Постанова № 25909787, 07.09.2012, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
07.09.2012
Номер справи
2а-5492/12/2670
Номер документу
25909787
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

07 вересня 2012 року № 2а-5492/12/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Пащенка К.С., при секретарі судового засідання Іконніковій О.Ю., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом

Товариства з обмеженою відповідальністю «ТВС Енергостандарт»

до

Державної податкової інспекції у Печерському районі міста Києва Державної податкової служби

про

визнання дій протиправними, заборона вчиняти певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить визнати протиправними дії ДПІ у Печерському районі м. Києва ДПС по проведенню зустрічної звірки ТОВ «ТВС Енергостандарт»щодо підтвердження господарських відносин з платниками податків за період з 14.09.2010 по 21.12.2011; визнати протиправними дії ДПІ у Печерському районі м. Києва ДПС по оформленню результатів зустрічної звірки ТОВ «ТВС Енергостандарт»у формі Акту від 01.03.2012 №1110/23-04/37264388 про неможливість проведення зустрічної звірки щодо підтвердження господарських відносин з платниками податків за період з 14.09.2010 по 21.12.2011; заборонити ДПІ у Печерському районі м. Києва ДПС використовувати Акт від 01.03.2012 №1110/23-04/37264388 при проведенні та оформленні результатів податкових перевірок.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив задовольнити позов у повному обсязі.

Не зважаючи на належне повідомлення про час та місце розгляду справи відповідач явку своїх представників у судові засідання 20.08.2012 та 31.08.2012 не забезпечив, з урахуванням чого адміністративна справа відповідно до ч.ч. 4, 6 ст. 128 КАС України розглядається у порядку письмового провадження на підставі наявних у ній доказів. Присутні у судовому засіданні представники сторін повідомлені про те, що справа буде розглянута протягом п’яти робочих днів.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

01.03.2012 ДПІ у Печерському районі міста Києва ДПС складено Акт про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «ТВС Енергостандарт»щодо підтвердження господарських відносин з платниками податків за період з 14.09.2010 по 21.12.2011 № 1110/23-04/37264388 (далі —Акт звірки).

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За змістом п. 73.3. ст. 73 ПК України органи державної податкової служби мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та її документального підтвердження. Такий запит підписується керівником (заступником керівника) органу державної податкової служби і повинен містити перелік інформації, яка запитується, та документів, що її підтверджують, а також підстави для надіслання запиту. Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав, зокрема, за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби. Запит вважається врученим, якщо його надіслано поштою листом з повідомленням про вручення за податковою адресою або надано під розписку платнику податків або іншому суб'єкту інформаційних відносин або його посадовій особі.

Відповідно до п. 73.5 ст. 73 Податкового кодексу України зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків. Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.

Згідно з п.п. 2, 3 Порядку про проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року N 1232 (далі –Порядок про проведення зустрічних звірок) зустрічні звірки проводяться у суб'єктів господарювання, щодо здійснення операцій з якими під час перевірки платника податків та зборів виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій або якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань. З метою проведення зустрічної звірки орган державної податкової служби (ініціатор) надсилає органу державної податкової служби (виконавцю), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних. Зустрічна звірка може бути проведена органом державної податкової служби (ініціатором) самостійно у разі, коли суб'єкт господарювання перебуває на обліку в тому ж органі державної податкової служби, в якому перебуває платник податків, або в межах одного населеного пункту.

Відповідно до п. 4 Порядку про проведення зустрічних звірок орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.

З аналізу викладених норм видно, що обов’язковою умовою проведення зустрічної звірки є направлення податковим органом платнику податків запиту про подання інформації та її документальне підтвердження.

Як встановлено судом, відповідачем всупереч вимог ст. 73 ПК України та Порядку про проведення зустрічних звірок запит ТОВ «ТВС Енергостандарт»про надання інформації та її документальне підтвердження за адресою вказаною в ЄДРПОУ (в розумінні ст. 45 ПК України є податковою адресою) не надсилався.

Таким чином, у ДПІ у Печерському районі м. Києва ДПС, за висновком суду, не було належних правових підстав для проведення зустрічної звірки ТОВ «ТВС Енергостандарт» щодо підтвердження господарських відносин з платниками податків за період з 14.09.2010 по 21.12.2011.

Частиною 1 ст. 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За таких умов, суд приходить до висновку про протиправність дій ДПІ у Печерському районі м. Києва ДПС по проведенню зустрічної звірки ТОВ «ТВС Енергостандарт»щодо підтвердження господарських відносин з платниками податків за період з 14.09.2010 по 21.12.2011 та, як наслідок, про протиправність дій ДПІ у Печерському районі м. Києва ДПС по оформленню результатів зустрічної звірки ТОВ «ТВС Енергостандарт»у формі Акту про неможливість проведення зустрічної звірки від 01.03.2012 №1110/23-04/37264388 щодо підтвердження господарських відносин з платниками податків за період з 14.09.2010 по 21.12.2011, а відтак, і про необхідність заборонити ДПІ у Печерському районі м. Києва ДПС використовувати Акт про неможливість проведення зустрічної звірки від 01.03.2012 №1110/23-04/37264388 при проведенні та оформленні результатів податкових перевірок.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Всупереч наведеним вимогам відповідач як суб'єкт владних повноважень не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, і не довів правомірності дій зі свого боку.

Дослідивши обставини справи, проаналізувавши вищезазначені правові норми, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими і підлягають задоволенню повністю.

Водночас, зміст принципу офіційного з'ясування всіх обставин у справі, передбачений ч. 4 ст. 11 КАС України, зобов'язує адміністративний суд до активної ролі у судовому засіданні, в тому числі і до уточнення змісту позовних вимог, з наступним обранням відповідного способу захисту порушеного права.

Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне захистити порушені права позивача шляхом визнання протиправними дій Державної податкової інспекції у Печерському районі міста Києва Державної податкової служби по проведенню зустрічної звірки ТОВ «ТВС Енергостандарт»щодо підтвердження господарських відносин з платниками податків за період з 14.09.2010 по 21.12.2011; визнання протиправними дій Державної податкової інспекції у Печерському районі міста Києва Державної податкової служби по оформленню результатів зустрічної звірки ТОВ «ТВС Енергостандарт»у формі Акту про неможливість проведення зустрічної звірки від 01.03.2012 №1110/23-04/37264388 щодо підтвердження господарських відносин з платниками податків за період з 14.09.2010 по 21.12.2011; заборони Державній податковій інспекції у Печерському районі міста Києва Державної податкової служби використовувати Акт про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «ТВС Енергостандарт»від 01.03.2012 №1110/23-04/37264388 при проведенні та оформленні результатів податкових перевірок.

За таких умов, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України на його користь з Державного бюджету України.

На підставі викладеного, керуючись статтями 9, 69-71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, —

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ТВС Енергостандарт»(01103, м. Київ, вул. Кіквідзе, 14-В, оф. 4; код ЄДРПОУ 37264388) задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Печерському районі міста Києва Державної податкової служби по проведенню зустрічної звірки ТОВ «ТВС Енергостандарт»щодо підтвердження господарських відносин з платниками податків за період з 14.09.2010 по 21.12.2011.

3. Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Печерському районі міста Києва Державної податкової служби по оформленню результатів зустрічної звірки ТОВ «ТВС Енергостандарт»у формі Акту про неможливість проведення зустрічної звірки від 01.03.2012 №1110/23-04/37264388 щодо підтвердження господарських відносин з платниками податків за період з 14.09.2010 по 21.12.2011.

4. Заборонити Державній податковій інспекції у Печерському районі міста Києва Державної податкової служби використовувати Акт про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «ТВС Енергостандарт»від 01.03.2012 №1110/23-04/37264388 при проведенні та оформленні результатів податкових перевірок.

5. Зобов’язати відповідний підрозділ Державної казначейської служби України стягнути судові витрати в сумі 32,19 грн. на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ТВС Енергостандарт»за рахунок Державного бюджету України шляхом їх безспірного списання із рахунків Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва Державної податкової служби (01011, м. Київ, вул. Лєскова, 2) за рахунок бюджетних асигнувань.

Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя К.С. Пащенко