Постанова № 25840879, 23.08.2012, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.08.2012
Номер справи
2а/0370/2582/12
Номер документу
25840879
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 серпня 2012 року Справа № 2а/0370/2582/12

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Мачульського В.В.,

при секретарі судового засідання Козак О.А.,

за участю представника позивача Гордійчука М.А.,

представників відповідачів Ярошика Т.В., Березної Т.В.,

представника відповідача Доскуч Н.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Завод «Галичина» до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції, Головного управління Державної казначейської служби України у Волинській області про скасування податкового повідомлення-рішення та стягнення бюджетної заборгованості з податку на додану вартість,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Завод «Галичина» (далі - ТзОВ «Завод «Галичина», - позивач) звернулося в суд з адміністративним позовом до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області Державної податкової служби (далі -Луцька ОДПІ Волинської області ДПС, - відповідач), Головного управління Державної казначейської служби України у Волинській області (далі - ГУ ДКС України у Волинській області, - відповідач) про скасування податкового повідомлення-рішення № 0001052302 від 11.05.2012 року та стягнення сум бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 129000,00 грн.

Обґрунтовуючи позовні вимоги тим, що Луцькою ОДПІ було проведено позапланову виїзну документальну перевірку ТзОВ «Завод «Галичина» з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за січень 2012 року у розмірі 129000,00 грн., заявленої до відшкодування на розрахунковий рахунок в банку. За результатами перевірки складено акт від 25.04.2012 року № 906/15-3/33513052 на підставі якого винесено податкове повідомлення-рішення від 11.05.2012 року № 0001052302. В ході перевірки встановлено, що товариством порушено абзац «а» пункту 200.4 статті 200 Податкового кодексу України, внаслідок чого ТзОВ «Завод «Галичина» завищено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за січень 2012 року на суму 129000,00 грн.

Позивач не погоджується з вищевказаним податковим повідомленням-рішенням, оскільки вважає, що воно прийняте з порушенням норм податкового законодавства та не ґрунтується на фактичних обставинах справи. Зазначає, що придбання товарів (послуг) у контрагентів згідно договорів здійснено для забезпечення господарської діяльності Товариства. ТзОВ «Завод «Галичина» фактично сплатило суму ПДВ придбаваючи товари (послуги) у контрагентів, тому й заявило до відшкодування відповідні суми ПДВ. Факт здійснення оплати та наявності у ТзОВ «Завод «Галичина» відповідних податкових накладних у Акті перевірки не заперечується.

Крім того, вказує на те, що під час перевірки перевіряючим були надані усі необхідні первинні документи (договір, податкові накладні тощо), які підтверджують факт реального виконання сторонами своїх договірних зобов'язань. Просить суд скасувати податкове повідомлення-рішення Луцької ОДПІ від 11.05.2012 року № 0001052302 та стягнути з Державного бюджету України на його користь бюджетне відшкодування з ПДВ за січень 2012 року в сумі 129000,00 грн.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, з підстав наведених у позовній заяві. Просить суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Представники Луцької ОДПІ в судовому засіданні позовних вимог не визнали повністю, в усних поясненнях та наданих суду письмових запереченнях посилається на те, що перевіркою встановлено, що позивач до податкового кредиту грудня 2011 року включено контрагента декларація з ПДВ у якій не задекларовано сум податкових зобов'язань з платником ТзОВ «Завод «Галичина», до податкового кредиту за грудень 2011 року та бюджетного відшкодування за січень 2012 року включено податок на додану вартість в сумі 129000,00 грн. по попередній оплаті за виготовлення металевих конструкцій резервуарів РЗС: TзOB «АКІМ» в сумі 774000,00 грн., в т. ч. ПДВ 129000,00 грн. Первинні бухгалтерські документи, що підтверджували б виконання робіт по виготовленню та поставці продукції за періоди, що перевіряються, відсутні. Перевіряючими зроблено висновок про те, що товариством порушено абзац «а» пункту 200.4 статті 200 ПК України, внаслідок чого позивачем завищено заявлену суму бюджетного відшкодування ПДВ на рахунок платника у банку за січень 2012 року на 129000,00 грн. Просять суд відмовити позивачу в задоволенні його позовних вимог.

В судовому засіданні представник відповідача - ГУ ДКС України у Волинській області адміністративний позов не визнала з підстав викладених у письмових поясненнях та повідомила, що станом на 20.08.2012 року висновків Луцької ОДПІ на повернення бюджетного відшкодування на користь позивача по декларації за січень 2012 року до ГУ ДКС України у Волинській області не надходило. Просить суд в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Заслухавши пояснення представника позивача, представників відповідачів, дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, проаналізувавши матеріали справи, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги є підставними та підлягають до задоволення, з наступних підстав.

Судом встановлено, що ТзОВ «Завод «Галичина», згідно свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 450695, зареєстроване як юридична особа, та з 22.04.2005 року знаходиться на обліку в органах державної податкової служби, відповідно до довідки Луцької ОДПІ № 71 від 26.01.2007 року.

Згідно свідоцтва про реєстрацію платника ПДВ № 100020035 від 07.02.2007 року ТзОВ «Завод «Галичина» здійснює види діяльності за КВЕД: організація будівництва об'єктів нерухомості для продажу чи здавання в оренду, здавання в оренду власного нерухомого майна, посередництво в торгівлі паливом, рудами, металами та хімічними речовинами, інші види оптової торгівлі, посередництво в торгівлі товарами широкого асортименту, оптова торгівля паливом, що підтверджується довідкою з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України № 034994/577 від 18.05.2010 року.

В період з 11.04.2012 року по 18.04.2012 року Луцькою ОДПІ на підставі пункту 75.1 статті 75, підпункту 78.1.8 пункту 78.1 статті 78 ПК України, пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України № 1238 від 27.12.2010 року «Про затвердження переліку достатніх підстав, які надають податковим органам право на проведення документальної позапланової виїзної перевірки платника ПДВ для визначення достовірності нарахування бюджетного відшкодування такого податку», відповідно до пункту 200.11 статті 200 ПК України, а також на підставі наказу та направлення на перевірку було проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТзОВ «Завод «Галичина» у зв'язку з поданням декларації з податку на додану вартість за січень 2012 року, в якій заявлено до бюджетного відшкодування більше 100000 грн.

За результатами перевірки 25.04.2012 року Луцькою ОДПІ складено акт № 906/15-3/33513052, яким зафіксовано, що до податкового кредиту за грудень 2011 року та бюджетного відшкодування за січень 2012 року ТзОВ «Завод «Галичина» включено податок на додану вартість в сумі 129000,00 грн. по попередній оплаті за виготовлення металевих конструкцій резервуарів РЗС TзOB «АКІМ» - 774000 грн., в т.ч. ПДВ 129000 грн. Згідно даних бухгалтерського обліку (оборотно-сальдової відомості по рахунку 631 «Розрахунки з постачальниками») по постачальнику ТОВ «АКІМ». Перевіркою, з посиланням на абзац "а" пункту 200.4 статті 200 ПК України, зроблено висновок про завищення року ТзОВ «Завод «Галичина» заявленої суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на рахунок платника у банку за січень 2012 року на 129000,00 грн. Первинні бухгалтерські документи, що підтверджували б виконання робіт по виготовленню та поставці продукції за періоди, що перевіряються, відсутні. В порушення п. 201.6 ст.201 ПК України товариством завищено суму податкового кредиту за грудень 2011 року на 5598,00 грн. та завищено суму від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту з ПДВ за грудень 2011 року на 5598,00 грн.

На підставі вищевказаного акту Луцькою ОДПІ прийняте податкове повідомлення-рішення № 0001052302 від 11.05.2012 року, яким позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування з ПДВ по декларації за січень 2012 року у розмірі 129000,00 грн. та застосовані штрафні (фінансові) санкції в розмірі 64500,00 грн.

Вказане податкове повідомлення-рішення було оскаржене позивачем в адміністративному порядку до ДПС у Волинській області та ДПС України. Скарги платника податків були залишені без задоволення.

Згідно з підпунктом 14.1.181 пункту 14.1 статті 14 ПК України податковий кредит - сума, на яку платник податку на додану вартість має право зменшити податкове зобов'язання звітного (податкового) періоду, визначена згідно з розділом V цього Кодексу.

Пунктами 198.1, 198.2 статті 198 розділу V ПК України передбачено, що право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з:

а) придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг;

б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів, у тому числі при їх ввезенні на митну територію України (у тому числі у зв'язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності);

в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України;

г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу.

Датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.

Згідно із пунктом 198.3 статті 198 ПК України податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з:

придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку;

придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.

Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

За правилами пункту 198.6 статті 198 ПК України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог статті 201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу. У разі коли на момент перевірки платника податку органом державної податкової служби суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними цим пунктом документами, платник податку несе відповідальність відповідно до цього Кодексу.

Податкова накладна видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту (пункт 201.10 статті 201 ПК України).

Згідно з пунктами 200.1, 200.3 - 200.4 статті 200 ПК України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду. Якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то:

а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України -сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг;

б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.

З матеріалів справи вбачається, що ТзОВ «Завод «Галичина» здійснює слідуючі види діяльності за КВЕД, а саме: організація будівництва об'єктів нерухомості для продажу чи здавання в оренду, здавання в оренду власного нерухомого майна, посередництво в торгівлі паливом, рудами, металами та хімічними речовинами, інші види оптової торгівлі, посередництво в торгівлі товарами широкого асортименту, оптова торгівля паливом, що підтверджується довідкою з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України № 034994/577 від 18.05.2010 року.

Судом встановлено, що позивачем 09.11.2011 року було укладено з ТзОВ «АКІМ» договір № 09/11/11-ф згідно якого постачальник - ТзОВ «АКІМ» виготовляє й поставляє, а покупець - ТОВ «Завод Галичина» приймає й оплачує металоконструкції вертикальних циліндрів резервуарів РЗС - 1000 м.куб. (4 комплекта) для зберігання нафтопродуктів, виготовлених по узгодженим із покупцем технічним параметрам. Позивачем було здійснено попередню оплату ТзОВ «АКІМ» за резервуари РЗС в сумі 774000,00 грн., що стверджується платіжними дорученнями № 1185 від 07.12.2011 року та № 12299 від 27.12.2011 року.

Таким чином, укладення договору про виготовлення металоконструкції вертикальних циліндрів резервуарів РЗС для зберігання нафтопродуктів узгоджується із статутними видами діяльності позивача і спрямоване на отримання економічної вигоди від здійснення таких операцій в майбутньому.

Відповідно до підпункту 14.1.36 пункту 14.1 статті 14 ПК України господарська діяльність - це діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.

На думку суду, виходячи із встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, позивач довів правомірність нарахування податкового кредиту у січні 2012 року у зв'язку із придбанням резервуарів РЗС - для зберігання нафтопродуктів на підставі належним чином оформлених податкових накладних, надавши при цьому платіжні доручення як докази проведення оплати за зазначені вище роботи.

З акту приймання-передачі по договору № 09/11/11-ф від 09.11.2011 року вбачається, що ТзОВ «АКІМ» 01.03.2012 року передало ТзОВ «Завод «Галичина» виготовлені резервуари РЗС - 1000 м.куб. 4 штуки.

Крім того, суд приходить до висновку, що позивачем правомірно було заявлено до відшкодування на рахунок платника у банку по декларації січень 2012 року суму, що складає 129000,00 грн., відповідачем не доведено порушення позивачем абзацу «а» пункту 200.4 статті 200 ПК України та не доведено завищення суми бюджетного відшкодування з ПДВ за січень 2012 року на 129000,00 грн.

Згідно із пунктами 200.7 -200.13 ПК України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. До декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, а також оригінали митних декларацій (примірників декларанта), що підтверджують вивезення товарів (супутніх послуг) за межі митної території України. Форма заяви про відшкодування та форма розрахунку суми бюджетного відшкодування визначаються центральним органом державної податкової служби. Протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, податковий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав, які свідчать, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право провести документальну позапланову виїзну перевірку платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном проведення камеральної перевірки. Перелік достатніх підстав, які надають право податковим органам на позапланову виїзну документальну перевірку платника податку на додану вартість для визначення достовірності нарахування бюджетного відшкодування податку, встановлюється Кабінетом Міністрів України. Орган державної податкової служби зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету. На підставі отриманого висновку відповідного органу державної податкової служби орган Державного казначейства України видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку органу державної податкової служби.

Таким чином, відповідно до вищевикладених приписів Податкового кодексу України Луцька ОДПІ повинна була подати відповідний висновок до органу Державного казначейства України із зазначенням сум, що підлягають відшкодуванню з бюджету, а на підставі отриманого висновку відповідного податкового органу орган Державного казначейства України повинен був перерахувати кошти з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку податкового органу. Проте, такий обов'язок, передбачений ПК України, не був виконаний Луцькою ОДПІ, чим були порушені права позивача.

Згідно із частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Відповідно до частини другої статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Оскільки відповідачем, Луцькою ОДПІ, не доведено правомірності прийнятого податкового повідомлення-рішення № 0001052302 від 11.05.2012 року, в свою чергу, позивач довів правомірність визначення в декларації за січень 2012 року суму бюджетного відшкодування ПДВ у розмірі 129000,00 грн., яку ним було сплачено в ціні товару за договорами купівлі продажу-товарів укладеного з ТзОВ «АКІМ», суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення шляхом прийняття постанови про визнання протиправним та скасування зазначеного податкового повідомлення-рішення та стягнення з Державного бюджету України на користь ТзОВ «Завод «Галичина» суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за січень 2012 року у розмірі 129000,00 грн.

Відповідно до положень статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Враховуючи вищенаведене наявні підстави для відшкодування з Державного бюджету України на користь - ТзОВ «Завод «Галичина» судові витрати у зв'язку зі сплатою судового збору у розмірі 3870,00 грн., що підтверджується платіжними дорученнями № 3605 від 07.08.2012 року, № 3642 від 21.08.2012 року.

Керуючись ст.ст. 3,11,17,71,94,158,160,162,163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Луцької об'єднаної державної податкової інспекції № 0001052302 від 11.05.2012 року.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Завод «Галичина» бюджетне відшкодування з податку на додану вартість за січень 2012 року в сумі 129000,00 грн.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Завод «Галичина» судові витрати у сумі 3870,00 грн.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, яка буде складена у повному обсязі 27 серпня 2012 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Головуючий

Суддя В.В.Мачульський