Ухвала суду № 26027748, 25.10.2011, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.10.2011
Номер справи
2-а-12292/09/1570
Номер документу
26027748
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 жовтня 2011 р.Справа № 2-а-12292/09/1570

Категорія: 9.2.1Головуючий в 1 інстанції: Танцюра К.О.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду в складі:

головуючого - Потапчука В.О.

суддів - Коваля М.П.

- Семенюка Г.В.

при секретарі - Алексєєвої Н.М.

за участю представника позивача - Севастьянової С.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Овідіопольському районі Одеської області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 22 червня 2010 року по адміністративній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Веста Сервіс»до Державної податкової інспекції у Овідіопольському районі Одеської області про визнання недійсним та скасування рішення, -

В С Т А Н О В И Л А:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Веста Сервіс»звернулося до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Овідіопольському районі Одеської області про визнання недійсним та скасування рішення Державної податкової інспекції у Овідіопольському районі Одеської області про застосування штрафних(фінансових) санкцій №0001592330/0 від 15.06.2009. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що, при перевірці дотримання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог щодо регулювання обігу готівкових коштів, наявності торгових патентів та ліцензій на АЗС 15 ТОВ «Веста Сервіс»було встановлено невідповідність виручки, що зберігається на місці проведення розрахунків і даних денного звіту РРО в сумі 11 641,17 грн., однак зазначені грошові кошти були підготовлені для інкасаторів і знаходились в інкасаторській сумці.

Позивач зазначав, що ящик РРО не може вмістити всю грошову масу отриманої виручки, АЗС 15 територіально віддалена від головного офісу, вся виручка інкасується в банк, ніяких операцій з прийому та видачі готівки, крім виручки не проводиться, у сейфі АЗС 15, що знаходиться в одному приміщенні площею 5 кв. м. поруч з касиром, на місці проведення розрахунків зберігається лише виручка від реалізації товарів. Таким чином, позивач вважає, що відсутній факт невідповідності сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків у розмірі 11 641,17 грн., а тому не має підстав для застосування штрафних санкцій.

22 червня 2010 року Одеськім окружним адміністративним судом по даній справі винесена постанова якою позов -задоволений. Скасовано рішення Державної податкової інспекції у Овідіопольському районі Одеської області про застосування штрафних(фінансових) санкцій №0001592330/0 від 15.06.2009 року.

Не погоджуючись з постановою суду відповідачем подано апеляційну скаргу в якій зазначається, що рішення суду винесене з порушенням норм процесуального та матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи та судом не в повній мірі з'ясовані обставини, що мають значення для вирішення справи.

Апелянт зазначає, що працівниками ДПА в Київській області СДПРІ Дзядевичем А.В та СДПРІ Забайрачним І.Г. було проведено перевірку щодо та складено акт перевірки щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єкта підприємницької діяльності АЗС-15 з магазином, що належить ТОВ „Веста Сервіс" (код 30251215) за адресою: Білоцерківський район, Шкарівська сільська рада, а/м Кременець -Біла Церква-Ржишів, 344км-340м.

За результатами виявлених та встановлених порушень 28.05.2009 року було складено акт перевірки (бланк суворої звітності за 001659), зареєстрований у ДПА в Київській області у журналі реєстрації актів перевірок за номером № 1705/1000/23//30251215. Під час перевірки встановлено, що розрахунки в торговому залі проводилися через належним чином зареєстрований, опломбований, фіскалізований у встановленому порядку РРО. Сума готівкових коштів, зазначена у фіскальному звітному чеку РРО становила 15326,21 гривень, а в скриньці касового апарату (тобто на місці проведення розрахунків) - 3685,04 грн., що також підтверджено особисто оператором АЗС-15 ТОВ „Веста Сервіс" - Бесараб Світланою Степанівною.

Таким чином, перевіркою була встановлена невідповідність готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті РРО, невідповідність склала 11641,17 гривень, чим порушено п.13 ст. 3 цього ж Закону України, який власноручно було підписано оператором АЗС № 15.

Згідно ст. 3 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" № 265/95-ВР від 06.07.1995 року (із змінами та доповненнями) далі Закон № 265/95-ВР - суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій або безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.

Апелянт зазначив, що відповідно до Закону України № 265/95-ВР місце проведення розрахунків - місце , де здійснюються розрахунки з покупцем за продані товари (надані послуги) та зберігаються отримані за реалізовані товари (надані послуги) готівкові кошти, а також місце отримання покупцем попередньо оплачених товарів (послуг) із застосуванням платіжних карток , платіжних чеків, жетонів, тощо.

Згідно п. 4.5 Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України від 01.12.2000 року № 614, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.02.2001 року № 107/5298 внесення чи видача готівки з місця проведення розрахунків повинні реєструватись через РРО з використанням операцій „службове внесення" та „службова видача", якщо таке внесення чи видача не пов'язані з проведенням розрахункових операцій. Тому, за порушення п.13 ст. З Закону України № 265/95-ВР та відповідно ст. 22 Закону України № 265/95 - ВР , у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті , а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня , до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність. Таким чином, штрафні санкції за порушення законодавства в сфері розрахункових відносин, нараховані ТОВ «Веста Сервіс»цілком правомірно та відповідає вимогам діючого законодавства.

В зв'язку з викладеним апелянтом ставиться питання про скасування оскаржуваної постанови суду, та прийняття нової постанови, якою відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з таких підстав.

Судом першої інстанції та матеріалами справи встановлено, що 28.05.2009 згідно плану - графіку проведення перевірок на травень 2009 року, затвердженого головою ДПА в Київській області 30.04.2009 та на підставі направлень від 22.05.2009 №3698 і №3699 працівниками ДПА в Київській області Дзядевичем А.В. і Забайрачним І.Г. було проведено перевірку АЗС ТОВ «Веста Сервіс»(Білоцерківський район, автошлях Кременець - Біла Церква -Ржищів, км.344+440 м.) щодо дотримання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів та ліцензій. За наслідками вказаної перевірки було складено акт №1705/1000/23/30251215, в якому зазначено про встановлене порушення п.13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Актом перевірки встановлено невідповідність сум грошових коштів на місці проведення розрахунків на 11 641,17 грн. (сума готівкових коштів на місці проведення розрахунків 3 685,04 грн., а сума зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій 15 326,21 грн.).

До акту перевірки додано пояснення оператора АЗС-15 ТОВ «Веста Сервіс»Бесараб С.С., в якому вона пояснювала різницю в касі тим, що гроші знаходились в сейфі в інкасаторській сумці, яка була підготовлена до інкасації. На підставі акта перевірки №1705/1000/23/30251215 ДШ у Овідіопольському районі Одеської області було прийнято рішення №0001592330/0 від 15.06.2009 про застосування до ТОВ «Веста Сервіс»штрафних(фінансових) санкцій у сумі 58205,28 грн.

Відповідно п. 1З.ст.З Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня. При цьому, у ст. 2 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" визначено, що місце проведення розрахунків - місце, де здійснюються розрахунки із покупцем за продані товари (надані послуги) та зберігаються отримані за реалізовані товари (надані послуги) готівкові кошти, а також місце отримання покупцем попередньо оплачених товарів (послуг) із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо.

Судом першої інстанції наголошено, що у випадку якщо підприємство не має можливості зберігати всю суму готівкових коштів у ящику реєстратора, частину готівки можна зберігати в сейфі за умови його знаходження на місці проведення розрахунків. При цьому сума готівкових коштів на місці проведення розрахунків (у ящику РРО та сейфі) має відповідати сумі коштів, зазначеній у денному звіті реєстратора.

Згідно матеріалів справи, наказом генерального директора ТОВ «Веста Сервіс»№5/1 від 2.01.2009 наказано встановити на всіх АЗС підприємства у місцях проведення розрахунків сейфи для зберігання готівкової виручки, в яких повинна зберігатись лише виручка від реалізації товарів із застосуванням РРО.

21.09.2007 між Рокитнянським відділенням №2883 ВАТ «Державний ощадний банк України»та ТОВ «Веста Сервіс» укладено договір на перевезення валютних цінностей №3. Відповідно до копії супровідної відомості до сумки з готівкою 28.05.2009, згідно договору на інкасацію з Рокитнянським відділенням Державного Ощадного банку від 21.09.2007, виручка в розмірі 11641,31 (одинадцять тисяч шістсот сорок одна грн. 31 коп.) грн. була передана інкасатору.

Згідно п. 4.5. Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого наказом ДПА України №614 від 01.12.2000, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 05.02.2001 за №107/5298 унесення чи видача готівки з місця проведення розрахунків повинні реєструватись через РРО з використанням операцій "службове внесення" та "службова видача", якщо таке внесення чи видача не пов'язані з проведенням розрахункових операцій. Таким чином, операція "службова видача" повинна використовуватись саме при видачі готівки з місця проведення розрахунків, а тому зберігання виручки у сейфі на місці проведення розрахунків неможливо вважати такою видачею.

Суд першої інстанції дійшов до висновку, що податковим органом не доведено порушення ТОВ «Веста Сервіс»п. 13 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" та відповідно підстави для застосування фінансової санкції, тому позовні вимоги ТОВ «Веста Сервіс»щодо скасування рішення про застосування штрафних(фінансових) санкцій №0001592330/0 від 15.06.2009 підлягають задоволенню.

Колегія судів вважає ці висновки суду першої інстанції правильними і такими, що відповідають вимогам ст.ст. 7,10,11,70,71 КАС України та всі процесуальні норми, передбачені адміністративним судочинством були виконані без порушень прав кожної сторони при розгляді справи.

Тому колегія суддів надходить до висновку, що при розгляді справи судом першої інстанції правильно застосовано норми матеріального та процесуального права, вірно встановлено фактичні обставини справи та надана правова оцінка.

Постанова суду першої інстанції викладена достатньо повно, висновки обґрунтовані з посиланням на конкретні норми Законів України та відповідають чинному законодавству та доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують.

За таких обставин, підстав для скасування рішення суду першої інстанції та задоволення апеляційної скарги не вбачається.

Керуючись ст. ст.198, 200, 205, 206 КАС України, колегія суддів -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Овідіопольському районі Одеської області - залишити без задоволення.

Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 22 червня 2010 року по адміністративній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Веста Сервіс»до Державної податкової інспекції у Овідіопольському районі Одеської області про визнання недійсним та скасування рішення - залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням апеляційного суду.

Головуючий суддя: Потапчук В.О.

Судді: Коваль М.П., Семенюк Г.В.