Рішення № 25812788, 30.08.2012, Господарський суд Тернопільської області

Дата ухвалення
30.08.2012
Номер справи
2/48/5022-540/2012
Номер документу
25812788
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"30" серпня 2012 р.Справа № 2/48/5022-540/2012

Господарський суд Тернопільської області

у складі судді Колубаєвої В.О.

Розглянув справу

за позовом Відкритого акціонерного товариства "Тернопільобленерго" вул. Енергетична, 2, м. Тернопіль, 46000 в особі Борщівського району електричних мереж вул. Шевченка, 146, м. Борщів, Тернопільська область,48701

до Управління праці та соціального захисту населення Борщівської районної державної адміністрації вул. Шевченка, 19, м. Борщів, Борщівський район, Тернопільська область, 48700

про стягнення 2 730 грн. 18 коп. витрат за надані пільги по оплаті за електроенергію.

За участю представників сторін:

позивача: Лисенко Т.М., довіреність № 4926/25 від 15.12.2011р.

відповідача: не з'явився

Суть справи: Позивач пред'явив позов про стягнення з відповідача 2 730 грн. 18 коп. відшкодування витрат за надані пільги по оплаті за електроенергію працівникам міліції, звільненим зі служби за віком, хворобою або вислугою років за період з січня 2011р. по грудень 2011р.

Пояснює, що:

- згідно ст. 22 Закону України "Про міліцію", з врахуванням рішення Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008р., працівникам міліції та членам їх сімей надається 50% знижка по оплаті комунальних послуг і палива: за працівниками міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років зберігається право на пільги за цим законом.

- згідно п. 2 постанови Кабінету Міністрів України №879 від 01.08.1996р. "Про встановлення норм користування житлово-комунальними послугами громадянами, які мають пільги щодо їх оплати", 50% знижка по оплаті надається за всю спожиту електроенергію за місяць.

Відповідач позов не визнає (лист №0617/1905 від 10.07.2012р.), посилаючись на те, що:

- ст. 22 Закону України "Про міліцію" встановлено, що працівникам міліції та членам їх сімей надається 50-процентн знижка по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива в межах норм, встановлених законодавством;

- згідно листа Міністерства праці та соціальної політики України №1586/0/14-10/5 від 16.02.2010р. "Щодо надання пільг з оплати послуг електропостачання колишнім працівникам міліції" - пільги з оплати житлово-комунальних послуг надаються працівникам міліції, звільненим зі служби за віком, хворобою або вислугою років, в межах норм, встановлених законодавством. Вказані норми зазначені в Постанові Кабінету Міністрів України від 01.08.1996р. №879;

- відповідно до п.п. 10, 11 Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 117 від 29.01.2003 року, управління на підставі поданих розрахунків на електронних та паперових носіях, щомісяця звіряє подану інформацію із інформацією, що міститься в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги;

- у разі виявлення розбіжностей щодо загальної кількості пільговиків або розміру пільг, що надаються конкретному пільговику, не провадить розрахунків, що стосується виявлених розбіжностей, до уточнення цієї інформації;

- управлінням, керуючись вищевказаним, щомісячно листами надавалась інформація щодо відшкодованих сум та виявлених розбіжностей;

- відповідно до розпорядженням голови районної державної адміністрації №294 від 02.07.2004 року "Про автоматизоване звіряння інформації за нарахованими населенню пільгами, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету", з метою забезпечення цільового та ефективного використання коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, управлінням проводиться відшкодування пільг за результатами автоматизована звірки;

- автоматизоване звіряння проводиться програмою підсистеми ЄДАРП Міністерства праці та соціальної політики України.

Також зазначає, що згідно звіту "невірно нарахована сума підприємством", створеного за результатами завантаження інформації від РЕМу та наступного запису, контролю внесення її в базу реєстру осіб, які мають право на пільги, до відшкодування пенсіонерам міліції приймалась нарахована сума, яка сформована в межах норм. Всі звіти результатів автоматизованої звірки надсилалися в організацію. А суми, які прийняті управлінням до відшкодування, визначалися за результатами автоматизованого звіряння інформації за нарахованими пільгами Борщівським РЕМ та ЄДАРП.

Просить в позові відмовити.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представника позивача і приймаючи до уваги, що:

1) В судовому засіданні перед розглядом справи представнику позивача роз'яснено його права і обов'язки, передбачені ст. 22 Господарського процесуального кодексу України.

2) Позивач пред'явив позов про стягнення 2 730 грн. 18 коп. шкоди, понесеної ним за період з січня 2011р. по грудень 2011р. Тому суд керується законами та актами нормативного характеру, які діяли на той час (ст. 5 Цивільного кодексу України).

Суд керується Законом України "Про міліцію" та приймає до уваги рішення Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008р.; відповідно до яких слід вважати, що спірні пункти ст. 22 Закону в період, за який відшкодовуються витрати за надані пільги, діяли в наступній редакції:

- "працівникам міліції та членам їх сімей надається 50% знижка по оплаті жилої площі, комунальних послуг та палива" (п. 4 ст. 22 Закону);

- "за працівниками міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років зберігається право на пільги за цим законом" (п. 7 ст. 22 Закону).

Отже, ст. 22 Закону України "Про міліцію" держава гарантує працівникам міліції, звільненим з служби за віком, хворобою або вислугою років, надання 50% знижки по оплаті жилої площі, комунальних послуг та палива.

3) При розгляді питання відносно пільг звільненим працівникам міліції також враховувалось:

- рішенням №10-рп/2008 від 22.05.2008р. Конституційний Суд України визнав такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) положення ст. 67 розділу 1, пунктів 2-4, 6-8, 10-18 підпункту 7 пункту 19, пунктів 20-22, 24-34, підпунктів 1-6, 8-12 пункту 35, пунктів 36-100 розділу ІІ "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" та пункту 3 розділу ІІІ "Прикінцеві положення" Закону України "Про державний бюджет України на 2008р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (п. 2 резолютивної частини рішення) і зазначив, що вищезазначені положення втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення (п. 5 резолютивної частини рішення).

Відтак з 22.05.2008р. зміни, які були несені у ст. 22 Закону України "Про міліцію" Законом України "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" втратили свою чинність.

4) П. 3 ст. 113 Конституції України встановлює, що Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується Конституцією і законами України, актами Президента України та постановами Верховної Ради України.

З врахуванням вищенаведеного слід вважати, що Кабінет Міністрів України в своїй діяльності повинен виконувати Закон України "Про міліцію". Повинен видавати в межах своєї компетенції постанови і розпорядження, які відповідають Закону України "Про міліцію", відносно соціального захисту працівників такої (ст.ст. 116, 117 Конституції України).

Те ж саме гласить нам і Бюджетний кодекс України № 2456-VI від 08.07.2010р., який набрав чинності з 1 січня 2011 року.

Згідно ст. 4 Бюджетного кодексу України, нормативно-правовими актами, що регулюють бюджетні відносини в Україні є: Конституція України, Бюджетний кодекс України, Закон України "Про державний бюджет України", закони, що регулюють бюджетні правовідносини, нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, центральних органів виконавчої влади, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (п. 1 ст. 4 Кодексу).

При здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовується лише в частині, яка не суперечить Конституції України, Бюджетному кодексу та Закону України "Про державний бюджет" (п. 2 ст. 4 Бюджетного кодексу).

Тобто і Бюджетний кодекс теж передбачає, що Кабінет Міністрів України має виконувати Закон України "Про міліцію".

Так, відповідно до п. 3 ст. 102 Бюджетного кодексу України, - за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот надаються житлові субсидії населенню та пільги звільненим зі служби за віком, у зв'язку з хворобою або за вислугою років працівникам міліції, особам начальницького складу податкової міліції.

Згідно п. 6 ст. 102 Бюджетного кодексу України, Кабінет Міністрів України може здійснювати перерозподіл обсягів субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення державних програм соціального захисту між їх видами та між місцевими бюджетами, виходячи з фактично нарахованих обсягів відповідних пільг, субсидій і допомоги населенню в межах загального обсягу таких субвенцій.

Тобто, якщо при виконанні вимоги ст. 22 Закону України "Про міліцію" не хватило коштів, Кабінет Міністрі України повинен їх заплатити на протязі послідуючих років.

Порядок відшкодування пільг здійснюється відповідно до Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 117 від 29.01.2003р., та згідно з Порядком фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України N 256 від 04.03.2002р.

5) Із матеріалів справи вбачається, що позивач виконав вимоги ст. 23 Порядку підтвердження заборгованості, що виникла внаслідок неповних розрахунків за енергоносії, надав розпоряднику бюджетних коштів в Борщівському районі документи, підтверджуючі наявність та розмір заборгованості з пільг.

Відповідач, як головний розпорядник коштів місцевого бюджету, який згідно Постанови Кабінету Міністрів України №256 від 04.03.2002р. веде облік осіб, які мають право на пільги, одержавши документи позивача, не доплатив позивачеві 2 730 грн. 18 коп. з посиланням на відсутність бюджетних асигнувань, обґрунтовуючи це тим, що будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення (ст. 23 Бюджетного кодексу України).

Будь-які зобов'язання, взяті фізичними чи юридичними особами, за коштами Державного бюджету України без відповідних бюджетних асигнувань, або ж з перевищенням повноважень, встановлених Бюджетним кодексом та Законом України "Про державний бюджет України" не вважаються бюджетними зобов'язаннями. Витрати державного бюджету на покриття таких зобов'язань не можуть здійснюватися (ст. 48 Бюджетного кодексу України).

Розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та проводять видатки тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисом (ст. 48 Бюджетного кодексу України).

В п. 1 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету визначено механізм фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення, в тому числі надання пільг працівникам міліції, звільненим із служби за віком, хворобою або вислугою років за рахунок субвенцій з Державного бюджету. Зокрема пунктами 5,6 Порядку встановлено, що управління праці та соціального захисту населення - розпорядники коштів місцевих бюджетів готують дані про нарахування суми щодо пільг різних категорій громадян та акти звіряння за надані послуги та через фінансові органи РДА направляються в фінансові органи ОДА та управління Державного казначейства в області. Відповідно управління Державного казначейства в області подає Державному казначейству, щомісячно дані щодо нарахованих сум пільг, субсидій, допомоги та кредиторської заборгованості відповідних бюджетів по зазначеним реєстрам. Тобто районне управління праці та соціального захисту населення безпосередньо, бере участь в: формуванні отримуваної суми субвенцій з державного бюджету, з урахуванням її обсягу, передбаченого у обласному бюджеті для відповідного місцевого бюджету.

Згідно п.п. 9, 10, 11 вищезазначеного Порядку, протягом бюджетного року Кабінет Міністрів України за внесенням Міністерства Фінансів України, у разі потреби, приймає рішення щодо перерозподілу обсягів субвенцій між бюджетами Автономної Республіки Крим, областей, м. Києва та м. Севастополя, Міністерство фінансів Автономної Республіки Крим, фінансові органи обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій вносять до відповідних рад пропозиції щодо уточнення обсягів субвенцій. Рішення щодо перерозподілу обсягів субвенцій, внесення пропозицій щодо їх уточнення проводиться виходячи із фактичного обсягу нарахування сум щодо пільг населенню на покриття витрат з оплати житлово-комунальних послуг, згідно реєстрів нарахованих сум, що подаються фінансовими органами РДА на підставі актів звіряння розрахунків за надані послуги з підприємствами - постачальниками відповідних соціальних послуг. Таким чином, протягом бюджетного року здійснюється виконання бюджетних зобов'язань в тому числі по відшкодуванню витрат, пов'язаних з наданням пільг за рахунок субвенції з державного бюджету шляхом перерозподілу та уточнення обсягів субвенції між бюджетами різних рівнів.

Отже, на Управління праці та соціального захисту населення Борщівської районної державної адміністрації покладено обов'язки по формуванню місцевого бюджету, фінансуванню заходів, передбачених відповідним бюджетом, а також надання пільг, встановлених законодавством України та цільове використання бюджетних асигнувань.

Заперечення відповідача не приймаються до уваги, так-як згідно п.п. 9, 10, 11 Порядку, Кабінет Міністрів України за внесенням Міністерства фінансів України, в разі потреби протягом бюджетного року має право приймати рішення щодо перерозподілу обсягу субвенцій між бюджетами, виходячи із фактичного обсягу нарахування суми щодо пільг населенню. Подання всіх документів щодо заборгованості по пільгах до відповідних органів, покладено на відповідача -як головного розпорядника коштів місцевого бюджету.

Враховуючи вищезазначене суд вважає, що відповідач незаконно ухиляється від відшкодування позивачеві шкоди, яку він поніс внаслідок надання колишнім працівникам міліції пільг по оплаті за електроенергію.

Тому позовні вимоги позивача, згідно ст. 17 Закону України "Про електроенергетику", слід вважати обґрунтованими і вони підлягають задоволенню.

6) При розгляді справи також враховувалось:

а) Постанова Кабінету Міністрів України "Про встановлення норм користування житлово-комунальними послугами громадянами, які мають пільги щодо їх оплати" №879 від 01.08.1996р. не передбачає виключень щодо категорій пільговиків.

Вона застосовується у випадку, коли є посилання на норми споживання у законі. Але, поскільки, слова "в межах норм, встановлених законодавством" втратили чинність, як такі, що не відповідають Конституції України і є неконституційними згідно Рішення Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008р. То слід вважати, що ст. 22 Закону України "Про міліцію", працівникам міліції та членам їх сімей надається 50% знижка по оплаті жилої площі та комунальних послуг.

За працівниками міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років зберігається право на пільги за цим законом і в тому разі, якщо немає посилань на норми споживання;

б) В Законі України від 23.12.2010р. № 2857- VI "Про Державний бюджет України на 2011 рік" хоча і не зазначено чітко надання субвенцій з держбюджету місцевим бюджетам на надання пільг та субсидій на оплату комунальних послуг, однак в цьому Законі не міститься жодних обмежень чи застережень щодо надання пільг або втрати чинності нормативного документу або окремих його положень, якими надані пільги.

Відповідач, аргументуючи свої дії щодо застосування норм споживання електроенергії у 2011 році до осіб, яким надані пільги згідно Закону України "Про міліцію", посилається на рішення Конституційного Суду України від 26.12.2011р. №20-рп/2011, яким визнано конституційним пункт 4 прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" , але при цьому не звертає жодної уваги на те, що в цих документах не йде мова про Закон України "Про міліцію".

В п. 4 розділу VII "Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" чітко визначено перелік статей і Законів України ("Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"; "Про соціальний захист дітей війни"; "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб") норми і положення яких застосовується у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік;

в) Згідно пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.1996 року № 879 "Про встановлення норм користування житлово-комунальними послугами громадянами, які мають пільги щодо їх оплати", Державному комітетові по житлово-комунальному господарству, Міністерству палива та енергетики надано право давати в межах своєї компетенції роз'яснення щодо реалізації пільг на житлово-комунальні послуги. Тому посилання відповідача на листи Головного управління праці та соціального захисту населення Тернопільської облдержадміністрації, Міністерства праці та соціальної політики України, про врахування при розрахунках норм пільгового споживання є безпідставним;

г) Посилання відповідача на програмне забезпечення Єдиного державного автоматизованого реєстру пільговиків, згідно якого здійснюється нарахування пільг згідно Закону України "Про міліцію" в межах норм пільгового споживання, є безпідставним, оскільки в Законі України "Про міліцію" відсутнє вказане обмеження.

Таким чином, ніяких обмежень нормами споживання електроенергії ні в Законі України "Про міліцію", ні в Законі України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" немає.

7) Згідно ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, видатки по судовому збору в сумі 1609 грн. 50 коп. слід покласти на відповідача.

Керуючись вищезазначеним, ст.ст. 43, 49, 82, 84, 85, 116 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

1) Позов задовольнити.

2) Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Борщівської районної державної адміністрації вул. Шевченка, 19, м. Борщів, Борщівського району, Тернопільської області (ідент. код 03195562) -на користь Відкритого акціонерного товариства "Тернопільобленерго" вул. Енергетична, 2, м. Тернопіль (ідент. код 00130725) в особі Борщівського району електричних мереж вул. Шевченка, 146, м. Борщів, Борщівського району, Тернопільської області (ідент. код 22606281):

- 2 730 грн. 18 коп. в відшкодування витрат за надані пільги по оплаті за електроенергію, на поточний рахунок із спеціальним режимом використання №26031336101663 у філії -Тернопільського обласного управління ВАТ "Ощадбанк" МФО 338545, код 22606281;

- 1609 грн. 50 коп. -в повернення сплаченого судового збору, на п/р №260053000146 в ТОУ ВАТ "Ощадбанк" м. Тернопіль, МФО 338545, код 00130725.

Видати накази.

На рішення господарського суду, яке не набрало законної сили, сторони мають право подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня підписання рішення "30" серпня 2012 року через місцевий господарський суд.

Суддя В.О. Колубаєва