Постанова № 25822983, 16.08.2012, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
16.08.2012
Номер справи
2а-8967/12/2670
Номер документу
25822983
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

16 серпня 2012 року 14:15 № 2а-8967/12/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Арсірія Р.О. при секретарі судового засідання Розсошко К.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом

Заступника прокурора Солом'янського району м.Києва в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва

до

Орендного підприємства "Науково-дослідний інститут будівельного виробництва"

про

стягнення заборгованості в розмірі 178 223,59 грн

Заступник прокурора Солом'янського району м. Києва в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі міста Києва звернувся до суду з позовом до відповідача про стягнення заборгованості по відшкодуванню різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність»і сумою пенсії, призначеної відповідно до інших законодавчих актів у розмірі 178 223, 59 грн.

Позовні вимоги вмотивовані тим, що відповідачем не сплачена заборгованість з відшкодування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність»і сумою пенсії, призначеної відповідно до інших законодавчих актів у розмірі 178 223, 59 грн. за період грудень 2011 року - травень 2012 року.

В судовому засіданні Заступник прокурора Солом'янського району м. Києва позовні вимоги підтримав, представник УПФУ в Солом'янському районі міста Києва заявлені вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.

Відповідач позов не визнав, посилаючись на те, що деякі пенсіонери, включені до розрахунку не можуть бути враховані, як пенсіонери саме цього підприємства.

За результатами розгляду документів і матеріалів поданих сторонами, пояснень їхніх представників, Окружний адміністративний суд м. Києва, встановив:

Правові відносини щодо призначення пенсій науковим працівникам врегульовані Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність»від 13.12.1991 року №1977-XII (в редакції Закону України від 01.12.1998 року №284-XIV та зі змінами та доповненнями).

Відповідно до ст. 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується: для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів державного бюджету; для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом; для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.

Механізм фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи визначено Порядком фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 372 від 24 березня 2004 року.

Пунктом 5 всказаного Порядку передбачено, що розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», про що відповідному підприємству, установі, організації або закладу відразу надсилається повідомлення за зразком, що додається. Зазначені підприємства, установи, організації та заклади самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточних роках.

У відповідності з вищенаведеними нормами УПФУ в Солом'янському районі міста Києва на адресу відповідача надсилало повідомлення про необхідність сплати відповідачем суми витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів за 2011, 2012 роки.

При цьому суд критично сприймає заперечення відповідача, оскільки останній послідовно, починаючи з грудня 2011 р отримував та частково сплачував повідомлення. При цьому відповідач особистий облік пенсіонерів не вів, хоча це передбачено чиним законодавством.

Підприємством не оскаржувалась ні в адміністративному, ні в судовому порядку визначена у повідомленнях пенсійного органу сума, не оспорювалась кількість пенсіонерів та розмір призначеної їм пенсії.

Доказів сплати у повному обсязі суми витрат, визначених у вищевказаних повідомленнях, відповідач не надав.

З огляду на те, що відповідачем не сплачено заборгованість з відшкодування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність»і сумою пенсії, призначеної відповідно до інших законодавчих актів у розмірі 178 223,59 грн. за період грудень 2011 року –травень 2012 року, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог в цій частині.

Статтями 121 Конституції України, ст.ст. 35, 36-1 Закону України «Про прокуратуру», захист і представництво інтересів держави покладено на органи прокуратури.

Відповідно до ст. 20 Закону України «Про прокуратуру», при виявленні порушень закону прокурор або його заступник у межах своєї компетенції мають право, крім інших заходів прокурорського реагування, звертатись до суду з заявою про захист прав і законних інтересів громадян, держави, а також підприємств та інших юридичних осіб.

Згідно п. 2 ст. 60 КАС України, прокурор здійснює в суді представництво інтересів громадянина та держави в порядку, встановленому цим Кодексом та іншими законами, і може здійснювати представництво на будь якій стадії адміністративного процесу.

Позивач, як суб’єкт владних повноважень, довів правомірність заявлених позовних вимог про стягнення з Орендного підприємства науководослідний інститут будівельного виробництва заборгованості по відшкодуванню різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність»і сумою пенсії, призначеної відповідно до інших законодавчих актів у розмірі 178 223,59 грн. за період грудень 2011 року –травень 2012 року, проте просив стягнути ці кошти на користь Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва.

Однак, єдиним органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов’язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені цим Законом і статутом є Пенсійний фонд України.

Таким чином, будь-які стягнення по заборгованості по відшкодуванню різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність»і сумою пенсії, призначеної відповідно до інших законодавчих актів повинно проводитися на користь Пенсійного фонду України.

Відповідно до ч.1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги і заперечення.

Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва задовольнити частково.

Стягнути із Орендного підприємства науково-дослідний інститут будівельного виробництва (03680, м. Київ, пр. Червонозоряний, 51, ЄДРПОУ 02498197) на користь Пенсійного фонду України заборгованість по відшкодуванню різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України “Про наукову та науково-технічну діяльність” і сумою пенсії, призначеної відповідно до інших законодавчих актів у розмірі 178 223, 59 грн.

Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя Р.О. Арсірій