ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 серпня 2012 р. Справа № 2а/0470/6552/12 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді -Кучми К.С. при секретарі -Василенко Н.П. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «РОСТЕР»до Криворізької центральної міжрайонної державної податкової інспекції м.Дніпропетровська про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до адміністративного суду з вищезазначеним позовом. В обґрунтування заявлених вимог позивач в позові, а його представник в судовому засіданні зазначили, що 04.05.2012 року TOB «РОСТЕР»до Криворізької центральної МДПІ Дніпропетровської області надано заяву платника податку на додану вартість №1-ПДВ щодо реєстрації платником податку на додану вартість. 21.05.2012 року відповідачем прийнято рішення щодо відмови в реєстрації платником ПДВ TOB «РОСТЕР», на підставі п.183.8. ст.183 ПК України. Позивач вважає дії відповідача незаконними, у зв'язку з чим вимушений звернутися до суду з даним позовом, в якому просив: визнати протиправними дії посадових осіб Криворізької центральної МДПІ Дніпропетровської області ДПС, щодо відмови в реєстрації платником податку на додану вартість ТОВ «РОСТЕР»та зобов'язати відповідача зареєструвати платником ПДВ TOB «РОСТЕР».
У судове засідання відповідач свого представника не направив, про день та час його проведення повідомлявся належним чином. В своєму клопотанні відповідач просив суд розглядати справу в порядку письмового провадження, з урахуванням позиції викладеної в письмових запереченнях на позов.
В запереченнях на позов відповідач зазначив, що за результатами розгляду реєстраційної заяви TOB «РОСТЕР» зроблено наступний висновок: згідно абз.2 пп.182.1. ст.182 ПК України - підприємство відповідає вимогам щодо добровільної реєстрації в якості платника податку на додану вартість. Даний висновок було передано до відділу реєстрації та обліку платників податків. Протоколом засідання робочої групи ДПС у Дніпропетровській області з координації дій ДПС області при розгляді пропозицій ДПІ по реєстрації платників ПДВ відповідно алгоритму дій структурних підрозділів органів ПДС №65 від 16.05.2012 року було рекомендовано відмовити у реєстрації в якості платника ПДВ TOB «РОСТЕР»у зв'язку з невідповідністю вимогам п.182.1 ст.182 ПК України. Отже, дії Криворізької центральної МДПІ Дніпропетровської області щодо відмови в реєстрації платником податку на додану вартість TOB «РОСТЕР»є законним, обґрунтованим та здійсненими в межах повноважень органів державної податкової служби, що є підставою для відмови у задоволенні позову.
Суд, вислухавши думку представника позивача, дослідивши матеріали справи вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідно до реєстраційної заяви TOB «РОСТЕР»(код ЄДРПОУ 37862025) від 04.05.2012 року позивач виявив бажання зареєструватися платником ПДВ на підставі абз.2 п.182.1. ст.181 розділу V Податкового кодексу України.
Реєстрація платника здійснюється на підставі абз.2 п.182.1. ст.181 розділу V Податкового кодексу України - особа, статутний капітал або балансова вартість активів (основних засобів, нематеріальних активів, запасів) якої перевищує 300 000 гривень та яка не є платником податку відповідно до пункту 181.1 статті 181 Кодексу, може добровільно зареєструватися незалежно від наявності здійснених нею оподаткованих операцій та обсягу постачання товарів/послуг іншим платником податку.
В судовому засіданні встановлено, що статутний капітал TOB «РОСТЕР»складає -306000 грн., який на дату надання реєстраційної заяви за формою 1-ПДВ сформований грошовими коштами у розмірі - 306 000 грн. Формування статутного капіталу: засновником ОСОБА_1 (іпн.НОМЕР_1) внесено на розрахунковий рахунок, з призначенням платежу «Формування статутного фонду», грошові кошти у розмірі -153 000 грн. у т.ч.: платіжне доручення №1 від 19.04.2012 року на суму -3 000 грн.; платіжне доручення №3 від 19.04.2012 року на суму -150 000 грн. та засновником ОСОБА_2 (іпн.НОМЕР_2) внесено на розрахунковий рахунок, з призначенням платежу «Формування статутного фонду», грошові кошти у розмірі -153 000 грн. у т.ч.: платіжне доручення №2 від 19.04.2012 року на суму - 3 000 грн.; платіжне доручення №4 від 19.04.2012 року на суму -150 000 грн.
Судом також встановлено, що за результатами розгляду реєстраційної заяви TOB «РОСТЕР»Криворізькою центральною МДПІ Дніпропетровської області зроблено наступний висновок: згідно абз.2 пп.182.1. ст.182 Податкового кодексу України - підприємство відповідає вимогам щодо добровільної реєстрації в якості платника податку на додану вартість. Даний висновок було передано до відділу реєстрації та обліку платників податків. 21.05.2012 року відповідачем прийнято рішення щодо відмови в реєстрації платником ПДВ TOB «РОСТЕР», на підставі п.183.8. ст.183 ПК України.
Аналізуючи виниклі між сторонами правовідносини, суд приходить до наступного.
Порядок реєстрації платником ПДВ визначений ст.183 Податкового кодексу України, згідно п.183.1. якої будь-яка особа, що підлягає обов'язковій реєстрації чи прийняла рішення про добровільну реєстрацію як платника податку, подає до органу державної податкової служби за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) реєстраційну заяву.
Пунктом 183.7. ст.183 Податкового кодексу України визначено, що заява про реєстрацію особи як платника податку подається особисто такою фізичною особою або безпосередньо керівником або представником юридичної особи - платника (в обох випадках з документальним підтвердженням особи та повноважень) до органу державної податкової служби за місцезнаходженням (місцем проживання) особи. У заяві зазначаються підстави для реєстрації особи як платника податку.
У відповідності до п.183.14. ст.183 Податкового кодексу України форми реєстраційної заяви платників податку затверджуються центральним органом державної податкової служби.
З метою визначення єдиного порядку в т.ч. і реєстрації платників податку на додану вартість, відповідно до розділу V Податкового кодексу України та статті 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»ДПА України Наказом від 22.12.2010 року №978, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29 грудня 2010 року за №1400/18695, затверджено Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість.
Як визначено п.6 розділу II Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість - районні податкові органи здійснюють, зокрема, приймання заяв, контроль за повнотою даних щодо відповідності нормативним документам; обробку даних заяв та документів щодо реєстрації, перереєстрації, анулювання свідоцтв та анулювання реєстрації платників ПДВ, виключення із реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування; видачу, заміну свідоцтв про реєстрацію платників ПДВ та засвідчення їх копій та інше.
Згідно п.5 розділу III Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість будь-яка особа, що підлягає обов'язковій реєстрації чи прийняла рішення про добровільну реєстрацію як платника ПДВ, подає до податкового органу за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) реєстраційну заяву платника податку на додану вартість за формою №1-ПДВ.
В силу п.183.9. ст.183 ПК України у разі відсутності підстав для відмови у реєстрації особи як платника податку орган державної податкової служби зобов'язаний видати заявнику або відправити поштою (з повідомленням про вручення) свідоцтво про реєстрацію такої особи як платника податку не пізніше наступного робочого дня після бажаного (запланованого) дня реєстрації платника податку, зазначеного у його заяві, або протягом 10 робочих днів від дати надходження реєстраційної заяви, якщо бажаний (запланований) день реєстрації у заяві не зазначено чи такий день настає раніше дати, що припадає на останній день строку, встановленого для реєстрації платника податку органом державної податкової служби.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В силу ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно частин 1, 2 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
У відповідності з п.п.1, 2 ч.2 ст.162 КАС України, суд в порядку адміністративного судочинства може визнати протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення та зобов'язати відповідача вчинити певні дії.
За таких обставин, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії Криворізької центральної міжрайонної державної податкової інспекції Дніпропетровської області щодо відмови в реєстрації платником податку на додану вартість ТОВ «РОСТЕР», оскільки як сам зазначив відповідач в письмових заперечення на позов, згідно абз.2 пп.182.1. ст.182 Податкового кодексу України - підприємство відповідало вимогам щодо добровільної реєстрації в якості платника податку на додану вартість. Посилання відповідача на те, що при розгляді пропозицій ДПІ по реєстрації платників ПДВ відповідно алгоритму дій структурних підрозділів органів ПДС №65 від 16.05.2012 року було рекомендовано відмовити у реєстрації в якості платника ПДВ TOB «РОСТЕР»у зв'язку з невідповідністю вимогам п.182.1. ст.182 ПК України, а тому й було прийняте таке рішення, суд вважає необґрунтованим. Так як, підстав для відмови у реєстрації особи як платника податку у органу державної податкової служби не було, лист про відмову в реєстрації платника ПДВ від 21.05.2012 року вих.№3285/10/182 таких посилань також не містить.
Крім того, суд вважає за можливим зобов'язати відповідача зареєструвати платником податку на додану вартість позивача.
Відповідно до ст.94 КАС України судові витрати у справі покладаються на сторону, проти якої ухвалена постанова.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.10, 11, 69, 71, 94, 122, 158 - 163, 167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Криворізької центральної міжрайонної державної податкової інспекції Дніпропетровської області щодо відмови в реєстрації платником податку на додану вартість Товариство з обмеженою відповідальністю «РОСТЕР».
Зобов'язати Криворізьку центральну міжрайонну державну податкову інспекцію Дніпропетровської області зареєструвати платником податку на додану вартість Товариство з обмеженою відповідальністю «РОСТЕР».
Стягнути з державного бюджету на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «РОСТЕР» судовий збір у розмірі 32, 19 грн. /тридцять дві гривні 19 коп./.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст.254 КАС України та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та строки, передбачені ст.186 КАС України.
Повний текст постанови складений 03 вересня 2012 року.
Суддя К.С. Кучма