Ухвала суду № 26001629, 10.09.2012, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
10.09.2012
Номер справи
к-21965/09-с
Номер документу
26001629
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"10" вересня 2012 р. м. Київ К-21965/09

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

Головуючого Моторного О.А.

Суддів Борисенко І.В.

Кошіля В.В.

розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Торезі Донецької області

на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 02.12.2008

та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 27.04.2009

у справі №2-а-10914/08

за позовом Державного підприємства "Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств"

до Державної податкової інспекції у м. Торезі Донецької області

про визнання недійсними рішень,

ВСТАНОВИВ:

Державне підприємство "Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств" (позивач) звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у м. Торезі (відповідач) про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень ДПІ у м. Торезі від 18.06.2008 № 0000692310/3 та № 0000262310/3/02-15/11 (з урахуванням уточнених позовних вимог).

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 02.12.2008, яка залишена без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 27.04.2009, позов задоволено.

В касаційній скарзі відповідач просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення норм матеріального права.

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що на підставі направлень на перевірку №418/23-012-1 від 26.10.2007, № 442/23-012-1 від 09.11.2007 відповідачем була здійснена виїзна планова перевірка Торезького управління з ліквідації шахт з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2004 по 30.06.2007, за результатами якої складений акт від 23.11.2007 № 1200/23-0/35020586, у висновках якого було вказано про заниження податку на прибуток на суму 7285129 грн., податку на додану вартість на суму 6777212 грн., податку з доходів фізичних осіб на суму 9077 грн. 60 коп. та інші порушення. З актом перевірки керівництво Торезького управління з ліквідації шахт ознайомилося 28.11.2007, але від підпису на акті перевірки відмовилося та надало заперечення.

9 та 19 листопада 2007 року Торезьким управлінням з ліквідації шахт були надані до ДПІ у м. Торезі скарги на дії посадових осіб податкового органу щодо проведення перевірки, оформлення її результатів та проведення інвентаризації. ДПІ у м. Торезі за результатами розгляду скарги надало відповідь від 21 та 23 листопада 2007 року про правомірність дій її посадових осіб. 30.11.2007 ДПА у Донецькій області за результатами розгляду скарги на дії посадових осіб ДПІ у м. Торезі щодо проведення та оформлення результатів перевірки.

На підставі вказаного акту перевірки, 04.12.2007 ДПІ у м. Торезі було прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000692310/0 про донарахування податкового зобов'язання з податку на прибуток на загальну суму 7605823,50 грн., з якої основного платежу - 5070549 грн., штрафні (фінансові) санкції - 2535274 грн. 50 коп., а також податкові повідомлення-рішення по податку на додану вартість та по податку з доходів фізичних осіб.

11.12.2007 керівництво Державного підприємства "Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств" (далі за текстом - ДП "Донвуглереструктуризація") звернулося зі скаргою до ДПІ у м. Торезі, яке рішенням № 9520/10/25-013-2 від 29.12.2007 залишило без змін податкові повідомлення-рішення по податку на додану вартість та по податку з доходів фізичних осіб та скасувало податкове повідомлення-рішення №0000692310/0 від 04.12.2007 про визначення податкового зобов'язання з податку на прибуток в частині 15353 грн. основного платежу та 7676,50 грн. штрафних (фінансових) санкцій, в іншій частині вказане податкове повідомлення-рішення було залишено без змін.

За результатами розгляду скарги, 29.12.2007 ДПІ у м. Торезі було прийнято нове податкове повідомлення-рішення №0000692310/1 про визначення податкового зобов'язання з податку на прибуток на загальну суму 7582794 грн., з якої основного платежу - 5055196 грн., штрафних (фінансових) санкцій - 2527598 грн.

З 22.02.2008 по 25.02.2008 державною податковою інспекцією у м. Торезі, на підставі направлення на перевірку № 82/23-012-1 від 22.02.2008, була здійснена виїзна планова перевірка Торезького управління з ліквідації шахт з питань правомірності та повноти нарахування податків на прибуток та додану вартість за період з 01.11.2004 по 30.06.2007, за результатами якої складений акт від 27.02.2008 № 177/23-0/35020586, в висновках якого було вказано про встановлення заниження податку на прибуток на суму 5051682 грн., податку на додану вартість на суму 3456338 гри.

За результатами розгляду скарги ДП "Донвуглереструктуризація", 07.03.2008 ДПА у Донецькій області було прийнято рішення про: залишення без змін податкових повідомлень-рішень ДПІ у м. Торезі з податку на додану вартість та податку з доходів фізичних осіб; скасоване податкове повідомлення-рішення від 04.12.2007 №0000692310/0 (від 29.12.2007 № 0000692310/1) в частині 3301216 грн. податкових зобов'язань з податку на прибуток та 1650608 грн. штрафних (фінансових) санкцій, в іншій частині - рішення було залишено без змін; збільшена сума визначена у податкових повідомленнях-рішеннях від 04.12.2007 № 0000702310/0 (від 29.12.2007 № 00000702310/1) з податку на додану вартість від 04.12.2007 № 0000692310/ 0 (від 29.12.2007 № 0000692310/1) з податку на прибуток відповідно на 1720758,50 грн. та 869874 грн. штрафних (фінансових) санкцій; збільшена сума податкових зобов'язань і податку з доходів фізичних осіб.

18.03.2008 ДПІ у м. Торезі були прийняті податкові повідомлення-рішення:

- № 0000692310/2 про визначення податкового зобов'язання з податку на прибуток на суму 2630970 грн., з якої основного платежу - 1753980 грн., штрафних (фінансових) санкцій - 876990 грн.;

- № 0000262310/2/02-15/11 про визначення штрафних (фінансових) санкцій з податку на прибуток на суму 869874 грн.

18.06.2008 ДПІ у м. Торезі були прийняті податкові повідомлення-рішення:

- №0000692310/3 про визначення податкового зобов'язання з податку на прибуток на суму 2630970 грн., з якої основного платежу - 1753980 грн., штрафних (фінансових) санкцій - 876990 грн.;

- № 0000262310/3/02-15/11 про визначення штрафних (фінансових) санкцій з податку на прибуток на суму 869874 грн.

В акті перевірки від 23.11.2007 № 1200/23-0/35020586, уточненому актом перевірки від 27.02.2008 №177/23-0/35020586, податковим органом зазначено, що Торезьким управлінням з ліквідації шахт, в порушення пункту 1.31 статті 1, підпункту 4.1.1 пункту 4.1 статті 4 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", занижені валові доходи на суму 3494638 грн. за рахунок не включення доходів від безоплатно наданого побутового вугілля працівникам вугільної галузі в декларації з податку на прибуток за 2004 рік, а саме за жовтень 2004 року - 3464453 грн., листопад 2004 року - 2790858 грн., грудень 2004 року - 703780 грн.

Задовольняючи позовні вимоги, суди попередніх інстанцій виходили з наступного, з чим погоджується суд касаційної інстанції.

Згідно з підпунктом 7.11.5 пункту 7.11 статті 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) від оподаткування звільняються доходи неприбуткових організацій, визначених у абзаці "г" підпункту 7.11.1 (неприбуткові установи і організації, які є іншими, ніж визначені у абзаці "б" цього підпункту, юридичними особами, діяльність яких не передбачає одержання прибутку згідно з нормами відповідних законів), отримані у вигляді коштів або майно, які надходять таким неприбутковим організаціям від проведення їх основної діяльності та у вигляді пасивних доходів: дотацій або субсидій, отриманих з державного або місцевого бюджетів, державних цільових фондів або у межах благодійної, у тому числі гуманітарної допомоги чи технічної допомоги, що надаються таким неприбутковим організаціям відповідно до умов міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, крім дотацій на регулювання цін на платні послуги, які надаються таким неприбутковим організаціям або через них їх отримувачам згідно із законодавством, з метою зниження рівня таких цін. З метою оподаткування центральний податковий орган веде реєстр всіх неприбуткових організацій, які звільняються від оподаткування згідно з положеннями цієї статті (підпункту 7.11.10).

Як вбачається з матеріалів справи, ДП "Донвуглереструктуризація" за статутом є підприємством створеним з метою здійснення некомерційної (без мети одержання прибутку) господарської діяльності для організації та контролю за виконанням заходів та робіт з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств. За рішенням Центрально-Міської МДПІ м. Макіївки від 22.03.2004 ДП "Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств", код ЄДРПОУ 32442610, внесено до Реєстру неприбуткових організацій. Позивач зазначає, що Торезьке управління з ліквідації шахт є відособленим підрозділом ДП "Донвуглереструктуризація" без права юридичної особи, на яке розповсюджується статус неприбуткової організації, оскільки за Положенням про підрозділ інші види діяльності ніж у головного підприємства не зазначені та ведення прибуткової діяльності не передбачено.

Пунктом 2.2 розділу 2 Положення про Торезьке управління з ліквідації шахт визначено, що основною метою діяльності управління є організація та виконання комплексу заходів щодо ліквідації збиткових, вугледобувних та вуглепереробних підприємств, рекультивація промислових площ, охороні праці і навколишнього середовища, дотримання правил безпеки, здійснення заходів для соціального захисту працюючих у відповідності з кошторисом проекту з найменшими витратами. Пунктом 5.1 розділу 5 Положення передбачено, що джерелом фінансування Управління є кошти державного бюджету та інші надходження, що не суперечать чинному законодавству України, інші кошти, отриманні Управлінням, які спрямовуються на зменшення бюджетного фінансування.

За кошторисом заходів по ліквідації шахти "Міуська" на 1 півріччя 2007 року було передбачено 7908794 грн., фінансування з державного бюджету за І півріччя 2007 року та фактичні витрати за рахунок державного бюджету на утримання шахти "Міуська" склали 7873364,10 грн., фінансування та здійснення витрат з коштів отриманих від ТОВ ПФК "Рутекс" на утримання шахти "Міуська" склало 92359,81 грн. Отримання коштів, передбачених кошторисом, відбулося на підставі договорів з додатковими угодами укладених з ТОВ ПФК "Рутекс" про тимчасове користування приміщеннями № 27т/06/116 від 03.01.2006 та № 32т/07 від 01.01.2007. Використання отриманих від ТОВ ПФК "Рутекс" коштів на збереження майна ліквідованої шахти "Міуська" та здійснення заходів по утриманню шахт підтверджується відомостями про виконання кошторису за червень 2007 року та фінансування витрат. Виконання робіт ТОВ ПФК "Рутекс" підтверджено щомісячними актами приймання-передачі виконаних робіт. За 1 квартал та 1 півріччя 2007 року Торезьким управлінням з ліквідації шахт як неприбутковою установою були подані до ДПІ у м. Торезі податкові звіти. За розрахунками Торезького управління з ліквідації шахт за 1 півріччя 2007 року база оподаткування податком на прибуток за господарськими операціями з ТОВ ПФК "Рутекс" склала 50972 грн., сума нарахованого та перерахованого до бюджету податку на прибуток склала 12743 грн. Перерахування податку на прибуток в розмірі 12743 гри. до бюджету від господарських операцій з ТОВ ПФК "Рутекс" підтверджено платіжними документами.

У зв'язку з викладеним, позивачем документально доведено правильність розрахунку податку на прибуток та повнота його перерахування до бюджету від господарських операцій з ТОВ ПФК "Рутекс", що обумовило скасування спірних податкових повідомлень-рішень в цій частині.

У пунктах 3.14, 3.15 розділу 3 Положення про Торезьке управління з ліквідації шахт визначено визначено, у тому числі, участь виконанні комплексу робіт із соціального захисту трудящих ліквідованих шахт та організація забезпечення трудящих і закріплених за шахтами пенсіонерів.

Відповідно до частин 5, 6 статті 48 Гірничого закону України (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин, після ліквідації або консервації гірничого підприємства забезпечення вугіллям на побутові потреби здійснюється в межах тарифної угоди правонаступником таким категоріям осіб: не працевлаштованим працівникам; непрацюючим пенсіонерам: інвалідам праці; особам, інвалідність яких настала внаслідок загального захворювання у разі, якщо зони користувалися цим правом до настання інвалідності; сім'ям працівників, які загинули (померли) на підприємствах з видобутку (переробки) вугілля, які отримують пенсії у зв'язку з втратою годувальника. Зазначені категорії осіб користуються правом на безоплатну доставку вугілля. Фінансування заходів щодо безоплатного забезпечення вугіллям на побутові потреби провадиться за рахунок коштів, виділених на ліквідацію або консервацію гірничого підприємства, після закінчення цієї роботи - правонаступником.

Заходи щодо ліквідації шахт фінансуються з державного бюджету, у тому числі й заходи щодо безоплатного забезпечення у відповідності до наведеної статті 48 Гірничого закону України вугіллям певних категорій осіб ліквідованих шахт.

Відповідно до пп. 4.1.1 пункту 4.1 статті 4 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", до складу валового доходу включаються загальні доходи від продажу товарів (робіт, послуг), при розумінні під вказаним терміном за підпунктом 1.31 статті 1 вказаного закону також й операцій з безоплатного надання товарів.

Згідно підпункту 5.2.1 пункту 5.2 статті 5 Закону України "Про оподаткування прибутку", до складу валових витрат включаються суми будь-яких витрат, сплачених (нарахованих) протягом звітного періоду у зв'язку з підготовкою, організацією, веденням виробництва, продажем продукції (робіт, послуг) і охороною праці, у тому числі витрати з придбання електричної енергії (включаючи реактивну), з урахуванням обмежень, установлених пунктами 5.3 - 5.7 цієї статті. У підпункті 5.2.1 і пункту 5.2 статті 5 цього ж Закону визначено, що до складу валових витрат включаються суми витрат пов'язаних з безоплатним наданням працівникам вугільної промисловості, непрацюючим пенсіонерам, які мають стаж роботи на підприємствах галузі не менш як 10 років на підземних роботах або не менш як 20 років на поверхні, інвалідам з числа осіб, що під час роботи па цих підприємствах отримали каліцтво або професійні захворювання, а також сім'ям працівників вугільної промисловості, що загинули на виробництві, які отримують пенсію н разі втрати годувальника, вугілля на побутові потреби за нормами, що встановлюються у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Тобто, це пряма норми, яка регулює формування валових витрат по цім правовідносинам.

Як було вірно встановлено судами попередніх інстанцій, позивач правомірність ведення податкового обліку за перевірений період за операціями безкоштовного надання пільговим категоріям громадян вугілля, у відповідності до покладених на нього завдань Гірничим законом України, довів наданими первинними документами, а невідповідність цих документів вимогам закону податковим органом, який не врахував їх наявність, не доведена.

Згідно підпункту 4.2.1 пункту 4.2 статті 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", якщо сума податкового зобов'язання розраховується контролюючим органом, платник податків не несе відповідальності за своєчасність, достовірність та повноту нарахування такої суми, проте несе відповідальність за своєчасне і повне погашення нарахованого податкового зобов'язання та має право на оскарження цієї суми у порядку, встановленому цим Законом.

Відповідно до пункту 3.1 статті 3 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" об'єктом оподаткування і прибуток, який визначається шляхом зменшення суми скоригованого валового доходу звітного періоду, визначеного згідно пунктом 4.3 цього Закону на суму валових витрат платника податку, визначених статтею 5 цього Закону та суму амортизаційні!} відрахувань, нарахованих згідно із статтями 8 і 9 цього Закону.

Виходячи зі змісту вказаних норм законодавства, колегія суддів погоджується з судами попередніх інстанцій, що під час перевірки платника податків податковій орган зобов'язаний на підставі первинних документів платника податку встановити результати господарської діяльності підприємства, порівняти їх з даними, заявленими у податкових деклараціях, та у випадку, коли дані такого порівняння свідчать про заниження або завищення податкового зобов'язання, визначити цю різницю. Встановити об'єктивні результати діяльності платника податків, ігноруючи певні фінансово-господарські операції чи події, неможливо, а відтак неможливо дійти правильного висновку про достовірність та повноту нарахування податкового зобов'язання.

За наведених обставин, суди попередніх інстанцій дійшли вірного висновку, що підстави для донарахування податку на прибуток ДПІ у лі. Торезі не доведені та в частині визначення податку на прибуток у сумі 1753980 грн. податкове повідомлення-рішення № 0000692310/3 судами правомірно визнано недійсним, тому відповідно в частині визначення штрафних (фінансових) санкцій у сумі 876990 грн., застосованих у процентному відношенні від встановленої суми заниженого податку, на підставі підпункту 17.1.3 пункту 17.1 статті 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", рішення податкового органу, також, правильно визнано недійсним.

Щодо окремо прийнятого податкового повідомлення-рішення №0000262310/3/02-15/11 про додаткове визначення до вищенаведеної штрафної (фінансової) санкції, розрахованої за підпунктом 17.1.3 пункту 17.1 статті 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" ще й штрафних (фінансових) санкцій з податку на прибуток на суму 869874 грн., застосованих за підпунктом 17.1.6 пункту 17.1 статті 17 вказаного закону, то слід зазначити, що за цим підпунктом у разі коли платника податків (посадову особу платника податків) засуджено за скоєння злочину щодо ухилення від сплати податків або якщо платник податків декларує переоцінені або недооцінені об'єкти оподаткування, що призводить до заниження податкового зобов'язання у великих розмірах, такий платник податків додатково до штрафів, визначенім цим пунктом, за наявності підстав для їх накладення, сплачує штраф у розмірі п'ятдесяти відсотків від суми недоплати, але не менше ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.

ДПІ у м. Торезі не було надано в судах попередніх інстанцій доказів засудження посадових осіб позивача за ухилення від сплати податків або декларування переоцінених або недооцінених об'єктів оподаткування, у зв'язку з чим визначення відповідачем штрафних (фінансових) санкцій за підпунктом 17.1.6 пункту 17.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»є незаконним.

Враховуючи викладене, Вищий адміністративний суд України дійшов висновку, що судами першої та апеляційної інстанцій належним чином з'ясовані обставини справи та дано їм відповідну правову оцінку. Порушень норм матеріального чи процесуального права, які могли призвести до зміни чи скасування рішень судів попередніх інстанцій не встановлено.

Керуючись статтями 2201, 223, 224, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Торезі Донецької області - відхилити.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 02.12.2008 та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 27.04.2009 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав і в порядку, установленому статтями 237, 238, 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя: О.А. МоторнийСудді І.В. Борисенко В.В. Кошіль