Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 вересня 2012 р. Справа № 2а/0570/8948/2012
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Галатіної О.О.
при секретарі Зайцевої Я.О.
за участю:
представника позивача - Клімової Л.В.
представника відповідача - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні суду адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Волноваському районі Донецької області Державної податкової служби до ОСОБА_2 про стягнення податкового боргу,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 про стягнення податкового боргу.
В обґрунтування позову позивач вказав, що відповідач 4 травня 2011 року подав до ДПІ у Волноваському районі Донецької області Державної податкової служби декларацію про доходи одержані ним в 2010 році. В поданій декларації він самостійно задекларував, що в 2010 році одержав дохід не за місцем основної роботи у вигляді рухомого майна та визначив суму доходу - 14188,40 грн. Згідно розрахунку суми податку з доходів фізичних осіб, що підлягає сплаті до бюджету склала - 1 978,27 грн. Задекларовану суму податку відповідач повинен був сплатити до 01 серпня 2011 року. У встановлений строк податкові зобов'язання погашені не були. Посилаючись на вказані обставини просять суд стягнути з відповідача заборгованість з податку з доходів фізичних осіб в сумі - 1978,26 грн.
В судовому засідання представник позивача підтримав заявлені вимоги, просив позов задовольнити повністю.
Відповідач в судовому засіданні позовні вимоги не визнав. Надав письмові заперечення в яких зазначив, що декларацію заповнював з допомогою працівників інспекції за вимогою інспекції. Також зазначив, що усі необхідні збори були сплачені при реєстрації у МРЕВ транспортного засобу. Автомобіль не отриманий у спадок і не подарований. Твердження, щодо одержання доходів не за основним місцем роботи, є безпідставним. Посилаючись на вказані обставини просив суд відмовити позивачу у задоволені позову.
Заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень, у тому числі, органів державної влади.
Згідно ст. 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.
Відповідно до п.п. 1, 2, 11 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів); забезпечують облік платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, платежів, а також здійснюють реєстрацію фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів; подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Пунктом 20.1.28 ст. 20 Податкового кодексу України, який набрав чинності 01.01.2011р., визначено, що органи державної податкової служби, окрім іншого, мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.
Пунктом 20.1.28 ст. 20 Податкового кодексу України, який набрав чинності 01.01.2011р., визначено, що органи державної податкової служби, окрім іншого, мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.
Таким чином, позивач є органом державної влади, уповноваженим здійснювати функцію контролю за визначенням та сплатою платником податків, повноваження якого на звернення до суду із позовом про стягнення податкового боргу прямо визначені законодавством України.
Відповідач ОСОБА_2 подав до податкового органу декларацію про доходи, одержані за період з 01.01.2010 року по 31.12.2010 року, у якій зазначив отримані доходи у вигляді рухомого майна, та самостійно визначив суму доходу - 14188,40 грн.
Відповідно до п. 5.1. ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.
Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо такі уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно виявлені. Форма уточнюючих розрахунків визначається у порядку, встановленому для податкових декларацій.
Як вбачається з матеріалів справи відповідач самостійно визначив суму отриманого доходу у поданій декларації.
Правом, щодо подання уточнених показників відповідач не скористався.
З огляду на приписи ст. 5 вказаного закону, суми визначені відповідачем самостійно у поданій податковій декларації вважаються узгодженими та не можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.
У відповідності до п. 7.1. Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» ставка податку становить 15 відсотків від об'єкта оподаткування, крім випадків, визначених у пунктах 7.2 - 7.4 цієї статті.
Відповідно до абз. 2 п. 18.3 ст. 18 цього ж закону, податковий орган зобов'язаний протягом 30 календарних днів від дня отримання такої декларації визначити податкове зобов'язання та надіслати податкове повідомлення платнику податку, який зобов'язаний сплатити належну суму податку та отримати довідку про таку сплату або про відсутність податкових зобов'язань з цього податку, яка здається органам митного контролю під час перетину митного кордону та є підставою для проведення митних процедур.
Як вбачається з матеріалів справи податкову вимогу було прийнято податковим органом 13 липня 2011 року, яку відповідач отримав 19.07.2011 року.
У зв'язку з частковою сплатою відповідачем податку у розмірі 150 грн. йому було нараховано податку у сумі - 1978,26 грн. за 15% ставкою від доходу.
У відповідності до п. 6.4. ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», податкове повідомлення або податкові вимоги вважаються відкликаними, якщо:
а) сума податкового зобов'язання або податкового боргу, а також пені та штрафних санкцій (за їх наявності) самостійно погашається платником податків;
б) контролюючий орган скасовує або змінює раніше прийняте рішення про нарахування суми податкового зобов'язання (пені і штрафних санкцій) або податкового боргу внаслідок їх адміністративного оскарження;
в) рішення контролюючого органу про нарахування суми податкового зобов'язання або стягнення податкового боргу скасовується чи змінюється судом;
г) податкові зобов'язання (крім податкового боргу) розстрочуються або відстрочуються чи стосовно них досягається податковий компроміс та про це зазначається у відповідному рішенні про розстрочення, відстрочення або податковий компроміс.
З поданих доказів вбачається, що податкова вимога не є відкликаною, а отже сума вказана в ній є узгодженою.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
У відповідності до п. 4 ч. 1 ст. 14 Закону України „Про систему оподаткування", податок на дохід фізичних осіб є загальнодержавним податком.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України „Про систему оподаткування", платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані, зокрема, сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
З урахуванням викладених обставин, суд вважає позовні вимоги позивача обґрунтованими і задовольняє позов у повному обсязі.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 11, 17, 69-72, 86, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, П О С Т А Н О В И В :
Позов Державної податкової інспекції у Волноваському районі Донецької області Державної податкової служби до ОСОБА_2 про стягнення податкового боргу - задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) на користь держави податковий борг з податку з доходів фізичних осіб в сумі 1978,26 грн. та перерахувати на п/р 33214801700184, код платежу - 11010500, отримувач - Новотроїцька с/рада, банк ГУДКСУ Донецькій області, МФО - 834016 ОКПО 37980308.
Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено її повний текст у судовому засіданні 10 вересня 2012 року.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд з одночасним надісланням апеляційної скарги особою, яка її подає, до Донецького апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складання постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Галатіна О.О.