Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 вересня 2012 р. Справа № 2а/0570/9983/2012
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 16-10
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Смагар С.В.
при секретарі Поддубному С.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Мінова України», м. Макіївка
до Макіївської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби
про скасування податкового повідомлення-рішення від 26 липня 2012 року та визнання дій протиправними
за участю прокуратури Донецької області
за участю прокурора: Вартанової О.М. - за посвідч.
представників:
від позивача: Нейрановського А.О., Ламшиної І.В. - за дов.
від відповідача: Іванченко В.А., Коренькової Н.Ю., Кравченко І.О. - за дов.
ВСТАНОВИВ:
Товариством з обмеженою відповідальністю «Мінова України» заявлено позов до Макіївської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби про скасування податкового повідомлення-рішення від 26 липня 2012 року № 0003051500/10947/10/15-213-3-1 та визнання протиправними дій по прийняттю податкового повідомлення-рішення від 26 липня 2012 року № 0003051500/10947/10/15-213-3-1.
Позивач в обґрунтування позовних вимог посилається на неправомірність спірного податкового повідомлення-рішення, оскільки позивачем правомірно сформований податковий кредит у березні 2012 року та враховано від'ємне значення 3020046 грн. у податковий кредит.
Відповідач проти позовних вимог заперечує, вважає, що спірне податкове повідомлення-рішення прийняте у відповідності до вимог діючого законодавства, посилаючись на те, що завищення позивачем бюджетного відшкодування за квітень 2012 року в сумі 3020046 грн. було встановлено відповідачем у зв'язку із порушенням позивачем статей 198, 200, 201 Податкового кодексу України та підпункту 4.6.7 пункту 4.6 Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 25 листопада 2011 року № 1492, оскільки позивач неправомірно в рядку 21.3 декларації з податку на додану вартість збільшив суму від'ємного значення податку на додану вартість у березні 2012 року без отримання відповідного податкового повідомлення-рішення у цьому податковому періоді. Прокурор підтримав правову позицію відповідача.
Вислухавши у судовому засіданні представників сторін, дослідивши та оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Мінова України» є юридичною особою, включене до ЄДРПОУ за номером 35833631, знаходиться на податковому обліку в Макіївській об'єднаній державній податковій інспекції Донецької області Державної податкової служби, є платником податку на додану вартість, свідоцтво № 100109454.
З 21 червня по 6 липня 2012 року відповідачем була здійснена документальна позапланова виїзна перевірка позивача з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок у банку за квітень 2012 року, наслідки якої викладені в акті перевірки від 10 липня 2012 року № 2526/15/35833631 (надалі - акт перевірки).
За висновками вищенаведеного акту перевірки відповідачем 26 липня 2012 року прийняте спірне податкове повідомлення-рішення відповідно до підпункту 54.3.2 пункту 54.3 статті 54, підпункту 78.1.8 пункту 78.1 статті 78, підпункту 200.11 статті 200, пункту 123.1 статті 123 Податкового кодексу України № 0003051500/10497/10/15-213-3-1, яким зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 3020046 грн. та застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 755011 грн. 50 коп. за квітень 2012 року (декларація від 21 травня 2012 року № 9028215073).
У спірному податковому повідомленні-рішенні зазначено про порушення позивачем норм пункту 200.4 статті 200 Податкового кодексу України та підпункту 4.6.7 пункту 4.6 розділу V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 25 листопада 2011 року № 1492, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20 грудня 2011 року за №1490/20228 (надалі - Порядок № 1492).
Відповідно до підпункту 14.1.18 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України бюджетним відшкодуванням є відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V цього Кодексу. Положеннями пункту 200.7 статті 200 Податкового кодексу України передбачено, що платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
Судом встановлено, що 21 травня 2012 року позивач подав до відповідача податкову декларацію з податку на додану вартість № 9028215073 за квітень 2012 року. У рядку 21 даної декларації позивач визначив залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду в сумі 4147838 грн. У рядку 21.1 даної декларації позивач визначив значення рядка 20.2 декларації попереднього звітного (податкового) періоду в сумі 1127792 грн., у рядку 21.2 позивач визначив значення рядку 24 декларації попереднього звітного (податкового) періоду в сумі 3020046 грн.
19 квітня 2012 року позивачем подана до відповідача податкова декларація з податку на додану вартість № 9020430248 за березень 2012 року. В рядку 21.3 даної декларації позивачем збільшений залишок від'ємного значення за результатами перевірки податкового органу в сумі 3020046 грн. У рядку 24 даної декларації позивачем визначений залишок від'ємного значення в сумі 3030446 грн., який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (рядок 22-рядок 23), (значення цього рядка переноситься до рядка 21.2 декларації наступного звітного (податкового) періоду).
Як вбачається з акту перевірки, відповідачем встановлено, що фактично за результатами звірки даних, що зазначені у розрахунку бюджетного відшкодування податку на додану вартість, із даними первинних документів, що підтверджують факт оплати платником товарів (робіт, послуг) загальна сума податку на додану вартість складає 1127792 грн. Із врахуванням зазначеного та даних додатку № 2 (Д2) до податкової декларації з податку на додану вартість за квітень 2012 року частина залишку від'ємного значення, фактично сплачена позивачем постачальникам або до бюджету, не брала участі у розрахунках бюджетного відшкодування складає 4147838 грн., в тому числі за березень 2012 року в сумі 1127792 грн. відхилення за даними перевірки відсутні, однак є відхилення за наступними податковими періодами: за жовтень 2009 року в сумі 1758772 грн., за вересень 2009 року в сумі 1085662 грн., за серпень 2009 року в сумі 175612 грн. (загальна сума складає 3020046 грн.). Відповідач в акті перевірки зазначає, що позивачем помилково включено до рядку 23.1 та до рядку 24 декларації з податку на додану вартість за березень 2012 року суму 3020046 грн., що призвело до завищення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість у квітні 2012 року.
Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків встановлений статтею 200 Податкового кодексу України. Згідно з пунктом 200.1 статті 200 Податкового кодексу України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду. При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
Пунктом 200.4 статті 200 Податкового кодексу України передбачено, що якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем товарів/послуг. Пунктом 200.4 статті 200 Податкового кодексу України суму податку, заявлену до бюджетного відшкодування у звітному податковому періоді обмежено частиною сплаченого від'ємного значення податку отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг).
З пояснень представників позивача, судом встановлено, що сума 3020046 грн., зазначена позивачем в рядку 21.3 декларації за березень 2012 року, визначена позивачем на підставі податкових повідомлень-рішень від 24 вересня 2010 року № 0004671500/0, яким зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за вересень 2009 року в сумі 1085662 грн. 10 коп., № 0004651500/0, яким зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за серпень 2009 року в сумі 175611 грн. 60 коп., № 0005231500/0, яким зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за жовтень 2009 року в сумі 1758772 грн. 82 коп. Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 1 червня 2011 року в адміністративній справі № 2а/0570/3287/2011 ТОВ «Мінова Україна» було відмовлено у задоволенні позову про визнання недійсними та скасування вищезазначених податкових повідомлень-рішень від 24 вересня 2010 року, ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду 3 серпня 2011 року постанова суду першої інстанції була залишена без змін.
Підпунктом 4.6.7 пункту 4.6 розділу V Порядку № 1492 встановлено, що рядок 21.3 податкової декларації з податку на додану вартість передбачений для відображення збільшення або зменшення залишку від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (рядок 24) за результатами камеральної чи документальної перевірки, проведеної органом державної податкової служби. Суд зазначає, що рядок 21.3 входить до складу рядка 21, який складається з рядків 21.1, 21.2, 21.3, та має назву залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, який включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду. Отже, якщо за результатами камеральної чи документальної перевірки, проведеної органом державної податкової служби, встановлено збільшення залишку від'ємного значення, то платником податку у декларації відображається сума із знаком + у рядку 21.3 декларації податкового (звітного) періоду, в якому таке порушення виявлено. Відповідно до пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством (в подальшому дана норма визначає підстави, за яких податковий орган здійснює таке визначення). Під час судового розгляду справи з пояснень сторін судом встановлено, що відповідачем не приймалися податкові повідомлення-рішення про збільшення позивачу залишку від'ємного значення податку на додану вартість у березні 2012 року, що могло спричинити визначення позивачем у декларації березня 2012 року суми 3020046 грн. у рядку 21.3, внаслідок чого даний показник визначений позивачем невірно, що спричинило, як наслідок, завищення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість квітня 2012 року. Суд зазначає, що спірні правовідносини виникли у зв'язку із невірним заповненням позивачем рядків 21, 21.3, 22, 24 декларації з податку на додану вартість за березень 2012 року та рядків 21, 21.2, 22, 23, 23.1 декларації з податку на додану вартість за квітень 2012 року, внаслідок чого суд не приймає посилання позивача на акти перевірок від 22 грудня 2010 року та 16 березня 2011 року.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість зменшення відповідачем бюджетного відшкодування податку на додану вартість і відповідно застосування штрафних (фінансових) санкцій спірним податковим повідомленням-рішенням, відповідачем доведена правомірність спірного податкового повідомлення-рішення в порядку частини 2 статті 71 КАС України та позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню у повному обсязі.
Керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Мінова України» до Макіївської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби про скасування податкового повідомлення-рішення від 26 липня 2012 року № 0003051500/10947/10/15-213-3-1 та визнання протиправними дій по прийняттю податкового повідомлення-рішення від 26 липня 2012 року № 0003051500/10947/10/15-213-3-1, відмовити повністю.
Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 12 вересня 2012 року. Постанова у повному обсязі складена 17 вересня 2012 року.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Смагар С.В.