Постанова № 25794894, 23.08.2012, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.08.2012
Номер справи
2а-19522/11/2670
Номер документу
25794894
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2а-19522/11/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Григорович П.О.

Суддя-доповідач: Твердохліб В.А.

ПОСТАНОВА

Іменем України

"23" серпня 2012 р. м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Твердохліб В.А.,

суддів Троян Н.М., Бужак Н.П.,

за участю секретаря Стоцького О.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Києві апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Снайпер-Медіа»на постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 03 квітня 2012 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Снайпер-Медіа»до Державної податкової інспекції у Голосіївському районі м.Києва про визнання дій протиправними, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Снайпер-Медіа»(далі - Позивач) звернулося до Окружного адміністративного суду м.Києва з позовом до Державної податкової інспекції у Голосіївському районі м.Києва (далі - Відповідач) про визнання протиправними дій при складанні акту №1259/3-23-30-37033120 від 26.10.2011 року про неможливість проведення зустрічної перевірки ТОВ «Снайпер Медіа», код ЄДРПОУ 37033120, щодо підтвердження господарських відносин за серпень 2011 року.

Постановою Окружного адміністративного суду м.Києва від 03 квітня 2012 року в задоволенні позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з вищезазначеним рішенням, Позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та постановити нове, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

В апеляційній скарзі апелянт посилається на недоведеність та неповне з»ясування судом першої інстанції обставин, які мають значення для справи, порушення норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи по суті.

Заслухавши суддю-доповідача, представників сторін, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні позовних вимог, мотивував своє рішення тим, що оспорюваний акт за своєю суттю є виключно службовим документом, який на момент звернення Позивача до суду із даним позовом ніяким чином не порушує його законних прав та інтересів; сторонами не надано жодних доказів наявності в судах України та/або рішень судів України будь-якого спору між ними щодо припинення діяльності юридичної особи, визнання недійсними її реєстраційних документів, щодо застосування до Позивача наслідків нікчемності правочинів, або наявності здійсненого донарахування податкових зобов'язань Позивачу на підставі таких нікчемних правочинів.

Проте, суд першої інстанції не дав оцінку діям Відповідача щодо дотримання ним процедури проведення зустрічної звірки, у зв»язку з чим колегія суддів не погоджується із рішенням суду першої інстанції та вважає його помилковим з наступних підстав.

Пунктом 17.1.7 частини 17.1 статті 17 Податкового кодексу України платник податків має право оскаржувати в порядку, встановленому цим Кодексом, рішення, дії (бездіяльність) контролюючих органів (посадових осіб), надані контролюючими органами роз»яснення.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, Позивач згідно довідки АА №373174 є юридичною особою (код ЄДРПОУ 37033120), зареєстрований Голосіївською районною в м.Києві державною адміністрацією.

Відповідачем вчинено певні заходи з метою проведення зустрічної звірки Позивача, щодо підтвердження господарських відносин за серпень 2011 року, за наслідками проведення яких 26.10.2011 року складено акт №1259/3-23-30-37033120 про неможливість проведення зустрічної звірки.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно п.73.5 ст.73 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків.

При цьому зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальної повноти відображення в обліку платника податків.

Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.

Кабінетом Міністрів України 27.12.2010 року прийнято постанову №1232, якою затверджено Порядок проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок (далі - Порядок).

Згідно п.п.1-7 Порядку зустрічна звірка полягає у зіставленні даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби, з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій і розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.

Зустрічні звірки проводяться у суб'єктів господарювання, щодо здійснення операцій з якими під час перевірки платника податків та зборів виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій або якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.

З метою проведення зустрічної звірки орган державної податкової служби (ініціатор) надсилає органу державної податкової служби (виконавцю), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних.

Зустрічна звірка може бути проведена органом державної податкової служби (ініціатором) самостійно у разі, коли суб'єкт господарювання перебуває на обліку в тому ж органі державної податкової служби, в якому перебуває платник податків, або в межах одного населеного пункту.

Орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.

Облік запитів на проведення зустрічних звірок у суб'єктів господарювання здійснюється органами державної податкової служби (як ініціаторами, так і виконавцями).

У разі отримання від суб'єкта господарювання інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження (протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження суб'єкту господарювання запиту) орган державної податкової служби проводить зустрічну звірку.

За результатами проведеної зустрічної звірки складається довідка, яка підписується суб'єктом господарювання (законним чи уповноваженим представником) і посадовими особами органу державної податкової служби та особисто вручається суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку або надсилається суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом із повідомленням про вручення.

Як вбачається з акту №1259/3-23-30-37033120 від 26.10.2011 року про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Снайпер Медіа»щодо підтвердження господарських відносин за серпень 2011 року, Відповідачем не проведено зустрічну звірку у зв'язку з відсутністю Позивача за місцезнаходженням.

Проте, в порушення вимог Порядку в матеріалах справи відсутні довідка про невстановлення місцезнаходження Позивача за юридичною адресою, а також підтвердження направлення останньому рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи вручення його уповноваженому представникові під розписку завіреного печаткою запиту про подання інформації та її документального підтвердження.

Колегія суддів приходить до висновку, що Відповідачем під час складення акту про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Снайпер Медіа»від 26.10.2011 року №1259/3-23-30-37033120 порушено вимоги п.73.5 ст.73 Податкового кодексу України, п.4 Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року №1232, та не вжито всіх передбачених чинним законодавством заходів для проведення зустрічної звірки у відповідності до вищенаведених нормативних актів.

Частиною 42.2 статті 42 Кодексу визначено, що документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків або його законному чи уповноваженому представникові.

Крім того, п.45.2 ст.45 Кодексу встановлено, що податковою адресою юридичної особи (відокремленого підрозділу юридичної особи) є місцезнаходження такої юридичної особи, відомості про що містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Згідно довідки АА №373174 з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (а.с.40) місцезнаходженням Позивача є м.Київ, вул.Саперно-Слобідська, 25.

Вказана адреса в силу п.45.2 ст.45 Кодексу є також податковою адресою останнього.

На вимогу суду представником Відповідача доказів направлення та вручення запиту платнику податків у порядку та спосіб, передбаченими положеннями податкового законодавства не надано.

Колегія суддів не бере до уваги положення Акту про неможливість проведення зустрічної звірки, у якому вказано, що Позивач має стан «Направлено повідомлення про відсутність за місцезнаходженням», оскільки в матеріалах відсутні докази про підтвердження вказаної обставини.

22.04.2011 року Наказом Державної податкової адміністрації України №236 затверджено Методичні рекомендації щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок (далі -Методичні рекомендації ).

Вказаними Методичними рекомендаціями передбачено зразок форми акта про неможливість проведення зустрічної звірки суб»єкта господарювання.

З аналізу Акту №1259/3-23-30-37033120 від 26.10.2011 року вбачається його невідповідність встановленій формі, а тому цей акт не є актом про неможливість проведення зустрічної звірки суб»єкта господарювання в розумінні Методичних рекомендацій.

Колегія суддів звертає увагу на те, що складання податковим органом довідки про проведення зустрічної звірки або акта про неможливість проведення зустрічної звірки здійснюється виключно у разі дотримання податковим органом законодавчо визначеної процедури інформування такого платника податків про необхідність подання інформації та її документального підтвердження шляхом надіслання рекомендованим поштовим відправленням або вручення під розписку відповідного запиту.

За таких обставин наявність здійснення Відповідачем заходів з метою встановлення місцезнаходження Позивача не може свідчити про дотримання податковим органом процедури надіслання (вручення) Позивачу запиту про подання інформації та її документального підтвердження, що в свою чергу порушує права та охоронювані законом інтереси платника податків щодо документального підтвердження господарських відносин з його контрагентами.

Визначені чинним законодавством заходи, які здійснюються податковим органом з метою проведення зустрічних звірок суб»єктів господарювання мають на меті лише отримання від таких осіб податкової інформації.

Суд першої інстанції на вказане уваги не звернув, внаслідок чого ухвалив помилкове рішення у даній справі.

Частиною 2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем на виконання вказаної норми закону не доведено правомірності вчинених ним дій при складанні акту №1259/3-23-30-37033120 від 26.10.2011 року.

Згідно зі ст.159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.

Відповідно до п.3 ч.1 ст.198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду, суд апеляційної інстанції має право, зокрема, скасувати її та прийняти нову постанову суду.

За ч.1 ст.202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є неповне з»ясування судом обставин, що мають значення для справи, та порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Судом першої інстанції при ухваленні оскаржуваної постанови було неповно з`ясовано обставини справи та порушено норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Беручи до уваги вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу слід задовольнити, а постанову суду першої інстанції скасувати та ухвалити нову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Керуючись ст.ст.198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Снайпер-Медіа»задовольнити.

Постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 03 квітня 2012 року скасувати та прийняти нову постанову наступного змісту.

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Снайпер-Медіа»задовольнити.

Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Голосіївському районі м.Києва при складанні акту №1259/3-23-30-37033120 від 26.10.2011 року «Про неможливість проведення зустрічної звірки суб»єкта господарювання ТОВ «Снайпер Медіа», код за ЄДРПОУ 37033120 щодо підтвердження господарських відносин за серпень 2011 року».

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки, передбачені ст. 212 КАС України.

Головуючий суддя Твердохліб В.А.

Судді: Троян Н.М.

Бужак Н.П.

Постанова складена в повному обсязі 28 серпня 2012 року.