П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Справа № 0911/1971/2012
28 серпня 2012 року м. Надвірна
Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області
в складі: головуючого судді Грещука Р.П.,
секретаря - Клекот Л.М.,
позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - Запічного О.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Надвірна справу за позовом ОСОБА_1 до Івано-Франківського обласного військового комісаріату про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії-,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом в суд до Івано-Франківського обласного військового комісаріату про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
Свої вимоги мотивує тим, що з 01.08.1994р. по 28.04.2012р. він проходив службу у Збройних силах України та знаходився на всіх видах забезпечення в Івано-Франківському обласному військовому комісаріаті, однак речовим майном не був забезпечений. 28.04.2012 року його було звільнено в запас за пунктом «б»ч.6 (за станом здоров'я) ст. 26 ЗУ «Про військовий обов'язок та військову службу»та виключено зі списків особового складу Надвірнянсько-Богородчанського об'єднаного районного військового комісаріату Івано-Франківської області. Однак, Івано-Франківський обласний військовий комісаріат при звільненні не провів з ним остаточного розрахунку, а саме не виплатив заборгованість по грошовій компенсації за належне йому речове майно в загальній сумі 7723 грн. 73 коп.
Тому просить суд задоволити його позов, визнати протиправними дії Івано-Франківського обласного військового комісаріату щодо невиплати йому грошової компенсації за неотримане речове майно.
Зобов'язати Івано-Франківський обласний військовий комісаріат виплатити йому грошову компенсацію за неодержане речове майно в сумі 7723 грн.73 коп.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 підтримав свої вимоги з підстав, наведених в позовній заяві, та просить їх задоволити.
Представник відповідача в судовому засідання позовні вимоги ОСОБА_1 не визнав, вважає їх безпідставними та просить суд відмовити позивачу в задоволенні вимог.
Суд, дослідивши письмові матеріали справи, вважає, що позов підлягає до задоволення з таких підстав.
Згідно з п. 1 ч.1ст.17 КАС України, компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Із змісту ст. 19 Конституції України вбачається, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив військову службу у Збройних Силах України , зокрема і в Надвірнянсько-Богородчанському об'єднаному районному військовому комісаріаті Івано-Франківської області на посаді заступника військового комісара і перебував на речовому забезпеченні.
Наказом Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України від 13.04.2012 року за №155 позивача звільнено у запас за п.»б»ч.6 ( за станом здоров'я) з правом носіння військової форми одягу, а згідно наказу військового комісара Надвірнянсько-Богородчанського об'єднаного районного військового комісаріату № 50 від 28.04.2012 року ОСОБА_1 виключено зі списків особового складу частини і всіх видів забезпечення.
З даного наказу та довідки №1 від 28.04.2012 року вбачається, що відповідачем не було виплачено ОСОБА_1 грошову компенсацію за невидане речове майно на загальну суму 7723 грн. 73 коп.
Відповідно до вимог п.28 «Положення про речове забезпечення військовослужбовців Збройних Сил у мирний час», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1444 від 28.10.2004 року, військовослужбовці, звільнені з військової служби у запас або у відставку з правом носіння військової форми одягу, за своїм бажанням можуть одержати речове майно, належне їм до одержання в місці звільнення, або грошову компенсацію за нього за цінами на день підписання у військовій частині наказу про звільнення.
Дана норма права прямо поширюється саме на військовослужбовців, які були звільнені з військової служби у запас або у відставку.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України «Про соціальний захист військовослужбовців та членів їх сімей»військовослужбовці одержують за рахунок держави грошове забезпечення, а також речове майно і продовольчі пайки або за бажанням військовослужбовця грошову компенсацію замість них.
Згідно ст. 1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»від 20.12.1991 року № 201 І-ХІІ соціальний захист військовослужбовців -діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців, відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.
Статтею 9 даного Закону передбачено, що держава гарантує військовослужбовцям матеріальне та інше забезпечення в розмірах, що стимулюють заінтересованість громадян України у військовій службі. Військовослужбовці одержують за рахунок держави грошове забезпечення, а також речове майно і продовольчі пайки або за бажанням військовослужбовця грошову компенсацію замість них. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання, тривалості та умов військової служби. Порядок і розміри грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців та компенсації замість речового майна і продовольчих пайків встановлюються Кабінетом Міністрів України з урахуванням коефіцієнта індексації грошових доходів. За офіцерами, прикомандированими для роботи в органах державного управління, на підприємствах, в установах, організаціях і вищих навчальних закладах, зберігаються всі види матеріального забезпечення, гарантії та пільги за рахунок бюджету Міністерства оборони України, Державної прикордонної служби України та інших військових формувань.
На виконання вимог Закону № 2011-ХІІ Кабінетом Міністрів України 22.07.1998 року було прийнято постанову №1135 «Про забезпечення військовослужбовців Збройних Сил речовим майном у мирний час».
Відповідно до Закону України «Про деякі заходи щодо економії бюджетних коштів»від 17.02.2000 року № 1459-ІІІ, призупинено дію ч.2 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»від 20 грудня 1991 року № 2011-ХІІ в частині одержання військовослужбовцями продовольчих пайків або за їх бажанням грошової компенсації замість них та замість речового майна.
Однак, згідно постанови Кабінету Міністрів України «Про речове забезпечення військовослужбовців Збройних Сил та інших військових формувань у мирний час»від 28.10.2004 року № 1444 відновлено право на грошову компенсацію за неотримане речове майно.
Представник відповідача в судовому засіданні не спростував того, що дійсно Івано-Франківський обласний військовий комісаріат не провів остаточного розрахунку з позивачем по сплаті компенсації за речове майно в звязку з відсутністю фінансування.
Отже, у день підписання наказу на звільнення у позивача виникло право на грошову компенсацію за неотримане речове майно в сумі 7723 грн. 73коп.
Івано-Франківський обласний військовий комісаріат добровільно виплатити позивачу грошову компенсацію за невикористане речове майно відмовляється, в зв'язку з чим його дії слід визнати неправомірними та слід стягнути з нього на користь ОСОБА_1 7723 грн. 73 коп..
На підставі ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», Положення «Про порядок речового забезпечення військовослужбовців ЗС України та інших військових формувань», постанови Кабінету Міністрів України «Про речове забезпечення військовослужбовців Збройних Сил та інших військових формувань у мирний час»від 28.10.2004 року № 1444 та керуючись ст.ст. 151-155, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Позов задоволити.
Визнати дії Івано-Франківського обласного військового комісаріату, 76000, м. Івано-Франківськ, вул.Шевченка, 11 в частині невиплати ОСОБА_1 грошової компенсації за неотримане речового майна - неправомірними.
Стягнути з Івано-Франківського обласного військового комісаріату, 76000, м. Івано-Франківськ, вул.Шевченка, 11, р/р 35217050000326, МФО 636014, ЄДРПОУ 07742609, КПКВ 2101020, КЕКВ 1131,Банк ГУДКСУ в Івано-Франківській області на користь ОСОБА_1 - 7723 грн. 73 коп. грошової компенсації замість неотриманого речового майна протягом дії контракту станом на 13 квітня 2012 року.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом 10 днів з дня її проголошення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Надвірнянський районний суд .
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Грещук Р.П.