Постанова № 25952018, 14.08.2012, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.08.2012
Номер справи
617/231/12
Номер документу
25952018
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

______________

Головуючий у 1-й інстанції: Невмержицький С.С.

Суддя-доповідач:Малахова Н.М.

ПОСТАНОВА

іменем України

"14" серпня 2012 р. Справа № 617/231/12

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Малахової Н.М.

суддів: Жизневської А.В.

Котік Т.С.,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Овруцького районного суду Житомирської області від "01" березня 2012 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до відділу примусового виконання рішень управління ДВС Головного управління юстиції у Житомирській області, третя особа - управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації про визнання дій головного державного виконавця неправомірними, визнання постанови про повернення виконавчого листа неправомірною, зобов'язання головного державного виконавця Невмержицького О.О. скасувати її на поновити провадження ,

ВСТАНОВИВ:

У січні 2012 року ОСОБА_3 звернулася до суду з позовом до відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області, в якому просить визнати дії головного державного виконавця Невмержицького С.С. по поверненню виконавчого листа №2а-1179/09 від 20.03.2009 року неправомірними та визнати постанову головного державного виконавця Невмержицького С.С. від 09.12.2011 року про повернення виконавчого листа №2а-1179/09 неправомірною та зобов'язання головного державного виконавця Невмержицького С.С. скасувати її та поновити провадження. В позові зазначає, що при винесенні оскаржуваної постанови відповідач передчасно, не здійснивши всі необхідні заходи щодо примусового виконання рішення суду передбачені Законом України "Про виконавче провадження", дійшов висновку про повернення виконавчого документа стягувачеві. Вважає, що державним виконавцем не у повному обсязі здійсненні вимоги Закону України "Про виконавче провадження" щодо повного та своєчасного виконання рішення суду.

Постановою Овруцького районного суду від 01 березня 2012 року в задоволенні позову відмовлено за безпідставністю.

В апеляційній скарзі позивач, посилаючись на порушення норм матеріального права, просить скасувати судове рішення та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.

Сторони не скористалися своїм правом на участь в судовому засіданні: повноважних представників в засідання суду не направили, про причини неявки суд не повідомили, хоча про час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином. В апеляційній скарзі позивач просив розглядати справу за його відсутності.

За таких підстав, з врахуванням приписів ч.4 ст.196 КАС України, п.2 ч.1 ст.197 КАС України розгляд апеляційної скарги здійснюється судової колегією за відсутності позивача та представника відповідача, в порядку письмового провадження.

Колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає до задоволення, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що постановою головного державного виконавця Невмержицького О.О. було відкрито виконавче провадження щодо примусового виконання виконавчого листа №2а-1179/09, виданого 20.03.2009 року Овруцьким районним судом про стягнення з управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації на користь ОСОБА_3 заборгованості в загальній сумі 41139,00 грн.

30.03.2009 року по виконавчому листу Овруцького районного суду №2а-1179/09 від 20.03.2009 р. відповідно до ст.ст.3,18,24 Закону України "Про виконавче провадження" відкрито виконавче провадження щодо стягнення з управління праві соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації на користь ОСОБА_3 коштів по виплатах, передбачених ст.39 (39044,00 грн.), ст.37 (2095,00 грн.) Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

З метою забезпечення виконання виконавчих документів про стягнення з управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації вказаної категорії заборгованості, державним виконавцем впродовж 2009-2011 років вживалися заходи щодо перевірки майнового стану боржника та звернення стягнення на майно (грошові кошти).

Так, 15.01.2009 р., 24.04.2009 р., 05.05.2009 р., 02.07.2009 р., 06.01.2010 р., 15.01.2010 р., 27.01.2011 р., 21.02.20І 20.07.2011 р. державним виконавцем були винесені постанови про арешт коштів на рахунках боржника, призначених для виплати заборгованості, згідно ст.ст.37,39,48,50,51,54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали, внаслідок Чорнобиля катастрофи ", які було направлено на виконання до управління державного казначейства у Овруцькому районі.

Державним виконавцем на виконання вимог Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №845 від 03.08.2011 року, 18.11.2011 р. до управління державного казначейства в Овруцькому районі направлено платіжну вимогу для стягнення коштів з рахунків боржника, на які накладено арешт по виконавчому листу Овруцького районного суду № 2а-1179/09 від 20.03.2009 р. на користь ОСОБА_3 з метою стягнення коштів.

Вказана платіжна вимога була повернута управлінням державного казначейства у Овруцькому районі без виконані підставі п.п.5 п.34 Порядку, а саме з підстав відсутності відкритих асигнувань за відповідним кодом програмної класифікації видатків та кредитування державного бюджету (кодом тимчасової класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів) і економічної класифікації видатків бюджету (за загальним фондом та іншими коштами спеціального фонду бюджету) та власні надходження боржника (за спеціальним фондом бюджету).

З метою виявлення іншого майна боржника, на яке можливо звернути стягнення, державним виконавцем 13.10.2011 р. за вих. № 14/27147 направлено вимогу боржнику щодо надання переліку майна, яке не використовується для провадження основної діяльності у роботі.

Згідно одержаної інформації від боржника (лист за вих. № 06-5940 від 20.10.2011 р.) в управлінні праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації відсутнє інше майно, на яке згідно із законом можливо звернути стягнення. Відповідно до наданого боржником свідоцтва про право власності на нерухоме майно серії САА № 832885 від 04.01.2008 р., майно яким володіє управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації перебуває у власності держави в особі Верховної Ради України.

До того ж, у ході здійснення виконавчого провадження щодо стягнення заборгованості з управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації, державним виконавцем 06.05.2011 р. за вих. №14/12007 до управління державного казначейства України у Овруцькому районі направлявся запит стосовно наявності передбаченого фінансування по заборгованості за рішеннями суду на 2011 р. відповідно до ст. ст.30, 37, 39, 48, 50, 51, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

На вказаний запит управління державного казначейства України у Овруцькому районі повідомило (лист від 18.05.2011 р. за № 02-04/721), що відповідно до затверджених паспортів бюджетних програм на 2011 р. Міністерства соціальної політики України за КПКВК 2501200, 2501210, 2501230, 2501250, виплата коштів по рішеннях суду в розмірах, визначених Законом не передбачена. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №936 від 20.09.2005 р. "Про затвердження Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не входять в перелік виплат, які здійснюються УПСЗН.

13.10.2011 р. за №14/27168, №14/27146 повторно були направлені запити боржнику та управлінню державного казначейства України у Овруцькому районі стосовно наявності передбаченого фінансування заборгованості по рішеннях суду на поточний 2011 р. за ст.ст.30,37,39,48,50,51,54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

На вказані запити управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації (лист від 24.10.2011 № 07-5687) та управління державного казначейства України у Овруцькому районі (лист від 26.10.2011 р. № 02-01/1827) повідомили про відсутність фінансування заборгованості по рішеннях суду в 2011 р. за ст.ст.30,37,39,48,50,51,54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

25.10.2011 р. та 26.10.2011 р. державним виконавцем складені акти в порядку ч.2 ст.47 Закону та 09.12.2011 р. винесено постанову про повернення стягувачу виконавчого листа Овруцького районного суду Житомирської області №2а-1179/09 від 20.03.2009 р. про стягнення з управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації на користь ОСОБА_3 коштів по виплатах передбачених Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Вказаною постановою припинено чинність арешту майна боржника та скасовано інші заходи примусового виконання рішення. Окрім того, стягувачу роз'яснено, що відповідно до вимог вказаного Закону, виконавчий документ ним може бути пред'явлений на виконання повторно.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції прийшов до висновків, що відповідачем вжито всіх заходів для виконання рішення Овруцького районного суду, передбачених Законом України "Про виконавче провадження".

Колегія суддів не погоджується з такими висновками суду першої інстанції, оскільки вони не ґрунтуються на приписах чинного законодавства.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, визначено відповідними положеннями Закону України "Про виконавче провадження" №606-ХІV, згідно зі статтями 1 та 2 якого виконавче провадження це сукупність дій органів і посадових осіб державної виконавчої служби, яка входить до системи Міністерства юстиції України, спрямованих на примусове виконання рішень судів та інших органів, які здійснюються на підставах, у спосіб та в межах повноважень, визначених чинним законодавством України, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню. Примусове виконання зазначених рішень здійснюють державні виконавці, визначені Законом №606-ХІV (державні виконавці).

Відповідно до статті 11 Закону України "Про виконавче провадження" державний виконавець зобов'язаний вживати заходів примусового виконання рішень, встановлених цим Законом, неупереджено, своєчасно, повно вчиняти виконавчі дії.

Суд вважає, що державний виконавець дійшов передчасного висновку, виносячи постанову про повернення виконавчого документа стягнувачеві, оскільки він не здійснив усіх можливих вичерпних заходів виконання судового рішення.

Так, у матеріалах справи відсутні докази щодо звернення державного виконавця до суду з поданням про відстрочку чи розстрочку виконання судового рішення з огляду на відсутність у боржника коштів для виконання судових рішень на певний бюджетний рік, оскільки обставини, що виникли, імовірно перешкоджали виконанню судового рішення.

Сама ж по собі відсутність коштів на рахунках боржника чи у держави на виконання взятих на себе зобов'язань не є підставою для повернення відповідачем з цих мотивів виконавчого листа.

Крім того, відповідно до п. 38 рішення Європейського суду з прав людини від 29 червня 2004 року по справі "Жовнер проти України" державний орган не може посилатися на відсутність коштів, щоб не виплачувати борг, підтверджений судовим рішенням.

Відповідно до п. 29 рішення Європейського суду з прав людини від 13.07.2006 року по справі "Васильєв проти України" виконання рішення щодо боржника залишається обов'язком держави.

Боржником у даній справі виступає держава, яка в особі компетентного органу повинна повернути борг позивачу. Відтак, відсутність бюджетних коштів не може бути підставою для невиконання судового рішення, яке набрало законної сили, і повернення виконавчого листа стягувачу.

За таких обставин, колегія суддів вважає, що прийняття головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень відділу Державної виконавчої служби головного управління юстиції у Житомирській області постанови від 09.12.2011 року про повернення виконавчого листа на підставі п.2 ст.47 Закону України "Про виконавче провадження" є неправомірним.

Враховуючи вищенаведене, постанову Овруцького районного суду Житомирської області від 01 березня 2012 року, ухвалену з порушенням норм матеріального права, слід скасувати та прийняти нове судове рішення, яким задовольнити позовні вимоги ОСОБА_3.

У зв'язку з цим, на підставі приписів ч.1 ст.91 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження підлягає відновленню протягом трьох робочих днів з дня надходження рішення суду.

Крім того, суд апеляційної інстанції зазначає, що держава повинна виконувати взяті на себе зобов'язання та не може посилатися на власне порушення зобов'язань для запобігання відповідальності.

Керуючись ст.ст.195,197,198,202,205,207,212,254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 задовольнити.

Постанову Овруцького районного суду Житомирської області 01.03.2012 року скасувати та прийняти нову постанову.

Позов ОСОБА_3 задовольнити.

Визнати неправомірними дії головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області Невмержицького О.О. по поверненню виконавчого листа №2а-1179/09 від 20.03.2009 року.

Визнати постанову головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області Невмержицького О.О. від 09.12.2011 року про повернення виконавчого листа №2а-1179/09 неправомірною.

Зобов'язати головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області Невмержицького О.О. поновити виконавче провадження у справі.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Н.М. Малахова

судді: А.В. Жизневська Т.С. Котік

Роздруковано та надіслано:

1- в справу

2 - позивачу ОСОБА_3 АДРЕСА_1

3- відповідачу Відділ примусового виконання рішень управління ДВС Головного управління юстиції у Житомирській області майдан Соборний,1,Житомир,10014

4 - третя особа управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації, , 11100, м.Овруч, вул.Леніна,17