ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
справа № 2а-9276/10/0670
категорія 6.2
04 вересня 2012 р. м. Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Іваненко Т.В.,
при секретарі - Духновській В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу
за позовом Публічного акціонерного товариства "Коростенська Райагропромтехніка" до Відділу Держкомзему в м.Коростень Житомирської області
про визнання дій протиправними,-
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому з урахуванням уточнень позовних вимог просить визнати неправомірними дії Відділу Держкомзему в м.Коростень Житомирської області щодо видачі довідок без номера за 2008 рік, №99 від 14.12.2009 року, №117 від 12.03.2010 року з визначенням нової (відмінної від раніше визначеної) нормативно-грошової оцінки земельної ділянки, що розташована за адресою м. Коростень, вул. Чапаєва, 3. Також просить визнати вказані довідки протиправними. В позовній заяві зазначає, що з 1995 року в їхньому користуванні знаходиться земельна ділянка за адресою вул. Чапаєва, 3, м. Коростень, площею 55244 кв. м . Згідно довідки від 26.02.2003 р., наданої відповідачем, грошова оцінка землі становить 3945526 грн. Довідками, виданими відповідачем без номера у 2008 році, №99 від 14.12.2009 року встановлено нормативно-грошову оцінку земельної ділянки в розмірі 7486816,62 грн., а довідкою №117 від 12.03.2010 року встановлено в розмірі 7928538,80 грн., що призвело до значного збільшення земельного податку. Позов мотивує тим, що з моменту затвердження грошової нормативної оцінки в 2002 році ні функціональне використання, ні цільове призначення земельної ділянки не змінювалися, а тому підстав для збільшення вартості земельної ділянки у відповідача не було.
Представники позивача в судовому засіданні позов підтримали в повному обсязі, просили задовольнити на підставі наявних матеріалів справи.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився. Про час, дату та місце судового засідання повідомлений належним чином, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення. Відповідно до ч. 4 ст. 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Суд, заслухавши пояснення представників позивача, дослідивши матеріали справи, прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що Публічне акціонерне товариство "Коростенська Райагропромтехніка" є правонаступником Відкритого акціонерного товариства "Коростенська Райагропромтехніка", Коростенського ремонтно-транспортного підприємства, Коростенського районного підприємства по виробничо-технічному обслуговуванню сільськогосподарського виробництва "Райагропромтехніка", що підтверджується статутом позивача (а.с. 221 - 228).
На праві постійного користування у позивача знаходиться земельна ділянка за адресою вул. Чапаєва, 3, м. Коростень загальною площею 5,5244 га, що підтверджується актом на право постійного користування серії ІІ-ЖТ № 002562 (а.с. 15-17). Земельна ділянка відноситься до категорії земель промисловості.
Грошова оцінка земель м. Коростень здійснена Науково-дослідним інститутом проектування міст "Дніпромісто" м. Київ у 2002 році (а.с. 57-116) та затверджена рішенням Коростенської міської ради від 30.01.2002 року (а.с. 117-118).
В 2003 році земельній ділянці було присвоєно кадастровий номер 1810700000:01:03:0026 та Коростенським міським відділом земельних ресурсів здійснено оцінку земельної ділянки - 3945526 грн., про що видано довідку № 40 від 26.02.2003 р. (а.с. 11).
03.08.2010 р. Коростенською ОДПІ проведено позапланову виїзну документальну перевірку з питань правильності нарахування та сплати плати за землю за період з 01.01.2008 року по 30.04.2010 р. позивачем. Підставою для проведення перевірки стали Витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (довідки згідно позовної заяви) направлені в Коростенську ОДПІ Відділом Держкомвзему у м. Коростені б/н за 2008 рік, № 99 від 14.12.2009 р. та № 117 від 12.03.2010 р. Згідно даних витягів нормативно-грошова оцінка земельної ділянки була встановлена за 2008 рік - 6498972,00 грн., за 2009 рік – 7486816,62 грн., за 2010 р. – 7928538,80 грн. (а.с. 192, 34, 35).
09.08.2010 р. Коростенською ОДПІ винесено податкове повідомлення-рішення № 0001851503/0, яким визначено суму податкового зобов'язання з земельного податку з юридичних осіб за основним платежем 46854,31 грн. та застосовано 23427,15 грн. фінансових санкцій. Підставою для донарахування податку стали оскаржувані позивачем довідки.
Згідно ст. 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Аналогічну норму й містить ст. 2 Закону України «Про плату за землю» (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), в якій вказується, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом.
Відповідно до ст. 13 Закону підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.
Статтею 23 Закону передбачено, що грошова оцінка земельної ділянки проводиться Державним комітетом України по земельних ресурсах за методикою затвердженою Кабінетом Міністрів України. Грошова оцінка земельної ділянки щороку за станом на 1 січня уточнюється на коефіцієнт індексації, порядок проведення якої затверджується Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 1 Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 23 березня 1995 р. № 213 нормативна грошова оцінка земельних ділянок здійснюється з метою визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також під час розроблення показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
Відповідач в своїх запереченнях посилається на те, що оскаржувані витяги (довідки) були видані на вимогу Коростенської ОДПІ для правильного нарахування земельного податку. Проте, це не підтвердилося в судовому засіданні, оскільки Коростенська ОДПІ звернулася із запитом про дані щодо площі та грошової оцінки земельної ділянки за 2008, 2009, 2010 р.р. з метою перевірки достовірності обрахування земельного податку ВАТ «Коростенська Райагропромтехніка» лише 12.05.2010 р. (лист за вих. № 6473/15-03, а.с. 29), а оскаржувані витяги (довідки) про грошову оцінку земель видані раніше, а саме 14.12.2009 р. та 12.03.2010 р., за 2008 рік дата видачі взагалі не зазначена (а.с. 192, 34, 35).
Слід зазначити, що згідно витягу з технічної документації «Грошова оцінка земель м. Коростень» від 30.01.2009 р., який виданий Державним підприємством «Житомирський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою», що має ліцензію на проведення землевпорядних та оціночних робіт серія АВ № 305353, нормативна грошова оцінка земельної ділянки ВАТ «Коростенська Райагропромтехніка» станом на 30.01.2009 р. становить 4023724 грн., на відміну від визначеної грошової оцінки земельної ділянки відповідачем в сумі 7486816,62 грн.(а.с.19). Це дає підстави вважати, що вартість ділянок, відображена в довідках Коростенського відділу земельних ресурсів визначена невірно, оскільки різниця є суттєвою.
Також суд звертає увагу на те, що Коростенською ОДПІ раніше не встановлювалося порушень зі сплати земельного податку, що підтверджується актом № 12/23-01/05519267 від 23.02.2007 р. про результати виїзної планової документальної перевірки ВАТ «Коростенська Райагропромтехніка» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2004 р. по 30.09.2006 р. (а.с. 155-166). Позивачем своєчасно та в повному обсязі з урахування індексу інфляції сплачувався земельний податок.
Також з моменту затвердження грошової нормативної оцінки в 2002 році ні функціональне використання, ні цільове призначення земельної ділянки не змінювалися, а тому підстав для збільшення вартості земельної ділянки у відповідача не було.
Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. В даній справі відповідач не довів правомірність своїх дій та не підтвердив даних вказаних в оскаржуваних витягах (довідках).
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що дії Відділу Держкомзему в м.Коростень щодо видачі Витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, що розташована за адресою м.Коростень, вул. Чапаєва,3 (користувач ВАТ "Коростенська Райагропромтехніка"): без номера за 2008 рік, №99 від 14.12.2009 року, №117 від 12.03.2010 року є неправомірними, Витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки видані Відділом Держкомзему в м. Коростень є протиправними, а тому задовольняє позовні вимоги.
Керуючись ст.ст. 71, 86, 159-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
постановив:
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Відділу Держкомзему в м.Коростень Житомирської області щодо видачі Витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, що розташована за адресою м.Коростень, вул. Чапаєва,3 (користувач ВАТ "Коростенська Райагропромтехніка"): без номера за 2008 рік, №99 від 14.12.2009 року, №117 від 12.03.2010 року.
Визнати протиправними, видані Відділом Держкомзему в м. Коростень Житомирської області Витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, що розташована за адресою м.Коростень, вул. Чапаєва,3 (користувач ВАТ "Коростенська Райагропромтехніка"): без номера за 2008 рік, №99 від 14.12.2009 року, №117 від 12.03.2010 року.
Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення.
У разі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя Т.В. Іваненко
Повний текст постанови виготовлено: 10 вересня 2012 р.