донецький апеляційний господарський суд
Постанова
Іменем України
28.08.2012 р. справа №6пд/5014/1218/2012
Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого:Шевкової Т.А.суддівСтойка О.В., Чернота Л.Ф.за участю представників сторін: від позивача: Бородін Д.Є. дов. 16.05.2012 рокувід відповідача: від третьої особи:не з'явився не з'явивсярозглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганська АвтоТранспортна Компанія 0777»м. Луганськ на рішення господарського суду Луганської областівід18.07.2012 рокуу справі№ 6пд/5014/1218/2012 (суддя Василенко Т.А.)за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «Луганська АвтоТранспортна Компанія 0777» м. Луганськдо третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної у м. Луганську ради м. Луганськ Головне управління праці та соціального захисту населення Луганської обласної державної адміністрації м. Луганськ прозобов'язання укласти договір про відшкодування витрат пов'язаних з перевезенням пільгової категорії громадян автомобільним транспортом
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Луганська АвтоТранспортна Компанія 0777»м. Луганськ звернулось до господарського суду Луганської області з позовом про зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної у м. Луганську ради м. Луганськ укласти договір про відшкодування витрат пов'язаних з перевезенням пільгової категорії громадян автомобільним транспортом на умовах проекту договору, запропонованого позивачем.
Господарський суд Луганської області рішенням від 18.07.2012 року у справі № 6пд/5014/1218/2012 у задоволенні позовних вимог відмовив, виходячи з того, що позивачем не доведений той факт, що відшкодування витрат пов'язаних із здійсненням перевезення пільгової категорії громадян без складання списків, тобто без персоніфікованого обліку повинно здійснюватися саме відповідачем у справі.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Луганська АвтоТранспортна Компанія 0777»м. Луганськ, не погоджуючись з рішенням господарського суду, подало апеляційну скаргу, в якій просить рішення господарського суду Луганської області від 18.07.2012 року у справі № 6пд/5014/1218/2012 скасувати, прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Заявник апеляційної скарги вважає рішення господарського суду прийнятим при неповному з'ясуванні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом, з порушенням приписів ч.5 ст.102 Бюджетного кодексу України, якою передбачено надання за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам пільговий проїзд окремих категорій громадян, визначеним цією статтею, вважає, що в процесі розгляду даної справи, судом встановлено той факт, що підприємство заявника скарги має законне право на компенсацію витрат за перевезення пільгових категорій громадян, але в той самий час, суд своїм рішенням по даній справі зневілеював це право.
Заявник скарги не погоджується із висновком господарського суду про те, що підприємство позивача не скористалось пропозицією відповідача щодо укладання додаткової угоди до вже існуючого договору, оскільки неможливо укласти додаткову угоду до вже існуючого договору, до того ж відповідач відмовляється укладати навіть додаткову угоду.
Заявник скарги посилаючись на ст.ст. 181, 187 ГК України, ч.1 ст.102 Бюджетного кодексу України, зазначає, що чинним законодавством до повноважень відповідача віднесено здійснення компенсації витрат автомобільному перевізнику внаслідок перевезення пільгових категорій пасажирів та регулювання тарифів, адже саме він є розпорядником бюджетних коштів з цього приводу, тому заявник вважає, що є підстави для укладення окремого договору про відшкодування витрат, пов'язаних з перевезенням пільгової категорії громадян автомобільним транспортом між позивачем та відповідачем.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, у відзиві на апеляційну скаргу № 09/3493 від 14.08.2012 року повідомив, що вважає рішення господарського суду законним та обґрунтованим, крім того просив апеляційну скаргу розглянути без його участі.
Представник третьої особи у судове засідання не з'явився, про поважність причин неявки суд не повідомив.
Враховуючи ті обставини, що явка представників сторін у судове засідання не визнана обов'язковою, колегія суддів вважає за можливе розглянути апеляційну скаргу без участі представників сторін за наявними в справі матеріалами, оскільки їх достатньо для правильної юридичної кваліфікації спірних правовідносин.
Відповідно до статей 4-4,81-1Господарського процесуального кодексу України здійснено фіксацію судового процесу технічним засобами складено протокол судового засідання.
Відповідно до статті 101 Господарського процесуального кодексу України у процесі перегляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі і додатково поданими доказами повторно розглядає справу. Апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.
Заслухавши пояснення представника позивача, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів встановила наступне.
В обґрунтування заявленого позову позивач посилається на те, що 17.02.2012 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Луганська Автотранспортна Компанія-0777»звернулось з листом та двома примірниками договорів до Управління праці та соціального захисту населення Краснолуцької міської ради Луганської області з пропозицією укласти договір про відшкодування витрат, пов'язаних з перевезенням пільгової категорії громадян автомобільним транспортом у міжміському сполученні.
Позивач, в обґрунтування своїх вимог посилався на те, що ТОВ «Луганська Автотранспортна Компанія-0777»є підприємством, яке за допомогою власного транспорту перевозить пільгову категорію громадян України по різним маршрутам міста Луганська й Луганської області. Підприємство, наразі, здійснює перевезення пільговиків, згідно зі ст. 37 Закону України «Про автомобільний транспорт», по різним напрямкам, у тому числі, які мешкають у м. Красний Луч. За перевезення пільгової категорії громадян автомобільним підприємствам, які здійснюють такі перевезення, здійснюються компенсаційні виплати, у відповідності до ч.5 ст.102 Бюджетного кодексу України за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам за пільговий проїзд окремих категорій громадян надаються пільги особам, визначеним цією статтею.
Для отримання компенсаційних виплат й безкоштовного перевезення пільгової категорії громадян України в подальшому, позивач запропонував відповідачеві укласти договір про відшкодування витрат, пов'язаних з перевезенням пільгової категорії громадян автомобільним транспортом у приміському сполученні.
Як вбачається з матеріалів справи відповідач листом № 09/854 від 21.02.2012 року відмовив позивачеві в укладенні договору про відшкодування витрат, пов'язаних з перевезенням пільгової категорії громадян автомобільним транспортом у міжміському сполученні, обґрунтовуючи це тим, що на 2012 рік укладений договір про відшкодування витрат, понесених під час перевезення автомобільним транспортом у приміському та міжміському сполученні громадян пільгової категорії, зареєстрованих у Ленінському районі м. Луганська, які мають право на пільговий проїзд згідно ч.5 ст.102 Бюджетного кодексу України, знаходяться на персоніфікованому обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Ленінської районної у м.Луганську ради та інформація про яких занесена у Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги. Для проведення відшкодування витрат, пов'язаних з перевезенням пільгової категорії громадян автомобільним транспортом у приміському сполученні на постійному приміському внутрішньо обласному автобусному маршруті загального користування № 215 -Олександрівськ АС -Видне, № 265 -Олександрівськ -Переможне запропоновано укласти додаткову угоду до вищевказаного договору.
Позивач вважає, що до повноважень відповідача належить компенсація витрат автомобільному перевізнику внаслідок перевезення пільгових категорій пасажирів та регулювання тарифів, тому є всі підстави для укладення договору про відшкодування витрат, пов'язаних з перевезенням пільгової категорії громадян автомобільним транспортом між Товариством з обмеженою відповідальністю «Луганська Автотранспортна Компанія-0777»та Управлінням праці та соціального захисту населення Краснолуцької міської ради Луганської області.
Позивач керуючись ст.ст. 7, 31, 37 Закону України «Про автомобільний транспорт», постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету», ст.ст. 89,102 Бюджетного кодексу України, ст. 631 Цивільного кодексу України, ст. ст. 181, 187 Господарського кодексу України звернувся до господарського суду Луганської області з позовом про зобов'язання відповідача - Управління праці та соціального захисту населення Краснолуцької міської ради Луганської області укласти з підприємством позивача договір про відшкодування витрат, пов'язаних з перевезенням пільгових категорій громадян автомобільним транспортом, який набуває чинності 01.01.2012 року.
Згідно з п. 3 ст. 179 Господарського кодексу України укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.
Пунктом п.1 ст.187 Господарського кодексу України передбачено, що спори, які виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом.
Як вбачається з матеріалів справи, 21.05.2011 Товариство з обмеженою відповідальністю «Луганська Автотранспортна Компанія-0777»звернулось з листом та двома примірниками договорів до Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної у м. Луганську ради з пропозицією укласти договір про відшкодування витрат, пов'язаних з перевезенням пільгової категорії громадян автомобільним транспортом у приміському сполученні.
Листом № 09/854 від 21.02.2012 року відповідач відмовив позивачу в укладенні договору про відшкодування витрат, пов'язаних з перевезенням пільгової категорії громадян автомобільним транспортом у приміському сполученні.
Позивачем до матеріалів справи наданий проект договору про відшкодування витрат, пов'язаних з перевезенням пільгових категорій громадян автомобільним транспортом у приміському сполученні зі змістом, викладеному у вказаному договорі.
Згідно зі ст. 37 Закону України «Про автомобільний транспорт», в якій йдеться про пільгові перевезення пасажирів автомобільним транспортом, пільгові перевезення пасажирів, які відповідно до законодавства користуються такими правами, забезпечують автомобільні перевізники, які здійснюють перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування.
Відповідно до ч.2 ст. 7 Закону України «Про автомобільний транспорт», в якій визначена організація пасажирських перевезень органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані забезпечувати компенсацію втрат автомобільному перевізнику внаслідок перевезення пільгових категорій пасажирів на автобусних маршрутах загального користування.
Згідно із ч. 2 ст. 29 Закону України «Про автомобільний транспорт», в якій визначені засади діяльності автомобільного перевізника, який здійснює перевезення пасажирів на договірних умовах, органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані надати перевізникам, які здійснюють пільгові перевезення пасажирів та перевезення пасажирів за регульованими тарифами, компенсацію відповідно до закону».
Компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян фінансуються за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян.
Відповідно до ст.89 Бюджетного кодексу України до видатків, що здійснюються з районних бюджетів та бюджетів міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення та враховуються при визначенні обсягу міжбюджетних трансфертів, належать видатки на державні програми соціального захисту: компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян.
Механізм надання субвенцій, передбачених Бюджетним кодексом України, визначений у Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України №256 від 04.03.2002 (далі- Постанова №256 від 04.03.2002). Згідно з цим Порядком фінансування видатків місцевих бюджетів за державними програмами соціального захисту населення провадиться за рахунок субвенцій, передбачених державним бюджетом на відповідний рік, у межах обсягів, затверджених у обласних бюджетах, бюджеті Автономної Республіки Крим, бюджетах міст Києва та Севастополя, міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення та у районних бюджетах на зазначені цілі. Забороняється фінансування місцевих програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету.
Головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення.
Пунктом 2 Постанови №256 від 04.03.2002 встановлено, що головні розпорядники коштів місцевих бюджетів ведуть персоніфікований облік отримувачів компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян.
Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначені Законом України «Про автомобільний транспорт».
Відповідно до ст.31 Закону України «Про автомобільний транспорт», в якій визначаються відносини автомобільного перевізника, що здійснює перевезенню пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування: відносини автомобільного перевізника, що здійснює перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування міських, приміських та міжміських, які не виходять за межі території області (внутрішньообласні маршрути), із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування визначаються договором про організацію перевезень пасажирів на автобусному маршруті загального користування, у якому встановлюються: перелік маршрутів загального користування, які буде обслуговувати автомобільний перевізник, умови організації перевезень, показники якості транспортного обслуговування населення, термін роботи автомобільного перевізника, зобов'язання органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо облаштування маршруту, підтримки проїзної частини автомобільної дороги та під'їзних шляхів у належному стані (тільки для міських автобусних маршрутів), розмір компенсації витрат автомобільного перевізника внаслідок перевезення пільгових пасажирів та регулювання тарифів, механізм їх виплати.
Виходячи з цього, органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані, зокрема:
- забезпечувати укладання договору на автобусних маршрутах загального користування із автомобільним перевізником переможцем конкурсу на міських, приміських та міжміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території області (внутрішньообласні маршрути), чи надання дозволу на приміських та міжміських автобусних маршрутах загального користування, які виходять за межі території області (міжобласні маршрути), та забезпечувати контроль за виконанням ним умов договору чи дозволу;
- забезпечувати компенсацію втрат автомобільному перевізнику внаслідок перевезення пільгових категорій пасажирів та регулювання тарифів.
З 01.01.2011 видатки на компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян передано з обласного бюджету до районних бюджетів та бюджетів міст обласного значення.
Головними розпорядниками бюджетних коштів на зазначені цілі є управління праці та соціального захисту населення міськвиконкомів, райдержадміністрацій та районних у місті Луганську .
У відповідності до ч.5 ст. 102 Бюджетного кодексу України за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам за пільговий проїзд окремих категорій громадян надаються пільги особам, визначеним цією статтею.
Для здійснення таких виплат, підприємство-перевізник повинно укласти договір з Управлінням праці та соціального захисту населення відповідних рад, де зареєстровані пільговики, які перевозяться.
Місто Луганськ, як і інші міста України, отримує кошти на реалізацію програм соціального захисту населення з місцевого бюджету. Згідно однієї з таких програм Управлінням праці та соціального захисту населенню Ленінського району у м. Луганську здійснюються компенсаційні виплати на пільговий проїзд окремих категорій громадян пасажирським автомобільним транспортом. Право розпоряджатися цими коштами надане Управлінню праці та соціального захисту населення Ленінської районної у м. Луганську ради.
Відповідно до ст. 181 ГК України господарський договір за загальним правилом складається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печаткою. Проект договору може буди запропонований любою із сторін. Сторона, яка отримала проект договору, при згоді з його умовами оформлює договір відповідно до вимог діючого законодавства і повертає один екземпляр іншій стороні. При наявності окремих заперечень за договором сторона, що отримала проект договору складає протокол розбіжностей, про що зазначає у договорі і у 20-ти денний строк направляє іншій стороні 2 екземпляри протоколу розбіжностей.
За наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором.
Сторона, яка одержала протокол розбіжностей до договору, зобов'язана протягом двадцяти днів розглянути його, в цей же строк вжити заходів для врегулювання розбіжностей з другою стороною та включити до договору всі прийняті пропозиції, а ті розбіжності, що залишились неврегульованими, передати в цей же строк до суду, якщо на це є згода другої сторони.
В даному випадку, позивач звернувся до відповідача з відповідною пропозицією щодо укладання договору, на що останній відповів відмовою обґрунтовуючи це тим, що на 2012 рік укладений договір про відшкодування витрат, понесених під час перевезення автомобільним транспортом у приміському та міжміському сполученні громадян пільгової категорії, зареєстрованих у Ленінському районі м. Луганська, які мають право на пільговий проїзд згідно ч.5 ст.102 Бюджетного кодексу України, знаходяться на персоніфікованому обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Ленінської районної у м.Луганську ради та інформація про яких занесена у Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги. Для проведення відшкодування витрат, пов'язаних з перевезенням пільгової категорії громадян автомобільним транспортом у приміському сполученні на постійному приміському внутрішньо обласному автобусному маршруті загального користування № 215 -Олександрівськ АС -Видне, № 265 -Олександрівськ -Переможне Вам необхідно укласти додаткову угоду до вищевказаного договору.
Згідно листа Головного фінансового управління Луганської обласної державної адміністрації від 25.08.2011 № 02/04-19/2162 «Щодо законодавчого регулювання компенсаційних виплат за перевезення пільгової категорії громадян автомобільним транспортом»вбачається, що підпунктом "б" пункту 4 частині першої статті 89 Бюджетного кодексу України визначено, що компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян відносяться до видатків місцевих бюджетів, що враховуються при визначенні міжбюджетних трансфертів, та здійснюються з районних бюджетів та бюджетів міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення. (даний лист в матеріалах справи відстуній)
Частиною першою статті 102 Бюджетного кодексу України встановлено, що видатки місцевих бюджетів, передбачені у підпункті "б" пункту 4 частини першої статті 89 Бюджетного кодексу, проводяться за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення державних програм соціального захисту у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Кабінетом Міністрів України постановою від 4 березня 2002 року № 256 затверджено Порядок видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2012 рік»Луганській області затверджено «субвенцію на надання пільг з послуг зв'язку та інших передбачених законодавством пільг, в тому числі компенсації втрати частини доходів у зв'язку з відміною податку з власників транспортних засобів та відповідним збільшенням ставок акцизного податку з пального для фізичних осіб (крім пільг на одержання ліків, зубопротезування, оплату електроенергії, природного і скрапленого газу на побутові потреби, твердого та рідкого пічного побутового палива, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот) та компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян»у сумі 96 259,50 тис. грн.
Рішенням сесії обласної ради від 30.12.2010 № 2/8 затверджено розподіл зазначеної субвенції на компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян між бюджетами міст та районів.
Відповідно до листа Головного управління праці та соціального захисту населення Луганської обласної держадміністрації від 26.08.2011 № 13/4544-33 «Про надання інформації»вбачається, що щорічно у Державному бюджеті передбачається субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам, за рахунок якої здійснюються компенсаційні виплати транспортникам за пільгові перевезення окремих категорій громадян за соціальною ознакою.
Розподіл коштів субвенції за видами транспорту і сполучення та між окремими перевізниками, а також визначення першочергового спрямування отриманих коштів здійснюється місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.
Постановами Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 № 256 та від 29.01.2003 № 117 визначено механізм фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, а також порядок розрахунків з підприємствами та організаціями, що надають послуги з проїзду.
Управління праці та соціального захисту населення, як головні розпорядники коштів місцевих бюджетів, ведуть персоніфікований облік отримувачів пільг та здійснюють розрахунки з постачальниками послуг на підставі отриманих від них щомісячних звітів щодо послуг, наданих громадянам, які мають право на відповідні пільги.
При цьому, статтею 48 Бюджетного кодексу України передбачено, що розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та здійснюють платежі тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами.
Слід зазначити, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Луганська Автотранспортна Компанія-0777»діє законно на підставі ліцензії серія АГ № 588188.
Крім цього, між Луганською обласною державною адміністрацією та Товариством з обмеженою відповідальністю «Луганська Автотранспортна Компанія-0777»11.04.2008 року укладено договір № 1190 на перевезення пасажирів на постійному приміському та міжміському (внутрішньообласному) автобусному маршруті загального користування. Відповідно до цього договору Луганська обласна державна адміністрація на підставі рішення конкурсного комітету (протокол від 11.04.2008 № 105) надає товариству з обмеженою відповідальністю «Луганська Автотранспортна Компанія-0777»право з 11.04.2008 по 11.04.2012 здійснювати перевезення пасажирів на постійному приміському (внутрішньообласному) автобусному маршруті загального користування у звичайному режимі руху на маршруті № 307 Луганськ АС-і-Красний Луч АС1-Антрацит АС та додаткові угоди до нього (а.с.17-22).
23.04.2010 року між Луганською обласною державною адміністрацією та Товариством з обмеженою відповідальністю «Луганська Автотранспортна Компанія-0777»укладений договір № 1604 на перевезення пасажирів на постійному приміському (міжміському) внутрішньообласному автобусному маршруті загального користування. Відповідно до цього договору Луганська обласна державна адміністрація на підставі рішення конкурсного комітету (протокол від 23.04.2010 року №117) надає товариству з обмеженою відповідальністю «Луганська Автотранспортна Компанія-0777»право з 23.04.2010 по 22.04.2015 здійснювати перевезення пасажирів на постійному приміському (внутрішньообласному) автобусному маршруті загального користування у звичайному режимі руху на маршруті № 306 Луганськ АС-1-Красний Луч АС (а.с.23-26).
Між Луганською обласною державною адміністрацією та Товариством з обмеженою відповідальністю «Луганська Автотранспортна Компанія-0777» укладений договір № 1743 від 22.03.2011 року на регулярні перевезення пасажирів на постійному приміському та міжміському (внутрішньообласному) автобусному маршруті загального користування, за умовами якого Луганська обласна державна адміністрація надає право, а ТОВ «Луганська Автотранспортна Компанія-0777»бере на себе зобов'язання на здійснення перевезень пасажирів у період з 12.04.2011 по 11.04.2016 на постійному приміському (міжміському) внутрішньообласному автобусному маршруті загального користування маршрут № 306 Луганськ АС1-Красний Луч АС.
Відповідно до п. 1.4 зазначеного договору, компенсація втрат Перевізника внаслідок перевезення пільгових категорій пасажирів здійснюються в порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 № 256 та іншими нормативно-правовими актами України.
В даному випадку, позивач звернувся до відповідача з відповідною пропозицією щодо укладання вищевказаного договору, на що останній відповів відмовою.
Такі дії відповідача суперечать діючому законодавству, що підтверджено матеріалами справи, в тому числі листами Головного фінансового управління Луганської обласної державної адміністрації від 25.08.2011 № 02/04-19/2162 «Щодо законодавчого регулювання компенсаційних виплат за перевезення пільгової категорії громадян автомобільним транспортом», Головного управління праці та соціального захисту населення Луганської обласної держадміністрації від 26.08.2011 № 13/4544-33 «Про надання інформації»та відповідними погодженнями.
Приймаючи до уваги викладене, позовні вимоги слід задовольнити та зобов'язати відповідача укласти з позивачем договір про відшкодування витрат, повязаних з перевезенням пільгових категорій громадян автомобільним транспортом у міжміському сполученні.
Враховуючи наведені вище обставини, колегія суддів Донецького апеляційного господарського суду дійшла висновку про те, що рішення господарського суду Луганської області від 18.07.2012 року у справі № 6пд/5014/1218/2012 про відмову у зобов'язанні укласти договір про відшкодування витрат пов'язаних з перевезенням пільгової категорії громадян автомобільним транспортом, запропонованого позивачем є таким, що не ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом, що суперечить приписам ст.43 Господарського процесуального кодексу України, тому підлягає скасуванню, апеляційна скарга -задоволенню.
Судовою колегією приймається нове рішення, яким задовольняються позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганська АвтоТранспортна Компанія 0777»м. Луганськ про зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної у м. Луганську ради м. Луганськ укласти договір про відшкодування витрат пов'язаних з перевезенням пільгової категорії громадян автомобільним транспортом на умовах проекту договору, запропонованого позивачем.
Відповідно до вимог ст.49 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті державного мита при зверненні з апеляційною скаргою покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст.49, 99, 101, 102, 103, 104, 105 Господарського процесуального кодексу України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Луганська АвтоТранспортна Компанія 0777»м. Луганськ задовольнити.
Рішення господарського суду Луганської області від 18.07.2012 року у справі № 6пд/5014/1218/2012 скасувати, прийняти нове рішення.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної у м. Луганську ради м. Луганськ укласти з Товариством з обмеженою відповідальністю «Луганська АвтоТранспортна Компанія 0777»м. Луганськ договір про відшкодування витрат пов'язаних з перевезенням пільгової категорії громадян автомобільним транспортом у приміському сполученні в редакції позивача:
«ДОГ ОВІР №
про відшкодування витрат, пов'язаних з перевезенням пільгової категорії громадян автомобільним транспортом у приміському сполученні
м. Луганськ
1.1. Предметом Договору є відшкодування Платником Перевізникові витрат, понесених в 2012 році під час перевезення автомобільним транспортом у приміському сполученні громадян, які мають право на пільги згідно ч. 5 ст. 102 Бюджетного кодексу Українина на маршрутах приміського сполучення (внутрішньообласні приміські автобусні маршрути: 215 - Олександрівськ АС - Видне, 265 -Олександрівськ -Переможне).
2.1. Перевізник:
1) при виконанні своєї діяльності повинен забезпечувати дотримання законодавчих актів та інших нормативно-правових актів чинного законодавства України, які регулюють порядок перевезення пасажирів пільгової категорії;
2) самостійно здійснює розрахунки сум компенсаційних виплат з урахуванням Інструкції про порядок обліку пасажирів, що перевозяться громадським транспортом на маршрутах, затвердженої Наказом Державного комітету статистики України від 27.05.1996 року № 150, із застосуванням коефіцієнту співвідношення безплатно перевезених і платних пасажирів, який не перевищує встановлений щорічно Головним управлінням статистики у Луганській області, та щомісяця надає для підписання Платником разом з актами звіряння розрахунків для замовлення фінансування та здійснення компенсаційних виплат;
3) несе відповідальність за достовірність даних про кількість перевезених громадян пільгової категорії, обгрунтованість наданих пільг, розмір наданих пільг, розмір нарахованих сум в рахунках по перевезенню автомобільним транспортом громадян пільгової категорії;
4) надає щоквартально Платнику копію звіту за формою ,,№ 31-авто", затвердженого наказом Держкомстату від 16.06.2010 № 226;
5) у разі встановлення помилок або невірного оформлення розрахунків, допрацьовує та надає їх Платнику до 1 числа місяця наступного за звітним місяцем.
2.3. Платник:
1) приймає розрахунки та акти звіряння розрахунків, які надаються Перевізником;
2) щоквартально приймає копію Звіту за формою „№ 31-авто", затвердженого наказом Держкомстату від 16.06.2010 № 226;
3) підписує акти звіряння розрахунків, які надаються Перевізником;
4) у п'ятиденний строк із дня отримання коштів на відповідний рахунок, відкритий в УДКСУ у м. Луганську ГУДКСУ Луганської області здійснює розрахунки з Перевізником за послуги з перевезення пільгової категорії громадян;
4) відшкодовує Перевізникові втрати по перевезенню громадян пільгової категорії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 256 від 04.03.2002 «Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів щодо виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенції з державного бюджету»та на підставі договорів на перевезення пасажирів на постійному приміському (внутрішньообласному) автобусному маршруті загального користування, укладених управлінням транспорту та зв'язку облдержадміністрації.
3.2. Розрахунок за послуги з перевезення пільгових категорій громадян провадиться Платником по безготівковому розрахунку шляхом перерахування оплати на розрахунковий рахунок Перевізника у п'ятиденний строк із дня отримання коштів на відповідний рахунок, відкритий в УДКСУ у м. Луганську ГУДКСУ Луганської області.
4.1. За невиконання або неналежне виконання Сторонами своїх зобов'язань за цим Договором Сторони несуть відповідальність відповідно до діючого законодавства України.
5.1. Форс-мажорні обставини та дія непереборної сили (пожежа, повінь, землетрус і т.п.) відсувають строк виконання зобов'язань на час їхньої дії у випадку, якщо вони безпосередньо впливають на своєчасне виконання зобов'язань за даним Договором.
5.2. Сторони негайно зобов'язані сповістити один одного у письмовій формі про настання та закінчення таких обставин не пізніше 10 днів з моменту їх настання та припинення. Факти, викладені в повідомленні, повинні бути підтверджені компетентними органами.
6.1. Усі суперечки та розбіжності, що виникають між Сторонами за договором або у зв'язку з ним, по яких не було досягнуто згоди, розв'язуються шляхом переговорів.
6.2. У випадку неможливості вирішення розбіжностей шляхом переговорів, застосовується досудове врегулювання суперечок в обов'язковому порядку.
7.1. Умови даного Договору мають однакову обов'язкову силу для Сторін і можуть бути змінені по взаємній згоді шляхом підписання Сторонами додаткової угоди, яка є невід'ємною частиною Договору.
8.1. Даний Договір складений у трьох примірниках, по одному для кожної зі Сторін, які мають однакову юридичну силу.
8.2. У випадках, не передбачених цим Договором, Сторони керуються чинним законодавством України.
9.1. Днем укладення Договору є дата прийняття постанови за переддоговірним спором апеляційним господарським судом.
9.2. Сторони можуть у будь який момент розірвати Договір, повідомивши про це іншу сторону, у письмовій формі, не менш, чим за місяць до фактичного розірвання.
10. ЮРИДИЧНІ АДРЕСИ ТА БАНКІВСЬКІ РЕКВІЗИТИ СТОРІН
«П Л А Т Н И К»
Управління праці та соціального захисту населення Ленінської районної у м. Луганську ради
91011, м. Луганськ, вул. Котельникова, 17 тел. 53-21-03
р/р 35413007000901 у ГУДКСУ Луганської області МФО 804013 Код 03196742
«П Е Р Е В І З Н И К»
91000, м. Луганськ, вул. Оборона, 101 к, р/р 26006107395 в АБ «Укркомунбанк», МФО 304988, Код 032372003, ІПН 323720012365, № Св. плат. ПДВ 17328714, платник податку на прибуток на загальних підставах, тел.. 0642-71-16-97, 0642-71-19-47»
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття, направляється сторонам по справі в триденний строк та може бути оскаржена до Вищого господарського суду України через Донецький апеляційний господарський суд у двадцятиденний строк.
Головуючий Т.А. Шевкова
Судді О.В. Стойка
Л.Ф. Чернота
Надруковано 6 прим:
1 -позивачу
2 -відповідачу
3 -третій особі
4 -до справи
5 -гос. суду 6 -ДАГС