ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 2а/1770/2835/2012
28 серпня 2012 року 11год. 57хв. м. РівнеРівненський окружний адміністративний суд у складі судді Борискіна С.А. за участю секретаря судового засідання Чередняка В.В. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представник Овдійчук О.О., Гулюк Г.В.
відповідача: представник не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
"ТОВ" "Азеркорпу-Аутобан" в особі Представництва "ТОВ" "Азеркорпу-Аутобан" до Здолбунівська об'єднана державна податкова інспекція Рівненської області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення ВСТАНОВИВ:
Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Азеркорпу-Аутобан» в особі Представництва в Україні ТОВ «Азеркорпу-Аутобан» звернулося з адміністративним позовом до Здолбунівської об'єднаної державної податкової інспекції Рівненської області ДПС про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення від 27.03.2012 року №0000101640 про застосування штрафних (фінансових) санкцій.
Позовні вимоги повністю підтримані представниками позивача, які, зокрема, пояснили, що Здолбунівською об'єднаною державною податковою інспекцією Рівненської області ДПС була проведена камеральна перевірка даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість Представництва в Україні TOB «Азеркорпу-Аутобан», про що складено Акт №13/16-26607596 від 13.03.2012р. «Про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість». Згідно акту перевірки позивач допустив порушення п. 50.1 статті 50 розділу ІІ Податкового кодексу України, розділ ІХ пункту 6 Про затвердження форм та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 25.11.2011 року №1492, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.12.2011 року за №1490/20228, а саме: арифметичну (методологічну) помилку (порушення), що вплинула на розрахунки з бюджетом, зокрема, не сплатив штраф у розмірі 3% від суми недоплати по уточнюючому розрахунку з податку на додану вартість за грудень 2011 року, що поданий податковому органу 17.02.2012 року.
У зв'язку з цим Відповідачем винесене податкове повідомлення-рішення від 27.03.2012 року №0000101640, яким донараховано штрафну (фінансову) санкцію з податку на додану вартість у розмірі 5% від уточненої суми, а всього на суму 1068949,80 грн.
ТОВ «Азеркорпу-Аутобан» вважає, що не повинно було донараховувати та сплачувати штраф у розмірі 3% від суми недоплати по уточнюючому розрахунку до Декларації з податку на додану вартість за грудень 2011 року, оскільки в даному випадку відсутній об'єкт, по відношенню до якого має застосовуватися штрафна (фінансова) санкція - сума недоплати. Представники позивача пояснили, що станом на 31.12.2011 року по картці особового рахунку Представництва ТОВ «Азеркорпу-Аутобан» значилося від'ємне сальдо з ПДВ у сумі 23 699 953 грн. В уточненому розрахунку за грудень 2011 року, що поданий податковому органу 17.02.2012 року, задекларована сума позитивного значення з податку на додану вартість в сумі 21 378 996 грн.
Таким чином, з урахуванням уточнення, за Представництвом ТОВ «Азеркорпу-Аутобан» станом на 31.12.2011 року рахуватиметься від'ємне значення з податку на додану вартість в сумі 2 320 957 грн.
Просили позов задовольнити повністю, визнати протиправним та скасувати оскаржуване податкове повідомлення - рішення.
Представник відповідача, належним чином повідомлений про дату та час розгляду справи, в судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, на позов подав заперечення, в яких зазначив, що за результатами камеральної перевірки даних, задекларованих в податковій звітності по податку на додану вартість, складено акт перевірки від 13.03.2012 року №13/16-26607596, яким встановлено порушення п.п. «а» п. 50.1 статті 50 розділу ІІ Податкового кодексу України, розділ ІХ пункту 6 Про затвердження форм та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 25.11.2011 року №1492, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.12.2011 року за №1490/20228, а саме: Представництвом «ТОВ «Азеркорпу-Аутобан» 17.02.2012р. було подано уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за грудень 2011 року, яким збільшено суму ПДВ, яка підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет за підсумками поточного звітного (податкового) періоду на 21 378 996 грн., але не було застосовано і сплачено до бюджету штраф у розмірі трьох відсотків від суми недоплати до подання уточнюючого розрахунку. Оскільки відповідач правомірно застосував штрафні санкції на суму 1068949,80 грн., просив у задоволенні позову відмовити повністю.
Заслухавши пояснення представників позивача, дослідивши подані письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення повністю, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що Здолбунівською об'єднаною державною податковою інспекцією проведена камеральна перевірка даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість, Представництва в Україні TOB «Азеркорпу-Аутобан», код за ЄДРПОУ 26607596. За результатами перевірки податковим органом складено Акт Здолбунівської об'єднаної державної податкової інспекції №13/16-26607596 від 13.03.2012р. «Про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість» (а.с.9-10).
На підставі складеного акту перевірки відповідач 27 березня 2012 року виніс податкове повідомлення-рішення №0000101640, яким донараховано Позивачу штрафну (фінансову) санкцію в розмірі 1068949,80 грн. з податку на додану вартість у зв'язку з порушенням п. 50.1 статті 50 розділу ІІ Податкового кодексу України, розділ ІХ пункту 6 Про затвердження форм та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 25.11.2011 року №1492, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.12.2011 року за №1490/20228 (а.с.11).
Представництво «ТОВ «Азеркорпу-Аутобан» являється Представництвом в Україні нерезидента - ТОВ «Азеркорпу-Аутобан», Азербайджанська Республіка, про що Міністерством економіки України 06.07.2009 року видане Свідоцтво про реєстрацію за реєстраційним номером ПІ-4158 (а.с.16).
Представництву «ТОВ «Азеркорпу-Аутобан» узяте на облік в органах державної податкової служби 21.07.2008 року за №8764, а згідно з Довідкою про взяття на облік платника податків №141/29-06 від 31.03.2011 року перебуває на обліку у Здолбунівській ОДПІ (а.с.71).
13 квітня 2011 року Представництву «ТОВ «Азеркорпу-Аутобан» було видане Свідоцтво про реєстрацію платника податку на додану вартість №100331202 (а.с.69).
17 лютого 2012 року Представництво «ТОВ «Азеркорпу-Аутобан» подало Уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок до Декларації з податку на додану вартість за грудень 2011 року, яким збільшило суму ПДВ, яка підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет за підсумками поточного звітного (податкового) періоду на 21 378 996 грн. (а.с.74-82).
Відповідно до п. 46.1. ст. 46 ПК України податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Відповідно до п. 50.1 ст. 50 Податкового кодексу України у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.
Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо відповідні уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно виявлені.
Платник податків, який самостійно виявляє факт заниження податкового зобов'язання минулих податкових періодів, зобов'язаний, за винятком випадків, установлених пунктом 50.2 цієї статті:
а) або надіслати уточнюючий розрахунок і сплатити суму недоплати та штраф у розмірі трьох відсотків від такої суми до подання такого уточнюючого розрахунку;
б) або відобразити суму недоплати у складі декларації з цього податку, що подається за податковий період, наступний за періодом, у якому виявлено факт заниження податкового зобов'язання, збільшену на суму штрафу у розмірі п'яти відсотків від такої суми, з відповідним збільшенням загальної суми грошового зобов'язання з цього податку.
Таким чином, вище вказана норма п.п. «а» п. 50.1 ст. 50 ПК України передбачає сплату штрафу у розмірі 3% від сплаченої платником податків суми недоплати.
Проте у судовому засіданні було встановлено, що станом на 31.12.2011 року по картці особового рахунку Представництва ТОВ «Азеркорпу-Аутобан» значилося від'ємне сальдо з ПДВ у сумі 23 699 953 грн. В уточненому розрахунку за грудень 2011 року, що поданий податковому органу 17.02.2012 року, задекларована сума позитивного значення з податку на додану вартість в сумі 21 378 996 грн.
Отже, з урахуванням уточнення, за Представництвом ТОВ «Азеркорпу-Аутобан» станом на 31.12.2011 року рахуватиметься від'ємне значення з податку на додану вартість в сумі 2 320 957 грн.
Вказане підтверджується як Актом №1245/19-022 від 16.02.2012 року, складеним між Представництвом «ТОВ «Азеркорпу-Аутобан» та Здолбунівською об'єднаною державною податковою інспекцією станом на 31.12.2011 року, тобто напередодні подання Уточнюючого розрахунку, так і наданою відповідачем обліковою карткою платника податків - Представництва «ТОВ «Азеркорпу-Аутобан» з податку на додану вартість станом на 09.08.2012 року, в якій за період з січня по серпень 2012 року відсутні дані щодо сплати податкових зобов'язань по податку на додану вартість чи недоїмки, а навпаки - рахується переплата (а.с.45-48, 72).
Отже, судом встановлено, що в даному випадку як така недоплата відсутня, а тому обов'язку із сплати суми недоплати у відповідності до п.п. «а» п. 50.1 ст. 50 ПК України у Представництва ТОВ «Азеркорпу-Аутобан» не виникло.
Таким чином, обов'язку із нарахування та сплати штрафної (фінансової) санкції по податку на додану вартість у Представництва у розмірі 3% відповідно до пп. «а» п. 50.1 ст. 50 ПК України не виникає, оскільки відсутній об'єкт, по відношенню до якого має застосовуватися штрафна (фінансова) санкція - сума недоплати.
Відповідно до п. п. 200.1, 200.2, 200.3 ст. 200 ПК України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду. При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
Тому недоплата до бюджету по податку на додану вартість виникає лише у випадку позитивного значення суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 ст. 200 ПК України.
В даному випадку обов'язок зі сплати податку до бюджету (недоплати), з урахуванням уточнюючого розрахунку з податку на додану вартість, у Представництва ТОВ «Азеркорпу-Аутобан» не виник, оскільки з урахуванням уточнення на кінець звітного періоду за Представництвом рахувалося від'ємне значення (переплата) з податку на додану вартість в сумі 2 320 957 грн.
Відсутність недоплати по податку на додану вартість підтверджується також Актом камеральної перевірки, на підставі якого було винесене спірне податкове повідомлення-рішення.
Державна податкова служба України у листі від 09.09.2011 року №14/7/15-3417-04 «Щодо виправлення помилок у звітності з ПДВ» зазначає, що у випадку виявлення помилок (порушень), що не вплинули на розрахунки з бюджетом, штрафні санкції відповідно до норм Кодексу до платника податку не застосовуються.
За наведених обставин позивачем не було допущено порушення вимог чинного податкового законодавства, а отже підстав для застосування до Представництва «ТОВ «Азеркорпу-Аутобан» штрафу у податкового органу не було.
За змістом ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення покладається на відповідача, якщо він заперечує проти позову.
Всупереч цьому, відповідач не довів правомірності прийняття рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 27.03.2012 року № 0000101640, а отже зазначене податкове повідомлення-рішення підлягає визнанню протиправним та скасуванню, а позовні вимоги - задоволенню повністю.
Відповідно до вимог ч.1 ст.94 КАС України суд присуджує позивачу понесені судові витрати у сумі 2146,00 грн.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Здолбунівської об'єднаної державної податкової інспекції від 27.03.2012 року № 0000101640
Присудити на користь позивача "ТОВ" "Азеркорпу-Аутобан" в особі Представництва "ТОВ" "Азеркорпу-Аутобан" із Державного бюджету України судовий збір у розмірі 2146 (дві тисячі сто сорок шість) грн.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Борискін С.А.