ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 вересня 2012 р.Справа № 1570/671/2012
Категорія: 8Головуючий в 1 інстанції: Вовченко О.А.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді -Яковлева Ю.В.судді -Запорожана Д.В.судді -Жука С.І.при секретарі -Синявській І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Одеської області Державної податкової служби на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 12 квітня 2012 року по адміністративній справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «РАНГІРОА»до Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Одеської області Державної податкової служби про визнання протиправними дій по проведенню зустрічної звірки та по складенню акту від 12.12.2011 року №3038/23-513,
встановила:
Позивач ТОВ «РАНГІРОА»23.01.2012 року звернувся до суду з позовом до відповідача про визнання протиправними дій по проведенню зустрічної звірки та по складенню акту від 12.12.2011 року №3038/23-513. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що державною податковою інспекцією у Приморському районі м. Одеси було проведено зустрічну звірку ТОВ «РАНГІРОА»щодо підтвердження господарських відносин з контрагентами за період жовтень 2011 року. У акті було зроблено висновки про відсутність достатньої кількості трудових та виробничих ресурсів для виконання господарської діяльності та неможливість встановлення реального здійснення господарських операцій. Позивач вважав дії відповідача щодо проведення зустрічної звірки ТОВ «РАНГІРОА»та складання відповідного акту протиправними з огляду на те, що в порушення вимог діючого законодавства, в акті про результати проведеної звірки не було зазначено в межах перевірки якого суб'єкта господарювання проведено таку звірку, також не вказано з якого органу податкової служби надійшов запит на проведення зустрічної звірки, крім того співробітниками ДПІ було складено акт про неможливість проведення звірки невстановленої форми, в якому зроблено висновки, які зазначаються лише в акті про проведення звірки.
Представник позивача у судовому засіданні позов підтримав та просив його задовольнити в повному обсязі з підстав зазначених в позові.
Представник відповідача проти задоволення позовних вимог позивача заперечував з підстав, викладених у запереченнях на адміністративний позов (а.с. 37-41).
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 12 квітня 2012 року адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «РАНГІРОА»було задоволено.
Визнано протиправними дії Державної податкової інспекції у Приморському районі м.Одеси по проведенню 12.12.2011 року зустрічної звірки ТОВ «РАНГІРОА»щодо підтвердження господарських відносин з контрагентами за період жовтень 2011 року, за результатами якої було складено акт від 12.12.2011 року №3038/23-513 «Про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ТОВ «РАНГІРОА»код за ЄДРПОУ 37009847 щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків за період жовтень 2011 року».
Визнано протиправними дії Державної податкової інспекції у Приморському районі м.Одеси по складенню акту від 12.12.2011 року №3038/23-513 «Про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ТОВ «РАНГІРОА»код за ЄДРПОУ 37009847 щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків за період жовтень 2011 року».
В апеляційній скарзі ДПІ у Приморському районі м. Одеси Одеської області Державної податкової служби, з посиланням на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, ставить питання щодо скасування постанови суду 1-ї інстанції та прийняття нової про відмову у задоволенні позову у повному обсязі.
Заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах апеляційної скарги колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Судом 1-ї інстанції встановлено, що ТОВ «РАНГІРОА»знаходиться на обліку в Державній податковій інспекції у Приморському районі м. Одеси Одеської області Державної податкової служби.
Як вбачається з матеріалів справи, 12 грудня 2011 року посадовими особами ДПІ у Приморському районі м. Одеси було складено акт №3038/23-513 «Про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ТОВ «Рангіроа»(код ЄДРПОУ 37009847) щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків за період жовтень 2011 року»(а.с. 5-8).
Згідно з актом від 12.12.2011 року №3038/23-513 зустрічну звірку неможливо було провести у зв'язку з тим, що позивач надав лист від 04.11.2011 року №04/11 що фінансово-господарські документи ТОВ «Рангіроа»за перевіряємий період були втрачені у зв'язку із затопленням приміщення.
У акті було зроблено висновки про відсутність достатньої кількості трудових та виробничих ресурсів для виконання господарської діяльності та неможливість встановлення реального здійснення господарських операцій.
Відповідно до п. 73.5 ст. 73 ПК України з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків.
Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року №1232 затверджений Порядок проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок.
Пунктом 1 вказаного Порядку визначено механізм проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок. Зустрічна звірка полягає у зіставленні даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби, з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій і розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
Згідно з п. 2 цього Порядку, зустрічні звірки проводяться у суб'єктів господарювання, щодо здійснення операцій з якими під час перевірки платника податків та зборів виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій або якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.
Згідного з п. 3 Порядку, з метою проведення зустрічної звірки орган державної податкової служби (ініціатор) надсилає органу державної податкової служби (виконавцю), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних. Зустрічна звірка може бути проведена органом державної податкової служби (ініціатором) самостійно у разі, коли суб'єкт господарювання перебуває на обліку в тому ж органі державної податкової служби, в якому перебуває платник податків, або в межах одного населеного пункту.
Відповідно до п.4 вказаного Порядку орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку. Згідно з п. 5 облік запитів на проведення зустрічних звірок у суб'єктів господарювання здійснюється органами державної податкової служби (як ініціаторами, так і виконавцями). Пунктом 6 передбачено, у разі отримання від суб'єкта господарювання інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження (протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження суб'єкту господарювання запиту) орган державної податкової служби проводить зустрічну звірку.
Згідно з п. 7 Порядку за результатами проведеної зустрічної звірки складається довідка, яка підписується суб'єктом господарювання (законним чи уповноваженим представником) і посадовими особами органу державної податкової служби та особисто вручається суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку або надсилається суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом із повідомленням про вручення. Пунктом 8 передбачено, що довідка про проведення зустрічної звірки підлягає реєстрації в органах державної податкової служби (як ініціатора, так і виконавця). Пунктом 9 передбачено, що матеріали зустрічної звірки надсилаються до органу державної податкової служби (ініціатора).
Отже з вказаних норм вбачається, що проведення зустрічних звірок спрямовано на співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків
Судом 1-ї інстанції було правильно зазначено, що акт перевірки від 12.12.2011 року №3038/23-513 не містить інформації про те, на встановлення реальності яких операцій проведена звірка, в межах перевірки якого суб'єкта господарювання проведено таку звірку, також не вказано з якого органу податкової служби надійшов запит на проведення зустрічної звірки.
Також судом 1-ї інстанції було зазначено, що представник відповідача не надав пояснень щодо суб'єктів господарювання, під час перевірки яких виникли сумніви стосовно факту здійснення операцій або виникла розбіжність задекларованих у деклараціях з податку па додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.
Колегія суддів вважає обґрунтованим висновок суду 1-ї інстанції про безпідставність вчинення відповідачем дій направлених на здійснення звірки, оскільки здійснення зустрічної звірки, в силу закону, направлено на співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, та відсутні посилання в довідці на таких суб'єктів господарювання, а також відсутні надані відповідачем докази про таких суб'єктів. Вказані обставини вказують на протиправність дій відповідача.
Судом 1-ї інстанції в оскаржуваній постанові було вірно зазначено, що службові записки відділу податкової міліції ДПІ у Приморському районі м. Одеси (а.с. 142-149, 150-153, 154-157), надані представником відповідача та залучені до матеріалів справи, в яких містяться висновки щодо наявності фіктивності та відсутності факту реального здійснення господарської діяльності ТОВ «РАНГІРОА», складені 26.12.2011 року, 04.01.2012 року та 01.02.2012 року відповідно, в той час як акт №3038/23-513 «Про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ТОВ «Рангіроа»(код ЄДРПОУ 37009847) щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків за період жовтень 2011 року»було складено 12.12.2011 року, тобто дані службові записки складено після здійснення відповідних заходів для проведення зустрічної звірки.
Відповідно до п. 4 вказаного Порядку орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документарного підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.
Судом 1-ї інстанції також було встановлено, що в порушення зазначених вище норм права в акті про результати проведеної звірки не було вказано з якого органу податкової служби надійшов до ДПІ у Приморському районі м. Одеси Одеської області Державної податкової служби запит, а також відповідачем не було надано такого запиту до суду 1-ї інстанції.
Платники податків та інші суб'єкти інформаційних відносин зобов'язані подавати інформацію, визначену у запиті органу державної податкової служби, та її документальне підтвердження протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження запиту (якщо інше не передбачено цим Кодексом). У разі коли запит складено з порушенням вимог, викладених в абзацах першому та другому цього пункту, платник податків звільняється від обов'язку надавати відповідь на такий запит.
Відповідно до п. 5 Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок облік запитів на проведення зустрічних звірок у суб'єктів господарювання здійснюється органами державної податкової служби (як ініціаторами, так і виконавцями).
Пунктом 6 вказаного Порядку визначено, що у разі отримання від суб'єкта господарювання інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження (протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження суб'єкту господарювання запиту) орган державної податкової служби проводить зустрічну звірку.
Враховуючи вищезазначене, суд 1-ї інстанції дійшов до правомірного висновку про те, що відповідачем було допущено порушення вимог чинного законодавства, які визначають процедуру проведення зустрічної звірки.
Як вбачається з матеріалів справи, на момент здійснення звірки позивач знаходився за юридичною адресою: 65009, м. Одеса, вул. Сонячна, 5, що підтверджується Витягом з єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серії АЖ №705498 (а.с. 15-16).
Судом 1-ї інстанції було обґрунтовано встановлено, що відповідач як суб'єкт владних повноважень відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України не довів правомірності вчинення ним дій щодо проведення зустрічної звірки та складання акту. В той же час, позивачем було доведено факт порушення відповідачем положень чинного податкового законодавства України, зокрема, норм щодо порядку проведення зустрічних звірок суб'єктів підприємницької діяльності.
З огляду на вищевказане колегія суддів вважає, що суд 1-ї інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив зазначену постанову з додержанням норм матеріального та процесуального права. Підстав для скасування або зміни вказаної постанови колегія суддів не вбачає, а доводи апеляційної скарги суттєвими не являються та висновків суду 1-ї інстанції не спростовують.
Керуючись ч. 1 ст. 195, п.1 ч.1 ст.198, ст. 200 та п.1 ч.1 ст. 205 КАС України, колегія суддів -
ухвалила:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Одеської області Державної податкової служби - залишити без задоволення.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 12 квітня 2012 року по адміністративній справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «РАНГІРОА»до Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Одеської області Державної податкової служби про визнання протиправними дій по проведенню зустрічної звірки та по складенню акту від 12.12.2011 року №3038/23-513 -залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає чинності негайно після її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням апеляційного суду.
Головуючий: Ю.В. ЯковлевСуддя: Д.В. Запорожан Суддя: С.І. Жук