ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 вересня 2012 р. Справа № 24171/10/9104
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді Шавеля Р.М.,
суддів Запотічного І.І. та Довгої О.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження у м.Львові апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м.Чернівці на постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 17.02.2010р. у адміністративній справі за позовом Малого приватного підприємства «Джокер» до Державної податкової інспекції у м.Чернівці про визнання протиправними та скасування рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій за порушення порядку проведення розрахункових операцій за надані послуги, -
В С Т А Н О В И Л А:
18.11.2009р. позивач Мале приватне підприємство /МПП/ «Джокер» звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив визнати протиправними та скасувати прийняті Державною податковою інспекцією /ДПІ/ у м.Чернівці наступні рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій за порушення порядку проведення розрахункових операцій за надані послуги:
№ 000252234/0 від 29.01.2009р. в частині застосування частини штрафних (фінансових) санкцій у сумі 1700 грн.;
№ 000396234/0 від 27.01.2009р. в частині застосування частини штрафних (фінансових) санкцій у сумі 1700 грн.;
№ 000253234/0 від 29.01.2009р. в частині застосування частини штрафних (фінансових) санкцій у сумі 1360 грн.;
№ 000417234/0 від 03.02.2009р. в частині застосування частини штрафних (фінансових) санкцій у сумі 2040 грн.;
№ 000419234/0 від 03.02.2009р. в частині застосування частини штрафних (фінансових) санкцій у сумі 1360 грн.;
а також стягнути з державного бюджету понесені судові витрати (а.с.3-8).
Постановою Чернівецького окружного адміністративного суду від 17.02.2010р. заявлений позов задоволено, визнано протиправними та скасовані прийняті ДПІ у м.Чернівці рішення № 000252234/0 від 29.01.2009р. в сумі 1700 грн., № 000396234/0 від 27.01.2009р. в сумі 1700 грн., № 000253234/0 від 29.01.2009р. в сумі 1360 грн., № 000417234/0 від 03.02.2009р. в сумі 2040 грн., № 000419234/0 від 03.02.2009р. в сумі 1360 грн.; стягнуто з Державного бюджету України на користь позивача судові витрати у розмірі 03 грн. 40 коп. (а.с.88-90).
Не погодившись із винесеним судовим рішенням, постанову суду оскаржила відповідач ДПІ у м.Чернівці, яка покликаючись на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати постанову суду та прийняти нове рішення по справі, яким у задоволенні заявленого позову відмовити (а.с.93-96).
Вимоги апеляційної скарги обґрунтовує тим, що при вирішенні справи судом не враховані вимоги Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а також ту обставину, що спеціалізована електронна комп'ютерно-касова система «Фіскал», яка призначена для фіскалізації гральних автоматів, автоматизації, збору, обліку та контролю даних про функціонування залів гральних автоматів і казино, пройшла повний цикл випробовувань і внесена до Державного реєстру РРО відповідно до наказів ДПА України № 430 від 01.07.2008р. та № 581 від 10.09.2008р.
Таким чином, на день проведення перевірок, за результатами яких прийняті спірні рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, згадана спеціалізована електронна комп'ютерно-касова система «Фіскал» була внесена до Державного реєстру РРО, через що її експлуатація позивачем була можливою. Жодних заходів для виконання вищевказаних вимог позивачем не вжито, а тому його вина у вчиненні правопорушення є доведеною.
Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання на виклик суду не з'явилися, а відтак на підставі п.2 ч.1 ст.197 КАС України суд прийшов до висновку про можливість розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши суддю-доповідача по справі, перевіривши матеріали справи та апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає до задоволення, з наступних підстав.
Відповідно до ст.202 КАС України суд апеляційної інстанції скасовує судове рішення та ухвалює нове, коли має місце, зокрема, неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність таких обставин; невідповідність висновків суду обставинам справи та порушення судом норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи чи питання.
Як слідує з матеріалів справи, 19.01.2009р. працівниками ДПІ у м.Чернівці проведено перевірку залу гральних автоматів по вул.Руська, 267 в м.Чернівці, який належить МПП «Джокер», щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами підприємницької діяльності, по результатам якої складено Акт перевірки № 0035/24/00/23/32726279 від 19.01.2009р. (а.с.9-10).
Наведеним Актом перевірки зафіксовані порушення позивачем, зокрема, вимог ст.2, п.п.1, 2, 3, 9 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», які полягали у непроведенні розрахункових операцій через РРО на суму 50 грн., незабезпеченні видачі розрахункового документу (чеку), при цьому 5 гральних автоматів не переведені у фіскальний режим роботи, а також не забезпечено щоденне друкування на РРО фіскальних звітних чеків (Z-звітів) від 03.12.2008р., 15.12.2008р., 20.12.2008р., 27.12.2008р. та 14.01.2009р.
На підставі вищевказаного Акту перевірки відповідачем винесено рішення № 0002522304/0 від 29.01.2009р., яким на підставі ст.17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» застосовані до позивача штрафні (фінансові) санкції на суму 2290 грн. (а.с.11).
20.01.2009р. працівниками ДПІ у м.Чернівці проведено перевірку залу гральних автоматів по вул.Червоноармійська, 69 в м.Чернівці, який належить МПП «Джокер», щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами підприємницької діяльності, по результатам якої складено Акт перевірки № 214/24/12/23/32726279 від 20.01.2009р. (а.с.12-13).
Наведеним Актом перевірки зафіксовані порушення позивачем, зокрема, вимог ст.2, п.п.1, 2, 3 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», які полягали у непроведенні розрахункових операцій через РРО на суму 100 грн., незабезпеченні видачі розрахункового документу (чеку), при цьому 5 гральних автоматів не переведені у фіскальний режим роботи.
На підставі вищевказаного Акту перевірки відповідачем винесено рішення № 000396234/0 від 27.01.2009р., яким на підставі ст.17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» застосовані до позивача штрафні (фінансові) санкції на суму 2200 грн. (а.с.14).
22.01.2009р. працівниками ДПА у Чернівецькій обл. проведено перевірку залу гральних автоматів в мікрорайоні Діброва у м.Новодністровськ, який належить МПП «Джокер», щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами підприємницької діяльності, по результатам якої складено Акт перевірки № 0056/24/00/23/32726279 від 22.01.2009р. (а.с.15-16).
Наведеним Актом перевірки зафіксовані порушення позивачем, зокрема, вимог ст.2, п.п.1, 2, 3, 9 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», які полягали у непроведенні розрахункових операцій через РРО на суму 50 грн., незабезпеченні видачі розрахункового документу (чеку), при цьому 4 гральних автомати не переведені у фіскальний режим роботи, а також не забезпечено щоденне друкування на РРО фіскальних звітних чеків (Z-звітів) від 08.01.2009р.
На підставі вищевказаного Акту перевірки відповідачем винесено рішення № 0002532304/0 від 29.01.2009р., яким на підставі ст.17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» застосовані до позивача штрафні (фінансові) санкції на суму 1950 грн. (а.с.17).
24.01.2009р. працівниками ДПІ у м.Чернівці проведено перевірку залу гральних автоматів по вул.Комарова, 30 в м.Чернівці, який належить МПП «Джокер», щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами підприємницької діяльності, по результатам якої складено Акт перевірки № 292/24/12/23/32726279 від 24.01.2009р. (а.с.18-19).
Наведеним Актом перевірки зафіксовані порушення позивачем, зокрема, вимог п.п.1, 2, 13 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», які полягали у непроведенні розрахункових операцій через РРО на суму 100 грн., незабезпеченні відповідності готівкових кошті на місці розрахунку сумі коштів, зазначеній у денному звіті з РРО, при цьому 3 гральних автоматів не переведені у фіскальний режим роботи.
На підставі вищевказаного Акту перевірки відповідачем винесено рішення № 000417234/0 від 03.02.2009р., яким на підставі ст.17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» застосовані до позивача штрафні (фінансові) санкції на суму 2812 грн. 20 коп. (а.с.20).
25.01.2009р. працівниками ДПІ у м.Чернівці проведено перевірку залу гральних автоматів по вул.Ентузіастів, 2-ж в м.Чернівці, який належить МПП «Джокер», щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами підприємницької діяльності, по результатам якої складено Акт перевірки № 290/24/12/23/32726279 від 25.01.2009р. (а.с.21-22).
Наведеним Актом перевірки зафіксовані порушення позивачем, зокрема, вимог п.п.1, 2, 3, 9 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», які полягали у непроведенні розрахункових операцій через РРО на суму 70 грн., незабезпеченні видачі розрахункового документу (чеку), при цьому 4 гральних автомати не переведені у фіскальний режим роботи, а також не забезпечено щоденне друкування на РРО фіскальних звітних чеків (Z-звітів) від 12.01.2009р.
На підставі вищевказаного Акту перевірки відповідачем винесено рішення № 000419234/0 від 03.02.2009р., яким на підставі ст.17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» застосовані до позивача штрафні (фінансові) санкції на суму 2050 грн. (а.с.23).
Задовольняючи заявлений позов, суд першої інстанції виходив з того, що облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формах під час здійснення діяльності з надання послуг у сфері грального бізнесу здійснюється позивачем із застосуванням РРО моделі Datecs MP 5000і, який зареєстрований в Державному реєстрі реєстраторів розрахункових операцій, затв. наказом ДПА України № 341 від 08.06.2007р., а гральні зали забезпечені книгами обліку розрахункових операцій, розрахунковими книжками.
Також в постанові КМ України № 121 від 07.02.2001р. «Про терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій» відсутня вимога щодо обов'язку використовувати саме гральний апарат в якості РРО, який би дозволяв роздруковувати відповідний розрахунковий документ.
Окрім цього, комп'ютерно-касова система «Фіскал» не може бути пріоритетною у використанні суб'єктами господарювання, оскільки вона відповідає тим самим вимогам до РРО, які використовує позивач; питання щодо фіскалізації гральних автоматів вказаною системою залишається невирішеним на загальнодержавному рівні.
Між тим, такі висновки суду першої інстанції, на думку колегії суддів, не відповідають нормам матеріального права та фактичним обставинам справи, виходячи з наступного.
Згідно з п.п.1, 2, 9, 13 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані:
проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок (п.1);
видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції (п.2);
у разі незастосування реєстраторів розрахункових операцій у випадках, визначених цим Законом, проводити розрахунки з використанням книги обліку розрахункових операцій та розрахункової книжки з додержанням встановленого порядку їх ведення, крім випадків, коли ведеться облік через електронні системи прийняття ставок, що контролюються у режимі реального часу Державним казначейством України (п.5);
щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій (п.9);
забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня (п.13).
Стосовно правомірності застосування фінансових санкцій за порушення вимог п.1 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» колегія суддів враховує наступне.
Пунктом 1 частини другої додатка до постанови КМ України № 121 від 07.02.2001р. «Про переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій» встановлено, що до 31.12.2006р. всі гральні автомати повинні бути переведені в режим застосування РРО.
У зв'язку з цим, з 01.01.2007р. в суб'єктів господарювання, що надають послуги у сфері грального бізнесу, виникає обов'язок застосовувати гральні автомати, що виконують фіскальні функції.
Невиконання цього обов'язку може бути підставою для накладення на суб'єкта господарювання штрафу, передбаченого ст.17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
За своєю правовою природою зазначені штрафні санкції є адміністративно-господарськими санкціями (ст.238 Господарського кодексу України).
Відповідно до вимог ст.218 цього Кодексу підставою господарської відповідальності учасника господарських відносин, у тому числі для застосування адміністративно-господарських санкцій, є вчинене таким суб'єктом господарське правопорушення. У силу частини другої зазначеної статті учасник господарських відносин відповідає за порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним ужито всіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення. При цьому слід ураховувати, що елементами правопорушення є вина та наявність причинного зв'язку між самим порушенням та його наслідками. Вважається, що застосування принципу вини як умови відповідальності пов'язане з необхідністю доведення порушення зобов'язання.
Таким чином, вина суб'єкта господарювання у недотриманні вимог щодо використання гральних автоматів, які виконують фіскальні функції, може бути наявна лише в тому випадку, коли існувала об'єктивна можливість ужити всіх заходів для забезпечення використання таких пристроїв.
Згідно зі ст.12 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» на території України дозволяється реалізовувати та застосовувати лише ті РРО вітчизняного та іноземного виробництва, які включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, та конструкція і програмне забезпечення яких відповідає конструкторсько-технологічній та програмній документації виробника.
Пунктом 2 постанови КМ України № 121 від 07.02.2001р. «Про переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій» на Міністерство промислової політики було покладено обов'язок забезпечити організацію розроблення автоматів з продажу товарів (послуг), які відповідатимуть необхідним вимогам, а також запам'ятовуючих пристроїв (фіскальної пам'яті) для оснащення автоматів, що вже діють.
Наказом ДПА України № 430 від 01.07.2008р. «Про затвердження Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій у новій редакції» (наказ втратив чинність згідно з наказом ДПА України № 581 від 10.09.2008р.) до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій було включено комп'ютерно-касову систему «Фіскал», яка призначена для фіскалізації гральних автоматів.
Отже, до вказаної дати у Державному реєстрі реєстраторів розрахункових операцій України не було РРО, який би забезпечував технічну можливість виконувати фіскальні функції гральним автоматом, а у суб'єктів господарювання була відсутня об'єктивна можливість дотримання приписів Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» у частині використання гральних автоматів, оснащених фіскальною функцією.
За таких обставин наявність вини суб'єктів господарювання у порушенні ними порядку використання РРО під час надання послуг у сфері грального бізнесу виключалася.
Разом із тим, із моменту включення до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій комп'ютерно-касової системи «Фіскал» суб'єкти господарювання зобов'язані використовувати зазначену систему.
Несумісність комп'ютерно-касової системи «Фіскал» із введеними раніше в експлуатацію гральними автоматами виключає можливість вчинення правопорушення тими суб'єктами господарювання, чиї гральні автомати не є сумісними з комп'ютерно-касовою системою «Фіскал» з технічних причин. При цьому суб'єкти господарювання повинні підтвердити вжиття ними заходів із встановлення технічної можливості використання комп'ютерно-касової системи «Фіскал» у тих гральних автоматах, що ними використовуються.
Таким чином, притягнення суб'єктів господарювання до відповідальності за використання гральних автоматів, не обладнаних фіскальними функціями, можливе лише після набрання чинності вищезазначеним наказом ДПА України, яким до Державного реєстру розрахункових операцій включено комп'ютерно-касову систему «Фіскал».
Суб'єкти господарювання відповідно до ст.218 ГК України повинні вжити всіх необхідних заходів для з'ясування питання про сумісність комп'ютерно-касової системи «Фіскал» із тими гральними автоматами, що введені в експлуатацію до включення зазначеної системи до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій. При цьому накладення штрафних санкцій можливо лише в тому разі, якщо гральні автомати, введені в експлуатацію до моменту включення комп'ютерно-касової системи «Фіскал» до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, мають технічну можливість сумісності з цією системою.
Таким чином, вищевказані перевірки податкових органів, якими виявлені порушення приписів п.1 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», були проведені після набрання чинності наказом ДПА України № 430 від 01.07.2008р. «Про затвердження Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій у новій редакції», тому у вказаний період суб'єкт господарювання зобов'язаний був використовувати для проведення розрахункових операцій комп'ютерно-касову систему «Фіскал».
Під час проведення перевірок позивачем не представлено доказів, що встановлюють технічну несумісність комп'ютерно-касової системи «Фіскал» із введеними раніше в експлуатацію гральними автоматами, також останнім не підтверджено вжиття заходів із встановлення технічної можливості використання вказаної комп'ютерно-касової системи у тих гральних автоматах, що ним використовуються.
При цьому, висновки суду про технічну можливість оснащення кожного грального автомата позивача фіскальною пам'яттю колегія суддів вважає необґрунтованими, оскільки будь-яких достовірних доказів такого суду не представлено.
За таких обставин наявна вина суб'єкта господарювання у порушенні порядку використання РРО під час надання послуг у сфері грального бізнесу, через що застосування штрафних (фінансових) санкцій за порушення вимог п.1 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» згідно спірних рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій колегія суддів вважає підставним та обгрунтованим.
За таких обставин заявлений позов є безпідставним та необґрунтованим, а тому задоволенню не підлягає.
З огляду на вищевикладене, доводи апеляційної скарги є суттєвими і складають підстави для висновку про неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, порушення судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, через що постанова суду підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову в задоволенні заявлених вимог з вищевикладених мотивів.
Керуючись ст.ст.94, 160, 195-197, п.3 ч.1 ст.198, п.п.1, 4 ст.202, ч.2 ст.205, ст.ст.207, 254 КАС України, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м.Чернівці задоволити.
Постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 17.02.2010р. скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову Малого приватного підприємства «Джокер» до Державної податкової інспекції у м.Чернівці про визнання протиправними та скасування рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій за порушення порядку проведення розрахункових операцій за надані послуги, - відмовити.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання постановою законної сили.
Головуючий суддя: Р.М.Шавель
Судді: І.І.Запотічний
О.І.Довга