Постанова № 25872018, 21.08.2012, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.08.2012
Номер справи
8174/12/2070
Номер документу
25872018
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

21 серпня 2012 р. № 2-а- 8174/12/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді - Зоркіна Ю.В.

при секретарі судового засідання - Мелконян А.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом

Товариства з обмеженою відповідальністю "Автомобільно-транспортне підприємство "АВТОТРАНС" до Основ'янської міжрайонної державної податкової інспекції м. Харкова Харківської області Державної податкової служби про скасування податкового повідомлення-рішення

встановив:

Позовні вимоги заявлені до Основ'янської МДПІ м.Харкова Харківської області ДПС про скасування податкового повідомлення рішення від 22.06.2012 року № 0001960153.

В судовому засіданні представник позивача заявлений позов підтримав у повному обсязі, просив суд позов задовольнити пославшись на те, що при проведенні перевірки відповідачем не враховано тієї обставини, що підприємством відповідно до приписів п.183.2 ст.183 ПК України подано заяву про реєстрацію в якості платника податку на додану вартість внаслідок того що протягом останніх 12 календарних місяців дохід підприємства сукупно перевищує 300 тис. грн. Відповіді податкового органу щодо розгляду означеної заяви позивач не отримав, тоді як в силу приписів п.183.10. ст..183 ПК України донарахування податку та санкції за несплату податку виникають у особи саме в разі неподання до податкового органу заяви про реєстрацію в якості платника податку.

Представник відповідача у судовому засіданні адміністративний позов не визнав, пославшись на те, що за результатами розгляду звернення позивача щодо реєстрації його в якості платника ПДВ встановлено порушення Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України № 978 від 22.12.2010 року, про що 10.08.2011 року повідомлено підприємство та запропоновано подати нову заяву у відповідності до вимог вказаного вище положення. Така заява підприємством не подано, внаслідок чого актом перевірки від 11.06.2012 року № 1664/15-312/36223817 встановлено порушення п.181.1 ст.181, п.183.2 ,183.10 ст.183 ПК України та винесено оскаржуване податкове повідомлення рішення.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши долучені до матеріалів справи документи, суд встановив наступні обставини.

Судовим розглядом встановлено, що фахівцями відповідача 11.06.2012 року проведено невиїзну документальну перевірку позивача з питань нарахування сум податку на додану вартість, про що складено акт № 1664/15-312/36223817, яким зафіксовані порушення п.181.1. ст..181, п.183.2, 183.10 ст.183 ПК України внаслідок чого занижено (завищено) податок на додану вартість в період, що перевірявся на загальну суму 728169,0 грн., в тому числі за 2011 рік на суму 372548,60 грн., за 1 квартал поточного року на 355620,40 грн.

Порушення встановлені актом перевірки стали підставою для винесення податкового повідомлення рішення від 22.06.2012 року № 0001960153, яким підприємству збільшено суму грошового зобов'язання за основним платежем податок на додану вартість у розмірі 910211,25 грн., в тому числі за основним платежем 728169,00 грн., штрафні санкції 182042,25 грн.

Перевіряючи оскаржуване рішення на відповідність положенням ч.3 ст.2 КАС України суд зазначає наступне.

Статтями 181 та 182 ПК України визначено вимоги, за яких особи можуть або зобов'язані зареєструватись як платники податку на додану вартість. Відповідно до пункту 181.1 статті 181 ПК України під обов'язкову реєстрацію як платника податку на додану вартість підпадає особа (крім особи, яка є платником єдиного податку), у якої загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з Розділом V Кодексу, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 300 тис. грн. (без урахування податку на додану вартість).

Особа, яка підлягає обов'язковій реєстрації як платник податку на додану вартість, повинна подати до органу державної податкової служби за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) реєстраційну заяву платника податку на додану вартість за формою № 1-ПДВ (далі - Заява). Така Заява подається до органу державної податкової служби не пізніше 10 числа календарного місяця, що настає за місяцем, в якому вперше досягнуто загального обсягу оподатковуваних операцій понад 300 тис. грн. (пункти 183.1 та 183.2 статті 183 ПК України).

Судовим розглядом встановлено, що внаслідок перевищення у 2 кварталі 2011 року суми від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню, позивач відповідно до положень п.181.1 ст.181, ст..183 ПК України звернувся 08.07.2011 року до податкового органу із реєстраційною заявою платника податку на додану вартість (форма 1-ПДВ), яка податковим органам отримана (а.с.13-21).

Відповідно до п.10 розд.III Положення № 978, якщо в заяві про реєстрацію не зазначені обов'язкові реквізити, надані недостовірні або неповні дані (крім розділу 15 такої заяви), її не скріплено печаткою заявника, не підписано заявником (для фізичних осіб), відповідальною особою заявника (для юридичних осіб) чи особою, яка має документально підтверджене повноваження щодо підпису реєстраційної заяви від особи, яка реєструється платником ПДВ, то протягом 10 робочих днів від дня отримання заяви податковий орган звертається до особи з письмовою пропозицією надати нову заяву про реєстрацію (із зазначенням підстав неприйняття попередньої).

У судовому засіданні представник відповідача як на підставу відмови у задоволенні позовних вимог послався на те, що за результатами розгляду заяви встановлено її невідповідність положенням наказу № 978 від 22.12.2010 року та запропоновано надати нову реєстраційну заяву, про що листом від 21.07.2011 року за вих. № 4730/10/15-224 повідомлено позивача, який отриманий підприємством 10.08.2011 року.

Відповідно до ч.1,5 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Суд може збирати докази з власної ініціативи.

Враховуючи викладене вище, відповідно до приписів ч.ч. 4-5 ст. 11 КАС України суд з власної ініціативи витребував у відповідача докази на підтвердження направлення на адресу відповідача листа від 21.07.2011 року за вих. № 4730/10/15-224 та відповідно докази його отримання. Проте суд зауважує, що вказаний лист відповідачем в судове засідання не наданий, як не надано доказів його отримання 10.08.2011 року, про що зазначено в акті перевірки (а.с.7).

Відповідно до пункт 183.10 ст. 183 ПК України будь-яка особа, яка підлягає обов'язковій реєстрації як платник податку, і у випадках та в порядку, передбачених цією статтею, не подала до органу державної податкової служби реєстраційну заяву, несе відповідальність за ненарахування або несплату цього податку на рівні зареєстрованого платника без права нарахування податкового кредиту та отримання бюджетного відшкодування. Тобто необхідною передумовою для донарахування податку на додану вартість та застосування штрафних санкцій за вказаною нормою є неподання заяви за формою 1ПДВ у встановлені законом строки.

В судовому засіданні відповідачем в силу приписів ч.2 ст..71 КАС України не доведено факту порушення позивачем приписів ст.183 ПК України, в частині неподання заяви за формою 1ПДВ, як підстави винесення податкового повідомлення рішення та дотримання податковим органом вимог Положення № 978.

На підставі викладеного, беручи до уваги той факт, що суд не може переймати на себе повноваження податкового органу не наділений повноваженням здійснювати перевірку відповідності заяви ф.1-ПДВ на відповідність приписам Положення № 978 та з цього питання, керуючись вимогами ст.11 КАС України, суд вважає позовні вимоги позивача обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Судові витрати підлягають розподілу в порядку, визначеному ст.94 КАС України

На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 9, 11, 94, 128, 159, 160-163, 186, 254 КАС України, суд, -

постановив:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Автомобільно-транспортне підприємство "АВТОТРАНС" до Основ'янської міжрайонної державної податкової інспекції м. Харкова Харківської області Державної податкової служби про скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити у повному обсязі

Скасувати податкове повідомлення-рішення від 22.06.2012 року № 0001960153.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У повному обсязі постанова виготовлена 23.08.2012 року.

Суддя Зоркіна Ю.В.