Постанова № 25926511, 19.07.2012, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
19.07.2012
Номер справи
2а-5864/12/0170/14
Номер документу
25926511
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

19 липня 2012 р. 10:03 Справа №2а-5864/12/0170/14

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Кірєєва Д.В., за участю секретаря Щепанської А.В.,

за участю представників сторін:

від позивача - Ярцев А.А., довіреність від 02.04.2012 року

від відповідача - Попова С.В., довіреність від 01.03.2012р.;

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Дружба Народів"

до Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції Автономної Республіки Крим Державної податкової служби.

про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення № 0000302201 від 10.05.2012 року,

Суть спору: Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Дружба Народів" (далі - позивач) звернулося до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративною позовною заявою до Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції Автономної Республіки Крим Державної податкової служби (далі - відповідач) про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення № № 0000302201 від 10.05.2012 року.

Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 05.06.2012 року відкрито провадження по адміністративній справі, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

Представник позивача у судовому засіданні 19.07.2012 року позов підтримав, надав пояснення по суті справи.

Представник відповідача у судовому засіданні 19.07.2012 року проти позову заперечував з підстав, викладених у письмових запереченнях.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, заслухавши представників позивача та відповідача, суд

ВСТАНОВИВ:

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до п. 1 ч.2 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Пунктом 7 ч. 1 ст. 3 КАС України визначено поняття суб'єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Пунктом 1 ч. 1 ст. 3 КАС України визначено поняття справи адміністративної юрисдикції, - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до ст.ст. 1, 4 Закону України "Про державну податкову службу в Україні"(в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) державні податкові інспекції в районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах входять до складу органів державної податкової служби і є органами виконавчої влади.

Основним завданням органів державної податкової служби є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (ст. 2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин).

Враховуючи зазначене, відповідач, здійснюючи свої повноваження у спірних відносинах є суб'єктом владних повноважень, спір що виник між сторонами пов'язаний із захистом прав позивача у сфері публічно-правових відносин і є справою адміністративної юрисдикції, його належить розглядати в порядку, встановленому КАС України.

Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Дружба Народів" зареєстроване у якості юридичної особи Красногвардійською районною державною адміністрацією Автономної Республіки Крим 01.03.1995 року, що підтверджується Випискою з єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осі-підприємців серії ААВ № 593294. Номер запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців 1 127 120 0000 000284. (Ідентифікаційний код юридичної особи 03759079) (а.с.13).

Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Дружба Народів" знаходиться на податковому обліку в Державній податковій інспекції в Красногвардійському районі АР Крим.

Згідно Свідоцтва № 100242161 від 05.09.2009 року, виданого Державною податковою інспекцією Красногвардійського району АР Крим, позивач є платником податку на додану вартість. Індивідуальний податковий номер - 0375900701171.

Судом встановлено, що працівниками Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції Автономної Республіки Крим Державної податкової служби була документальна позапланова невиїзна перевірка Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Дружба Народів" (ЄДРПОУ: 03759079) з питань дотримання податкового законодавства по взаємовідносинам з ПП «Тісона» (ЄДРПОУ 33726510) за жовтень 2011 року, з ТОВ «Паритет-78» (ЄДРПОУ 37206352) за липень 2011 року, з ТОВ «Кваркон» (ЄДРПОУ 36955574) за жовтень 2011 року, з ПП «Крузо» (ЄДРПОУ 31846034) за липень 2011 року, з ТОВ «Агропульсар» (ЄДРПОУ 37173338) за вересень 2011 року, з ТОВ «Укрпромвентиляція» (ЄДРПОУ 33471657) за вересень 2011 року та листопад 2011 року.

За результатами вищенаведеної перевірки було складено акт № 1011/22-01/03759079 від 19.04.2012 року, у якому встановлено порушення Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю "Дружба Народів" п. 198.2, п. 198.3 ст. 198 Податкового кодексу України, в результаті чого занижено податок на додану вартість всього у сумі - 101 576,64 грн., у тому числі у жовтні 2011 року на суму 17 488,67 грн. по взаємовідносинах з ПП «Тісона», за липень 2011 року на суму 20 470,00 грн. по взаємовідносинах з ТОВ «Паритет-78», у жовтні 2011 року на суму 17 325,00 грн. по взаємовідносинах з ТОВ «Кваркон», у липні 2011 року на суму 17 166,67 грн. по взаємовідносинах з ПП «Крузо», у вересні 2011 року на суму 3 327,50 грн. по взаємовідносинах з ТОВ «Агропульсар», у вересні 2010 року на суму 20 028,53 грн. та у листопаді 2010 року на суму - 5 770,27 грн. по взаємовідносинах з ТОВ «Укрпромвентиляція» (а.с.19-41).

На підставі зазначеного акту було прийнято податкове повідомлення - рішення № 0000302201 від 10.05.2012 року на суму 152 364,94 гривен (а.с.18).

Не погодившись з податковим повідомленням - рішенням № 0000302201 від 10.05.2012 року та висновками акту перевірки позивач оскаржив їх до суду.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Підпунктом 14.1.39 ст. 14 ПКУ встановлено, що грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Згідно п.п.14.1.178 ст. 14 ПКУ податок на додану вартість - непрямий податок, який нараховується та сплачується відповідно до норм розділу V цього Кодексу.

Відповідно до п. 200.1 ст. 200 ПКУ сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

Податкове зобов'язання для цілей розділу V цього Кодексу - загальна сума податку на додану вартість, одержана (нарахована) платником податку в звітному (податковому) періоді, що встановлено п.п. 14.1.179 ст.14 ПКУ.

У відповідності до п.п. 14.1.181 п. 14.1 ст. 14 ПКУ податковий кредит - сума, на яку платник податку на додану вартість має право зменшити податкове зобов'язання звітного (податкового) періоду, визначена згідно з розділом V цього Кодексу.

Право на віднесення сум податку до податкового кредиту згідно п. 198.1 ст. 198 ПКУ виникає у разі здійснення операцій з: придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг; придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів, у тому числі при їх ввезенні на митну територію України (у тому числі у зв'язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності); отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України; ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу.

Згідно п. 198.2. ст. 198 ПКУ датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше:

- дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг;

- дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.

Для операцій із ввезення на митну територію України товарів датою виникнення права на віднесення сум податку до податкового кредиту є дата сплати (нарахування) податку за податковими зобов'язаннями згідно з пунктом 187.8 статті 187 цього Кодексу, а для операцій з постачання послуг нерезидентом на митній території України - дата сплати (нарахування) податку за податковими зобов'язаннями, що були включені отримувачем таких послуг до податкової декларації попереднього періоду.

Датою виникнення права орендаря (лізингоотримувача) на збільшення податкового кредиту для операцій фінансової оренди (лізингу) є дата фактичного отримання об'єкта фінансового лізингу таким орендарем.

Датою виникнення права замовника на віднесення сум до податкового кредиту з договорів (контрактів), визначених довгостроковими відповідно до пункту 187.9 статті 187 цього Кодексу, є дата фактичного отримання замовником результатів робіт (оформлених актами виконаних робіт) за такими договорами (контрактами).

Для товарів/послуг, постачання (придбання) яких контролюється приладами обліку, факт постачання (придбання) таких товарів/послуг засвідчується даними обліку.

Відповідно п. 198.3. ст. 198 ПКУ податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з:

- придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку;

- придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.

Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

Пунктом 198.6 ст. 198 ПКУ встановлено, що не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог статті 201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.

У разі коли на момент перевірки платника податку органом державної податкової служби суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними цим пунктом документами, платник податку несе відповідальність відповідно до цього Кодексу.

У разі якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму податку на додану вартість на підставі отриманих податкових накладних, таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів з дати виписки податкової накладної.

Платники податку, що застосовували касовий метод до набрання чинності цим Кодексом або застосовують касовий метод, мають право на включення до податкового кредиту сум податку на підставі податкових накладних, отриманих протягом 60 календарних днів з дати списання коштів з банківського рахунка платника податку.

Для банківських установ при одержанні ними права власності на заставне майно з метою подальшого продажу таке право зберігається до моменту продажу такого заставленого майна.

Відповідно до п. 201.8 ст. ПКУ право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку в порядку, передбаченому статтею 183 цього Кодексу.

Згідно п. 201.1 ст. ПКУ платник податку зобов'язаний надати покупцю (отримувачу) на його вимогу підписану уповноваженою платником особою та скріплену печаткою (за наявності) податкову накладну, у якій зазначаються в окремих рядках такі обов'язкові реквізити: а) порядковий номер податкової накладної; б) дата виписування податкової накладної; в) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - продавця товарів/послуг; г) податковий номер платника податку (продавця та покупця); ґ) місцезнаходження юридичної особи - продавця або податкова адреса фізичної особи - продавця, зареєстрованої як платник податку; д) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - покупця (отримувача) товарів/послуг; е) опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг; є) ціна постачання без урахування податку; ж) ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні; з) загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку; и) вид цивільно-правового договору;і) код товару згідно з УКТ ЗЕД (для підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України).

Пунктом 201.6 ст. ПКУ встановлено, що податкова накладна є податковим документом і одночасно відображається у податкових зобов'язаннях і реєстрі виданих податкових накладних продавця та реєстрі отриманих податкових накладних покупця.

Органи державної податкової служби за даними реєстрів виданих та отриманих податкових накладних, наданих в електронному вигляді, повідомляють платника податку про наявність у такому реєстрі розбіжностей з даними контрагентів. При цьому платник податку протягом 10 днів після отримання такого повідомлення має право уточнити податкові зобов'язання без застосування штрафних санкцій, передбачених розділом II цього Кодексу.

Наказом ДПА України від 21.12.2010р. № 969, яким затверджено форму Податкової накладної та Порядок заповнення податкової накладної, також встановлено, що податкову накладну складає особа, яка зареєстрована як платник податку в податковому органі та якій присвоєно індивідуальний податковий номер платника податку на додану вартість(п. 2). Податкова накладна вважається недійсною у разі її заповнення іншою особою, ніж зазначена у пункті 2 цього Порядку(п. 5). Податкова накладна є підставою на віднесення до податкового кредиту витрат по сплаті податку на додану вартість у покупця, зареєстрованого як платник податку (п. 6.2).

Згідно п. 201.10 ст. 201 ПКУ податкова накладна видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Відповідно до положень ст.1 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.

Статтею 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16 липня 1999 року № 996-XIV передбачено, що підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій, що повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції. Відповідно до пункту 2.1 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку (затверджено наказом Міністерства фінансів України від 24 травня 1995 року № 88, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 5 червня 1995 року № 168/704) первинні документи - це письмові свідоцтва, що фіксують та підтверджують господарські операції, включаючи розпорядження та дозволи адміністрації (власника) на їх проведення. Господарські операції - це факти підприємницької та іншої діяльності, що впливають на стан майна, капіталу, зобов'язань і фінансових результатів. Пунктом 2.4 Положення № 88 визначено, що первинні документи (на паперових і машинозчитуваних носіях інформації) для надання їм юридичної сили і доказовості повинні мати такі обов'язкові реквізити: назва підприємства, установи, від імені яких складений документ, назва документа (форми), код форми, дата і місце складання, зміст господарської операції та її вимірники (у натуральному і вартісному виразі), посади, прізвища і підписи осіб, відповідальних за дозвіл та здійснення господарської операції і складання первинного документа.

Матеріали справи свідчать про те, що 17 вересня 2011 року між Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю "Дружба Народів" (далі - Покупець) та ПП «Тісона» (далі - продавець) було укладено Договір постачання № ДГ -005/656-0210.(а.с.44).

Відповідно до умов Договору Продавець зобов'язується передати у власність жмих соєвий. Постачання продукції здійснюється силами Продавця за рахунок продавця. Покупець зобов'язується оплатити вартість товару та прийняти цей товар.

Приватне підприємство «Тісона» зареєстровано платником ПДВ 10 жовтня 2005 року. Свідоцтво платника ПДВ № 30578348 (а.с.42).

06 жовтня 2011 року Приватним підприємством «Тісона» було виписано податкову накладну № 1053 на суму 104 932,00 грн. у тому числі ПДВ 17 488,67 грн.(а.с.47)

Передача товару підтверджена Видатковою накладною № РН-0001049 від 06.10.2011 року (а.с.48), Товарно-транспортною накладною №435084 (а.с.49), Накладною № 012274 від 06.10.2011 року (а.с.50).

Рахунком-фактурою № СФ-0001037 від 06.10.2011 року суму 104 932 грн., платіжним дорученням № 4390 від 13.10.2011 року суму 104 932 грн., оборотно-сальдової відомістю на суму 104 932 грн., підтверджується перерахування грошових коштів по Договору постачання від 17 вересня 2011 року позивачем у загальній сумі 104 932,00 грн., у т.ч. ПДВ 17 48,67 грн. на банківський рахунок ПП «Тісона» (а.с.52-54).

17 жовтня 2011 року між Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю "Дружба Народів" (далі - Покупець) та ТОВ «Кваркон» (далі - продавець) було укладено Договір постачання № ДГ -707-0711.(а.с.59-60). Відповідно до умов вказаного Договору Продавець зобов'язується передати власними силами у власність покупця жмих соєвий, а Покупець зобов'язується оплатити вартість товару та прийняти цей товар.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Кваркон» зареєстровано платником ПДВ 04.03.2010 року, Свідоцтво платника ПДВ № 1002272735 (а.с.57).

26 жовтня 2011 року Товариством з обмеженою відповідальністю «Кваркон» було виписано податкову накладну № 151 на суму 103 950, грн. у тому числі ПДВ 17 325 грн.(а.с.62).

Передача товару підтверджена Видатковою накладною № РН-0000211 від 26.10.2011 року (а.с.63), Товарно-транспортною накладною № 939326 (а.с.64), Накладною № 012506 від 26.10.2011 року (а.с.65).

Рахунком-фактурою № СФ-0000215 від 26.10.2011 року суму 103 950,00 грн., платіжним дорученням № 4841 від 10.11.2011 року суму 103 950,00 грн., оборотно-сальдової відомістю на суму 103 950,00 грн., підтверджується перерахування грошових коштів по Договору постачання № 707-0711 від 17 жовтня 2011 року позивачем у загальній сумі 103 950,00, у т.ч. ПДВ 17 325,00 грн. на банківський рахунок ТОВ «Кваркон» (а.с.67-69).

Отриманий у жовтні 2011 року жмих соєвий від ПП «Тісона» та ТОВ «Кваркон» було використане в господарський діяльності позивача для виготовлення кормо сумішей, що підтверджується звітом про рух ТМЦ за жовтень 2011 року, та актами переробки на кормоцеху за жовтень 2011 року(а.с.70-73).

Таким чином, висновки ДПІ щодо заниження ПДВ СТОВ «Дружба народів» за жовтень 2011 року на суму 34 813,67 грн. не підтверджується документами бухгалтерського та податкового обліку у повному обсязі.

Також 08 липня 2011 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «Паритет-78» (далі - Продавець) та СТОВ «Дружба народів» (далі - Покупець) було укладено Договір Постачання № 46/583/0108 (а.с.80-81).

Згідно умов договору Продавець зобов'язується передати за власний рахунок у власність Покупця жмих соєвий. Покупець зобов'язується оплатити вартість товару та прийняти цей товар.

09 липня 2011 року Товариством з обмеженою відповідальністю «Паритет-78» було виписано податкову накладну № 42 на загальну суму 122 820,00 грн., у тому числі ПДВ у сумі 20 470,00 грн.(а.с.82).

Передача товару підтверджується видатковою накладною № П-00000067 від 09.07.2012 року (а.с.83), товарно-транспортною накладною (а.с.84), накладною №001624 від 09.07.2011 року (а.с.85).

Отриманий товар був переданий на прихід на кормоцех - склад в підзвіт начальнику складу ОСОБА_3, згідно чого було складено накладну.

Рахунком-фактурою №П-0000062 від 09.07.2011 року на суму 122 820,00 грн., у тому числі 20 470,00 грн., платіжним дорученням № 3154 від 02.08.2011 року на суму 122 820,00 грн., оборотно-сальдової відомістю за рахунком 63.1.1 за період липень-серпень 2011 року на суму 122 820,00 грн. підтверджується перерахування грошових коштів по Договору постачання від 08 липня 2011 року позивачем у загальній сумі 122 820,00 грн., у т.ч. ПДВ 20 470,00 грн. на банківський рахунок ТОВ «Паритет-78» (а.с.86-89).

Факт використання жмиху соєвого у господарської діяльності СТОВ «Дружба народів» підтверджується накопичувальною відомістю за липень 2011 року, та актом переробки на кормоцеху за липень 2011 року.

Тобто висновки ДПІ щодо заниження ПДВ СТОВ «Дружба народів» за липень 2011 року на суму 20 470,00 грн. не підтверджується документами бухгалтерського та податкового обліку.

14 липня 2011 року між позивачем та Приватним підприємством «Крузо» було укладено Договір Купівлі-продажу № 140711/545. Відповідно до умов вказаного договору Продавець (СТОВ «Дружба народів») на власному транспорті зобов'язується передати у власність покупця (ПП «Крузо») відходи рапсу, а Покупець зобов'язується оплати вартість товару (а.с.97-98).

Приватне підприємство «Крузо» зареєстровано платником ПДВ 14.02.2002 року. Свідоцтво платника ПДВ № 4753976 (а.с.95).

15 липня 2011 року СТОВ «Дружба народів» була виписана податкова накладна № 1645/2 на суму 103 000,00 грн.

Передача товару підтверджується видатковими накладними № ДС 100000821 від 15.07.2011 року на суму 20 085,00 грн., у тому числі ПДВ 3 347,50 грн., № № ДС 100000825 від 15.07.2011 року на суму 20 445,50 грн.,у тому числі ПДВ 3 307,58 грн., № ДС 100000826 від 15.07.2011 року на суму 8 476,90 грн.,у тому числі ПДВ 1 412,82 грн., № ДС 100000827 від 16.07.2011 року на суму 24 926,00 грн.,у тому числі ПДВ 4 154,33 грн., № ДС 100000837 від 20.07.2011 року на суму 28 531,00 грн.,у тому числі ПДВ 4 755,17 грн., товарно-транспортними накладними № 657 від 15.07.2011 року, № 658 від 15.07.2011 року, № 659 від 16.07.2011 року, № 664 від 20.07.2011 року, накладними № 001906 від 15.07.2011 року, № 001907 від 15.07.2011 року, № 001908 від 16.07.2011 року, № 001912 від 20.07.2011 року (а.с.99-112).

Платіжним дорученням №228 від 15.07.2011 року оборотно-сальдової відомістю за рахунком 36.1.8.1 за період липень 2011 року на суму на суму 103 000,00 грн., підтверджується оплата товару в повному обсязі. (а.с.113-114).

01 липня 2011 року між СТОВ «Дружба народів» (далі Замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Агропульсар» (далі - Підрядник) було укладено Договір № 603-1508 з надання послуг з прибирання зернових (а.с.118).

Відповідно до умов вказаного Договору замовник доручає, а підрядник зобов'язується надати послуги зі збирання врожаю, комбайном, на площі 60 га, а замовник зобов'язується здійснити оплату наданих послуг.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Агропульсар» зареєстровано платником ПДВ 13.12.2010 року. Свідоцтво платника ПДВ № 100314063 (а.с.117).

01 серпня 2011 року було виписано податкову накладну за № 102 на загальну суму 19 965,00 грн., у тому числі 3327,50 грн. ПДВ (а.с.119).

02 вересня 2011 року Підрядником було виставлено рахунок № 206 на суму 3327,50 грн. (а.с.122).

Платіжним дорученням № 3574 на ім'я Товариства з обмеженою відповідальністю «Агропульс» було перераховано 19 965,00 грн. , у тому числі 3 327,50 грн. ПДВ (а.с.123)

Виконання робіт по вказаному договору підтверджується актом виконаних робіт від 15 серпня 2011 року між (а.с.120).

Таким чином, відбулось фактичне виконання робіт зо договором, що підтверджується документально.

06 вересня 2010 року між позивачем та Товариством з обмеженою відповідальністю «Укрпромвентиляція» було укладено Договір підряду № 287 на виконання підрядних робіт з реконструкції м'ясокомбінату з прибудовою адміністративно-побутових приміщень до існуючого корпусу філії "М'ясокомбінат" - СТОВ "Дружба народів".

18 листопада 2010 року між СТОВ «Дружба народів» та ТОВ «Укрпромвентиляція» було укладено Договір підряду № 326 на виконання підрядних робіт з реконструкції філії "М'ясокомбінат" - СТОВ "Дружба народів".

У виконання Договорів № 287 та 326 були видані податкові накладні № 170 від 21.09.2010 на суму 120 171,20 грн., у т.ч. ПДВ 20 028,53 грн., № 213 від 01.11.2010 року на суму 34 621,60, у тому числі 5 770,27 грн., № 230.01 від 18.11.2010 року на суму 10 459,63 грн, у тому числі ПДВ 1 743, 27 грн. (а.с.163-165).

Рахунками-фактурою № СФ-000774 від 06.09.2010 року на суму 120 171,20 грн., у тому числі ПДВ 20 028,53 грн., №СФ-0815.37 від 25.10.2010 року на суму 34 621,60 грн., у тому числі ПДВ 5 770,27 грн., С-0815.62 від 17.11.2010 року на загальну суму 10 459,63 грн., у тому числі 1 743 грн. ПДВ, платіжними дорученнями № 3415 від 21.09.2010 року на суму 120 171,20 грн., № 4147 від 04.11.2010 року на суму 34 621,60 грн., № 34336 від 18.11.2010 року на суму 10459,63 грн. підтверджується перерахування грошових коштів за Договорами підряду від 06 вересня 2010 року та № 326 від 19 листопада 2010 року позивачем у загальній сумі 165 252,43 грн., у т.ч. ПДВ 27 542,07 грн. на банківський рахунок ТОВ «Укрпромвентиляція» (а.с.166-174).

Виконання робіт по вказаним договорам підтверджується Актами приймання виконання підрядних робіт (а.с.140-162).

Судом встановлено, що на момент складання податкових накладних ПП «Тісона», ТОВ «Паритет-78», ТОВ «Кваркон», ПП «Крузо», ТОВ «Агропульсар», «Укрпромвентиляція» були юридичними особами, були зареєстровані як платники податку на додану вартість і тому відповідно до вимог Податкового Кодексу України мало право на нарахування податку на додану вартість та складання податкових накладних.

Відповідно до ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

В порядку, передбаченому ст. 71 КАС України, відповідачем не надано суду будь-яких доказів, що спростовують правомірність дій позивача.

Будь-яких доказів недобросовісності саме позивача як платника податку на додану вартість податковим органом не подано. У матеріалах справи відсутні докази обізнаності позивача щодо протиправного характеру діяльності окремих посередників у ланцюгах постачання, прямої чи опосередкованої причетності до такої протиправної діяльності з метою отримання податкової вигоди.

Таким чином, на думку суду, первинними документами бухгалтерського обліку СТОВ «Дружба народів» (рахунок-фактура, податкові накладні, платіжні доручення, видаткові накладні, акти виповнених робіт) підтверджується наявність фактичного виконання зобов'язань та їх оплата за господарськими операціями у період: вересень, листопад 2010 року між СТОВ «Дружба народів» та ТОВ «Укрпромвентиляція», липень 2011 року між СТОВ «Дружба народів» з ПП «Крузо» та ТОВ «Паритет-78», за вересень 2011 року між позивачем та ТОВ «Агропульсар», за жовтень 2011 року між СТОВ «Дружба народів» та ТОВ «Кваркон», ПП «Тісона».

Таким чином, на думку суду, первинними документами бухгалтерського обліку СТОВ «Дружба народів» (рахунок-фактура, податкові накладні, платіжні доручення, видаткові накладні, накладні, акти виконаних робіт) у повному обсязі спростовуються висновки відповідача щодо заниження податку на додану вартість всього у сумі - 101 576,64 грн., у тому числі у жовтні 2011 року на суму 17 488,67 грн. по взаємовідносинах з ПП «Тісона», за липень 2011 року на суму 20 470,00 грн. по взаємовідносинах з ТОВ «Паритет-78», у жовтні 2011 року на суму 17 325,00 грн. по взаємовідносинах з ТОВ «Кваркон», у липні 2011 року на суму 17 166,67 грн. по взаємовідносинах з ПП «Крузо», у вересні 2011 року на суму 3 327,50 грн. по взаємовідносинах з ТОВ «Агропульсар», у вересні 2010 року на суму 20 028,53 грн. та листопад 2010 року на суму - 5 770,27 грн. по взаємовідносинах з ТОВ «Укрпромвентиляція».

Беручи до уваги наведе вище, суд вважає, що висновки ДПІ, викладені в акті № 1011/22-01/03759079 від 19.04.2012 року щодо порушення Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю "Дружба Народів" п. 198.2, п. 198.3 ст. 198 Податкового кодексу України, в результаті чого занижено податок на додану вартість всього у сумі - 101 576,64 грн., у тому числі у жовтні 2011 року на суму 17 488,67 грн. по взаємовідносинах з ПП «Тісона», за липень 2011 року на суму 20 470,00 грн. по взаємовідносинах з ТОВ «Паритет-78», у жовтні 2011 року на суму 17 325,00 грн. по взаємовідносинах з ТОВ «Кваркон», у липні 2011 року на суму 17 166,67 грн. по взаємовідносинах з ПП «Крузо», у вересні 2011 року на суму 3 327,50 грн. по взаємовідносинах з ТОВ «Агропульсар», у вересні 2010 року на суму 20 028,53 грн. та листопад 2010 року на суму - 5 770,27 грн. по взаємовідносинах з ТОВ «Укрпромвентиляція» у повному обсязі не підтверджуються первинними документами бухгалтерського та податкового обліку СТОВ «Дружба народів».

В силу викладеного, приймаючи до уваги наявність доказів оформлення податкових накладних платником податку на додану вартість, проведення розрахунків платником податків, отримання ним товару, керуючись зазначеними вище положеннями ст. 198 Податкового кодексу України, суд приходить до висновку, що позивач мав правові підстави віднести до складу податкового кредиту суми ПДВ, сплачені його контрагентами.

Також, суд зазначає, що згідно до листа Вищого адміністративного суду України від 02.06.11 р. № 742/11/13-11 визначено, що оцінюватися при дослідженні факту здійснення господарської операції повинні відносини безпосередньо між учасниками тієї операцій, на підставі якої сформовані дані податкового обліку. Не є обов'язковою передумовою для визначення контролюючими органами грошових зобов'язань визнання недійсними (у тому числі нікчемними) правочинів, які укладались за ланцюгом між попередніми посередниками, через ланцюг яких декларувався рух товарів чи послуг, нібито придбаних останнім у такому ланцюгу платником податку. При цьому відносини між учасниками попередніх ланцюгів постачань товарів та послуг не мають безпосереднього впливу на дослідження факту реальності господарської операції, вчиненої між останнім у ланцюгу постачань платників податків та його безпосереднім контрагентом.

Правова позиція суду, також, підтверджується правозастосовною практикою Європейського Суду з прав людини (рішення від 22.01.2009р. у справі "БУЛВЕС" АД проти Болгарії" (заява № 3991/03), а також правозастосовною практикою Верховного Суду України (постанова від 09.09.2008 р. у справі №21-500во08, постанова від 01.06.2010р. у справі № 21-573во10, постанова від 31.01.2011р. у справі за позовом ЗАТ "Мукачівський лісокомбінат" до Мукачівської ОДПІ про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення, постанова від 31.01.2011р. у справі за позовом ТОВ "Фірма "ВІК" до ДПІ у м. Херсоні про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень), врахування якої при відправленні правосуддя є обов'язковим в силу приписів ст.244-2 КАС України.

Більш того, суд зазначає, що в акті перевірки від 19.04.2012 року № 1011/22-01/03759079 не викладено жодних належних та допустимих доводів про відсутність фактичного виконання позивачем господарських операцій за спірними правочинами, про відсутність витрат позивача у спірних правовідносинах, про наявність взаємопов'язаності позивача з його контрагентами, про відсутність використання позивачем отриманих товарів і послуг у господарській діяльності, про фактичну відсутність товару або неможливість проведення господарських операцій з поставки товару з урахуванням просторових, часових, економічних чинників, про несумісність товару з напрямом господарської діяльності платника податків, про наявність збиткового фінансового результату, що зумовлює необґрунтованість висновку суб'єкта владних повноважень про неправомірність включення до складу податкового кредиту суми сплаченого (нарахованого) податку у зв'язку з придбанням товарів (послуг), не підтверджені податковими накладними.

Наявні у справі документи не містять жодних доказів наявності між позивачем та його контрагентами взаємоузгоджених зловмисних дій, спрямованих на порушення існуючого в Державі суспільного ладу або моральних засад.

На підставі вищенаведеного, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Згідно вимог ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Частиною 3 зазначеної статті передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

- на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

- з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

- обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

- безсторонньо (неупереджено);

- добросовісно;

- розсудливо;

- з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

- пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

- з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

- своєчасно, тобто протягом розумного строку.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку про необґрунтованість висновків відповідача, зроблених за наслідком проведеної перевірки, про встановлені порушення позивачем норм податкового законодавства, а прийняте на підставі таких висновків податкове повідомлення - рішення є протиправним та підлягає скасуванню.

Суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України (частина 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України).

Враховуючи вищевикладене, оцінивши надані сторонами докази у їх сукупності в порядку статей 69,70,86 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про недоведеність відповідачем достатніх доказів необґрунтованості позовних вимог, у зв'язку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі, оскільки не суперечать вимогам діючого законодавства та підтверджені матеріалами справи.

Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Вступна та резолютивна частини постанови проголошені в судовому засіданні 19.07.2012 року, у повному обсязі постанову складено та підписано 24.07.2012 року

Керуючись ст.ст. 94,158-163,167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції Автономної Республіки Крим Державної податкової служби № 0000302201 від 10.05.2012 року.

3. Стягнути з Державного бюджету України на користь Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Дружба Народів" (ЄДРПОУ 03759079) витрати зі сплати судового збору у сумі 1523,65 грн.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Кірєєв Д.В.