АДРЕСА_1, площею 5,3 кв.м.

Факт передачі зазначеного приміщення в оренду підтверджується відповідними актами, підписаними сторонами договору 01.02.2011 року та 01.01.2012 року відповідно.

Крім того, колегія суддів звертає увагу, що перевіряючи достовірні дані та заповнені реквізити у наданих позивачем заявах від 27.10.2011 року відповідач, керуючись розпорядженням ДПА у Харківській області від 07.04.2011 року № 81 та додатком № 1 Регламентом дії структурних підрозділів ОДПС по організації роботи щодо розгляду реєстраційних заяв платників ПДВ", згідно якого при перевірці було встановлено, що підрозділом оподаткування юридичних осіб було направлено до відділу податкової міліції запит по підприємству позивача на встановлення його місцезнаходження.

Після проведення роботи по виходу за адресою, яка вказана в заяві позивача, підрозділом податкової міліції було складено довідку про не встановлення позивача за місцезнаходженням АДРЕСА_1).

При цьому, в матеріалах справи наявна службова записка № 1159/26-12 від 01.11.2011 року, підписана начальником ВПМ ДПІ у Жовтневому районі м. Харкова, складеної на ім'я заступника начальника ДПІ у Жовтневому районі м. Харкова, з якої вбачається, що ВПМ ДПІ у Жовтневому районі м. Харкова були проведені комплексні заходи, спрямовані на встановлення місцезнаходження ТОВ "Техноспецмаркетинг", адреса реєстрації АДРЕСА_1 був здійснений виїзд за зазначеною адресою та в офісі підприємства було встановлено та опитано директора ОСОБА_2, який повідомив, що він є директором ТОВ "Техноспецмаркетинг", але надати підтверджуючі документи він відмовився, посилаючись на те, що в офісі підприємства вказані документи не знаходяться.

Копія пояснення та фотокопії офісного приміщення ТОВ "Техноспецмаркетинг" наявні в матеріалах справи.

Відповідно до вимог статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

В даному випадку відповідач не надав належних доказів правомірності відмови в видачі свідоцтва ТОВ "Техноспецмаркетинг" як платника податку на додану вартість, зазначені обставини в листі податкового органу від 04.11.2011 року № 11261/10/15-02-27, яким відмовлено позивачу в видачі свідоцтва як платника податку на додану вартість, не спростовують висновків суду, оскільки матеріалами справи підтверджено, що в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців наявний запис про наявність позивача за його місцезнаходженням або запис про підтвердження відомостей про юридичну особу.

Перевіривши оскаржувані в даній справі дії податкового органу щодо відмови в видачі свідоцтва ТОВ "Техноспецмаркетинг" як платника податку на додану вартість, колегія суддів прийшла до висновку, що вони суперечать Положенню про реєстрацію платника податку на додану вартість, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації від 22.12.2010 року № 978, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.12.2010 року за № 1400/18695, Податковому Кодексу України та не відповідають вимогам ч. 3 ст. 2 КАС, тому позовні вимоги позивача щодо визнання їх неправомірними є обґрунтовані та підлягають задоволенню.

Підпунктом 183.9 ст. 183 Податкового Кодексу України у разі відсутності підстав для відмови у реєстрації особи як платника податку орган державної податкової служби зобов'язаний видати заявнику або відправити поштою (з повідомленням про вручення) свідоцтво про реєстрацію такої особи як платника податку не пізніше наступного робочого дня після бажаного (запланованого) дня реєстрації платника податку, зазначеного у його заяві, або протягом 10 робочих днів від дати надходження реєстраційної заяви, якщо бажаний (запланований) день реєстрації у заяві не зазначено чи такий день настає раніше дати, що припадає на останній день строку, встановленого для реєстрації платника податку органом державної податкової служби. Якщо бажаний (запланований) день реєстрації, зазначений у заяві особи, настає після завершення 10 робочих днів від дати надходження реєстраційної заяви, орган державної податкової служби зобов'язаний видати заявнику або відправити поштою (з повідомленням про вручення) свідоцтво про реєстрацію такої особи як платника податку не пізніше бажаного (запланованого) дня реєстрації платника податку, зазначеного у його заяві.

Отже, колегія суддів, підтверджує, що при прийнятті судового рішення у справі суд першої інстанції дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.

Доводи апеляційної скарги, з наведених підстав, висновків суду не спростовують.

Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ст.198, 200, п.1 ч.1 ст.205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Західної міжрайонної державної податкової інспекції м. Харкова Харківської області Державної податкової служби України залишити без задоволення.

Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 24.04.2012р. по справі № 2а-3542/12/2070 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Головуючий суддя (підпис)Зеленський В.В.Судді(підпис) (підпис) Пянова Я.В. Чалий І.С. ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Зеленський В.В.