Постанова № 25973187, 13.09.2012, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
13.09.2012
Номер справи
2а-6215/12/0170/4
Номер документу
25973187
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

13 вересня 2012 р. об 11:35 Справа №2а-6215/12/0170/4

Окружний адміністративнй суд Автономної Республіки Крим

у складі головуючого судді Циганової Г.Ю.,

при секретарі судового засідання Кузьміні О.В., за участю:

представника позивача - Мандзюк І.М.;

представника відповідача - Лемтюжнікова Н.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Управління Пенсійного Фонду України в Київському районі м. Сімферополя АР Крим до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань України у м. Сімферополі АРК про стягнення

Суть спору: Управління Пенсійного Фонду України в Київському районі м. Сімферополя АР Крим (далі - позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим із позовом до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань України у м. Сімферополі АРК (далі - відповідач) про стягнення заборгованості у розмірі 22117,38 грн.

Позовні вимоги мотивовані відмовою відповідача прийняти до відшкодування витрати на виплату пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, які виплачені позивачем ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 ОСОБА_10, ОСОБА_11 за період січень-березень 2012 року; положеннями статей 21, 24, 25 Закону України від 23.09.1999 року №1105-ХІV "Про обов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" (далі -Закон №1105).

Ухвалами суду від 09.07.2012 року відкрито провадження у справі, після закінчення підготовчого провадження справу призначено до судового розгляду.

Представник позивача позов підтримала, та просила його задовольнити, надала пояснення по суті справи.

Представник відповідача проти позову заперечувала, з підстав, викладених у письмових запереченнях.

Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Відповідачем не були прийняті до відшкодування витрати позивача на виплату та доставку пенсії, щомісячної цільової грошової допомоги, сум державної адресної допомоги за січень-березень 2012 року ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11 у розмірі 22117,38 грн., в тому числі основний розмір пенсії та щомісячна цільова грошова допомога -3286,92 грн., державна адресна допомога -18830,46 грн.

Надаючи оцінку заявленим вимогам суд встановив наступне.

ОСОБА_3 отримує пенсію по інвалідності внаслідок трудового каліцтва через УПФУ Київського району м. Сімферополь, що підтверджується розпорядженням № 59 УПФУ в Київському районі м. Сімферополь на перерахунок пенсії з 01.01.2010 року. Факт отримання трудового каліцтва підтверджується актом № 1 про нещасний випадок на виробництві, з якого вбачається, що нещасний випадок з ОСОБА_3 стався на Кримському підприємстві «Кінотехпром», м. Сімферополь, та витягом з акту огляду во ВТЕК до довідки серії КРМ-Р-82 № 016914, з якої вбачається, що інвалідність ОСОБА_3 встановлена 3-ої групи.

ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_1, отримувала пенсію по інвалідності, внаслідок відсутності слуху з дитинства через УПФУ Київського району м. Сімферополь, що підтверджується розпорядженням УПФУ в Київському районі м.Сімферополь списком осіб, яким виплачено пенсії у січні- березні 2012 року. Однак, в подальшому за наданою заявою була переведена на інший вид пенсії - у зв'язку із втратою годувальника - батька ОСОБА_12, який згідно з актом № 1 від ІНФОРМАЦІЯ_2 помер внаслідок нещасного випадку на виробництві.

Згідно зі ст. 37 Закону України "Про пенсійне забезпечення" право на пенсію в разі втрати годувальника мають непрацездатні члени сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні (стаття 38). При цьому дітям пенсії призначаються незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника.

ОСОБА_6 отримує пенсію по інвалідності внаслідок трудового каліцтва через УПФУ Київського району м. Сімферополь, що підтверджується списком осіб, яким виплачено пенсії у січні - березні 2012 року УПФУ Київського району м. Сімферополь.

Факт отримання трудового каліцтва підтверджується актом № 3 про нещасний випадок на виробництві, з якого вбачається, що нещасний випадок з ОСОБА_6 стався на виробництві в асоціації «Декаеста», м. Сімферополь, та витягом з акту огляду во ВТЕК до довідки серії КРМ-Р-82 № 026105, з якої вбачається, що інвалідність ОСОБА_6встановлена 3-ої групи.

ОСОБА_5 отримує пенсію по інвалідності внаслідок трудового каліцтва через УПФУ Київського району м. Сімферополь, що підтверджується списком осіб, яким виплачено пенсії у січні - березні 2012 року УПФУ Київського району м. Сімферополь.

Факт отримання трудового каліцтва підтверджується актом № б/н про нещасний випадок на виробництві, з якого вбачається, що нещасний випадок ОСОБА_5 стався на виробництві на фірмі ТОВ «Консоль», м. Сімферополь, та витягом з акту огляду воМСЕК до довідки серії МСЕ№ 101400, з якої вбачається, що інвалідність ОСОБА_5 встановлена 3-ої групи, безстроково.

ОСОБА_9 отримує пенсію по інвалідності внаслідок трудового каліцтва через УПФУ Київського району м. Сімферополь, що підтверджується списком осіб, яким виплачено пенсії у січні - березні 2012 року УПФУ Київського району м. Сімферополь.

Факт отримання трудового каліцтва підтверджується актом № б/н про нещасний випадок на виробництві, з якого вбачається, що нещасний випадок ОСОБА_9 стався на Сімферопольському рибообробному заводі, та витягом з акту огляду воВТЕК до довідки серії Д-70 № 496239, з якої вбачається, що інвалідність ОСОБА_9 встановлена 3-ої групи, безстроково.

ОСОБА_7 отримує пенсію по інвалідності внаслідок трудового каліцтва через УПФУ Київського району м. Сімферополь, що підтверджується списком осіб, яким виплачено пенсії у січні - березні 2012 року УПФУ Київського району м. Сімферополь.

Факт отримання трудового каліцтва підтверджується актом № 2 про нещасний випадок на виробництві, з якого вбачається, що нещасний випадок ОСОБА_7 стався на Сімферопольській фабриці Кумтбиттовар, м. Сімферополь, та витягом з акту огляду воВТЕК до довідки серії Д-70 № 526141, з якої вбачається, що інвалідність ОСОБА_7 встановлена 3-ої групи.

ОСОБА_10 отримує пенсію по інвалідності внаслідок трудового каліцтва через УПФУ Київського району м. Сімферополь, що підтверджується списком осіб, яким виплачено пенсії у січні - березні 2012 року УПФУ Київського району м. Сімферополь.

Факт отримання трудового каліцтва підтверджується актом №б/н про нещасний випадок на виробництві, з якого вбачається, що нещасний випадок з ОСОБА_10 стався на КЕЧ Сімферопольського районна, та витягом з акту огляду воМСЕК до довідки серії МСЕ№ 002943, з якої вбачається, що інвалідність ОСОБА_10 встановлена 3-ої групи, безстроково.

ОСОБА_11 отримує пенсію по інвалідності внаслідок трудового каліцтва через УПФУ Київського району м. Сімферополь, що підтверджується списком осіб, яким виплачено пенсії у січні - березні 2012 року УПФУ Київського району м. Сімферополь, розпорядженням №149207 від 11.05.20011 року про перевід на інший вид пенсії.

Факт отримання трудового каліцтва підтверджується актом №1 б/н від 22.02.2011 року про нещасний випадок на виробництві (складений на підставі рішення Апеляційного суду АР Крим від 25.11.2011 року) з якого вбачається, що нещасний випадок з ОСОБА_11 стався на ЦТУ Кримської філії ВАТ "Укртелеком", та витягом з акту огляду воМСЕК до довідки серії КР-10 №006572, з якої вбачається, що інвалідність ОСОБА_11 встановлена 3-ої групи, на строк до 01.02.2013 року.

Судом враховує, що на час розгляду справи рішення Апеляційного суду Автономної Республіки Крим від 25.11.2011 року скасовано, та ухвалою Апеляційного суду Автономної Республіки Крим від 15.03.2012 року провадження у справі за позовом ОСОБА_11 про визнання незаконним і скасування актів форми Н-5, НВП, визнання нещасного випадку таким, що пов"язаний з виробництвом, зобов"язання скласти акти про нещасний випадок закрити. Зазначена ухвала суду надійшла відповідачеві 23.03.2012 року (згідно з відбитком штапму вхідної поштової кореспонденції) за №1112.

Натомість позивачеві, який не був стороною у справі, про існування такого рішення суду не було відомо, відповідачем жодних доказів такого повідомлення не надано.

У будь-якому разі, виплата УПФУ Київського району м. Сімферополь Ткач Г.М. пенсії у січні - березні 2012 року здійснювалась з урахуванням акта №1 б/н від 22.02.2011 року про нещасний випадок на виробництві (складеного на підставі рішення Апеляційного суду АР Крим від 25.11.2011 року, чинного на той час).

Страховими виплатами, відповідно до статті 28 Закону України від 23.09.1999 року №1105-ХІV "Про обов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" є грошові суми, які згідно із статтею 21 цього Закону Фонд соціального страхування від нещасних випадків виплачує застрахованому чи особам, які мають на це право, у разі настання страхового випадку.

Суд зазначає, що відповідно до статті 25 Закону №1105 усі види страхових виплат і соціальних послуг застрахованим та особам, які перебувають на їх утриманні, а також усі види профілактичних заходів, передбачених статтями 21 та 22 цього Закону, провадяться Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України за рахунок коштів цього Фонду.

Стосовно діяльності органів Пенсійного фонду, то їх повноваження стосуються призначення та виплати пенсій, які є гарантією з боку Держави на соціальну захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум.

Виплата пенсій, відповідно до статті 8 Закону України N 1788-XII від 05.11.1991 року "Про пенсійне забезпечення" здійснюється з коштів Пенсійного фонду України, який формується за рахунок коштів, що відраховуються підприємствами і організаціями (в тому числі й тими, що використовують працю громадян за угодами цивільно-правового характеру) на заходи соціального страхування за тарифами, диференційованими залежно від небезпечності, шкідливості, тяжкості робіт та стану інших умов праці, страхових внесків громадян, які займаються підприємницькою діяльністю, обов'язкових страхових внесків громадян, а також коштів державного бюджету України.

За пунктом 3 Порядку відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, затвердженого постанова правління Пенсійного фонду України, правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 04.03.2003 року N 5-4/4, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.05.2003 року за N 376/7697 (далі -Порядок) відшкодуванню підлягають пенсії, призначені відповідно до пунктів "а", "в", "г" статті 26, статей 37, 38, та пенсії, виплачені відповідно до статей 91, 92 Закону України "Про пенсійне забезпечення" в разі настання страхових випадків, визначених Переліком обставин, за яких настає страховий випадок державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2001 року N 1094.

Пунктом 4 Порядку визначаються суми, що підлягають відшкодуванню Фондом -суми що виплачуються відповідно до Законів України "Про пенсійне забезпечення", "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" та інших нормативно-правових актів, а саме:

сума основного розміру пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання;

щомісячна цільова грошова допомога на прожиття, якщо така надавалася пенсіонеру, який одержував вищезазначену пенсію;

допомога на поховання сім'ї померлого або особі, яка здійснила поховання особи, яка отримувала вищезазначену пенсію;

сума витрат Пенсійного фонду з виплати і доставки вищезазначених пенсій.

Пунктами 6 та 7 Порядку № 5-4/4 визначено, що Головні управління Пенсійного фонду та управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на підставі акта щомісячної звірки витрат за особовими справами потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, узагальнюють і узгоджують довідку про відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, та до 20 числа місяця, наступного за звітним, подають її відповідно до Пенсійного фонду та Фонду соціального страхування від нещасних випадків. Фонд соціального страхування від нещасних випадків на підставі довідки про відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, на централізованому рівні до 25 числа місяця, наступного за звітним, перераховує відповідні кошти Пенсійному фонду.

Отже, відповідно до вимог Порядку, Фонд соціального страхування від нещасних випадків перераховує кошти Пенсійному Фонду України на підставі даних, що зазначені в акті щомісячної звірки.

Зазначений Порядок не врегульовує спірних відносин, які виникли у даному випадку, оскільки встановлене ним правило підписання актів звірки розрахунків розраховано на відсутність спору.

У разі незгоди на підписання актів з боку Фонду соціального страхування від нещасних випадків вимоги про стягнення мають вирішуватись у судовому порядку в судах адміністративної юрисдикції, тому позивач обґрунтовано звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим для вирішення спірних відносин.

Судом були вивченні заперечення відповідача на позов, в яких відповідач зауважує на невідповідностях в актах про нещасний випадок таких осіб: ОСОБА_3, ОСОБА_6, ОСОБА_5, ОСОБА_9, ОСОБА_7, ОСОБА_10 - яким були виплачені основні розміри пенсій позивачем та по яким виставляються вимоги про їх відшкодування.

Судом досліджені копії документів, на підставі яких призначено пенсії зазначеним особам та встановлено, що помилки в актах зазначених пенсіонерів мають не суттєвий характер, не впливають на правомірність призначення та виплати пенсій.

Суд вважає необґрунтованими зазначені заперечення на позов, оскільки судом встановлено, що ці особи знаходяться на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Київському районі м. Сімферополь та обґрунтовано отримують пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві.

Крім того, згідно з ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Судом встановлено, що постановою Окружного адміністративного суду АР Крим у справі № 2а-1618/10/2/0170 за позовом Управління Пенсійного фонду в Київському районім. Сімферополь АР Крим до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Сімферополь АР Крим про стягнення заборгованості встановлено, що ОСОБА_4, як пенсіонер УПФУ в Київському районі м. Сімферополь, немає достатньо підстав для отримання пенсії, а тому підстав для відшкодування позивачу витрат на виплату та доставку пенсії також немає.

Крім того, постановою суду у справі № 2а-1618/10/2/0170 також встановлено правомірність нарахування та сплати пенсії ОСОБА_3, ОСОБА_8, ОСОБА_6, ОСОБА_5, ОСОБА_9, ОСОБА_7 та ОСОБА_10.

Зазначена постанова суду залишено без змін ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 02.03.2011 року.

Відповідно до статті 14 КАС України постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України.

Виходячи з того, що постанова у справі 2а-1618/10/2/0170 набрала законної сили, а встановлені цією постановою факти мають преюдиційне значення, позовні вимоги щодо стягнення з відповідача сум витрат на виплату та доставку пенсії ОСОБА_4 в сумі 284,01 грн. за січень-березень 2012 року задоволенню не підлягають.

Таким чином, вимоги позивача про стягнення сум основного розміру пенсії, витрат на виплату і доставку пенсій, а також щомісячної цільової грошової допомоги за січень-березень 2012 року ОСОБА_3, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 ОСОБА_10, ОСОБА_11 у загальному розмірі 3002,91 грн. підлягають задоволенню.

Розглядаючи справу в межах вимог про стягнення сум державної адресної допомоги, суд зазначає, до страхових виплат, передбачених Законом №1105 адресна допомога, визначена постановою Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 року № 265 не включається.

Суд дійшов висновку, що дія постанови Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 року № 265 "Деякі питання пенсійного забезпечення громадян" не поширюється на відповідача та на правовідносини між органами Пенсійного фонду та Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в частині відшкодування витрат з виплати адресної допомоги, оскільки до переліку сум, визначених п. 4 Порядку не внесено "державну адресну допомогу до пенсії", яка призначена і виплачена позивачем згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 року № 265 "Деякі питання пенсійного забезпечення громадян", вона відсутня і в переліку сум, що підлягають виплаті за статтею 21 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності". Зазначений перелік також не має норм посилання чи розширених норм, що, також, враховуючи вищенаведені доводи, не дозволяє суду застосувати його за аналогією закону.

Суд зазначає, що адресна допомога не включається до основного розміру пенсії, так як безпосередньо постановою Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 року № 265 визначено, що вона є додатковою допомогою до пенсії. Не відноситься адресна допомога також і до щомісячної цільової грошової допомоги на прожиття.

Тобто, щомісячна державна адресна допомога є самостійним видом пенсійних виплат та виплачується пенсіонеру, крім інших видів виплат, у тому числі цільової допомоги на прожиття, з урахуванням приписів вказаної постанови Кабінету Міністрів України.

Таким чином, судом встановлено, що відсутні як правові підстави, так і порядок відшкодування відповідачем суми адресної допомоги.

Крім того, форма акту щомісячної звірки витрат по особовим справам потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, затверджена постановою Правління Пенсійного фонду України та Правління фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань від 04.03.2003 року № 5 не містить рядка про включення до актів сум виплаченої щомісячної державної адресної допомоги.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню частково; стягненню з відповідача належить сума, що складається з основного розміру пенсії та щомісячної цільової грошової допомоги та витрат на їх виплату і доставку за період січень-березень 2012 року, виплаченої ОСОБА_3, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11 в розмірі 3002,91 грн.

В задоволенні решти частини позову слід відмовити.

Керуючись статтями 158-163, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити частково.

2. Стягнути з відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань України у м. Сімферополі АРК на користь управління Пенсійного Фонду України в Київському районі м. Сімферополя АР Крим (р/р 25600010045701 в ВАТ "Державний ощадний банк", МФО 324485, ЄДРПОУ 20725930) заборгованість у сумі 3002,91 грн.

3. В задоволенні решти частини позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення постанови. У разі оголошення в судовому засіданні вступної і резолютивної частини постанови, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Г.Ю. Циганова