ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
30 серпня 2012 р. (11:45) Справа №2а-4775/12/0170/22
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Радчук А.А., при секретарі судового засідання Говорун М.Ф., за участю:
прокурора - Попов М.В.,
від позивача - не з'явився,
відповідача - ОСОБА_1
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Військового прокурора Житомирського гарнізону діючого в інтересах держави в особі Житомирського військового інституту ім. С.П. Корольова Національного авіаційного університету
до ОСОБА_1
про стягнення.
Обставини справи. Військовий прокурор Житомирського гарнізону діючи в інтересах держави в особі Житомирського військового інституту ім.С.П. Корольова Національного авіаційного університету (далі - позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим із позовом до ОСОБА_1 (далі - відповідач) про стягнення 41 687,70 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що 18.07.2008 року відповідач зарахований курсантом першого курсу Житомирського військового інституту ім. С.П. Корольова Національного авіаційного університету та зарахований на всі види забезпечення. Згідно укладеного 27.07.2009 року між ОСОБА_1 та Міністерством оборони України відповідач укладено контракт про проходження військової служби у Збройних Силах Украйни згідно якого він зобов'язаний проходити військову службу (навчання) у Житомирському військовому ім. С.П. Корольова НАУ, сумлінно виконувати вимоги статутів Зброїних Сил України, накази командирів і начальників, свої службові обов'язки. Після закінчення навчання повинен був продовжувати проходження військової служби не менше п'яти років. Наказом начальника Житомирського військового інституту № 83 від 28.04.2012 року відповідача відраховано зі списків військового інституту у зв'язку із достроковим розірванням контракту через недисциплінованість. Відповідно до вимог ст.ст.526,623 ЦК України, а також Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» повинен відшкодувати позивачу завдані збитки.
Ухвалами суду від 07.08.2012 року відкрито провадження у справі, після закінчення підготовчого провадження справу призначено до судового розгляду.
Представник військового прокурора Житомирського гарнізону в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав викладених у позові, просив останні задовольнити.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, про день, місце і час розгляду справи повідомлений належним чином, про причини неявки не повідомив.
Відповідач в судовому засіданні позовні вимоги визнав у повному обсязі. По суті вимог пояснив, що не заперечує проти задоволення позову, однак не може сплатити занадто велику для нього суму збитків.
Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд
ВСТАНОВИВ:
Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до частини 1 п. 1 статті 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції (далі - адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Як вбачається із п.15 ч.1 ст.3 КАС України публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, дипломатична служба, інша державна служба, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
Відповідно до п.2 частини 1 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема: спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.
Згідно із Законом України «Про збройні сили України» Збройні Сили України - це військове формування, на яке відповідно до Конституції України покладаються оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності.
Статтею 3 вказаного Закону передбачено структуру Збройних Сил України, в якій Міністерство оборони України є центральним органом виконавчої влади і військового управління, у підпорядкуванні якого перебувають Збройні Сили України. До структури Збройних Сил України входять з'єднання, військові частини, військові навчальні заклади, установи та організації, що не належать до видів Збройних Сил України. Організаційно Збройні Сили України складаються з органів військового управління, з'єднань, військових частин, військових навчальних закладів, установ та організацій.
Вирішуючи дану справу стосовно позовних вимог позивача судом встановлено наступне.
Наказом начальника інституту № 1 (по особовому складу) від 18.07.2008 року відповідача зараховано курсантом першого курсу Житомирського військового інституту ім. С.П. Корольова Національного авіаційного університету та прийнято на всі види забезпечення.
27.07.2009 року між відповідачем та Міністерством оборони України в особі начальника Житомирського військового інституту ім. С.П. Корольова Національного авіаційного університету укладено контракт про проходження військової служби навчання) у Збройних Силах Украйни курсантами (слухачами) вищого навчального закладу, військового навчального підрозділу вищого навчального закладу. Згідно контракту відповідач був зобов'язаний проходити військову службу (навчання) у Житомирському військовому інституті ім. С.П. Корольова НАУ, сумлінно виконувати вимоги статутів Зброїних Сил України, накази командирів і начальників, свої службові обов'язки. Після закінчення навчання повинен був продовжувати проходження військової служби на посадах осіб офіцерського складу протягом не менше п'яти років.
28.04.2012 року наказом начальника Житомирського військового інституту ім. С.П. Корольова Національного авіаційного університету № 83 (по стройовій частині) відповідача відраховано із списків військового інституту у зв'язку із достроковим розірванням контракту через недисциплінованість.
Відповідно до ч. 10 ст. 25 Закону України «про військовий обов'язок і військову службу» від 25 березня 1992 року (із наступними змінами) курсанти в разі дострокового розірвання контракту через небажання продовжувати навчання або через недисциплінованість, відшкодовують Міністерству оборони України витрати, пов'язані з їх утриманням у вищому навчальному закладі, відповідно до порядку і умов, встановлених Кабінетом Міністрів України. У разі відмови від добровільного відшкодування витрат таке відшкодування здійснюється у судовому порядку.
Згідно з п. 84 «Положення про проходження військової служби (навчання) за контрактом у Збройних силах України курсантами (слухачами) вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів», затвердженого Указом президента України №1053/2001 від 07.11.01 p., курсанти в разі розірвання контракту відшкодовують Міністерству оборони України витрати, пов'язані з їх навчанням і утриманням у вищому військовому навчальному закладі. Відшкодування коштів здійснюється в порядку і розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України № 964 від 12 липня 2006 року затверджено «Порядок відшкодування курсантами витрат, пов'язаних з їх утриманням у вищих навчальних закладах» (далі - Постанова), на виконання якої 16 липня 2007 року прийнято «Порядок розрахунку витрат пов'язаних з їх утриманням у вищих навчальних закладах» затвердженого спільним наказом Міністра оборони України, Міністра фінансів України, Міністра внутрішніх справ України, Міністра транспорту та зв'язку України та інш. № 419/831/240/605/537/219/534 (далі Наказ).
Згідно п. 5 вище зазначеної Постанови витрати на навчання відшкодовуються у повному розмірі курсантами, які навчалися понад встановлений законодавством строк строкової військової служби за період навчання, що перевищує цей строк.
Пунктом 6 Постанови передбачено що витрати відшкодовуються у розмірі різниці сум витрат з утримання курсантів і витрат з утримання військовослужбовців строкової служби за відповідною військово-обліковою спеціальністю.
Утримання відповідача під час навчання у військовому інституті здійснювалось шляхом здійснення грошового, продовольчого, речового, медичного забезпечення і забезпечення комунальними послугами та енергоносіями.
Грошове забезпечення проводилось відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 22.05.00 № 829 «Про грошове забезпечення військовослужбовців», Постанови Кабінету Міністрів України від 06.04.98 №452 «Про упорядкування додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців», Постанови Кабінету Міністрів України від 12.03.05 №193 «Про підвищення грошового забезпечення деяких категорій військовослужбовців та інших осіб», наказу Міністра оборони України від 05.03.01 № 75 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.03.01 №251/5442 «Про затвердження про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцями Збройних Сил України» та нині діючого наказу Міністра л оборони України № 260 від 11.06.2008 року, яким затверджено «Інструкцію про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам».
Продовольче забезпечення здійснювалось відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 29.03.02 № 426 «Про норми харчування військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань та осіб рядового, начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту та державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації» (зі змінами) та Наказу Міністра Оборони України від 09.12.02 № 402 «Про затвердження Положення про продовольче забезпечення Збройних Сил України на мирний час».
Речове забезпечення проводилося за нормою № 6 (забезпечення речовим майном курсантів військових навчальних закладів Збройних Сил та інших військових формувань), затвердженою Постановою КМ України від 28.10.2004 року № 1144 «Про речове забезпечення військовослужбовців Збройних Сил та інших військових формувань у мирний час».
Забезпечення комунальними послугами та енергоносіями здійснювалось відповідно до Положення проходження військової служби (навчання) за контрактом у ЗСУ курсантами (слухачами) вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів, військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів, затвердженого Указом Президента України від 07.11.01 № 1053/2001 та Постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.97 №38 «Про затвердження переліку платних послуг, які можуть надаватися державними навчальними закладами».
Таки чином, у зв'язку із розірванням контракту між відповідачем та Міністерством Оборони України державі завдано збитків у вигляді витрат пов'язаних з утриманням відповідача у вищому військовому навчальному закладі, а саме: витрати пов'язані з продовольчим забезпеченням - 20993 грн. 27 коп.; речове забезпечення - 4269 грн. 25 коп.; грошове забезпечення - 9039 грн. 56 коп.; забезпечення комунальними послугами та енергоносіями - 7245 грн. 62 коп.; медичне забезпечення - 140 грн. 00 коп., що разом складає - 41687 грн. 70 коп.
Як вбачається із ст.526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно із ст.623 ЦК України боржник, який порушив зобов'язання, має відшкодувати кредиторові завдані цим збитки. Розмір збитків, завданих порушенням зобов'язання, доказується кредитором. Збитки визначаються з урахуванням ринкових цін, що існували на день добровільного задоволення боржником вимоги кредитора у місці, де зобов'язання має бути виконане, а якщо вимога не була задоволена добровільно, - у день пред'явлення позову, якщо інше не встановлено договором або законом. Суд може задовольнити вимогу про відшкодування збитків, беручи до уваги ринкові ціни, що існували на день ухвалення рішення.
Згідно ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Частиною 3 статті 72 КАС України передбачено, що обставини, які визнаються сторонами, можуть не доказуватися перед судом, якщо проти цього не заперечують сторони і в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.
У відповідності до ч.2 ст.53 КАС України крім прав та обов'язків, визначених у статті 49 цього Кодексу, відповідач має право визнати адміністративний позов повністю або частково.
З урахуванням вищезазначеного, а також приймаючи до уваги визнання відповідачем позову у повному обсязі, суд рахує позовні вимоги обґрунтованими та задовольняє їх у повному обсязі.
Під час судового засідання, яке відбулось 30.08.2012 року оголошено вступну та резолютивну частину постанови. Повний текст постанови складено 04.09.2012 року.
З урахуванням викладеного, керуючись ст. ст. 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Стягнути з ОСОБА_1 (і.н.НОМЕР_1) на користь Житомирського військового інституту ім. С.П. Корольова Національного авіаційного університету (р/р31255273211975 в ГУ ДКСУ в Житомирській обл., МФО 811039, код 08183359) витрати пов'язані із навчанням та утримання в розмірі 41 687 (сорок одна тисяча шістсот вісімдесят сім) гривень 70 коп.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення.
Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Радчук А.А.