ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
28 серпня 2012 року № 2а-9481/12/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого судді - Добрівської Н.А.,
за участю секретаря судового засідання - Шаповалової К.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомУправління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в місті Києві державної адміністраціїдоОСОБА_1третя особа без самостійних вимог на стороні позивача: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплатпростягнення надміру виплаченої державної допомоги, -
В С Т А Н О В И В:
11 липня 2012 року Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації (далі по тексту -УПСЗН Оболонської РДА, позивач) звернулась до суду з позовом до ОСОБА_1, третя особа без самостійних вимог на стороні позивача: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про стягнення надміру виплаченої державної допомоги у розмірі 949,86 грн.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що ОСОБА_1 внаслідок порушення нею положень Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року №1751 та невчасне повідомлення про вихід з відпустки по догляду за дитиною, надмірно кошти по соціальній допомозі по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку працюючим жінкам в розмірі 949,86 грн. На час звернення позивача до суду із даним позовом надміру сплачені кошти відповідачем у добровільному порядку не погашені, що і стало підставою для звернення УПСЗН Оболонської РДА до суду із даним позовом.
В судові засідання 23 липня 2012 року та 28 серпня 2012 року учасники процесу не з'явились, про день, час і місце розгляду справи повідомлені у відповідності із вимогами ст.35 Кодексу адміністративного судочинства України (далі по тексту -КАС України).
В позовній заяві УПСЗН Оболонської РДА заявлено клопотання про розгляд справи у відсутність представника позивача у разі неявки його в судове засідання.
16 серпня 2012 року до суду надійшло клопотання від третьої особи про розгляд справи у відсутність представника Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.
Ухвала про відкриття провадження в адміністративній справі та призначення її до судового розгляду, а також повістки про виклик направлялись ОСОБА_1 за наявною у матеріалах справи адресою, проте кореспонденція суду повернулась з відміткою пошти «за закінченням терміну зберігання».
Відповідно до частини одинадцятої статті 35 КАС України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає відповідача належним чином повідомленим про дату, час і місце проведення судового засідання.
З огляду на те, що від відповідача та третьої особи заперечень проти позову, пояснень, заяв чи клопотань до суду не надходило, суд відповідно до ч.6 ст.71, ч.4 ст.128 КАС України вирішує справу на основі наявних у справі доказів.
Враховуючи неявку в судове засідання представників сторін, на підставі вимог ч.1 ст.41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду і вирішення справи по суті, суд встановив наступне.
10 листопада 2011 року ОСОБА_1 звернулась до УПСЗН Оболонської РДА із заявою про отримання щомісячної державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку працюючим жінкам відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»від 21.11.1992 року №2811-ХІІ (далі по тексту -Закон №2811-ХІІ в редакції на момент спірних правовідносин із відповідними змінами і доповненнями) та комплект необхідних документів.
Статтею 1 Закону №2811-ХІІ громадянам України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти гарантовано право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Рішенням УПСЗН Оболонської РДА призначення допомоги сім'ям з дітьми від 17.11.2011р. ОСОБА_1 призначені:
- допомога по догляду за дитиною до 3-х років працюючим жінкам з 01.11.2011р. по 20.03.2014р. у розмірі 130 грн.;
- допомога по догляду за дитиною до 3-х років працюючим жінкам (по дох.) з 01.11.2011р. по 30.11.2011р. у розмірі 256,93 грн. та з 01.12.2011р. по 30.04.2011р. у розмірі 275,93 грн.;
- допомога при народжені дитини (ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1) з 01.11.2011р. по 31.03.2011р. у розмірі 884,00 грн.
Відповідно до частини 1 статті 15 Закону №2811-ХІІ, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.
Пунктом 22 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року №1751 (надалі -Порядок №1751) встановлено, що відповідно до статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 р. -50 відсотками, з 1 січня 2009 р. -75 відсотками, з 1 січня 2010 р. -100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш як 130 гривень.
Середньомісячний сукупний доход сім'ї, згідно із визначенням, наведеним в статті 2 Закону №2811-ХІІ, це обчислений у середньому за місяць доход усіх членів сім'ї з усіх джерел надходжень протягом шести місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги.
Пунктом 5 Методики обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги, затвердженої спільним наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України, Державного комітету статистики України, Державного комітету молодіжної політики, спорту і туризму України від 15 листопада 2001 року №486/202/524/455/3370 (надалі -Методика) закріплено, що до сукупного доходу сімей (одержувачів) входять: нарахована заробітна плата, плата за роботу в колективному сільськогосподарському підприємстві; надбавки і доплати, премії і винагороди (п.5.1 Методики); інші грошові виплати, які мають систематичний характер (п.5.2 Методики); стипендії, пенсії, допомога (п.5.3 Методики); доходи від підприємницької діяльності та іншої незалежної професійної діяльності (п.5.4 Методики); усі види винагород, які виплачуються штатним (позаштатним) працівникам з фонду авторського гонорару (п.5.5 Методики); матеріальне забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»(п.5.6 Методики); 5.7) доходи від здавання житлового приміщень, будов у найм або в оренду (п.5.7 Методики); натуральна оплата праці (п.5.8 Методики); грошове забезпечення військовослужбовців (п.5.9 Методики); суми, які виплачуються в порядку відшкодування шкоди, заподіяної працівникові за ушкодження його здоров'я, що пов'язане з виконанням ним трудових обов'язків (п.5.10 Методики); заробіток учнів та студентів (п.5.11 Методики); суми, які виплачувалися за час вимушеного прогулу та суми за час вимушеного прогулу при затримці виконання рішення про поновлення на роботі працівника (п.5.12 Методики); фактичний заробіток осіб, які працювали у фізичних осіб (п.5.14 Методики); суми індексації грошових доходів населення та компенсації працівникам втрати частини заробітної плати у зв'язку з порушенням термінів їх виплати (п.5.15 Методики); доходи від особистого селянського господарства, земельних ділянок, наданих для ведення городництва, сінокосіння, випасання худоби, та земельної частки (паю), виділеної внаслідок розпаювання землі (п.5.16 Методики); допомога у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю (п.5.17 Методики); інші доходи, які підлягають оподаткуванню відповідно до законодавства (п.5.18 Методики).
Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується щомісяця з дня призначення зазначеної допомоги по день досягнення дитиною вказаного віку включно. Виплата допомоги в розмірі, що перевищує мінімальний, здійснюється протягом шести календарних місяців. Якщо особа, якій призначена допомога, після закінчення зазначеного строку не підтвердила право на призначення допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний, допомога виплачується у мінімальному розмірі (пункт 19 Порядку в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2008р. № 57).
Для призначення допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний, подається в установленому порядку довідка про склад сім'ї та декларація про доходи та майновий стан (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї) (пункт 22 Порядку в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2008р. № 57).
При складенні заяви ОСОБА_1 була повідомлена про те, що в разі працевлаштування впродовж терміну призначення допомоги відповідно до Закону №2811-ХІІ вона зобов'язана повідомити органи праці та соціального захисту населення.
16 лютого 2012 року УПСЗН Оболонської РДА отримано копію наказу від 01 лютого 2010 року №06-К по кадрам ТОВ «Текса Україна»відповідно до якого відпустка ОСОБА_1 по догляду за дитиною, що не досягла 3 річного віку перервана з 01.02.2012р. на повний робочий день згідно штатного розкладу на підставі заяви від 21.01.2012р.
Частинами 1, 2 статті 22 Закону №2811-ХІІ встановлено обов'язок одержувачів державної допомоги повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги, тощо), стягуються згідно з законом.
На підставі листа Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат від 01.03.2012р. №12/306-10 було виявлено переплату допомоги ОСОБА_1 допомоги в сумі 949,86 грн. за період з 01.02.2012р. по 31.03.2012р. у зв'язку з передчасним виходом на роботу з відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Відповідно до п.49 Порядку №1751, суми державної допомоги сім'ям з дітьми, виплачені надміру, внаслідок зловживання з боку громадян (у результаті подання неправдивих документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, які впливають на призначання і виплату державної допомоги), стягуються згідно з законом.
Пунктом 4.7 Положення про Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат від 27.01.2007р. №65 Київський міський центр разом з районними управліннями праці та соціального захисту населення вживає заходів для попередження і погашення сум переплат і недоплат соціальної допомоги, інших видів грошових виплат.
Своїми листами від 21.03.2012р. і 12.06.2012р. УПСЗН Оболонської РДА повідомляло відповідача про необхідність повернення незаконно отриманих коштів.
З огляду на встановлені судом обставини та враховуючи, що наведені позивачем обставини підтверджуються матеріалами справи і не спростовані відповідачем, а сума, заявлена до відшкодування підтверджена відповідними розрахунками, суд вважає за необхідне задовольнити позов у повному обсязі.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача -суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст.ст.69-71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної у місті Києві державної адміністрації задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, адреса: АДРЕСА_1) на користь Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (03165, м. Київ, проспект Комарова, 7, р/р 35417011001244 в УДК в м. Києві, МФО 820019, код ЗКПО 22886300, КФК 090303, КЕКВ 1343) незаконно отриманих коштів допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 949 (дев'ятсот сорок дев'ять) гривень 86 коп.
Постанова набирає законної сили у порядку, встановленому в ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, визначені ст.ст.185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.А. Добрівська