ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
19 січня 2012 р. (14:34) Справа №2а-14884/11/0170/19
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі
головуючого судді Кузнякової С.Ю.,
секретар судового засідання Устінова І.В.,
за участю прокурора - Березовиченко Ю.Ю.,
представника позивача - Носач П.А.,
представника відповідача - Бек-Назарова В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Прокурора Київського району м. Сімферополя в інтересах держави в особі Відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Кримському регіоні"
до Публічного акціонерного товариства "Державний ощадний банк України"
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Територіальне відокремлене безбалансове відділення № 10011/0130 філії - Кримського республіканського управління відкритого акціонерного товариства "Державний ощадний банк України"
про стягнення 1700,00 грн.
Обставини справи: Прокурор Київського району м. Сімферополя, діючи в інтересах держави в особі Відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Кримському регіоні" звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим із позовом до Відкритого акціонерного товариства "Державний ощадний банк України"про стягнення 1700,00 грн.
Позовні вимоги вмотивовані тим, що постановою № 169кр від 30.06.2011р. на підставі акту перевірки на Відкрите акціонерне товариство "Державний ощадний банк України" відповідно до ст. 27 Закону України "Про електроенергетику" та ст. 31 Закону України "Про теплопостачання" було накладено штраф за правопорушення, що виразилось в ухиленні від виконання припису. Зазначений штраф не був сплачений у встановлений законом строк, в зв'язку з чим було подано позов про його стягнення в судовому порядку.
Ухвалою суду від 16.12.2011 року до участі у справі було залучено третю особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Ялтинське відділення № 4549 філії Відкритого акціонерного товариства "Державний ощадний банк України".
Ухвалою суду від 19.01.2012 року було здійснено заміну відповідача Відкритого акціонерного товариства "Державний ощадний банк України"на правонаступника - Публічне акціонерне товариство "Державний ощадний банк України", а також замінено третю особу - Ялтинське відділення №4549 філії Відкритого акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" на - Територіальне відокремлене безбалансове відділення № 10011/0130 філії - Кримського республіканського управління відкритого акціонерного товариства "Державний ощадний банк України".
Прокурор та представник позивача у судовому засіданні позов підтримали з підстав, зазначених у позові, та просили задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечував з підстав, зазначених у письмових заперечення (а.с. 34).
Представник третьої особи не з'явився, про дату, час і місце судового розгляду справи повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив, пояснень по суті позовних вимог не надав.
Враховуючи, що матеріали справи містять достатньо доказів для з'ясування обставин у справі, суд, керуючись статтею 128 КАС України, вважає можливим розглянути справу за відсутності представника третьої особи.
Заслухавши прокурора, представника позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці та регулювання відносин, пов'язаних з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі передбачені Законом України від 16.10.1997року № 575/97-ВР "Про електроенергетику" (далі -Закон).
Державна політика в електроенергетиці згідно до статті 5 вказаного Закону базується на таких принципах: державне регулювання діяльності в електроенергетиці; створення умов безпечної експлуатації об'єктів електроенергетики; забезпечення раціонального споживання палива і енергії; додержання єдиних державних норм, правил і стандартів усіма суб'єктами відносин, пов'язаних з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії; створення умов для розвитку і підвищення технічного рівня електроенергетики; підвищення екологічної безпеки об'єктів електроенергетики; забезпечення захисту прав та інтересів споживачів енергії; збереження цілісності та забезпечення надійного і ефективного функціонування об'єднаної енергетичної системи України, єдиного диспетчерського (оперативно-технологічного) управління нею; сприяння розвитку конкурентних відносин на ринку електричної енергії; забезпечення підготовки кадрів високої кваліфікації для електроенергетики; створення умов для перспективних наукових досліджень; забезпечення стабільного фінансового стану електроенергетики; забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів; сприяння розвитку альтернативної енергетики як екологічно чистої і безпаливної підгалузі енергетики шляхом встановлення "зеленого" тарифу та оплати електростанціям, які виробляють електричну енергію з використанням альтернативних джерел енергії (крім доменного та коксівного газів, а з використанням гідроенергії - вироблену лише малими гідроелектростанціями), всієї виробленої ними електричної енергії в повному обсязі у грошовій формі, без застосування будь-яких видів заліків погашення заборгованості із розрахунків за електроенергію.
Статтею 7 Закону зазначено, що проектування, будівництво, введення в експлуатацію, експлуатація, виведення з експлуатації об'єктів електроенергетики, систем диспетчерського (оперативно-технологічного) управління, інших об'єктів, підключених до об'єднаної енергетичної системи України, регламентуються нормативно-правовими актами, обов'язковими для виконання всіма суб'єктами електроенергетики.
Відповідно до статті 9 Закону державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України.
ВП "Держенергонагляд у Кримському регіоні" створено відповідно до Положення про відокремлений підрозділ "Держенергонагляд у Кримському регіоні" Державного Підприємства НЕК "Укренерго", затвердженого наказом НЕК "Укренерго" від 20.02.2006 року № 63 "Про утворення відокремлених підрозділів НЕК "Укренерго" і здійснює свою діяльність у складі ДП НЕК "Укренерго".
Відповідно до Положення метою і завданням ВП "Держенергонагляд у Кримському регіоні" є сприяння забезпеченню належного функціонування об'єднаної енергетичної системи України, сфери теплопостачання, енергетичної безпеки держави й здійснення контролю за дотриманням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання і споживачами електричної енергії, вимог нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері виробництва, поставки й споживання електричної та теплової енергії.
Обов'язки і відповідальність споживачів електричної енергії передбачені статтею 26 Закону України "Про електроенергетику".
Споживач енергії зобов'язаний додержуватись вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії. Безпечну експлуатацію енергетичних установок споживача та їх належний технічний стан забезпечує сам споживач. Споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України.
Правила користування електричною і тепловою енергією для населення затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Споживач забезпечує безперешкодний доступ відповідальних представників енергопостачальника, підприємства, що здійснює передачу електричної енергії, до власних електричних установок для контролю за рівнем споживання електричної енергії, а також для виконання відключення та обмеження споживання відповідно до встановленого порядку. В разі перешкоди у доступі зазначених представників до електричних установок споживача посадові особи такого споживача несуть відповідальність відповідно до закону.
Положеннями статті 27 Закону України від 16.10.97р. № 575/97-ВР "Про електроенергетику" визначено відповідальність за порушення законодавства про електроенергетику. Приписами статті 31 Закону України від 02.06.05р. № 2633-IV "Про теплопостачання" визначено розмір штрафних санкцій, що застосовуються до суб'єктів господарювання - юридичних осіб за правопорушення у сфері теплопостачання.
Порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання передбачений відповідним положенням, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України 21 липня 1999 року № 1312 (далі -Положення).
Відповідно до п. 2 вказаного Положення штрафи за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання накладаються на суб'єктів господарювання за: ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень, приписів, розпоряджень, інших розпорядчих документів Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій.
Згідно з пунктом 7 Положення рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами НКРЕ, та акта перевірки (протоколу) суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж або Держенергонагляду.
Рішення про накладення штрафу оформляється постановою НКРЕ, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій та мереж і постановою (розпорядженням) Держенергонагляду.
Постанова або розпорядження про накладення штрафу складається у двох примірниках. Перший примірник постанови або розпорядження залишається в органі, який її оформив. Другий примірник у 3-денний термін після оформлення постанови або розпорядження надсилається (видається повноважному представнику) для сплати штрафу суб'єкту господарювання.
Приписом посадової особи позивача № 04/09-0092 від 10.11.2010 року на підставі статті 9 Закону України "Про електроенергетику" та акту перевірки від 10.11.2010 року № 04/09-0079 заступнику керуючого філії Ялтинського відділення № 4549 ВАТ "Державний ощадний банк України"Блиничкіній В.В. приписано усунути порушення вимог чинного законодавства в сфері електроенергетики у встановлені строки, встановлено термін повідомлення про усунення порушень (а.с.5-6). Зазначений припис було отримано Блиничкіною В.В. 10.11.2010р. під розпис на Припису (а.с.6).
05.05.2011 року позивачем проведена перевірка виконання відповідачем вимог припису № 04/09-00079 від 10.11.2010 року, яка була оформлена актом перевірки № 04/09-56-027 від 05.05.2011р. Під час перевірки було встановлено, що відповідачем вимоги припису № 04/09-00079 від 10.11.2010 року не виконані в частині пунктів № 2,3,4,5,6,7,9 (а.с. 7). Зазначений Акт був отриманий Блиничкіною В.В. 05.05.2011р. під розпис (а.с.7 зворотній бік).
На підставі зазначеного акту перевірки 30.06.2011 року позивачем прийнята постанова № 169кр (а.с.4) про накладення на відповідача штрафу у розмірі 1700,00 грн. за порушення статті 27 Закону України "Про електроенергетику" і статті 31 Закону України "Про теплопостачання" в частині невиконання припису Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.
Згідно з пунктом 10 Положення суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення, а за порушення законодавства у сфері теплопостачання - у 15-денний строк з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення.
Відповідно до пункту 11 Положення рішення про накладення на суб'єктів господарювання штрафів може бути оскаржене в установленому законом порядку.
Суд вважає неспроможними заперечення відповідача, виходячи з наступного.
Відтак, згідно пункту 7 Положення, рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки суб'єкта господарської діяльності, складеного посадовими особами, зокрема, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії, а не одночасно ще й на підставі акта, складеного посадовими особами НКРЕ.
Пунктом 3 Положення передбачено, що накладати на суб'єктів господарювання штрафи мають право зокрема державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.
Постанова № 169 кр. від 30.06.2011р. прийнята старшим державним інспектором
з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії Тягло Л.Л. на підставі акту перевірки № 04/09-56-027 від 05.05.2011р.
Частиною 1 ст. 71 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідачем у порядку, встановленому статтею 71 КАС України не було надано доказів оскарження постанови № 169кр від 30.06.2011р. на підтвердження того, що постанову про накладення штрафу було винесено з порушенням вимог чинного законодавства.
Відповідач також не доказів сплати штрафу в розмірі 1700,00 грн., накладеного за постановою № 169кр від 30.06.2011р.
Враховуючи викладене вище, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Під час судового засідання, яке відбулось 19.01.2012 р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови.
Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено 24.01.12 р.
Керуючись статтями 158-163, 167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Державний ощадний банк України"(вул. Госпітальна, 12-г, м. Київ, 01023, ЄДРПОУ 00032129) в дохід державного бюджету (код платежу 21081100 "Адміністративні штрафи та інші санкції", р/р 31118106700039 в Управлінні Державного казначейства в АР Крим м. Сімферополь, МФО 824026, ЗКПО 34740850, одержувач Державний бюджет м. Ялта) заборгованість зі сплати штрафу в розмірі 1700,00 грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення постанови. У разі оголошення в судовому засіданні вступної і резолютивної частини постанови, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Кузнякова С.Ю.