Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
ПОСТАНОВА
Іменем України
12 липня 2012 р. Справа№ 2-а- 6757/12/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі судді Короткової О.В.,
за участю секретаря Кікояна Г.О. та представників
позивача: Чернишкіна Ю.А.,
Походенко А.В.,
відповідача: Місевич О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Омбілік-Агро»
до Управління Держкомзему у Валківському районі Харківської області
про зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «Омбілік-Агро» (далі-позивач), звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління Держкомзему у Валківському районі Харківської області (далі-відповідача) в якому суд: зобов'язати Управління Держкомзему у Валківському районі Харківської області провести державну реєстрацію договорів оренди землі: від 04.01.2011 р., укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю «Омбілік-Агро»і ОСОБА_4 (ідентифікаційний номер -НОМЕР_1, державний акт на право власності на земельну ділянку серії ХР №011108, кадастровий номер земельної ділянки -6321287000:03:000:0013); від 22.12.2011 р., укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю «Омбілік-Агро»і ОСОБА_5 (ідентифікаційний номер -НОМЕР_2, державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯЖ №466303, кадастровий номер земельної ділянки -6321287000:02:000:0075); від 06.04.2012 р., укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю «Омбілік-Агро»і ОСОБА_6 (ідентифікаційний номер -НОМЕР_3, державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯК №173029, кадастровий номер земельної ділянки -6321287000:01:000:0410); від 04.01.2011 р., укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю «Омбілік-Агро»і ОСОБА_7 (ідентифікаційний номер -НОМЕР_4, державний акт на право власності на земельну ділянку серії ХР №011024, кадастровий номер земельної ділянки -6321287000:03:000:0097); від 28.11.2011 р., укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю «Омбілік-Агро»і ОСОБА_8 (ідентифікаційний номер -НОМЕР_5, державний акт на право власності на земельну ділянку серії ХР №016542, кадастровий номер земельної ділянки -6321287000:02:000:0223); від 06.04.2012 р., укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю «Омбілік-Агро»і ОСОБА_9 (ідентифікаційний номер -НОМЕР_6, державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯК №173030, кадастровий номер земельної ділянки -6321287000:01:000:0411); від 06.04.2012 р., укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю «Омбілік-Агро»і ОСОБА_10 (ідентифікаційний номер -НОМЕР_7, державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯК №173845, кадастровий номер земельної ділянки -6321287000:02:000:0249); стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Омбілік-Агро»судовий збір у розмірі 16,09 грн.
Ухвалами Харківського окружного адміністративного суду від 08.06.2012 р. було відкрито провадження в адміністративній справі №2а-6757/12/2070, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 25.06.2012 р.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що неодноразово звертався до відповідача з відповідними заявами про проведення державної реєстрації названих договорів оренди землі. Проте, відповідачем не було проведено таку державну реєстрацію у зв'язку з необхідністю, на думку відповідача, привести у відповідність до вимог чинного законодавства розмір орендної плати, визначений у спірних угодах, а саме -застосувати при її обчисленні нормативну грошу оцінку земель та коефіцієнт 1,756.
З огляду на вказані обставини, позивач у судовому засіданні підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив суд ухвалити рішення про їх задоволення.
Відповідач у судовому засіданні проти позовних вимог заперечував зважаючи на їх безпідставність та необґрунтованість.
Суд, розглянувши та дослідивши подані документи і матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті в їх сукупності, дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що між ТОВ «Омбілік Агро»та фізичними особами -власниками земельних ділянок-паїв, що знаходяться на території Валківського району Харківської області: ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, було укладено договори оренди земельних ділянок.
Як вбачається з матеріалів справи, підставою для звернення позивача з даним позовом до суду стала фактична бездіяльність відповідача при вирішенні питання щодо державної реєстрації зазначених договорів оренди.
Так, відповідач не здійснюючи державну реєстрацію договорів оренди землі, укладених позивачем, вказав на невідповідність однієї з істотних умов договорів оренди землі - орендної плати, вимогам чинного законодавства. Зокрема, на думку відповідача, орендна плата у спірних договорах мала бути розрахована на підставі нормативної грошової оцінки землі, з урахуванням коефіцієнту індексації та коефіцієнту 1,756, відповідно до приписів Податкового кодексу України та постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів»від 31.10.2011 р. №1185.
Проте, зазначені доводи відповідача не ґрунтуються на правильному застосуванні норм матеріального права з огляду на наступне.
Відповідно до пункту «а»частини 1 статті 90 Земельного кодексу України, власники земельних ділянок мають право продавати або іншим шляхом відчужувати земельну ділянку, передавати її в оренду, заставу, спадщину.
Згідно з частиною 1 статті 93 Земельного кодексу України, право оренди земельної ділянки визначено як засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької діяльності.
Нормативними приписами частини 4 статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем. Підставою для укладення договору оренди може бути цивільно-правовий договір про відчуження права оренди.
Статтею 125 Земельного кодексу України передбачено, що право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цих прав.
Відповідно до частини 5 статті 126 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.
Положеннями статті 202 Земельного кодексу України визначено, що державна реєстрація земельних ділянок здійснюється у складі державного реєстру земель. Державний реєстр земель складається з двох частин: а) книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі із зазначенням кадастрових номерів земельних ділянок; б) Поземельної книги, яка містить відомості про земельну ділянку.
За правилами статті 20 Закону України «Про оренду землі», укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації. Право оренди земельної ділянки виникає з дня державної реєстрації цього права відповідно до закону, що регулює державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Суд вважає за необхідне зазначити, що постановою Кабінету Міністрів України від 09.09.2009 р. №1021, яка набрала чинності з 01.01.2011 р., затверджено Порядок ведення Книги записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі (далі -Порядок №1021), а повноваження по відкриттю та веденню у паперовому вигляді вказаної Книги покладено на територіальні органи Держкомзему.
Відповідно до пунктів 10, 11 названого Порядку №1021, записи до Книги вносяться при видачі документа, що посвідчує право на земельну ділянку, якими є державний акт на право власності на земельну ділянку, державний акт на право постійного користування земельною ділянкою, договір оренди землі, договір суборенди землі та договір про внесення змін до договорів оренди та суборенди землі. Дата внесення запису до розділу Книги записів є датою державної реєстрації документа, що посвідчує право на земельну ділянку.
Пунктом 1 Положення про Державний комітет України із земельних ресурсів, яке затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 19.03.2008 р. №224 (далі -Положення №224), передбачено, що центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів є Державний комітет із земельних ресурсів (Держкомзем).
Відповідно до пункту 7 Положення №224, Держкомзем здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, районах, містах, а також через міськрайонні, міжміські, міжрайонні територіальні органи і затверджує положення про них.
З огляду на зазначені приписи нормативно-правових актів, з 01.01.2011 р. державна реєстрація договорів оренди землі повинна здійснюватись відповідним територіальним органом Держкомзему, у даному випадку відповідачем -Управлінням Держкомзему у Валківському районі Харківської області.
При цьому суд зазначає, що питання державної реєстрації договорів оренди та договорів про внесення змін до договорів оренди врегульовано на законодавчому рівні.
Правовідносини з приводу державної реєстрації прав та їх обтяжень урегульовані Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень», згідно зі статтею 1 якого, державна реєстрація речових прав на нерухоме майно визначена як офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Статтею 15 вказаного Закону передбачено, що державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку: 1) прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви; 2) встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень; 3) прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації; 4) внесення записів до Державного реєстру прав; 5) видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону; 6) надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.
Перелік документів для здійснення державної реєстрації прав визначається Кабінетом Міністрів України у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Державна реєстрація прав (надання відмови в ній) проводиться в строк, що не перевищує чотирнадцяти робочих днів (крім випадків, встановлених у частині сьомій цієї статті) з моменту надходження до органу державної реєстрації прав заяви про таку реєстрацію та передбачених цим Законом та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до нього, документів, необхідних для її проведення.
Порядок державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, а також порядок надання витягів з Державного реєстру прав встановлює Кабінет Міністрів України.
Державна реєстрація прав, зокрема, проводиться на підставі договорів, укладених у порядку, встановленому законом (частина 1 статті 19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень»).
Частиною 1 статті 24 зазначеного Закону визначено виключний перелік підстав для відмови у державній реєстрації прав та їх обмежень, а саме: заявлене право, обтяження не підлягає державній реєстрації відповідно до цього Закону; об'єкт нерухомого майна або більша його частина розміщені на території іншого органу державної реєстрації прав; із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень звернулася неналежна особа; подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують; заяву про державну реєстрацію прав, пов'язаних з відчуженням нерухомого майна, подано після державної реєстрації обтяжень, встановлених щодо цього майна, крім випадків, встановлених частиною дев'ятою статті 15 цього Закону; заявлене право вже зареєстровано.
Відповідно до частини 2 названої статті імперативно зазначено, що відмова у державній реєстрації прав та їх обтяжень з підстав, не передбачених цим Законом, заборонена.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідачем при невирішені питання щодо державної реєстрації правочинів, вказано на підставу, яка відсутня у виключному переліку підстав для відмови у державній реєстрації права, що містяться у наведених приписах частини 2 статті 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень».
Крім того, слід зазначити, що правовідносини щодо порядку (умов) реєстрації договорів оренди та договорів суборенди земельних ділянок, врегульовано також нормами Тимчасового порядку ведення державного реєстру земель, який затверджено наказом Держкомзему України від 02.07.2003 р. №174 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25.07.2003 р. за №641/7962 ( далі -Тимчасовий порядок №174).
За правилами пунктів 4.2, 4.5 Тимчасового порядку №174, державна реєстрація державного акта на право власності на земельну ділянку, державного акта на право постійного користування земельною ділянкою, договору оренди землі здійснюється шляхом внесення записів реєстрації до книги реєстрації.
В силу приписів Тимчасового порядку №174, зокрема, пунктів 2.4, 9.4.1 п.9.4, територіальний орган земельних ресурсів у 10-денний термін з дня отримання оформленого бланка державного акта на право власності на земельну ділянку (державного акта на право постійного користування земельною ділянкою) або договору оренди землі перевіряє наявність на титульному аркуші технічної документації відмітки про приймання обмінного файлу, зміст реєстраційної картки, відповідність відомостей, що містить реєстраційна картка та оформлений бланк державного акта на право власності на земельну ділянку (державного акта на право постійного користування земельною ділянкою) або договору оренди землі, до технічної документації (реєстраційної справи).
Отже, згідно з Тимчасовим порядком №174 на територіальний орган земельних ресурсів покладено обов'язок виявити певні недоліки в наданих до державної реєстрації документах.
Суд зазначає, що обов'язок територіального органу Держкомзему провести перевірку поданих до державної реєстрації документів цілком кореспондується з положенням частини 3 статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень», відповідно до якої документи, що встановлюють виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно і подаються для державної реєстрації прав, повинні відповідати вимогам, встановленим цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Частинами 3, 7 статті 16 цього ж Закону передбачено, що разом із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень подаються документи, що підтверджують виникнення, перехід, припинення відповідних прав, та документ, що підтверджує оплату послуг з державної реєстрації прав та їх обтяжень. Підставою для державної реєстрації є заява правонабувача, сторін (сторони) правочину, за яким виникло право, або уповноваженим ними (нею) осіб.
Пунктом 162 Порядку ведення Книги записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі визначено, що для державної реєстрації договору оренди земельної ділянки із земель приватної власності, договору суборенди земельної ділянки (її частини) власник чи набувач права або уповноважена ними особа подають до відповідного територіального органу Держземагентства заяву і такі документи: 1) копія документа, що посвідчує особу набувача права на земельну ділянку або її власника, а у разі подання заяви уповноваженою ними особою - також копія документа, що підтверджує його повноваження діяти від імені таких осіб; 2) документація із землеустрою, яка включає план земельної ділянки і містить відомості про координати поворотних точок меж частини земельної ділянки та обмінний файл - у разі державної реєстрації договору суборенди частини земельної ділянки; 3) договір оренди земельної ділянки із земель приватної власності, договір суборенди земельної ділянки (її частини) (кількість примірників договору повинна бути на один примірник більша, ніж кількість сторін договору); 4) копія реєстраційного номера облікової картки платника податків (ідентифікаційного номера) згідно з Державним реєстром фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів - для фізичної особи, крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття номера та повідомили про це відповідному органу державної податкової служби, ідентифікаційного коду згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податкового номера - для юридичної особи; 5) документи про внесення плати за надання послуг із: здійснення державної реєстрації договору оренди земельної ділянки із земель приватної власності, договору суборенди частини земельної ділянки; перевірки обмінного файлу - у разі державної реєстрації договору суборенди частини земельної ділянки. Під час подання заяви фізична особа пред'являє паспорт або інший документ, що посвідчує особу, а у разі подання заяви уповноваженою особою - також документ, що підтверджує її повноваження діяти від імені такої особи. Документ, що підтверджує повноваження діяти від імені іноземної особи повинен бути легалізований в установленому законодавством порядку. Забороняється вимагати подання документів та відомостей, не передбачених цим пунктом.
Порядок державної реєстрації договорів оренди землі також визначається у постанові Кабінету Міністрів України «Про затвердження порядків ведення Поземельної книги і Книги записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі»від 09.09.2009 р. №1021.
Зокрема, пунктом 16-2 передбачено, що для державної реєстрації договору оренди земельної ділянки із земель приватної власності, договору суборенди земельної ділянки (її частини) власник чи набувач права або уповноважена ними особа подають до відповідного територіального органу Держземагентства заяву і такі документи: 1) копія документа, що посвідчує особу набувача права на земельну ділянку або її власника, а у разі подання заяви уповноваженою ними особою - також копія документа, що підтверджує його повноваження діяти від імені таких осіб; 2) документація із землеустрою, яка включає план земельної ділянки і містить відомості про координати поворотних точок меж частини земельної ділянки та обмінний файл - у разі державної реєстрації договору суборенди частини земельної ділянки; 3) договір оренди земельної ділянки із земель приватної власності, договір суборенди земельної ділянки (її частини) (кількість примірників договору повинна бути на один примірник більша, ніж кількість сторін договору); 4) копія реєстраційного номера облікової картки платника податків (ідентифікаційного номера) згідно з Державним реєстром фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів - для фізичної особи, крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття номера та повідомили про це відповідному органу державної податкової служби, ідентифікаційного коду згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податкового номера - для юридичної особи; 5) документи про внесення плати за надання послуг із: здійснення державної реєстрації договору оренди земельної ділянки із земель приватної власності, договору суборенди частини земельної ділянки; перевірки обмінного файлу -у разі державної реєстрації договору суборенди частини земельної ділянки. Під час подання заяви фізична особа пред'являє паспорт або інший документ, що посвідчує особу, а у разі подання заяви уповноваженою особою -також документ, що підтверджує її повноваження діяти від імені такої особи. Документ, що підтверджує повноваження діяти від імені іноземної особи повинен бути легалізований в установленому законодавством порядку. Забороняється вимагати подання документів та відомостей, не передбачених цим пунктом.
Як вбачається з матеріалів справи, при розгляді заяви позивача відповідач зазначив про невідповідність доданих позивачем до заяви комплектів документів, але вони були усунені і повторно надані відповідачу.
Судом встановлено, що зазначені договори оренди земельних ділянок є діючими, доказів на спростування цього відповідачем суду не надано.
Крім того, відповідачем встановлено невідповідність, визначених статтею 15 Закону України «Про оренду землі», істотних умов договорів оренди землі законодавчим вимогам, а саме -неправильне визначення розміру орендної плати.
Однак, суд не вбачає порушень законодавчих приписів частини 2 статті 21 Закону України «Про оренду землі» та статті 289 Податкового кодексу України, на які вказує відповідач.
Так, згідно зі статтею 21 Закону України «Про оренду землі», орендна плата за землю -це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
У договорах оренди землі, укладених позивачем з ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, за згодою сторін орендну плату встановлено на рівні 5% від грошової оцінки земельної ділянки, зазначеної у пунктах «об'єкт оренди». Грошову оцінку земельних ділянок визначено сторонами станом на 01.01.2011 р., а у договорі, укладеному з ОСОБА_6 - станом на 01.01.2012 р.
Як вбачається зі змісту спірних договорів, обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється кожного року з урахуванням коефіцієнта індексації грошової оцінки землі без внесення змін до договорів.
Грошова оцінка земельних ділянок здійснювалася позивачем, зокрема, на підставі листа Управління Держкомзему у Валківському районі Харківської області від 06.01.2012 р. №01-13/27-0022 (копія долучена до матеріалів справи, а.с. -127).
Доводи відповідача, що орендна палата у договорах оренди землі має в обов'язковому порядку визначатися лише на підставі нормативної грошової оцінки землі є помилковими та такими, що не відповідають дійсності.
Чинне законодавство не встановлює обов'язку для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки приватної власності на підставі нормативної грошової оцінки земельних ділянок, а також обов'язку враховувати коефіцієнти її індексації та коефіцієнт 1,756.
Так, відповідно до статті 13 Закону України «Про оцінку земель», нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться, зокрема, у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Згідно з пунктом 1 Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 23.03.1995 р. №213, нормативна грошова оцінка земельних ділянок здійснюється з метою визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також під час розроблення показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
Крім того, постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Типового договору оренди землі»від 03.03.2004 р. №220, у пункті 9 передбачено, що розмір грошової орендної плати вказується у гривнях із зазначенням способів її внесення за земельні ділянки приватної власності, а за земельні ділянки державної та комунальної власності також із зазначенням відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки або розміру земельного податку.
З правового аналізу викладених приписів вбачається, що нормативна грошова оцінка є обов'язковою лише при обрахуванні (визначенні) розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, у той час як при визначенні розміру орендної плати за земельні ділянки приватної власності такого порядку не передбачено.
Слід також зазначити, що відповідно до підпункту 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності визначено як обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (далі у розділі ХІІІ -орендна плата).
З наведеного вбачається, що законодавчі приписи статей 288 та 289 Податкового кодексу України стосуються земельних ділянок саме державної та комунальної, а не -приватної власності.
Суд вважає за необхідне вказати, що відповідно до положень Закону України «Про державну податкову службу в Україні», законодавцем саме на державну податкову службу, а не на управління Держкомзему, покладено виконання завдань зі здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством. А отже, питання дотримання податкового законодавства суб'єктами спірних правовідносин не входить до компетенції відповідача.
Судом на виконання процесуальних вимог статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, досліджено, зокрема, акт Нововодолазької міжрайонної Державної податкової інспекції у Харківській області про результати виїзної планової документальної перевірки позивача з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.10.2009 р. по 30.09.2010 р. від 08.12.2010 р. №2635/23-0-33/34473765, яким не встановлено порушень підприємством законодавчих вимог земельного законодавства.
Позивачем до матеріалів справи також долучено належним чином завірені копії аналогічних договорів оренди земельних ділянок, які були зареєстровані відповідачем 25.06.2012 р., без зауважень щодо невідповідності розміру орендної плати вимогам чинного законодавства.
З огляду на зазначене, доводи відповідача, щодо порушення позивачем законодавчих вимог при визначенні орендної плати в спірних договорах оренди земельних ділянок не знайшли свого підтвердження.
Позивачем заявлено позовні вимоги про зобов'язання відповідача провести державну реєстрацію визначених у переліку договорів оренди землі.
Між тим, позивачем не було надано суду відповідних документів (довідку, акт), якими б підтверджувалося, що при вирішенні питання щодо проведення державної реєстрації спірних договорів оренди землі єдиною підставою для повернення позивачу документів, наданих для реєстрації, стала невідповідність розміру орендної плати у таких договорах.
Зважаючи на те, що суд не може підміняти собою державний орган, дії чи бездіяльність якого оскаржуються, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції саме такого суб'єкта владних повноважень, суд дійшов висновку, щодо неможливості надання оцінки тому, чи відповідають подані позивачем відповідачу документи для державної реєстрації (договори оренди землі, заяви, додатки) усім іншим законодавчим вимогам.
У той же час, частиною 2 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Керуючись наведеними процесуальними приписами, суд дійшов висновків щодо необхідності виходу за межі позовних вимог з метою повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, про захист яких він просить, та наявності правових підстав для вирішення питання щодо визнання протиправною бездіяльності відповідача при вирішені питання щодо проведення державної реєстрації договорів оренди землі.
З огляду на встановлені обставини справи та викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Омбілік Агро»підлягають частковому задоволенню.
Керуючись ст.ст. 2, 8-14, 71, 72, 160-163, 167, 186, 254 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Омбілік-Агро»задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Управління Держкомзему у Валківському районі Харківської області при вирішенні питання щодо проведення державної реєстрації договорів оренди землі: від 04.01.2011 р., укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю «Омбілік-Агро»і ОСОБА_4 (ідентифікаційний номер -НОМЕР_1, державний акт на право власності на земельну ділянку серії ХР №011108, кадастровий номер земельної ділянки -6321287000:03:000:0013); від 22.12.2011 р., укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю «Омбілік-Агро»і ОСОБА_5 (ідентифікаційний номер -НОМЕР_2, державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯЖ №466303, кадастровий номер земельної ділянки -6321287000:02:000:0075); від 06.04.2012 р., укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю «Омбілік-Агро»і ОСОБА_6 (ідентифікаційний номер -НОМЕР_3, державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯК №173029, кадастровий номер земельної ділянки -6321287000:01:000:0410); від 04.01.2011 р., укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю «Омбілік-Агро»і ОСОБА_7 (ідентифікаційний номер -НОМЕР_4, державний акт на право власності на земельну ділянку серії ХР №011024, кадастровий номер земельної ділянки -6321287000:03:000:0097); від 28.11.2011 р., укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю «Омбілік-Агро»і ОСОБА_8 (ідентифікаційний номер -НОМЕР_5, державний акт на право власності на земельну ділянку серії ХР №016542, кадастровий номер земельної ділянки -6321287000:02:000:0223); від 06.04.2012 р., укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю «Омбілік-Агро»і ОСОБА_9 (ідентифікаційний номер -НОМЕР_6, державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯК №173030, кадастровий номер земельної ділянки -6321287000:01:000:0411); від 06.04.2012 р., укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю «Омбілік-Агро»і ОСОБА_10 (ідентифікаційний номер -НОМЕР_7, державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯК №173845, кадастровий номер земельної ділянки -6321287000:02:000:0249).
Зобов'язати Управління Держкомзему у Валківському районі Харківської області вирішити питання про проведення державної реєстрації договорів оренди землі: від 04.01.2011 р., укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю «Омбілік-Агро»і ОСОБА_4 (ідентифікаційний номер -НОМЕР_1, державний акт на право власності на земельну ділянку серії ХР №011108, кадастровий номер земельної ділянки -6321287000:03:000:0013); від 22.12.2011 р., укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю «Омбілік-Агро»і ОСОБА_5 (ідентифікаційний номер -НОМЕР_2, державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯЖ №466303, кадастровий номер земельної ділянки -6321287000:02:000:0075); від 06.04.2012 р., укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю «Омбілік-Агро»і ОСОБА_6 (ідентифікаційний номер -НОМЕР_3, державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯК №173029, кадастровий номер земельної ділянки -6321287000:01:000:0410); від 04.01.2011 р., укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю «Омбілік-Агро»і ОСОБА_7 (ідентифікаційний номер -НОМЕР_4, державний акт на право власності на земельну ділянку серії ХР №011024, кадастровий номер земельної ділянки -6321287000:03:000:0097); від 28.11.2011 р., укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю «Омбілік-Агро»і ОСОБА_8 (ідентифікаційний номер -НОМЕР_5, державний акт на право власності на земельну ділянку серії ХР №016542, кадастровий номер земельної ділянки -6321287000:02:000:0223); від 06.04.2012 р., укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю «Омбілік-Агро»і ОСОБА_9 (ідентифікаційний номер -НОМЕР_6, державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯК №173030, кадастровий номер земельної ділянки -6321287000:01:000:0411); від 06.04.2012 р., укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю «Омбілік-Агро»і ОСОБА_10 (ідентифікаційний номер -НОМЕР_7, державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯК №173845, кадастровий номер земельної ділянки -6321287000:02:000:0249).
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Омбілік-Агро»судовий збір у розмірі 16,09 грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення та з дня отримання копії постанови, у разі проголошення постанови суду, яка містить вступну та резолютивну частини, а також прийняття постанови у письмовому провадженні. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя О.В.Короткова
Повний текст постанови виготовлено та підписано 12 липня 2012 року.