ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 2-а/1970/3995/11
"11" січня 2012 р. м. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:
судді Баранюк А.З.
при секретарі судового засідання Дудар М.В.
за участю: представника позивача - Головацького В.Ф.
представника відповідача - Кульчицької Л.О.
представника третьої особи -нез'явився
розглянувши у відкритому судовому засідані в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за адміністративним позовом Тернопільського обласного центру зайнятості до дочірнього підприємства "Тернопільський облавтодор" відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України", третьої особи філії "Заліщицька дорожня експлуатаційна дільниця "ДП "Тернопільський облавтодор" ВАТ "ДАК Автомобільні дороги України" про стягнення штрафу, -
ВСТАНОВИВ:
Тернопільський обласний центр зайнятості (надалі -позивач) звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до дочірнього підприємства "Тернопільський облавтодор" відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" (надалі -відповідач), третьої особи філії "Заліщицька дорожня експлуатаційна дільниця "ДП "Тернопільський облавтодор" ВАТ "ДАК Автомобільні дороги України" про стягнення штрафу в сумі 27738,24 грн.
В судовому засіданні представник позивача пояснив, що відповідно до пункту 5 статті 20 Закону України "Про зайнятість населення" при вивільненні працівників (у тому числі працюючих пенсіонерів та інвалідів) у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, у тому числі ліквідацією, реорганізацією або перепрофілюванням підприємств, установ, організацій, скороченням чисельності або штату працівників підприємства, установи, організації, незалежно від форми власності, повідомляють про це не пізніш як за два місяці в письмовій формі державну службу зайнятості, вказуючи підстави і строки вивільнення, найменування професій, спеціальностей, кваліфікації, розмір оплати праці, а в десятиденний строк після вивільнення - на правляють списки фактично вивільнених працівників, зазначаючи в них інвалідів. Філія "Залі щицький райавтодор" 05 квітня 2011 року подала до Заліщицького районного центру зайнятості звіт про заплановане вивільнення 26 працівників за формою 4-ПН (план). Звіт про фактичне вивільнення 8 працівників за формою 4-ПН (факт) подано в центр зайнятості 07 червня 2011 року. Проте, наказами № 32, № 33 від 06 червня 2011 року проведено також виві льнення працівників ОСОБА_6, та ОСОБА_4 за п. 1 ст. 40 КЗпП України у зв'язку із скороченням штату працівників. При цьому, в порушення п. 5 ст. 20 Закону Укра їни "Про зайнятість населення", звіт про фактичне вивільнення вказаних працівників за формою 4-ПН (факт) до Заліщицького районного центру зайнятості не подавався. З огляду на це інспекцією по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Тернопільського ОЦЗ було накладено штраф в сумі 27738,24 грн. В добровільний термін боржником штраф не сплачено. Представник позивача позовні вимоги підтримав та просив позов задовольнити.
Представник відповідача проти позову заперечила та пояснила, що відповідно до пункту 5 статті 20 Закону України "Про зайнятість населення" до центру зайнятості за два місяці надається звіт з переліком працівників ( у тому числі інваліди і пенсіонери) про заплановане звільнення, а в десятиденний строк після вивільнення здається звіт з переліком працівників (у тому числі інвалідів), тому про звільнення пенсіонерів центр зайнятості не повідомляється. В судовому засіданні представник відповідача просила в задоволенні позову відмовити.
Третя особа в судове засідання нез'явилася, хоча була повідомлена належним чином про час і місце розгляду справи. Відповідно до ч. 2 ст. 128 КАС України неприбуття в судове засідання без поважних причин представника третьої особи, або неповідомлення ним про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи.
Заслухавши в судовому засіданні пояснення представників позивача та відповідача, оцінивши представлені по справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступні обставини.
Згідно із довідкою Головного управління статистики в Тернопільській області від 24 червня 2011 року № 31-26 19 травня 2011 року, відповідно до наказу ДП "Тернопільський облавтодор" ДАК "Автомобіль ні дороги України" від 24 лютого 2011 року № 23, припинено філію дочірнього підприємства "Тернопільський облавтодор" шляхом приєднання до філії "Заліщицька дорожня експлуатаційна дільни ця" ДП "Тернопільський облавтодор" ДАК "Автомобільні дороги України".
19 жовтня 2011 року головним спеціалістом інспекції по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Тер нопільського ОЦЗ Дзюбановською Н.З. проведено перевірку дотримання вимог Закону України "Про зайнятість населення" та Закону України "Про загально обов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" філією "Заліщицький райавтодор" дочірнього підприємства "Тернопільський облавтодор" ДАК "Ав томобільні дороги України".
За результатами проведеної перевірки складено Акт № 57 від 19 жов тня 2011 року, в якому зафіксовано факт порушення по ложень п. 5 ст. 20 Закону України "Про зайнятість населення" від 01 березня 1991 року № 803-ХІ (далі -Закон № 803-ХІ). Філія "Залі щицький райавтодор" 05 квітня 2011 року подала до Заліщицького районного центру зайнятості звіт про заплановане вивільнення 26 працівників за формою 4-ПН (план). Звіт про фактичне вивільнення 8 працівників за формою 4-ПН (факт) подано в центр зайнятості 07 червня 2011 року, проте наказами № 32, № 33 від 06 червня 2011 року проведено також виві льнення працівників ОСОБА_6 та ОСОБА_4 за п. 1 ст. 40 КЗпП України у зв'язку із скороченням штату працівників. В порушення п. 5 ст. 20 Закону Укра їни "Про зайнятість населення", звіт про фактичне вивільнення вказаних працівників за формою 4-ПН (факт) до Заліщицького районного центру зайнятості не подавався.
Законом № 803-ХІ визначено правові, економічні та організаційні основи зайнятості населення України і його захисту від безробіття, а також соціальні гарантії з боку держави в реалізації громадянами права на працю.
Статтею 18 Закону № 803-ХІ, передбачено, що для реалізації державної політики зайнятості населення, професійної орієнтації, підготовки і перепідготовки, працевлаштування та соціальної підтримки тимчасово не працюючих громадян у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, створюється державна служба зайнятості, діяльність якої здійснюється під керівництвом Міністерства праці та соціальної політики України, місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування.
Пунктом 5 статті 20 Закону № 803-ХІ, встановлено, що при вивільненні працівників (у тому числі працюючих пенсіонерів та інвалідів) у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, у тому числі ліквідацією, реорганізацією або перепрофілюванням підприємств, установ, організацій, скороченням чисельності або штату працівників, підприємства, установи, організації, незалежно від форми власності, повідомляють про це не пізніш як за два місяці в письмовій формі державну службу зайнятості, вказуючи підстави і строки вивільнення, найменування професій, спеціальностей, кваліфікації, розмір оплати праці, а в десятиденний строк після вивільнення - направляють писки фактично вивільнених працівників, зазначаючи в них інвалідів.
У разі неподання або порушення строків подання цих даних стягується штраф у розмірі річної заробітної плати за кожного вивільненого працівника. Ці кошти зараховуються до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття і використовуються для фінансування заходів по працевлаштуванню та соціального захисту вивільнюваних працівників.
Пунктом 6 статті 20 Закону № 803-ХІ передбачено, що порядок стягнення та розміри штрафів за невиконання вимог цієї статті з підприємств, установ і організацій встановлюються законодавством України.
Контроль за додержанням законодавства України про зайнятість населення здійснюється місцевими державними адміністраціями, виконавчими органами відповідних рад, відповідними державними органами, інспекціями служби зайнятості та профспілковими об'єднаннями відповідно до ст. 34 Закону № 803-ХІ.
Пунктом 1 Положення про інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 1991 року № 47 (надалі -Положення), встановлено, що інспекція по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення входить до складу державної служби зайнятості. Інспекція здійснює контроль за виконанням законодавства про зайнятість населення підприємствами, установами та організаціями усіх форм власності, фермерами та іншими роботодавцями.
Відповідно до підпункту "а" пункту 6 Положення інспекція по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення відповідно до покладених на неї завдань проводить перевірку додержання законодавства про зайнятість населення підприємствами, установами та організаціями усіх форм власності, фермерами та іншими роботодавцям, щодо подання державній службі зайнятості інформації про наявність вільних робочих місць (вакантних посад), про всіх прийнятих працівників, про наступне вивільнення працівників та фактично вивільнених працівників (про інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення.
Підпунктом "б" пункту 6 Положення передбачено, що інспекція по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення забезпечує правильність і своєчасність застосування економічних санкцій за порушення законодавства про зайнятість населення підприємствами, установами і організаціями.
Згідно із підпунктом "г" пункту 8 Положення інспекції по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення надається право застосовувати економічні санкції до підприємств, установ і організацій усіх форм власності, за порушення законодавства про зайнятість населення, передбачені статтями 5 і 20 Закону № 803-ХІ і за недодержання вимог статей 8 і 18 Закону № 803-ХІ.
Як вбачається з матеріалів справи, наказами № 32, № 33 від 06 червня 2011 року звільнено працівників ОСОБА_6 та ОСОБА_4 на підставі п. 1 ст. 40 КЗпП України, проте звіт про фактичне вивільнення цих працівників за формою 4-ПН (факт) до Заліщицького районного центру зайнятості не подавався. Відповідачем видані довідки про заробітну плату ОСОБА_6 та ОСОБА_4 відповідно до яких загальна сума їх річного доходу складає 27738,24 грн., а тому позивачем застосована відповідна сума штрафу до відповідача.
В зв'язку з невідшкодуванням суми штрафу в добровільному порядку за час розгляду справи у суді, позовні вимоги визнаються судом обґрунтованими, доведеними і такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 158-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Стягнути із Дочірнього підприємства "Терно пільський облавтодор"ВАТ "Державна акціонерна компанія "Автомо більні дороги України"(46001, м. Тернопіль, вул. О.Кульчицької № 8 ідентифікаційний код 31995099) на користь Терно пільського обласного центру зайнятості -робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страху вання України на випадок безробіття 27738,24 грн. штрафу на розра хунковий рахунок Заліщицького районного центру зайнятості № 37172305900160, код 21130681, МФО 838012 в ГУДКУ в Тернопіль ській області.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлено та підписано 13 січня 2012 року.
Головуючий суддя Баранюк А.З.
копія вірна
Суддя Баранюк А.З.