Ухвала суду № 25977253, 10.09.2012, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
10.09.2012
Номер справи
к-18782/09-с
Номер документу
25977253
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 вересня 2012 року м. Київ К-18782/09

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

Головуючого Кошіля В.В.

Суддів Борисенко І.В.

Моторного О.А.

розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Монастирищенському районі Черкаської області

на ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 07.04.2009 року

та постанову Господарського суду Черкаської області від 28.08.2007 року

у справі № 07/3255а

за позовом Відкритого акціонерного товариства «Монастирищенський ордена Трудового Червоного Прапора машинобудівний завод»

до Державної податкової інспекції у Монастирищенському районі Черкаської області, Головного управління державного казначейства України у Черкаській області

про стягнення бюджетного відшкодування

ВСТАНОВИВ:

Відкрите акціонерне товариство «Монастирищенський ордена Трудового Червоного Прапора машинобудівний завод»звернулось до суду з позовом про стягнення з Державного бюджету України суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в розмірі 224 577 грн.

Постановою Господарського суду Черкаської області від 28.08.2007 року, яка залишена без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 07.04.2009 року, позов задоволено частково; стягнуто з Державного бюджету України на користь позивача 222 730 грн. бюджетного відшкодування з податку на додану вартість.

В касаційній скарзі ДПІ у Монастирищенському районі Черкаської області просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позову, посилаючись на порушення норм матеріального права.

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.

Як встановлено судами попередніх інстанцій, 19.08.2006р. позивач подав до ДПІ у Монастирищенському районі Черкаської області податкову декларацію з податку на додану вартість за липень 2006 року, в якій відображено різницю між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного податкового періоду з від'ємним значенням в розмірі 120 560 грн. Цю суму позивач зарахував до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

Разом з податковою декларацією за липень 2006 року позивач подав розрахунок відображеного у податковій декларації коригування суми податку на додану вартість, примірники вантажних митних декларацій на експортовану позивачем продукцію та реєстри отриманих та виданих податкових накладних за звітний період.

20.09.2006р. позивач подав до податкової інспекції податкову декларацію з податку на додану вартість за серпень 2006 року, в якій відобразив різницю між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного періоду з від'ємним значенням в розмірі 152 413 грн. Цю суму позивач зарахував до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

Усю суму від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту за попередній податковий період (липень 2006 року) у розмірі 120 560 грн. позивач відобразив у податковій декларації за серпень 2006 року, як таку, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок позивача у банку.

Разом з податковою декларацією за серпень 2006 року позивач подав до податкового органу розрахунок відображеного у податковій декларації коригування суми податку на додану вартість, примірники вантажних митних декларацій на експортовану позивачем у серпні 2006 року продукцію, розрахунок суми бюджетного відшкодування і заяву про повернення суми бюджетного відшкодування за серпень 2006 року у розмірі 120 560 грн., реєстри отриманих та виданих податкових накладних за серпень 2006 року.

20 жовтня 2006 року позивач подав податкову декларацію з податку на додану вартість за вересень 2006 року, в якій відобразив різницю між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного податкового періоду з позитивним значенням в розмірі 53 147 грн. На цю суму позивач зменшив податковий кредит попередніх податкових періодів.

Усю суму від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту за попередній податковий період (серпень 2006 року) у розмірі 153 413 грн. позивач відобразив у податковій декларації за вересень 2006 року, як таку, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок позивача у банку.

Разом з податковою декларацією за вересень 2006 року позивач подав до податкової інспекції розрахунок відображеного у податковій декларації коригування суми податку на додану вартість, примірники вантажних митних декларацій на експортовану позивачем у вересні 2006 року продукцію, розрахунок суми бюджетного відшкодування і заяву про повернення суми бюджетного відшкодування за серпень 2006 року у розмірі 152 413 грн., реєстри отриманих та виданих податкових накладних за вересень 2006 року.

За результатами проведеної позапланової виїзної перевірки позивача з питань достовірності нарахування ним суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за серпень, вересень 2006 року, складено акт від 26.01.2007р. № 2/23-009/00255289, в якому зафіксовано, що позивач в порушення пп. «а»пп. 7.7.2 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість»завищив відображені у податкових деклараціях з податку на додану вартість та у розрахунках бюджетного відшкодування за серпень, вересень 2006 року суми податкового кредиту попередніх податкових періодів, сплачені позивачем у попередніх податкових періодах постачальникам товарів, відповідно, в розмірі 23 712 грн. та 24 684 грн., що у свою чергу призвело до завищення сум бюджетного відшкодування.

На підставі результатів вказаної перевірки, 06.02.2007 року ДПІ у Монастирищенському районі Черкаської області прийняла податкове повідомлення-рішення від № 0000042301/0 про зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за серпень 2006 року на 23 712 грн. і за вересень 2006 року на 24 684 грн.

За результатами проведеної позапланової виїзної перевірки позивача з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за серпень, вересень 2006 року, складено акт від 20.08.2007р. № 68/23-009/00255289, в якому податковий орган підтвердив право позивача на отримання частини суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, заявленої у податковій декларації за серпень 2006 року, у розмірі 118 713 грн. і усієї суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, заявленої у податковій декларації за вересень 2006 року, у розмірі 152 413 грн.; щодо решти суми бюджетного відшкодування, заявленої позивачем у податковій декларації за серпень 2006 року, у розмірі 1 847 грн. встановлено завищення, в порушення пп. «а»пп. 7.7.2 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість».

На підставі результатів цієї перевірки, 21.08.2007р. податковий орган прийняв податкове повідомлення-рішення від №0000432301/0 про зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за серпень 2006 року на 1 847 грн.

Задовольняючи частково позовні вимоги, суди попередніх інстанцій виходили з наступного, з чим погоджується суд касаційної інстанції.

Згідно з пп. 7.7.1 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість»сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.

При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду.

При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

Відповідно до пп. 7.7.2 п. 7.7 ст. 7 цього Закону якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то:

а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередньому податковому періоді постачальникам таких товарів (послуг);

б) залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

Згідно з пп. 7.7.3 п. 7.7 ст. 7 вказаного Закону платник податку може прийняти самостійне рішення про зарахування належної йому повної суми бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобов'язань з цього податку наступних податкових періодів. Зазначене рішення відображається платником податку у податковій декларації, яку він подає за наслідками звітного періоду, в якому виникає право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування згідно з нормами цієї статті. При прийнятті такого рішення зазначена сума не враховується при розрахунку сум бюджетного відшкодування наступних податкових періодів.

Відповідно до пп. 7.7.4 п. 7.7 ст. 7 цього Закону платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. При цьому платник податку в п'ятиденний термін після подання декларації податковому органу подає органу Державного казначейства України копію декларації, з відміткою податкового органу про її прийняття, для ведення реєстру податкових декларацій у розрізі платників.

До декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, копії погашених податкових векселів (податкових розписок), у разі їх наявності, та оригіналів п'ятих основних аркушів (примірників декларанта) вантажних митних декларацій, у разі наявності експортних операцій.

Форма заяви про відшкодування та форма розрахунку суми бюджетного відшкодування визначаються за процедурою, встановленою центральним податковим органом.

Підпунктом 7.7.5 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість»встановлено, що протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування.

За змістом підпунктів «б»і «в»пп. 7.7.7 п. 7.7 ст. 7 вказаного Закону якщо податковий орган за наслідками документальної невиїзної (камеральної) або позапланової виїзної перевірки (документальної) виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий податковий орган:

- у разі перевищення заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування над сумою, визначеною податковим органом внаслідок проведення таких перевірок, податковий орган надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого перевищення та підстави для її вирахування;

- у разі з'ясування внаслідок проведення таких перевірок факту, за яким платник податку не має права на отримання бюджетного відшкодування, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються підстави відмови у наданні бюджетного відшкодування.

Як встановлено судами, податковим органом не було встановлено будь-яких невідповідностей фактичним обставинам чи вимогам законодавства заявлених позивачем в установленому порядку до відшкодування сум податку на додану вартість за серпень, вересень 2006 року за винятком суми -1 847 грн. за серпень 2006 року, яка була включена позивачем до стягуваної суми бюджетного відшкодування.

Отже, суди дійшли вірного висновку про наявність підстав для задоволення позову в частині стягнення на користь позивача з Державного бюджету України суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в розмірі 222 730 грн.

Враховуючи викладене, відсутність порушень норм матеріального права, висновок судів першої та апеляційної інстанцій про часткове задоволення позовних вимог є вірним, а касаційна скарга ДПІ у Монастирищенському районі Черкаської області - необґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2201, 223, 224, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Монастирищенському районі Черкаської області відхилити.

Ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 07.04.2009 року та постанову Господарського суду Черкаської області від 28.08.2007 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення та може бути переглянута Верховним Судом України у випадках, встановлених Кодексом адміністративного судочинства України.

Головуючий(підпис)В.В. Кошіль Судді(підпис)І.В. Борисенко (підпис)О.А. Моторний