ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 вересня 2012 р. Справа № 2а/0470/4683/12 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Тулянцевої І.В.
суддів Юркова Е.О.
Власенко Д.О.
при секретарі Шашуба О.В.
за участю:
представника позивача Костюченко В.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за позовом Комунального підприємства «Теплоенерго»Дніпропетровської міської ради до Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, третя особа - Державне підприємство «Енергоринок»про визнання частково недійсним наказу та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Комунальне підприємство «Теплоенерго» Дніпропетровської міської ради звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, третя особа - Державне підприємство «Енергоринок» про визнання недійсним наказу Міністерства палива та енергетики України від 26.03.2007 р. № 163 в частині виключення КП «Теплоенерго» із Реєстру підприємств паливно - енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно - енергетичного комплексу» від 23.06.2005 р. № 2711 - IV, про зобов'язання Міністерства енергетики та вугільної промисловості України видати наказ про поновлення КП «Теплоенерго» в Реєстрі підприємств паливно - енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно - енергетичного комплексу» від 23.06.2005 р. № 2711 - IV.
В обґрунтування наведених вимог позивач зазначив, що КП «Теплоенерго» є теплопостачальним підприємством, тобто виробляє та постачає теплову енергію безпосередньо споживачам на визначеній території. У розумінні п.п.1 ст. 1 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» від 23.06.2005р. № 2711-IV (далі - Закон № 2711-IV) , належить до підприємств паливно-енергетичного комплексу, стосовно яких запроваджуються заходи, спрямовані на зменшення та/або розстрочення кредиторської та дебіторської заборгованостей шляхом застосування механізмів списання, взаєморозрахунків, реструктуризації, часткової оплати на умовах, визначених цим Законом. Відповідно до ст. 3 Закону №2711- IV, уповноваженим органом (Державне підприємство «Енергоринок») ведеться Реєстр підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості. Включення до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які приймають участь в процедурі погашення заборгованості шляхом застосування механізмів, визначених Законом України № 2711 -IV відбувається на підставі наказів Міністерства палива та енергетики України. Підприємство паливно-енергетичного комплексу вважається таким, що бере участь у процедурі погашення заборгованості - з дня видання відповідного наказу Міністерством палива та енергетики України про затвердження переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості. Документом, що підтверджує участь підприємства паливно-енергетичного комплексу у процедурі погашення заборгованості, є виписка з Реєстру. 10 листопада 2005 року позивач був включений до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу та приймав участь у процедурі погашення заборгованості згідно з Законом України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» від 23.06.2005р. №2711-IV. Позивач надавав передбачену Законом України №2711-IV звітність до розрахункового центру Державного підприємства «Енергоринок», яке є Адміністратором реєстру відповідно до Постанови КМУ 07.12.2005, № 1163, та забезпечує ведення та користування даними Реєстру.
12 червня 2007 року позивач отримав від ДП «Енергоринок» лист від 02.06.2007 р. № 1020 щодо виключення підприємства ПЕК з Реєстру відповідно до Закону України № 2711-IV на підставі Наказу Міністерства палива та енергетики України від 26.03.2007р. № 163. Відповідно до «Порядку надання звітності підприємствами, внесеними до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості», затвердженого наказом Мінпаливенерго від 22.12.2005 р. № 612, звітність складається підприємствами паливно-енергетичного комплексу, які внесені до Реєстру за результатами проведення операцій з погашення заборгованості, які відображені у бухгалтерському обліку підприємств. У період з грудня 2005 року по грудень 2006 року позивач не проводив операцій з погашення заборгованості, але подавав відповідні звіти до відповідача. Позивачем зазначено, що оскаржуваний наказ відповідача виданий з порушенням пп. 3.5.1 п. 3.5 ст. З Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», що позбавляє позивача брати участь у процедурі погашення заборгованості за спожитий газ та електроенергію.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив позов задовольнити в повному обсязі.
Представник Міністерства енергетики та вугільної промисловості України в судове засідання не з'явився, подав до суду письмові заперечення, які приєднані до матеріалів справи (а.с. 61-63), просив розгляд справи проводити за його відсутністю та відмовити у задоволенні позову посилаючись на те, що підставою виключення з Реєстру, згідно з пунктом 3.5.1 ст.3 Закону, є ненадання підприємством звітності за результатами проведених розрахунків із застосуванням механізмів протягом трьох місяців з дня видання Міністерством палива та енергетики України відповідного наказу. До того ж, зазначена норма не містить вказівки, що це повинні бути три місяці підряд. На виконання вказаної норми Закону, з метою забезпечення організації своєчасного складання та надання підприємствами, внесеними до Реєстру звітності за результатами застосування механізмів погашення заборгованості, а також здійснення моніторингу стану погашення заборгованості, наказом Міністерства палива та енергетики України від 22.12.2005 № 612 було затверджено Порядок надання звітності підприємствами, внесеними до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості, яким встановлено перелік, зразки форм звітності, що складаються підприємствами ПЕК, терміни і способи її подання. Абзацом шостим підпункту 2.2 пункту 2 Порядку встановлено, що звіти складаються щомісяця. Звітним періодом вважається строк від першого до останнього числа відповідного місяця у межах дії процедури погашення заборгованості. Позивач зобов'язаний був складати та надавати розрахунковому центру звітність щомісяця до 20-го числа місяця, наступного за звітним періодом. Оскільки позивачем більше шести місяців не здійснювались операції з погашення заборгованості з застосуванням механізмів, визначених Законом та не надавалось відповідної звітності у порядку, встановленому законодавством, на підставі пункту 3.5.1. ст.3 Закону №2711-IV, його було виключено з Реєстру шляхом видання наказу Мінпаливенерго від 26.03.2007 №163. Тому, законних підстав для визнання недійсним та скасування цього наказу немає.
Представник третьої особи - Державного підприємства «Енергоринок» подав до суду письмові заперечення, які приєднані до матеріалів справи (а.с.86-87), в судовому засіданні пояснив, що згідно зі ст. 2 Порядку надання звітності підприємствами, внесеними до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості, затвердженого наказом Міністерства палива та енергетики України від 22.12.2005 року № 612, підприємства паливно-енергетичного комплексу, які внесені до Реєстру, подають звітність Розрахунковому центру до 20-го числа місяця, наступного за звітним періодом. За даними розрахункового центру ДП «Енергоринок» від Комунального підприємства «Теплоенерго» Дніпропетровської міської ради не надходила звітність з жовтня по грудень 2006 року. Згідно з п.2.7 ст. 2 Порядку датою надання звітності вважається день її фактичного надходження до розрахункового центру. Відповідно до підпункту 3.5.1 пункту 3.5 статті 3 Закону № 2711, у разі, якщо протягом трьох місяців з дня видання Міністерством палива та енергетики України відповідного наказу підприємство паливно-енергетичного комплексу не надає звітності за результатами проведених розрахунків із застосуванням механізмів, визначених цим Законом, Міністерство палива та енергетики України приймає рішення про виключення підприємства з переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості. Вважає, що наказ Міністерства палива та енергетики України від 26.03.2007 року № 163 в частині виключення Комунального підприємства «Теплоенерго» Дніпропетровської міської ради з переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь в процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливо-енергетичного комплексу» винесений правомірно та скасуванню не підлягає.
Дослідивши матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких грунтуються вимоги позову, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
В ході розгляду справи судом встановлено, що Дочірнє підприємство обласного комунального підприємства «Дніпротеплоенерго» з виробництва теплової енергії «Теплоенерго», відноситься до підприємств паливно-енергетичного комплексу і на підставі наказу Міністерства палива та енергетики України від 10.11 1.2005 № 568 було включене до реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які виявили бажання брати участь у процедурі погашення заборгованості за спожитий газ. Згодом підприємство позивача на підставі рішення Дніпропетровської міської ради від 01.03.2006 №52-34 було перейменоване у Комунальне підприємство Дніпропетровської міської ради (а.с. 9).
Після включення КП «Теплоенерго» до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості, позивач надавав встановлену звітність до розрахункового центру ДП «Енергоринок» починаючи з листопада 2005 року до грудня 2006 року включно, що підтверджується наданими копіями звітів та інформацій за вказаний період. За період січень-лютий 2007 року звітність позивачем не надавалась за відсутності руху коштів у процесі погашення заборгованості (а.с.13-43).
На підставі того, що звітність позивачем тимчасово не надавалась до розрахункового центру ДП «Енергоринок» наказом Міністерства палива та енергетики України (правонаступником якого с відповідач) від 26.03.2007 № 163 КП «Теплоенерго» було виключене з реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які виявили бажання взяти участь у процедурі погашення заборгованості. Про це позивач був повідомлений листом ДП «Енергоринок» від 02.04.2007 (а.с.43-44, 80-82).
Крім того, суд зазначає, що норми Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» не містять заборони щодо повторного включення підприємств паливно-енергетичного комплексу до реєстру після їх виключення з нього.
З метою включення КП «Теплоенерго» до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які мають намір брати участь у процедурі погашення заборгованості, позивач листом від 16.02.2012 № 659 звернувся до третьої особі у справі ДП «Енергоринок», одночасно надіславши з листом всі необхідні для включення до Реєстру документи. Однак, комплект документів був повернутий позивачу від третьої особи без реагування, що свідчить про порушення відповідачем законного права позивача на участь у процедурі погашення заборгованості за спожитий газ та електроенергію, про що КП «Теплоенерго» дізналось з листа третьої особи від 05.03.2012 №129 (а.с.8, 11-12).
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливо енергетичного комплексу» визначає комплекс організаційних та економічних заходів, спрямованих на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу.
Метою цього Закону є сприяння поліпшенню фінансового становища підприємств паливно-енергетичного комплексу, запобіганню їх банкрутству та підвищенню рівня інвестиційної привабливості шляхом урегулювання процедурних питань та впровадження механізмів погашення заборгованості, надання суб'єктам господарської діяльності права їх застосування, визначення порядку взаємодії органів державної влади та органів місцевого самоврядування, розпорядників бюджетних коштів із суб'єктами господарської діяльності щодо застосування механізмів погашення заборгованості.
Згідно п. 1.1. ст. 1 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливо енергетичного комплексу» підприємства паливно-енергетичного комплексу - гірничі підприємства (шахти, рудники, копальні, кар'єри, розрізи, збагачувальні фабрики), газовидобувні підприємства, котельні, підключені до магістральних теплових мереж, а також підприємства, які на дату виникнення заборгованості мали ліцензію хоча б з одного виду діяльності: виробництва електричної енергії; передачі електричної енергії магістральними та міждержавними електричними мережами; передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами; постачання електричної енергії за регульованим тарифом; оптового постачання електричної енергії; транспортування природного газу магістральними трубопроводами; транспортування природного і нафтового газу розподільними трубопроводами; транспортування нафтопродуктів магістральними трубопроводами; постачання природного газу за регульованим тарифом.
На виконання Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливо енергетичного комплексу» від 23 червня 2005 року №2711-ІV та з метою організації своєчасного складання та надання підприємствами паливно-енергетичного комплексу звітності за результатами застосування механізмів погашення заборгованості, визначених цим Законом, а також моніторингу стану погашення заборгованості затверджений Порядок надання звітності підприємствами, внесеними до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості, затвердженого наказом Міністерства палива та енергетики України від 22.12.2005 року № 612.
Відповідно до п.п.2.2 п.2 зазначеного Порядку, підприємства паливно-енергетичного комплексу, які внесенні до Реєстру, складають звітність за такими формами: для підприємств паливно-енергетичного комплексу, що належать до електроенергетичної, вугільної та інших галузей, - за наведеними у додатках 1 та 3.
Підпунктами 2.3, 2.4. п.2 вказаного Порядку передбачено, що підприємства паливно-енергетичного комплексу, які внесені до Реєстру, подають звітність розрахунковому центру до 20-го числа місяця, наступного за звітним періодом. Звітність може надаватися розрахунковому центру уповноваженою особою підприємства паливно-енергетичного комплексу, яке внесено до Реєстру, або рекомендованим поштовим листом із повідомленням. До звітності додається супровідний лист, який містить перелік документів.
Згідно п.п. 2.7 п.2 даного Порядку датою надання звітності вважається день її фактичного надходження до розрахункового центру.
Відповідно до п. 3.5. ст. 3 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливо енергетичного комплексу» виключення з Реєстру підприємства паливно-енергетичного комплексу здійснюється у випадках та в порядку, визначених цим Законом.
Підпунктом 3.5.1.пункту 3.5 ст. 3 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливо енергетичного комплексу» визначено, що у разі, якщо протягом трьох місяців з дня видання Міністерством палива та енергетики України відповідного наказу підприємство паливно-енергетичного комплексу не надає звітності за результатами проведених розрахунків із застосуванням механізмів, визначених цим Законом, Міністерство палива та енергетики України приймає рішення про виключення підприємства з переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості.
Як встановлено судом, позивач з моменту включення його до Реєстру, починаючи з листопада 2005 року, щомісячно надавав встановлену законом звітність до грудня 2006 року. Між тим, Законом визначені наступні механізми проведення розрахунків: проведення взаєморозрахунків (ст.7), погашення заборгованості з частковою оплатою її суми (ст 8), списання заборгованості (ст. 9), реструктуризація заборгованості (ст. 10). При цьому кожен з названих механізмів має відповідний порядок їх застосування.
З наданих КП «Теплоенерго» звітів та інформацій видно, що хоча звітність надавалась, ніяких розрахунків стосовно заборгованості за період листопад 2005 року - грудень 2006 року і в подальшому не було. Таким чином, судом не встановлено, а відповідачем не доведено, що позивач застосовував будь-які механізми розрахунків, передбачені Законом України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичної о комплексу», а тому, оскільки надання звітності передбачено за результатами проведення розрахунків із застосуванням механізмів, визначених Законом, то обов'язок підприємства щодо надання звітності без проведення розрахунків відсутній.
Враховуючи наведене та виходячи із системного аналізу наведених норм права, суд вважає, що позивачем не були допущені порушення при наданні звітності за результатами проведених розрахунків. За таких обставин, не подання звітності до Розрахункового органу не тягне за собою виключення підприємства із Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які виявили бажання взяти участь у процедурі погашення заборгованості, оскільки, відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», підставою для цього є ненадання вказаної звітності саме з дня видання Мінпаливенерго наказу про затвердження переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості.
Крім того, суд звертає увагу на те, що в ході розгляду справи було встановлено, що остання звітність позивачем подавалась до Державного підприємства «Енергоринок» за грудень 2006 року (а.с.42-43), наказ Міністерства енергетики та вугільної промисловості України був виданий 26.03.2007 року, тобто, передчасно, оскільки лише у випадку, якщо протягом трьох місяців з дня видання Міністерством палива та енергетики України відповідного наказу підприємство паливно-енергетичного комплексу не надає звітності за результатами проведених розрахунків із застосуванням механізмів, визначених цим Законом, Мінпаливенерго приймає рішення про виключення підприємства з переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості. Аналогічна думка викладена в постанові Верховного Суду України від 21.02.2011 року по справі № 21-79а10 про перегляд Верховним Судом України постанови Вищого адміністративного суду України від 10.11.2010 р. у справі за позовом ЗАТ «Янівське» до Міністерства палива та енергетики України, Державного підприємства «Енергоринок» про скасування наказу та зобов'язання вчинити дії.
Відносно заявленої позивачем вимоги про зобов'язання відповідача - Міністерство енергетики та вугільної промисловості України, видати наказ про поновлення Комунального підприємства «Теплоенерго» Дніпропетровської міської ради в Реєстрі підприємств паливно-енергетичного комплексу, які виявили бажання взяти участь у процедурі погашення заборгованості, суд зазначає, що зобов'язання відповідача вчинити такі дії є неналежним способом захисту прав та інтересів позивача, оскільки видання відповідного наказу при наявності рішення суду, що набрало законної сили, є обов'язком відповідача. У зв'язку з наведеними обставинами позовні вимоги позивача підлягають задоволенню частково.
Відповідно до п.2 ст.71 КАС України, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень покладається саме на відповідачів.
В ході розгляду справи відповідачем не доведено правомірність винесення оскаржуваного рішення.
Таким чином, оскаржуваний наказ Міністерства палива та енергетики України від 26.03 2007 №163 у частині виключення КП «Теплоенерго» з Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які виявили бажання взяти участь у процедурі погашення заборгованості, виданий без додержання вимог вищевказаних норм Закону і тому є неправомірним.
Керуючись ст.ст. 2, 4, 7-12, 14, 86, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Комунального підприємства «Теплоенерго» Дніпропетровської міської ради до Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, третя особа - Державне підприємство «Енергоринок» про визнання частково недійсним наказу та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати недійсним та скасувати наказ Міністерства палива та енергетики України від 26.03.2007 року № 163 в частині виключення Комунального підприємства «Теплоенерго» Дніпропетровської міської ради (49000, м.Дніпропетровськ, вул. Короленка, 22, код 32688148) з переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь в процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливо-енергетичного комплексу» від 23.06.2005 року № 2711-ІУ.
Зобов'язати Міністерство палива та енергетики України поновити Комунальне підприємство «Теплоенерго» Дніпропетровської міської ради (49000, м.Дніпропетровськ, вул. Короленка, 22, код 32688148) в переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь в процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливо-енергетичного комплексу» від 23.06.2005 року № 2711-ІУ.
В іншій частині позову відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та строки, передбачені ст.186 КАС України.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя І.В. Тулянцева