ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
______________
Головуючий у 1-й інстанції: Друзенко Н.В.
Суддя-доповідач:Бучик А.Ю.
УХВАЛА
іменем України
"28" травня 2012 р. Справа № 2а/1770/5488/2011
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегіі:
головуючого судді Бучик А.Ю.
суддів: Майора Г.І.
Одемчука Є.В.,
при секретарі Блажкевич В.А. ,
розглянувши апеляційну скаргу Кузнецовської об'єднаної державної податкової інспекції Рівненської області Державної податкової служби на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "11" січня 2012 р. у справі за позовом публічного акціонерного товариства "Рафалівський кар'єр" до Кузнецовської об'єднаної державної податкової інспекції Рівненської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення в частині ,
ВСТАНОВИВ:
ПАТ "Рафалівський кар'єр" звернулось до Рівненського окружного адміністративного суду адміністративним позовом про скасування податкового повідомлення-рішення Кузнецовської об'єднаної державної податкової інспекції №0000192340 від 05.07.2011 року в частині збільшення грошового зобов'язання з податку на прибуток на 185742,50 грн., в тому числі - на 148594,00 грн. - за основним платежем та на 37148,50 грн. - за штрафними санкціями.
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 11 січня 2012 року позов задоволено.
В апеляційній скарзі Кузнецовська ОДПІ просить скасувати вказану постанову та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог через порушення судом норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи.
Апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Встановлено, що Кузнецовською ОДПІ в період з 28.04.2011 року по 30.05.2011 року проведено планову виїзну документальну перевірку ПАТ "Рафалівський кар'єр" з питань дотримання вимог податкового, валютного законодавства за період з 01.01.2010 року по 31.12.2010 року та іншого законодавства за період з 01.01.2010 року по 31.12.2010 року. Її результати викладені в акті №665/23/13976731 від 21.06.2011 року, що містить висновок про порушення позивачем вимог підпункту 7.8.2 пункту 7.8. статті 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" №334/94-ВР від 28.12.1994 року, Закону України "Про акціонерні товариства" №514-VI від 17.09.2008 року з урахуванням змін, внесених до нього Законом України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" №2154-VI від 27.04.2010 року - заниження податку на прибуток в частині несплати до бюджету авансового внеску за 1-ше півріччя 2010 року, нарахованого на суму дивідендів за 2009 рік, призначеного для виплати в сумі 148 594 грн.
Податковим повідомленням-рішенням Кузнецовської ОДПІ №0000192340 від 05.07.2011 року ПАТ "Рафалівський кар'єр" збільшено суму грошового зобов'язання за операцією з оподаткування авансового внеску з суми дивідендів за 2009 рік на 148594 грн. - основного платежу та 37148,50 грн. - штрафної санкції.
Рішенням керівника ДПА в Рівненській області №18615/25-16/365 від 13.09.2011 року скарга платника податків в частині нарахувань авансового внеску з суми дивідендів залишена без задоволення.
Відповідно до вимог підпункту 7.8.1. пункту 7.8 статті 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" №334/94-ВР від 28.12.1994 року (чинного на час спірних правовідносин) у разі прийняття рішення щодо виплати дивідендів емітент корпоративних прав, на які нараховуються дивіденди, провадить зазначені виплати власнику таких корпоративних прав пропорційно частці його в статутному капіталі підприємства - емітента таких корпоративних прав незалежно від того, чи була діяльність такого підприємства-емітента прибутковою протягом звітного періоду при наявності інших власних джерел для виплати дивідендів, а також від того, чи є наявним прибуток, розрахований за правилами податкового обліку, чи ні. А відповідно до підпункту 7.8.2 даного пункту, емітент корпоративних прав, який приймає рішення про виплату дивідендів своїм акціонерам (власникам), нараховує та вносить до бюджету авансовий внесок з податку на прибуток у розмірі ставки, встановленої пунктом 10.1 статті 10 цього Закону (25%), нарахованої на суму дивідендів, призначених для виплати, без зменшення суми такої виплати на суму такого податку. Зазначений авансовий внесок вноситься до бюджету до/або одночасно із виплатою дивідендів. У разі виплати дивідендів у формі, відмінній від грошової, базою для нарахування авансового внеску згідно з абзацом першим цього підпункту є вартість такої виплати, розрахована за звичайними цінами. Обов'язок із нарахування та сплати авансового внеску з цього податку за визначеною пунктом 10.1 статті 10 цього Закону ставкою покладається на будь-якого емітента корпоративних прав, що є резидентом, незалежно від того, чи такий емітент або отримувач дивідендів є платником податку на прибуток або має пільги зі сплати податку на прибуток, надані цим Законом або іншими законодавчими актами, чи у вигляді застосування ставки податку іншої, ніж встановлена пунктом 10.1 статті 10 цього Закону (крім платників цього податку, які підпадають під дію пункту 7.2, підпункту 7.8.5 пункту 7.8 статті 7 чи підпункту 10.2.3 пункту 10.2 статті 10 цього Закону).
За змістом частини 2 статті 30 Закону України "Про акціонерні товариства" №514-VI від 17.09.2008 року (в редакції до 30.04.2010 року), виплата дивідендів здійснюється з чистого прибутку звітного року та/або нерозподіленого прибутку в обсязі, встановленому рішенням загальних зборів акціонерного товариства, у строк не пізніше шести місяців після закінчення звітного року.
Згідно п. "д" частини 5 статті 41 Закону України "Про господарські товариства" №1576-XII від 19.09.1991 року питання затвердження річних результатів діяльності акціонерного товариства, порядку розподілу прибутку, строку та порядку виплати частки прибутку (дивідендів), визначення порядку покриття збитків віднесено до компетенції загальних зборів. В силу вимог пунктів 12,15 частини 2 статті 33 Закону України "Про акціонерні товариства" №514-VI від 17.09.2008 року, питання розподілу прибутку і збитків товариства та затвердження розміру річних дивідендів, віднесено до компетенції загальних зборів акціонерного товариства.
З матеріалів справи вбачається, що позивач мав збиткову діяльність у 2009 році, а тому рішення щодо виплати акціонерам дивідендів з чистого прибутку та і з суми облікованого на початок 2009 року у балансі товариства нерозподіленого прибутку загальні збори ПАТ "Рафалівський кар'єр" не приймали.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" №2154-VI від 27.04.2010 року змінено порядок виплати дивідендів, зокрема, виключено норму, яка надавала право акціонерним товариствам виплачувати лише обсяг дивідендів, який встановлено рішенням загальних зборів. Відповідно до частини 2 статті 30 Закону України "Про акціонерні товариства" №514-VI від 17.09.2008 року (в редакції пункту 11 розділу VII Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" №2154-VI від 27.04.2010 року) виплата дивідендів здійснюється з чистого прибутку звітного року та/або нерозподіленого прибутку, у строк не пізніше шести місяців після закінчення звітного року. Виплата дивідендів здійснюється господарським товариством з чистого прибутку у звітному році та/або нерозподіленого прибутку в розмірі не менше 30 відсотків.
Згідно пункту 1 розділу VII Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" №2154-VI від 27.04.2010 року цей закон набирає чинності з дня його опублікування та застосовується з 01 січня 2010 року, крім пункту 47 статті 6, статті 9, пунктів 62 і 64 статті 33, статей 62 і 82, пунктів 8 - 13 розділу VII "Прикінцеві положення", які застосовуються з дня його опублікування, тобто з 30 квітня 2010 року.
Отже, підприємства - емітенти, які за результатами роботи за 2009 рік отримали прибуток, розрахований за правилами бухгалтерського обліку, або мають нерозподілений прибуток минулих років, зобов'язані до 30.06.2010 року нарахувати і виплатити дивіденди коштами у розмірі не менше 30% чистого прибутку, отриманого у 2009 році, та/або його прибутку минулих років.
Рішенням Конституційного Суду України №22-рп/2010 від 30.11.2010 року положення статей 14, 24, 64, пунктів 7-13 розділу VII "Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" №2154-VI від 27.04.2010 року визнано такими, що не відповідають Конституції України (неконституційними).
Крім того, Закон про Державний бюджет України визначає поняття бюджету, як плану формування та використання ресурсів, має особливий предмет регулювання, відмінний від інших законів, і стосується виключно встановлення доходів та видатків держави на загальносуспільні потреби, тому цим законом не можуть вноситися зміни, зупинятися дія чинних законів України, а також встановлюватися інше (додаткове) правове регулювання відносин, що є предметом інших законів України.
Отже, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про задоволення позовних вимог.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду та не впливають на правильність прийнятого рішення, яке постановлене із дотриманням вимог матеріального та процесуального права, підстави для його скасування відсутні.
Керуючись ст.ст. 195, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Кузнецовської об'єднаної державної податкової інспекції Рівненської області Державної податкової служби залишити без задоволення, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "11" січня 2012 р. - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис) А.Ю.Бучик
судді: (підпис) (підпис) Г.І. Майор Є.В.Одемчук
З оригіналом згідно: суддя _______ А.Ю.Бучик
Роздруковано та надіслано:
1- в справу
2 - позивачу Публічне акціонерне товариство "Рафалівський кар"єр" вул.Робітнича, 28,с.Іванчі,Володимирецький район, Рівненська область,34375
3- відповідачу Кузнецовська об"єднана державна податкова інспекція м-н Будівельників, 1,м.Кузнецовськ,Рівненська область,34400