Постанова № 26037523, 11.09.2012, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.09.2012
Номер справи
0670/4912/12
Номер документу
26037523
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

справа № 0670/4912/12

категорія 3.7.2

11 вересня 2012 р. м. Житомир

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Черноліхова С.В. ,

при секретарі - Талько А.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Транспассервіс" до Управління праці та соціального захисту населення Бердичівської районної державної адміністрації про визнання протиправною відмови та стягнення коштів,-

встановив:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Транспассервіс" звернулося до суду з позовом, в якому після уточнення позовних вимог просило визнати протиправною відмову Управління праці та соціального захисту населення Бердичівської районної державної адміністрації у здійсненні йому компенсації витрат внаслідок перевезення пільгових категорій пасажирів, а також стягнути з відповідача на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Транспассервіс" компенсацію витрат внаслідок перевезення пільгових категорій пасажирів за період з 01 січня по 31 жовтня 2008 року в розмірі 10500, 75 грн. В обґрунтування позову зазначило, що відповідно до договору № 10/30 від 05 липня 2007 року здійснює перевезення пільгових категорій пасажирів, обов'язок щодо забезпечення компенсації втрат внаслідок перевезення яких покладено на органи виконавчої влади і місцевого самоврядування, зокрема, районні управління праці та соціального захисту населення. З метою отримання компенсації за період з 01 січня по 31 жовтня 2008 року Товариство надсилало Управлінню листи з копіями реєстрів проданих пільгових квитків, однак у відшкодуванні таких витрат позивачеві листом № 1833/05 від 15 жовтня 2008 року відмовлено. Відмову мотивовано тим, що пільги ветеранам війни на безоплатний проїзд надаються у межах області за місцем проживання пільговика, надані Товариством реєстри пільговиків включали інформацію про всіх громадян району, які не мають право на пільговий проїзд. З такими висновками Управління праці та соціального захисту населення Бердичівської районної державної адміністрації позивач не погоджується, посилаючись при цьому на Постанови Кабміну України № 117 від 29 січня 2003 року і № 256 від 4 березня 2002 року, Закон України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю і просив їх задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнала і просила у їх задоволенні відмовити. Пояснила, що позивач здійснює міжміські перевезення, компенсація витрат за рахунок бюджетних коштів на яких здійснюється лише за осіб, які мають право на пільги, встановлені Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту". Пільговики, зазначені у поданих позивачем реєстрах, не зареєстровані як мешканці Бердичівського району, що передбачено Постановами Кабінету Міністрів № 256 від 4 березня 2002 року та № 117 від 29 січня 2003 року.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Встановлено, що 05 липня 2007 року між позивачем (Перевізник) і Житомирською обласною державною адміністрацією (Замовник) укладено договір № 10/30 (а.с. 7), відповідно до пункту 1 якого Замовник надає право, а Перевізник бере на себе зобов'язання на здійснення перевезення пасажирів автобусами по 1 оборотному рейсу щоденно на маршрутах: Безпечна-Житомир, Бердичів-Овруч, Молочки-Житомир, Бердичів-Ємільчине, Стетківці-Житомир, Житомир-Ружин на період з 05 липня 2007 року по 05 липня 2010 року.

У підпункті 6.1 пункту 6 Договору визначено, що перевезення пільгових категорій пасажирів здійснюється відповідно до вимог чинного законодавства. Перевізнику укласти додаткову угоду з відповідним районним управлінням соціального захисту населення на предмет фінансування пільгових перевезень.

08 січня 2008 року Товариством з обмеженою відповідальністю "Транспассервіс" і розпорядником коштів - Управлінням праці та соціального захисту населення Бердичівської районної державної адміністрації Житомирської області підписано додаткову угоду № 1 до договору № 10/30 від 05 липня 2007 року (а.с. 8).

За умовами вказаної угоди, розпорядник коштів зобов'язується здійснювати відшкодування витрат за перевезення пасажирів, які мають пільги на проїзд, згідно графіку надходження коштів в сумі 10000, 00 грн. на рік. Сума коштів субвенції може збільшуватися або зменшуватися у відповідності до фактичних витрат за пільгове перевезення окремих категорій громадян. На міжміських перевезеннях відшкодування за пільгове перевезення проводиться згідно реєстрів проданих пільгових квитків.

Матеріалами справи підтверджено, що сторонами узгоджено суму компенсації у розмірі 10500,75 грн., але відповідач відмовляє у її виплаті, оскільки пільговики не проживають на території Бердичівського району, отже, не зареєстровані у відповідача.

Відповідно до пунктів 7 частин 1 статей 12-15 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22 жовтня 1993 року № 3551-ХІІ із змінами і доповненнями, особи, які віднесені до категорії пільговиків, мають право на безоплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту, автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості, а також залізничним і водним транспортом приміського сполучення та автобусами приміських і міжміських маршрутів, у тому числі внутрірайонних, внутрі- та міжобласних незалежно від відстані та місця проживання.

Згідно з частиною 2 статті 7 Закону України "Про автомобільний транспорт" від 05 квітня 2001 року № 2344-III, органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані забезпечувати компенсацію втрат автомобільному перевізнику внаслідок перевезення пільгових категорій пасажирів та регулювання тарифів.

Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 04 березня 2002 року № 256. Головні розпорядники коштів місцевих бюджетів (керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення) ведуть облік за видами пільг (пункт 8 Порядку).

З метою удосконалення обліку осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою, запроваджено Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, положення про який затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 29 січня 2003 року № 117. Підприємства та організації, що надають послуги, щомісяця до 25 числа подають уповноваженому органу на паперових та електронних носіях розрахунки щодо вартості послуг, наданих пільговикам у минулому місяці, згідно з встановленою формою (пункт 10 Положення).

Зазначені постанови містять зобов'язання з боку відповідача вести персоніфікований облік отримувачів за видами пільг. Однак, вони не встановлюють обов'язок з боку перевізника зазначати у реєстрах місця проживання осіб, які користуються правом на пільгові перевезення.

Як пояснив представник позивача, Товариство з обмеженою відповідальністю "Транспассервіс" не є продавцем квитків, а лише перевізником, тому документи, що посвідчують право пасажира на пільгове перевезення, Товариству не пред'являються, перевезення здійснюється на підставі квитків, проданих у касі.

Крім того, із пояснень представників сторін судом встановлено, що право на пільги кожної особи, зазначеної у поданих позивачем Управлінню праці та соціального захисту населення Бердичівської районної державної адміністрації Житомирської області реєстрах, не оспорюється.

За таких обставин, коли Управління праці та соціального захисту населення Бердичівської районної державної адміністрації Житомирської області зобов'язане забезпечувати компенсацію втрат позивачу внаслідок перевезення пільгових категорій пасажирів, суд приходить до висновку, що відповідачем неправомірно відмовлено Товариству з обмеженою відповідальністю "Транспассервіс" у компенсації витрат внаслідок перевезення пільгових категорій пасажирів за період з 01 січня по 31 жовтня 2008 року у розмірі 10500,75 грн., тому позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 86, 158-163, 167, 254 КАС України суд, -

постановив:

Позов задовольнити.

Визнати протиправною відмову Управління праці та соціального захисту населення Бердичівської районної державної адміністрації Житомирської області щодо компенсації Товариству з обмеженою відповідальністю "Транспассервіс" витрат внаслідок перевезення пільгових категорій пасажирів за період з 01 січня по 31 жовтня 2008 року.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Бердичівської районної державної адміністрації Житомирської області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Транспассервіс" компенсацію витрат внаслідок перевезення пільгових категорій пасажирів за період з 01 січня по 31 жовтня 2008 року в розмірі 10500,75 грн.

Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня її проголошення.

У разі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий суддя С.В. Черноліхов

Повний текст постанови виготовлено: 17 вересня 2012 р.