ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 серпня 2012 року м. Київ К-17145/10
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:Головуючий:Нечитайло О.М.Судді: Моторний О.А. Муравйов О.В.,розглянувши у порядку письмового провадження касаційну скаргу Красноперекопської об'єднаної державної податкової інспекції в АР Крим
на постанову Окружного адміністративного суду АР Крим від 02.11.2009 р.
та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 24.02.2010 р.
у справі №2а-11333/09/1/0170
за позовом Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Кримгаз»
до Красноперекопської об'єднаної державної податкової інспекції в АР Крим
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
Відкрите акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Кримгаз»(далі-позивач) звернулось до адміністративного суду з позовом до Красноперекопської об'єднаної державної податкової інспекції в АР Крим (далі-відповідач) про визнання недійсним та скасування податкового повідомлення-рішення.
Постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 02.11.2009 р., залишеною без змін ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 24.02.2010 р., позовні вимоги задоволено повністю, визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення від 24.09.2009 р. №0002681503/0, стягнуто на користь позивача з Державного бюджету України судовий збір у розмірі 3,40 грн.
Вважаючи, що рішення судів попередніх інстанцій прийняті з порушенням норм матеріального права, відповідач звернувся до Вищого адміністративного суду України із касаційною скаргою, в якій просить їх скасувати та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.
За змістом письмових заперечень на касаційну скаргу відповідача позивач просить залишити її без задоволення, а оскаржувані судові рішення -без змін.
Відповідно до ч.1 ст.220 КАС України, суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено наступні фактичні обставини у справі.
Представниками податкового органу була проведена камеральна перевірка уточнюючої податкової декларації (розрахунку збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності) позивача, результати якої викладені в акті від 18.09.2009 р. № 1196/15-03/23893680.
Вказаною перевіркою встановлено, що платником при поданні уточнюючого розрахунку податку самостійно нараховано податкове зобов'язання по розрахунку суми збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності, проте не нарахована штрафна санкція у розмірі п'яти відсотків від такої суми, як це передбачено п.17.2 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», тобто перевіркою встановлено порушення п.17.2 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»у результаті чого у рядку 12 стовбця 7 не відображена сума штрафної санкції у періоді, що перевірявся на загальну суму 12,73 гривень
На підставі встановлених порушень контролюючим органом було прийнято спірне податкове повідомлення-рішення від 24.09.2009 р. № 0002681503/0, яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання за платежем «збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ»у розмірі 12,73 грн.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи, наведені у касаційній скарзі, перевіривши матеріали справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
За змістом статті 1 Закону України «Про систему оподаткування», розмір та механізм справляння збору у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Порядок внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 11.06.2005р. №442.
За змістом п. 1 вказаного Порядку, збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ справляється у розмірі 2 % на обсяги природного газу, що постачаються для підприємств комунальної теплоенергетики, теплових електростанцій, електроцентралей та котелень суб'єктів господарювання, зокрема блочних (модульних) котелень (в обсязі, що використовується для надання населенню послуг з опалення та гарячого водопостачання, за умови ведення такими суб'єктами окремого приладового та бухгалтерського обліку тепла і гарячої води). Збір справляється на обсяги природного газу, що постачаються для таких категорій споживачів: населення - 4 %; бюджетні організації та установи - 12 %; промислові та інші суб'єкти господарювання та їх відокремлені підрозділи, що використовують природний газ, - 12 %.
Відповідно п.2 Порядку, платниками збору є суб'єкти господарювання та їх відокремлені підрозділи, які провадять діяльність з постачання природного газу споживачам на підставі укладених з ними договорів.
Абзацом другим пункту 5 Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 червня 2005 року №442, встановлено, що контроль за правильністю обчислення, своєчасністю подання розрахунків збору і повнотою його внесення здійснюють органи державної податкової служби у порядку, встановленому законодавством.
Постановою КМ України від 27.12.2008 р. №1161 «Про внесення змін до пункту 1 Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ»до вказаного Порядку внесено зміни щодо розміру ставки збору, що справляється на обсяги природного газу, які постачаються для таких категорій споживачів, як бюджетні організації і установи, промислові та інші суб'єкти господарювання та їх відокремлені підрозділи, що використовують природний газ із зазначенням нульової ставки. Відповідно до пункту 2 вказана постанова набирала чинності 01.01.2009 р.
У зв'язку із прийняттям наведених змін позивачем було направлено запит до податкового органу з проханням надати роз'яснення щодо дати застосування нульової ставки використання природного газу.
У відповідь на вказаний запит ДПІ у м. Сімферополі АР Крим роз'ясненням від 05.03.2009 р. №10914/10/31-0 повідомило, що згідно з постановою КМ України від 27.12.2008 р. №116, остання набуває чинності з 01.01.2009 р., а відтак нульову ставку необхідно застосовувати також починаючи з вказаної дати.
Таким чином, при розрахунку суми збору по категорії споживачів бюджетні організації та установи та по категорії промислові споживачі позивачем у січні 2009 року застосовано нульову ставку збору відповідно до вимог Постанови КМ України від 27.12.2008 р. №1161 та роз'яснення ДПІ у м. Сімферополі АР Крим.
У той же час, листом від 20.03.2009 р. №2289-0-4-09-20 Міністерство юстиції України роз'яснило порядок набрання чинності Постановою КМ України від 27.12.2008 р. №1161 «Про внесення змін до пункту 1 Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ», відповідно до якого вказана постанова набрала чинності з 12.01.2009 р., тобто з моменту публікації.
Державна податкова адміністрація України листом №10817/7/15-0917 від 05.05.2009 р. «Щодо нарахування та сплати у 2009 році збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності»пояснила, що на підставі наданого Міністерством юстиції України роз'яснення з 1 січня по 12 січня 2009 року збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ на обсяги природного газу, що постачаються для бюджетних організацій та установ, промислових та інших суб'єктів господарювання та їх відокремлених підрозділів, що використовують природний газ (за винятком підприємств гірничо-металургійного та хімічного комплексу, перелік яких затверджується Кабінетом Міністрів України, що використовують природний газ для технологічних потреб), справляється у розмірі 12 %.
Відповідно до д) пп. 4.4.2 п.4.4 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», не може бути притягнутим до відповідальності платник податків, який діяв відповідно до наданого йому податкового роз'яснення (за відсутності податкових роз'яснень з цього питання, що мають пріоритет) або узагальнюючого податкового роз'яснення, тільки на підставі того, що у подальшому таке податкове роз'яснення чи узагальнююче податкове роз'яснення було змінено або скасовано, чи надано нове податкове роз'яснення такому платнику податків або узагальнююче податкове роз'яснення, що суперечить попередньому, яке не було скасовано (відкликано). При цьому при оцінці доказів судом, наданих органом стягнення, податкові роз'яснення не мають пріоритету над іншими доказами або іншими експертними оцінками.
Зважаючи на викладене, судова колегія Вищого адміністративного суду України погоджується із висновком судів попередніх інстанцій, щодо відсутні підстав для відповідальності позивача, передбаченої п. 17.2 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»у зв'язку із самостійним донарахуванням суми збору за січень 2009 р. на підставі уточнюючого розрахунку від 18.09.2009 р. у сумі 5% від самостійно визначеної суми -254,25 гривень.
Мотивація та докази, наведені у касаційній скарзі, не дають адміністративному суду касаційної інстанції підстав для постановлення висновків, які б спростовували правову позицію судів попередніх інстанцій.
На підставі викладеного, судова колегія Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що порушень або неправильного застосування норм матеріального та процесуального права не вбачається, а тому рішення судів попередніх інстанцій не підлягають скасуванню, а касаційна скарга не підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 210 - 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
1. Касаційну скаргу Красноперекопської об'єднаної державної податкової інспекції в АР Крим залишити без задоволення.
2. Постанову Окружного адміністративного суду АР Крим від 02.11.2009 р. та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 24.02.2010 р. у справі №2а-11333/09/1/0170 залишити без змін.
3. Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута з підстав, встановлених статтею 237 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя:Нечитайло О.М. Судді:Моторний О.А. Муравйов О.В.