ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
УХВАЛА
Іменем України
про відмову у відкритті провадження у адміністративній справі
13 вересня 2012 р.
Справа № 2а-9970/12/0170/12
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у склад судді Котаревої Г.М., розглянувши адміністративний позов
Державного підприємства «Агрофірма «Магарач» Національного інституту винограду і вина «Магарач»
до Бахчисарайської державної податкової служби АР Крим
про визнання протиправними та скасування акту від 26.06.12р. №94/40/17/31332064 і податкового повідомлення-рішення від 13.07.12р. №0001081701
ВСТАНОВИВ:
Державне підприємство «Агрофірма «Магарач» Національного інституту винограду і вина «Магарач» звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим із позовною заявою до Бахчисарайської державної податкової служби АР Крим про визнання протиправними та скасування акту від 26.06.12р. №94/40/17/31332064 і податкового повідомлення-рішення від 13.07.12р. №0001081701.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції (адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно з ч. 2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Акт державного чи іншого органу - це юридична форма рішень цих органів, тобто офіційний письмовий документ, який породжує певні правові наслідки, спрямований на регулювання тих чи інших суспільних відносин і має обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин.
Залежно від компетенції органу, який прийняв такий документ, і характеру та обсягу відносин, що врегульовано ним, акти поділяються на нормативні і такі, що не мають нормативного характеру, тобто індивідуальні.
Нормативний акт - це прийнятий уповноваженим державним чи іншим органом у межах його компетенції офіційний письмовий документ, який встановлює, змінює чи скасовує норми права, носить загальний чи локальний характер та застосовується неодноразово. Що ж до актів ненормативного характеру (індивідуальних актів), то вони породжують права і обов'язки тільки у того суб'єкта (чи визначеного ними певного кола суб'єктів), якому вони адресовані.
Таким чином, акт перевірки не є правовстановлюючим документом, не є рішенням суб’єкта владних повноважень, яке спричиняє виникнення прав і обов’язків осіб чи суб’єктів владних повноважень, а отже не породжує прав та обов’язків, що можуть бути предметом спору.
Тому акт виїзної позапланової перевірки від 26.06.12р. №94/40/17/31332064 Бахчисарайської державної податкової служби АР Крим не є правовим актом індивідуальної дії у розумінні пункту 1 частини 2 статті 17 КАС України, а отже не породжує правовідносин, які можуть бути предметом спору. Отже окремі положення акту перевірки також не можуть спричиняти виникнення будь-яких прав та обов'язків осіб чи суб'єктів владних повноважень, а відтак - і породжувати спірні правовідносини.
Викладене свідчить, що спір в частині визнання протиправним та скасування акту виїзної позапланової перевірки від 26.06.12р. №94/40/17/31332064 Бахчисарайської державної податкової служби АР Крим не підлягає вирішенню адміністративним судом у порядку адміністративного судочинства.
Згідно до п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України суд відмовляє у відкритті провадження, якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до ч. 2 ст. 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі. Таким чином, суди розглядають виключно спори, які виникають між учасниками певних відносин. Виходячи з наведеного, відсутність правовідносин виключає можливість звернення до суду, оскільки відсутнє право, що підлягає судовому захисту.
З урахуванням викладеного, заявлені позивачем вимоги в частині визнання протиправним та скасування акту виїзної позапланової перевірки від 26.06.12р. №94/40/17/31332064 Бахчисарайської державної податкової служби АР Крим, не випливають із певних правовідносин, а отже, не підпадають під судову юрисдикцію. Аналогічна правова позиція викладена у листі Вищого адміністративного суду України від 30.11.09р. №1619/10/13-09 «Щодо застосування норм процесуального права».
Керуючись п.1 ч.1 ст. 109 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
1. Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом Державного підприємства «Агрофірма «Магарач» Національного інституту винограду і вина «Магарач» до Бахчисарайської державної податкової служби АР Крим в частині визнання протиправним та скасування акту виїзної позапланової перевірки від 26.06.12р. №94/40/17/31332064.
Ухвала набирає законної сили протягом 5 днів з дня її проголошення. Якщо справу розглянуто у порядку письмового провадження або без виклику особи, яка її оскаржує, ухвала набирає законної сили через 5 днів з дня її отримання. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної республіки Крим протягом 5 днів з дня її проголошення. У разі розгляду справи у порядку письмового провадження або без виклику особи, яка її оскаржує,, апеляційна скарга подається протягом 5 днів з дня отримання. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду
Суддя Котарева Г.М.