ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
15 серпня 2012 року № 2а-2590/12/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Патратій О.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомДержавної податкової інспекції у місті Черкасидо Концерну «Техвоєнсервіс»про надання дозволу на погашення суми податкового боргу у розмірі 334 320,85 гривень,-
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулась Державна податкова інспекція у місті Черкаси (далі -позивач) з позовом до Концерну «Техвоєнсервіс»в особі філії «Черкаський автомобільний ремонтний завод»(далі -відповідач) про надання дозволу на погашення суми податкового боргу у розмірі 334 320,85 гривень.
Позовні вимоги мотивовано тим, що за філією відповідача - Черкаський автомобільний ремонтний завод обліковується непогашений податковий борг перед бюджетом, який постійно накопичується та не сплачується в повній мірі починаючи з 2008 року. Вжиті податковим органом заходи щодо погашення податкового боргу не дали позитивних результатів, грошові кошти, на які може бути звернено стягнення, у відповідача відсутні, що підтверджено платіжними вимогами позивача, повернутими банком без виконання у зв'язку з відсутністю коштів на рахунках. Посилаючись на зазначені обставини, позивач просить суд надати дозвіл на погашення суми податкового боргу за рахунок майна відповідача, яке перебуває в податковій заставі.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити. Представник відповідача позовні вимоги не визнав повністю, просив суд в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі, проте письмових заперечень на позов суду не надав.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 24 лютого 2012 року відкрито провадження у даній справі та призначено справу до судового розгляду.
Під час слухання справа неодноразово відкладалась з метою витребування додаткових доказів.
В судове засідання 05.07.2012 року представники сторін не з`явились, сторони належним чином повідомлені судом про дату, час та місце судового розгляду відповідно до вимог ч. 8 ст. 35 Кодексу адміністративного судочинства України.
Позивач надіслав до суду клопотання про розгляд справи за відсутності свого представника.
У зв'язку з неприбуттям в судове засідання представників сторін та поданням представником позивача клопотання про розгляд справи за його відсутності, справа відповідно до ч. 6 ст. 71, ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України розглядається в порядку письмового провадження на основі наявних у справі доказів.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, які мають значення для вирішення справи по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з таких підстав.
Концерн «Техвоєнсервіс» (код ЄДРПОУ 33689867) зареєстрований рішенням Солом'янської районної у м. Києві державної адміністрації від 21.07.2005р. та має відокремлений підрозділ -філію «Черкаський автомобільний ремонтний завод»(далі -Філія), яка знаходиться у місті Черкаси, вул. Енгельса, буд. 277, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців № 13059780 від 15.02.2012 року (а. с. 117).
Філія Концерну «Техвоєнсервіс»«Черкаський автомобільний ремонтний завод»перебуває на обліку в Державній податковій інспекції у місті Черкаси як платник податків, що підтверджується довідкою форми № 4-ОПП від 27.02.2007 року № 369/29-034 (а. с.52).
Відповідно до ч. 1, ч. 3 статті 95 Цивільного кодексу України філією є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює всі або частину її функцій. Філії та представництва не є юридичними особами. Вони наділяються майном юридичної особи, що їх створила, і діють на підставі затвердженого нею положення.
Беручи до уваги те, що філія не є юридичною особою, вона в силу ч. 3 ст. 48, ч. 2 ст. 50 Кодексу адміністративного судочинства не має адміністративної процесуальної дієздатності та не може бути стороною в адміністративному судочинстві.
Враховуючи вищенаведене, належним відповідачем по справі є юридична особа -Концерн «Техвоєнсервіс», який несе обов'язки з нарахування, обчислення і сплати податків в установлені строки в повному обсязі.
Відповідно до ст. 16 Податкового кодексу України платники податків зобовязані сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлені цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до ст. 41 Податкового кодексу України контролюючими органами щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, є органи державної податкової служби.
Як вбачається з матеріалів справи, за Філією відповідача згідно облікової картки платника податків обліковується заборгованість у розмірі 334 329,85 гривень, в тому числі по земельному податку на суму 236 895,40 грн. та по податку на додану вартість на суму 97 425,45 гривень. Вказана заборгованість виникла на підставі:
- самостійно поданого відповідачем податкового розрахунку земельного податку на 2009 рік від 30.01.2009 року № 7350 на суму 34 826,12 грн. (а. с. 6-8);
- податкових повідомлень-рішень № 0014871503 та № 0014861503/0 від 07.10.2009 року на суму 57,14 грн. та 990,78 грн., які вручені 23.10.2009 року бухгалтеру відповідача (а. с. 9);
- податкового повідомлення-рішення № 0015291503/0 від 13.10.2009 року на суму 1627,04 грн., яке вручено 23.10.2009 року бухгалтеру відповідача (а. с. 10);
- податкового повідомлення-рішення № 0015501503/0 від 16.10.2009 року на суму 870,66 грн., яке вручено 23.10.2009 року бухгалтеру відповідача (а. с. 11);
- податкового повідомлення-рішення № 0000181503/0 від 19.01.2010 року на суму 869,50 грн., яке вручено 25.01.2010 року бухгалтеру відповідача (а. с. 12);
- самостійно поданого відповідачем податкового розрахунку земельного податку на 2010 рік від 28.01.2010 № 4827 на суму 110 510,78 грн. (а. с. 13-14);
- податкового повідомлення-рішення №0007521503/0 від 14.05.2010 року на суму 8236,11 грн., яке вручено 20.05.2010 року бухгалтеру відповідача (а. с. 20);
- податкового повідомлення-рішення № 0005821503/0 від 02.04.2010 року на суму 2075,46 грн., яке вручено 20.05.2010 року бухгалтеру відповідача (а. с. 21);
- самостійно поданої відповідачем податкової декларації плати за землю на 2011 рік від 28.01.2011 року № 3136 на суму 36 832,80 грн. (а. с. 22-24);
- податкового повідомлення-рішення № 0021561503/0 від 31.12.2010 року на суму 4443,28 грн., яке вручено 23.03.2011 року бухгалтеру відповідача (а. с. 26);
- податкового повідомлення-рішення № 0017821503/0 від 01.12.2010 року на суму 9428,37 грн., яке вручено 23.03.2011 року бухгалтеру відповідача (а. с. 27);
- самостійно поданої відповідачем податкової декларації по податку на землю від 28.01.2011 року № 3136 на суму 92 082,00 грн. та уточнюючого розрахунку № 9004381930 від 24.06.2011 року на суму 123 058,56 грн. (а. с. 29-34);
- договору про розстрочення податкових зобов'язань від 30.10.2008 року № 151/24-115 на суму 25 000,00 грн. (а. с. 35);
- самостійно поданої відповідачем податкової декларації з податку на додану вартість від 19.12.2008 року № 284193 на суму 76 056,00 грн. (а. с. 37);
- договору про розстрочення податкових зобов'язань від 01.12.2008 року № 184/24-115 на суму 24 978,42 грн. (а. с. 38);
- самостійно поданої відповідачем податкової декларації з податку на додану вартість від 19.01.2009 року № 319315 на суму 26 570,00 грн. (а. с. 41);
- податкового повідомлення-рішення № 000632301/0 від 19.02.2009 року на суму 16375,00 грн. (а. с. 49), яке вручено 23.02.2009 року директору відповідача;
- податкового повідомлення-рішення № 0007901502/0 від 08.05.2009 року на суму 5862,32 грн., яке вручено 13.05.2009 року бухгалтеру відповідача (а. с. 50).
Податковим органом на виконання покладених законом обов'язків були направлені відповідачу перша податкова вимога № 1/2514 від 24.12.2008 року на суму 25 273,50 грн., яку було вручено відповідачу поштою 28.12.2008 року (а.с. 51) та друга податкова вимога № 2/314 від 28.01.2009 року на суму 110 012,82 грн., яку було вручено відповідачу поштою 10.02.2009 року (а. с. 53).
Позивачем з метою визначення обсягу майна для погашення податкового боргу складено акти опису активів, на які поширюється право податкової застави № 293/24-109 від 22.01.2010 року, № 2902/24-1/34879020 від 11.05.2010 року (а. с. 94-95), відомості з яких було внесено до Державного реєстру обтяжень рухомого майна (а. с. 53-54).
Крім того, судом встановлено, що згідно постанови Окружного адміністративного суду м. Києва від 24.09.2010 року по справі № 2а-9876/10/2670 вирішено стягнути з відповідача 115268,67 грн. податкового боргу (а. с. 100). Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.11.2011 року по справі № 2а-10168/11/2670 вирішено стягнути з відповідача податковий борг у розмірі 148 258,33 грн. (а. с. 106).
21 березня 2011 року та 04 січня 2012 року по вказаним вище справам Окружним адміністративним судом м. Києва видано виконавчі листи щодо стягнення з Концерну «Техвоєнсервіс»сум податкового боргу (а. с. 100, 105).
Платіжні вимоги по зазначеним виконавчим провадженням повернуто без виконання за відсутністю коштів на рахунках згідно п. 2.21, п. 2.20, п. 2.18 глави 2 Інструкції НБУ «Про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті»(а. с. 104).
До 01 січня 2011 року процедура погашення податкового боргу платника податків регламентувалася Законом № 2181.
Згідно з підпунктом 5.4.1. п. 5.4 ст. 5 Закону України від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»(далі по тексту - Закон № 2181) узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені статтею 5 вказаного Закону, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Відповідно до підпункту 6.2.1 п. 6.2 ст. 6 Закону № 2181 у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Податкові вимоги надсилаються:
а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;
б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу (підпункт 6.2.3 п. 6.2 ст. 6 Закону № 2181).
Відповідно до п. 8.1. ст. 8 Закону № 2181 (який діяв на момент виникнення права податкової застави) з метою захисту інтересів бюджетних споживачів активи платника податків, що має податковий борг, передаються у податкову заставу. Право податкової застави виникає згідно із законом та не потребує письмового оформлення.
З урахуванням положень цієї статті право податкової застави поширюється на будь-які види активів платника податків, які перебували в його власності (повному господарському віданні) у день виникнення такого права, а також на будь-які інші активи, на які платник податків набуде прав власності у майбутньому, до моменту погашення його податкових зобов'язань або податкового боргу (підпункт 8.2.2 п. 8.2 ст. 8 Закону № 2181).
Податковий орган зобов'язаний безоплатно зареєструвати податкову заставу у відповідному державному реєстрі застав за умови строку дії такої податкової застави більш як десять календарних днів (п. 8.3. ст. 8 Закону № 2181).
З 01 січня 2011 року набрав чинності Податковий кодекс України, згідно з п. 1 ч. 2 розділу ХІХ «Прикінцеві положення»якого Закон № 2181 втратив чинність.
В силу підпункту 14.1.175. п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання набуває статусу податкового боргу.
У разі невиконання платником податків грошового зобов'язання, забезпеченого податковою заставою, орган стягнення у порядку, визначеному цим Кодексом, звертає стягнення на майно такого платника, що є предметом податкової застави (абзац другий підпункту 14.1.155. п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України).
Підпунктом 20.1.28. п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України передбачено, що органи державної податкової служби мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом.
Пунктами 87.1. та 87.2. ст. 87 Податкового кодексу України визначено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.
Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
В зв'язку із встановленими обставинами справи суд зауважує, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податкові заставі, що передбачено п. 95.1 ст. 95 Податкового кодексу України.
Відповідно до п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Орган державної податкової служби звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття органом державної податкової служби рішення про погашення усієї суми податкового боргу.
З системного аналізу зазначених норм вбачається, що дозвіл на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі, надається судом у разі дотримання наступних умов: наявність податкового боргу, направлення податкової вимоги, спливу 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги; недостатність коштів платника податку, які перебувають у його власності.
Оскільки матеріалами справи підтверджено наявність податкового боргу у сумі 334 320 грн. 85 коп., податковим органом дотримано порядок винесення податкових вимог та їх надіслання на адресу боржника, відповідачем у встановленому законом порядку не оскаржено податкові вимоги та на день звернення до суду не погашено податковий борг, та у відповідача відсутні кошти на рахунку банку, який обслуговує платника, суд вважає за можливе надання дозволу на погашення суми боргу за рахунок майна відповідача.
Керуючись вимогами ст. ст. 69 - 71, 94, 158 - 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва
П О С Т А Н О В И В:
1. Позовні вимоги Державної податкової інспекції у місті Черкаси до Концерну «Техвоєнсервіс»про надання дозволу на погашення суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває в податковій заставі, задовольнити.
2. Надати дозвіл Державній податковій інспекції у місті Черкаси на погашення податкового боргу Концерну «Техвоєнсервіс»в розмірі 334 320 грн. 85 коп. (триста тридцять чотири тисячі триста двадцять грн. 85 коп.) за рахунок майна Концерну «Техвоєнсервіс», що перебуває у податковій заставі.
Постанова відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання апеляційної скарги до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Суддя О.В. Патратій