Постанова № 26030633, 06.09.2012, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.09.2012
Номер справи
2а-1984/12/1070
Номер документу
26030633
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2а-1984/12/1070 Головуючий у 1-й інстанції: Панова Г.В.

Суддя-доповідач: Беспалов О.О.

ПОСТАНОВА

Іменем України

"06" вересня 2012 р. м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Беспалова О.О.,

суддів Губської О.А., Грибан І.О.,

при секретарі Маджар О.М.

за участю представника позивача, розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва на постанову Київського окружного адміністративного суду від 28 травня 2012 року у справі за адміністративним позовом Приватного підприємства «Альфа-Л»до Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва про визнання дій протиправними, -

В С Т А Н О В И В :

Приватне підприємство «Альфа-Л»звернулось до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва про визнання протиправними дій, що виразились у проведенні зустрічної звірки, результати якої оформлені Актом про неможливість проведення зустрічної звірки № 108/22-8/30304256 від 07.03.2012 р. щодо підтвердження господарських відносин з платниками податків за період з 01.01.2009 р. по 28.02.2012 р.

Постановою Київського окружного адміністративного суду від 28 травня 2012 року позов було задоволено повністю.

Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що рішення суду першої інстанції прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права.

Заслухавши суддю-доповідача, осіб, що з'явились, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанова суду - скасуванню з ухваленням нового рішення у справі з таких підстав.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що органом державної податкової служби було складено Акт про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання з порушенням встановленої законодавством процедури.

Суд першої інстанції вирішуючи спір дійшов висновку, що доводи позивача і досліджені докази підтверджують протиправність дій Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва Державної податкової служби, натомість висновки і заперечення відповідача не знайшли свого підтвердження під час судового розгляду, а правомірність свого рішення, яке суперечить вимогам Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затверджених наказом Державної податкової адміністрації України від 22.04.2011 року № 236, відповідачем не доведено.

З таким висновком суду не можна погодитися у повній мірі виходячи з наступного.

Приватне підприємство «Альфа-Л»є юридичною особою, що зареєстрована 28.01.1999 р. державним реєстратором Печерської районної у м. Києві державної адміністрації (а.с. 63).

10 листопада 2011 року посадовими особами Броварської об'єднаної Державної податкової інспекції Київської області Державної податкової адміністрації було складено Акт тематичної перевірки щодо знаходження суб'єкта підприємницької діяльності за юридичною (фактичною) адресою (а.с. 83).

Посадовою особою Головного відділу Податкової міліції ДПІ у Печерському районі м. Києва було складено Довідку про встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків № 5314 від 10.11.2011 р., згідно з якою податковим органом встановлено, що Приватне підприємство «Альфа-Л»не знаходиться за юридичною адресою - Київська область, м. Бровари, вул. Гагаріна, буд. 16 (а.с. 74).

У подальшому, податковим органом було складено повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням форми № 18-ОПП від 17.11.2011 № 7751 (а.с. 73).

Довідкою про неможливість вручення документа платнику податків № 928/29 від 29.11.2011 р. було зафіксовано повернення направленого поштою листа, яким повідомлено платника податків про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ПП «Альфа-Л», з відміткою пошти на конверті «не розшукано за даною адресою»(а.с. 77).

30.11.2011 р. до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців державним реєстратором Виконавчого комітету Броварської міської ради Київської області було внесено запис № 17, яким було внесено інформацію щодо відсутності юридичної особи за вказаною адресою (а.с. 71).

У березні 2012 року посадовими особами Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва проведено зустрічну звірку Приватного підприємства «Альфа-Л», за результатам якої складено Акт від 07.03.2012 № 108/22-8/30304256 «Про неможливість проведення зустрічної звірки Приватного підприємства «Альфа-Л»(код ЄДРПОУ 30304256) щодо підтвердження господарських відносин з платниками податків за період з 01.01.2009 по 28.02.2012»(а.с. 37-41).

Вважаючи дії посадових осіб відповідача щодо проведення зустрічної звірки, результати якої оформлені Актом про неможливість проведення зустрічної звірки протиправними, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, колегія суддів зважає на наступне.

Відповідно до пункту 73.5 статті 73 Податкового кодексу України з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків.

Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.

Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.

Згідно з пунктом 73.3 статті 73 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації, необхідної для виконання покладених на них функцій та завдань, зокрема у разі проведення зустрічної звірки.

Відповідно до пункту 1 Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 № 1232 (далі-Порядок), зустрічна звірка полягає у зіставленні даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби, з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій і розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.

Згідно з пунктом 4 Порядку орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.

При цьому судом першої інстанції невірно було зроблено висновок про те, що обов'язковою передумовою проведення податкових звірок є надсилання запиту до суб'єкта господарювання про надання інформації та документального її підтвердження.

Пунктом 3.1 Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затверджених наказом Державної податкової адміністрації України від 22.04.2011 № 236 (далі - Методичні рекомендації) встановлено, що з метою проведення зустрічної звірки орган ДПС, що ініціює проведення такої звірки (далі - орган ДПС - ініціатор) надсилає органу ДПС, на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання (далі - орган ДПС-виконавець), Запит про проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання за допомогою Інформаційної системи "Зустрічні звірки" (далі - ІС "Зустрічні звірки")

При отриманні запиту про проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання структурний підрозділ органу ДПС, визначений керівником (заступником керівника) органу ДПС, відповідальним за її проведення (далі - відповідальний підрозділ), у той самий день проводить аналіз інформації та документального її підтвердження, які містяться в інформаційних базах органу ДПС та справі суб'єкта господарювання (пункт 4.3 Методичних рекомендацій).

Відповідно до пункту 4.4 Методичних рекомендацій у разі встановлення фактів, що не дають змогу провести зустрічну звірку суб'єкта господарювання, зокрема у зв'язку із зняттям з обліку, встановленням відсутності суб'єкта господарювання та/або його посадових осіб за місцезнаходженням (податковою адресою), відповідальний підрозділ не пізніше двох робочих днів від дати надходження запиту складає Акт про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, реєструє його у Журналі реєстрації довідок про результати проведення зустрічної звірки (актів про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, неявки для підписання, відмови від писання Довідки про результати проведення зустрічної звірки) та вживає відповідних заходів, передбачених актами ДПС України.

Тобто, відповідно до пункту 4.4 Методичних рекомендацій, у разі неможливості проведення зустрічної звірки, податковим органом складається Акт про неможливість проведення зустрічної звірки за формою визначеною у додатку 3 до Методичних рекомендацій.

Суд першої інстанції правильно дійшов висновку, що Акт про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання складається посадовими особам податкового органу у разі встановлення фактів, що не дають змогу провести зустрічну звірку суб'єкта господарювання, зокрема у зв'язку із зняттям з обліку, встановленням відсутності суб'єкта господарювання та/або його посадових осіб за місцезнаходженням (податковою адресою).

При цьому, відповідно до ч. 1 ст. 18 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців»якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.

Як вбачається з матеріалів справи, на момент складання Акту про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта до Єдиного державного реєстру було внесено запис від 30.11.2011 року щодо відсутності позивача за вказаною адресою. Відповідно до закону до внесення відповідних змін вказані відомості вважаються достовірними.

Отже, судом першої інстанції було невірно встановлено, що у 2012 році податковий орган не здійснював перевірку місцезнаходження позивача та не складав будь-яких документів з цього приводу, тобто достовірно не переконався на час складання Акта про неможливість проведення зустрічної звірки чи дійсно позивач не знаходиться за юридичною адресою, так як в Єдиному державному реєстрі була наявна інформація щодо відсутності юридичної особи за вказаною адресою і вказана інформація змінена не була.

Також колегія суддів звертає увагу на те, що оскаржувані дії податкового органу не є рішенням, дією чи бездіяльністю, які порушують права та інтереси позивача у сфері публічно-правових відносин у розумінні ст. 17 КАС України, так як не створюють для позивача ніяких правових наслідків.

За таких обставин, колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню з ухваленням у справі нового рішення, оскільки відповідачем проведено зустрічну звірку без порушень чинного законодавства та обґрунтовано прийнято Акт про неможливість проведення податкової звірки суб'єкта господарювання і доведено правомірність своїх дій. Відповідач при прийнятті оскаржуваних рішень діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі ст.ст. 198, 202 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її та ухвалює нове рішення, якщо визнає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Керуючись ст.ст. 160, 195, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд,-

П О С Т А Н О В И В :

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва на постанову Київського окружного адміністративного суду від 28 травня 2012 року у справі за адміністративним позовом Приватного підприємства «Альфа-Л»до Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва про визнання дій протиправними - задовольнити.

Постанову Київського окружного адміністративного суду від 28 травня 2012 р. - скасувати.

Прийняти нову постанову, якою відмовити Приватному підприємству «Альфа-Л»в задоволенні позовних вимог повністю.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку і строки, визначені ст. 212 КАС України.

Головуючий суддя Беспалов О.О.

Судді: Грибан І.О.

Губська О.А.