ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 вересня 2012 року м. Київ К-27042/10
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючого судді-доповідача Рибченка А.О.
суддів: Голубєвої Г.К.
Карася О.В.
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Екстрема-Сервіс»
на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 24 червня 2010 року
у справі № 2-а-2459/09/0270
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Екстрема-Сервіс»
до Державної податкової інспекції у м. Вінниці
про визнання нечинними та скасування рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, -
ВСТАНОВИВ:
Постановою Вінницького окружного адміністративного суду від 24 червня 2009 року позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Екстрема-Сервіс» (позивач) до Державної податкової інспекції у м. Вінниці (відповідач) задоволено. Визнано протиправними та скасовано рішення № 0003702340 від 24 березня 2009 року в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 3 740,00 грн., № 0003342340 від 12 березня 2009 року в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 9 520,00 грн., № 0012582340 від 17 грудня 2008 року в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 3 740,00 грн., № 0001842340 від 06 лютого 2009 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій, № 0001802340 від 06 лютого 2009 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій, № 0002822340 від 02 березня 2009 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій, № 0000562340 від 16 січня 2009 року в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 1 360,00 грн., № 0012232340 від 08 грудня 2008 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій, № 0003142340 від 10 березня 2009 року в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 1 700,00 грн., № 0003632340 від 24 березня 2009 року в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 2 040,00 грн. Стягнуто з Державного бюджету України на користь ТОВ «Екстрема-Сервіс»34,00 грн. понесених судових витрат із сплати судового збору.
Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що на час проведення перевірок позивача запам'ятовуючі пристрої (фіскальна пам'ять) для оснащення гральних автоматів, що вже діють, не були включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідач оскаржив її в апеляційному порядку.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 24 червня 2010 року апеляційну скаргу ДПІ у м. Вінниці задоволено. Постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 24 червня 2009 року скасовано. В задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням у справі, позивач оскаржив його в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України.
В поданій касаційній скарзі, з посиланням на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права ставиться питання про скасування постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 24 червня 2010 року та залишення в силі постанови Вінницького окружного адміністративного суду від 24 червня 2009 року.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України прийшла до висновку, що касаційну скаргу слід відхилити, виходячи з таких підстав.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що працівниками органів державної податкової служби за місцем здійснення діяльності ТОВ «Екстрема-Сервіс»проведено перевірки залів гральних автоматів, що належать позивачу, з питань дотримання суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, за результатами яких складено акти № 847/24/12/23/32754657 від 20 лютого 2009 року, № 1016000202305/32754657 від 27 січня 2009 року, № 1780/24/00/23/2653385732754657 від 20 листопада 2008 року, № 0066/1000/23/32754657 від 12 січня 2009 року, № 3774/1000/23/33323182/32754657 вію 08 грудня 2008 року, № 0036/01/06/23/32754657 від 19 лютого 2009 року, № 4073/24/12/23/26533857 від 13 грудня 2008 року, № 265001045/2304/32754657 від 15 жовтня 2008 року, № 640/24/12/23/32754657 від 13 лютого 2009 року, № 841/24/12/23/32754657 від 20 лютого 2009 року.
На підставі зазначених актів перевірок, відповідачем прийнято рішення № 0003702340 від 24 березня 2009 року, яким до позивача застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 4 240,00 грн., № 0003342340 від 12 березня 2009 року, яким до позивача застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 10 920,00 грн., № 0012582340 від 17 грудня 2008 року, яким до позивача застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 4 240,00 грн., № 0001842340 від 06 лютого 2009 року, яким до позивача застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 6 120,00 грн., № 0001802340 від 06 лютого 2009 року, яким до позивача застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 8 160,00 грн., № 0002822340 від 02 березня 2009 року, яким до позивача застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 4 080,00 грн., № 0000562340 від 16 січня 2009 року, яким до позивача застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 1 860,00 грн., № 0012232340 від 08 грудня 2008 року, яким до позивача застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 680,00 грн., № 0003142340 від 10 березня 2009 року, яким до позивача застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 2 700,00 грн., № 0003632340 від 24 березня 2009 року, яким до позивача застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 2 540,00 грн.
Перевірками встановлено порушення позивачем пунктів 1, 2 статті 3 Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»(в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин; далі -Закон № 265/95-ВР) у зв'язку з наданням послуг на гральних автоматах, які не зареєстровані, не опломбовані та не переведені у фіскальний режим роботи.
Відмовляючи в задоволенні позову, суд апеляційної інстанції виходив з наступних мотивів, з якими погоджується суд касаційної інстанції.
Відповідно до пунктів 1, 2 статті 3 Закону № 265/95-ВР суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.
Згідно із статтею 2 Закону № 265/95-ВР реєстратор розрахункових операцій -це пристрій або програмно-технічний комплекс, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з купівлі-продажу іноземної валюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг). До реєстраторів розрахункових операцій відносяться: електронний контрольно-касовий апарат, електронний контрольно-касовий реєстратор, комп'ютерно-касова система, електронний таксометр, автомат з продажу товарів (послуг) тощо.
Статтею 11 Закону № 265/95-ВР передбачено, що терміни переведення суб'єктів господарювання на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій встановлюються Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики, Державної податкової адміністрації України та Національного банку України.
Пунктом 6 Додатку до постанови Кабінету Міністрів України від 07 лютого 2001 року № 121 «Про терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій»(далі -Постанова № 121) встановлено строк переведення суб'єктів підприємницької діяльності на розрахунки із застосуванням реєстратора розрахункових операцій, а саме, при використанні гральних автоматів -з 31 грудня 2006 року.
Відповідно до статті 12 Закону № 265/95-ВР на території України у сферах, визначених цим Законом, дозволяється реалізовувати та застосовувати лише ті реєстратори розрахункових операцій вітчизняного та іноземного виробництва, які включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій та конструкція і програмне забезпечення яких відповідає конструкторсько-технологічній та програмній документації виробника.
Пунктом 2 Постанови № 121 на Міністерство промислової політики покладено обов'язок забезпечити організацію розроблення автоматів з продажу товарів (послуг), які відповідатимуть необхідним вимогам, а також запам'ятовуючих пристроїв (фіскальної пам'яті) для оснащення автоматів, що вже діють.
В свою чергу, наказом Державної податкової адміністрації України від 01 липня 2008 року № 430 «Про затвердження Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій у новій редакції»(наказ втратив чинність згідно з наказом Державної податкової адміністрації України від 10 вересня 2008 року № 581) до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій включено комп'ютерно-касову систему «Фіскал», яка призначена для фіскалізації гральних автоматів, автоматизації збору, обліку і контролю даних про функціонування залів гральних автоматів.
Зазначене свідчить, що держава виконала взятий на себе обов'язок щодо забезпечення переведення суб'єктів господарювання на облік розрахункових операцій у готівковій формі при використанні гральних автоматів із застосуванням реєстратора розрахункових операцій.
Таким чином, оскільки, на час проведення перевірок в період з жовтня 2008 року по лютий 2009 року комп'ютерно-касова система «Фіскал»була включена до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, то вина позивача в порушенні ним вимог пунктів 1, 2 статті 3 Закону № 265/95-ВР має місце.
За наведених обставин та з урахуванням викладеного, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 24 червня 2010 року такою, що прийнята з правильним застосуванням норм матеріального та процесуального права, а тому суд касаційної інстанції не знаходить підстав, які могли б призвести до її зміни чи скасування.
Керуючись статтями 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Екстрема-Сервіс»відхилити, а постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 24 червня 2010 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав і в порядку, встановленими главою 3 розділу IV Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий Рибченко А.О.
Судді Голубєва Г.К.
Карась О.В.