ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 5011-16/8120-2012 16.08.12
За позовом Приватного акціонерного товариства «Агробудмеханізація»
до Державного підприємства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом»в особі відокремленого підрозділу «Рівненська атомна електростанція»
про внесення змін до договору
Суддя Ярмак О.М.
Представники :
Від позивача: Крисюк М.М. за дов.
Від відповідача: не з'явився
ОБСТАВИНИ СПРАВИ :
14.08.2012р. у судовому засіданні оголошувалась перерва на підставі ст. 77 ГПК України.
Пред'явлені вимоги про внесення змін до договору № 53/04-2011 про закупівлю робіт за державні кошти на виконання будівельно-монтажних робіт по об'єкту «Житлові будинки № № 412/3, 412/4»в м. Кузнецовськ від 16.06.2011р., укладеного між відповідачем та позивачем , а саме з 01.01.2012 ( ч.3. ст. 631 ЦК України):
Пункт 3.2 договору викласти в наступній редакції: «Ціна цього договору може бути збільшена, в тому числі у випадку зростання цін на матеріальні та трудові ресурси.
Рівень заробітної плати у договірній ціні робіт, що виконуються за договором, приймається у розмірі, рекомендованому листом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №7/15-18443 від 29.12.2011 p., а саме, 3 400 (три тисячі чотириста) грн. 00 коп.».
Пункту 3.3. договору викласти в наступній редакції: «Договірна ціна робіт, передбачених цим договором є динамічною. Ціна виконання робіт включає в себе всі затрати пов'язані зі сплатою податків, обов'язкових платежів, страхування, витрат на відрядження, тощо. Джерело фінансування - кошти державного підприємства. Протокол узгодження договірної ціни є невід'ємною частиною договору ».
Пункт 3.11 договору викласти в наступній редакції: «При проведені взаєморозрахунків вартість матеріальних ресурсів приймається за найменшою ціною, що не повинна перевищувати цін зареєстрованих в Мінекономіки України, попередньо погоджених Замовником. Відповідальність за достовірність наданих накладних, наявність матеріалів, передбачених ресурсними елементними кошторисними нормами та фактичне використання зазначених матеріалів, несе Підрядник.», згідно заяви про уточнення позовних вимог від 13.08.2012.
Позовні вимоги мотивовані тим, що листом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 29.12.2011 за № 7/15-18443 «Щодо рівня заробітної плати на 2012 рік при визначенні вартості будівництва»передбачено, що для визначення вартості будівництва рекомендований рівень середньомісячної заробітної плати з 1 січня 2012 року розрахунково складає 3400 гривень для середнього розряду складності робіт у будівництві 3,8 при виконанні робіт у звичайних умовах будівництва. Тобто, заробітна плата на 2012 рік відносно 2011 року р. збільшилась на 47.82%, суттєво підвищились вартість матеріальних ресурсів, що при укладенні договору не було враховано сторонами, так як і погодні умови. В зв'язку з чим, позивач неодноразово звертався до відповідача з пропозиціями переглянути умови договору та внести відповідні зміни. На вказані пропозиції відповідач не погодився. Позивач в обґрунтування своїх вимог посилається на п. 1, 2 ст. 651, 844, 631 ЦК України, постанову Кабінету Міністрів України № 668 від 01.08.2005 р., Правила визначення вартості будівництва ДБН Д.1.1.-1.2000.
Відповідач позов не визнає, у відзиві на позовну заяву вказує, що спірний договір укладено у відповідності до Закону України «Про здійснення державних закупівель»та наказу Міністерства економіки України від 27.07.2010р. № 925, тому згідно положень ч.5. ст.40 вказаного Закону істотні умови договору підряду не можуть бути змінені.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд встановив:
16 червня 2011 року між відповідачем та позивачем було укладено договір № 53/04-2011 про закупівлю робіт за державні кошти на виконання будівельно-монтажних робіт по об'єкту «Житлові будинки № № 412/3, 412/4»в м. Кузнецовськ, відповідно до умов якого позивач (підрядник за договором) зобов'язався у 2011-2013 роках на свій ризик власними та залученим силами за завданням відповідача (замовника за договором) зі свого матеріалу та матеріалу замовника виконати будівельно-монтажні роботи зазначені в акцептованій пропозиції конкурсних торгів та відповідно до положень Цивільного та Господарського кодексів України, з дотриманнях будівельних норм та правил, що діють в Україні, а відповідач прийняти і оплатити такі роботи.
Ціна договору складає 22 223 565,94 грн. (п.3.1.договору).
Строки виконання робіт передбачені пунктом 5.1. договору.
Сторонами підписані додатки до договору: протокол погодження договірної ціни (додаток № 1), календарний графік виконання БМР (додаток № 2), договірна ціна (додаток № 3).
Договірну ціну робіт було узгоджено відповідно з розрахунком договірної ціни (додаток № 3 до договору), який, в свою чергу, відповідно до п. 3.4. договору визначається відповідно до Державно-будівельних норм - ДБН Д. 1.1.1-2000 ( з врахуванням доповнень та змін).
Відповідно до пункту 3.1.9 Правил визначення вартості будівництва (ДБН Д.1.1-1-2000), затверджених наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 27.08.2000 р. № 174 і введених в дію з 1 жовтня 2000 року, кошторисна вартість містить в собі прямі витрати та загальновиробничі витрати.
Пунктом 3.1.10 цих же ДБН передбачено, що прямі витрати враховують у своєму складі заробітну плату робітників, вартість експлуатації будівельних машин і механізмів та матеріалів, виробів, конструкцій. Вони визначаються в локальних кошторисах шляхом множення визначеної за ресурсними елементними кошторисними нормами кількості трудових і матеріально-технічних ресурсів, необхідних для виконання обсягів робіт, обчислених за робочими кресленнями, на відповідні поточні ціни цих ресурсів.
Згідно положень п. 3.10. договору розмір заробітної плати у вартості робіт визначається згідно усереднених показників, рекомендованих Мінбудом, Міністерством енергетики та вугільної промисловості, ДП НАЕК Енергоатом про середньому розряді 3,8 та погодженої замовником.
Листом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №7/15-18443 від 29.12.2011 «Щодо рівня заробітної плати на 2012 рік при визначенні вартості будівництва»передбачено, що для визначення вартості будівництва рекомендований рівень середньомісячної заробітної плати з 1 січня 2012 року розрахунково складає 3400 гривень для середнього розряду складності робіт у будівництві 3,8 при виконанні робіт у звичайних умовах будівництва. Тобто, заробітня плата на 2012 рік відносно 2011 року р. збільшилась на 47.82%
Відповідно до п.3.12. договору вартість матеріальних ресурсів приймається за найменшою ціною, що не повинна перевищувати цін зареєстрованих в Мінекономіки України, попередньо погоджених замовником. Відповідальність за достовірність наданих накладних, наявність матеріалів, та фактичне використання зазначених матеріалів несе підрядник.
Як стверджує позивач, вартість матеріальних ресурсів ( в тому числі ПММ та електроенергія) у 2012 році, порівняно з 2011 роком змінилась на 3% без ПДВ.
Окрім того, Договірною ціною не передбачалось зведення та розбирання тимчасових будівель і споруд, тому позивач звернувся до відповідача з пропозицією включити та оплатити цей вид робіт, оскільки, Державними будівельними нормами передбачаються витрати на зведення та розбирання тимчасових будівель і споруд відповідно до проекту організації робіт (ПОР) та виконавчих кошторисів. До того ж, при укладенні договору не можливо було передбачити погодні умови, що будуть у майбутньому. Пунктом 3.3.10.4 ДБН 1.1.1-2000 передбачаються витрати на зимове подорожчання за роботу в зимні місяці року та витрати на літнє подорожчання при температурі +27 градусів і вище.
Відповідно до п.3.13. договору витрати на відрядження робітників компенсуються замовником за фактичними витратами згідно бухгалтерської довідки підрядника. В довідці, яка підписується керівником та головним бухгалтером підрядника наводиться перелік прізвищ, посад, термінів відрядження, сум добових, проживання, проїзду кожного працівника. Довідка завіряється печаткою підрядника, який несе відповідальність за правильність інформації, наведеної у довідці.
За твердженням позивача дані документи надаються, але не оплачуються замовником.
Відповідно до п. 3.4. договору договірна ціна будівельно-монтажних робіт визначається на основі затвердженої проектно-кошторисної документації відповідно до ДБН Д.1.1.1-2000 (з врахуванням доповнень та змін).
Пунктом 3.3.3.2 ДБН Д.1.1.1-2000 визначено, що тверді договірні ціни встановлюються незмінними на весь обсяг будівництва і не уточнюються, за винятком випадків, якщо виникають обставини непереборної сили - надзвичайні обставини та події, які не можуть бути передбачені сторонами при укладенні договору, зміни законодавства з питань оподаткування, якщо це впливає на вартість робіт; істотного зростання (у розмірі, визначеному сторонами) або зміни після укладення договору підряду цін на ресурси, які забезпечує підрядник, а також на послуги, що надаються йому третіми особами.
Пунктом 3.5. договору передбачено, що вартісні показника затвердженої твердої договірної ціни залишаються незмінними на протязі всього терміну ведення будівництва і можуть уточнюватися у випадках, передбачених законодавством і за погодженням сторін.
У зв'язку з викладеним позивач звернувся до відповідача з пропозицією внести зміни до договору.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що відсутність оплати прямих витрат позивача значно порушить співвідношення майнових інтересів сторін і позбавить позивача того, на що він розраховував при укладенні договору. До того ж, в момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане, і вона зумовлена причинами, які позивач не міг усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від нього вимагалися, оскільки вплинути на економічну ситуацію та передбачити її не є можливим.
На підставі вищевикладеного позивачем було зроблено перерахунок Договірної ціни.
06 березня 2012 року за вих. № 272 позивач на адресу відповідача направив листа з пропозицією укласти додаткову угоду щодо внесення змін до умов договору.
29 березня 2012 року за вих. № 061/6а/F надійшла відповідь від відповідача, в якій останній відмовився від підписання додаткової угоди.
17.04.2012 за вих. № 343 було направлено на адресу відповідача лист, рекомендованим листом з повідомленням про вручення, з пропозицією укласти додаткову угоду щодо внесення змін до умов договору (поштові чеки та повідомлення про отримання рекомендованого листа з повідомленням про вручення додані до матеріалів справи), але відповідачем було відмовлено.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 651 ЦК України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Пунктом 1.1. договору передбачено, що підрядник зобов'язується виконати роботи, а замовник оплатити їх відповідно до умов Договору, умов Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України, Державних будівельних норм, що діють в Україні.
Відповідно до ч.3 ст. 844 ЦК України та п. 24 Постанови КМУ № 668 від 01.08.2005 р. «Про затвердження Загальних умов укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві»тверда договірна ціна може коригуватися тільки за взаємною згодою сторін.
Відповідно до ч. 5 ст. 844 ЦК України у разі істотного зростання після укладення договору вартості матеріалу, устаткування, які мали бути надані підрядником, а також вартості послуг, що надавалися йому іншими особами, підрядник має право вимагати збільшення кошторису.
Як вбачається з договору, договірну ціну визначено у відповідності з Правилами визначення вартості будівництва ДБН Д. 1.1-1-2000.
Пунктом 1.2 Правил визначення вартості будівництва ДБН Д.1.1-1-2000 «Види кошторисних нормативів, що входять до системи ціноутворення в будівництві, та царина їх застосування»Державних будівельних норм України, затверджені наказом Держбуду України від 27.08.2000 р. № 174 і введених в дію з 1 жовтня 2000 року, встановлено, що кошторисні нормативи поділяються на такі види: ,
- загальнодержавні будівельні кошторисні нормативи;
- відомчі кошторисні нормативи;
- кошторисні нормативи для окремих будов;
- індивідуальні кошторисні норми.
Отже, прямо передбачено можливість застосування при визначенні вартості будівництва загальнодержавних будівельних кошторисних норм.
Відповідно до ч. 2 ст. 632 ЦК України зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Відповідно до п. 3.3.3 ДБН 1.1.1-2000 договорні ціни можуть встановлюватись твердими, динамічними та періодичними.
Відповідно до п. 3.3.3.1 ДБН 1.1.1-2000 тверда договірна ціна встановлюється для будівництва тривалістю до 1, 5 років.
Згідно календарного графіку виконання робіт ( додаток № 2 до договору) тривалість будівництва будинків становить 2 роки. Тобто встановлена договірна ціна повинна бути динамічною.
Відповідно до п. 3 Постанови Кабінету Міністрів № 668 01.08.2005 р. «Про затвердження Загальних умов укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві», приблизна (динамічна) договірна ціна - договірна ціна, визначена на основі кошторису, що підлягає коригуванню з урахуванням уточнення обсягів робіт, цін на ресурси та інших підстав, визначених умовами договору підряду.
У п. 3.3. спірного договору передбачено тверду договірну ціну.
На підставі викладеного позивач запропонував внести зміни до договору та викласти:
- Пункт 3.2 договору в наступній редакції: «Ціна цього договору може бути збільшена, в тому числі у випадку зростання цін на матеріальні та трудові ресурси.
Рівень заробітної плати у договірній ціні робіт, що виконуються за договором, приймається у розмірі, рекомендованому листом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №7/15-18443 від 29.12.2011 p., а саме, 3 400 (три тисячі чотириста) грн. 00 коп.».
- Пункт 3.3. договору в наступній редакції: «Договірна ціна робіт, передбачених цим договором є динамічною. Ціна виконання робіт включає в себе всі затрати пов'язані зі сплатою податків, обов'язкових платежів, страхування, витрат на відрядження, тощо. Джерело фінансування - кошти державного підприємства. Протокол узгодження договірної ціни є невід'ємною частиною договору ».
- Пункт 3.11 договору в наступній редакції: «При проведені взаєморозрахунків вартість матеріальних ресурсів приймається за найменшою ціною, що не повинна перевищувати цін зареєстрованих в Мінекономіки України, попередньо погоджених Замовником. Відповідальність за достовірність наданих накладних, наявність матеріалів, передбачених ресурсними елементними кошторисними нормами та фактичне використання зазначених матеріалів, несе Підрядник.»
Згідно із частинами 1 - 4 ст. 188 Господарського кодексу України, зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
З матеріалів справи вбачається, що позивач у зв'язку з необхідністю внесення змін до договору неодноразово звертався до відповідача із заявами про внесення змін до договору, та направляв відповідачу відповідний проект додаткової угоди з додатками до договору.
Відповідач не надав суду належних доказів про існування підстав для відмови позивачу у внесенні змін до договору в запропонованій позивачем редакції.
Згідно ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Зміна правовідношення є одним із способів захисту цивільних прав та інтересів, який передбачений ст. 16 ЦК України.
Заперечення відповідача щодо неможливості зміни спірного договору, з тих підстав, що він укладений згідно із Законом України «Про здійснення державних закупівель», а закон передбачає вичерпний перелік підстав для внесення змін до договору не заслуговує на увагу , оскільки після укладення договору та на час розгляду справи до закону внесені зміни, зокрема щодо сфери застосування закону, розширено перелік випадків можливої зміни умов договору.
Згідно пункту 2 Загальних умов укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві, затверджених постановою КМУ № 668, Загальні умови є обов'язковими для врахування під час укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві (далі - договір підряду) незалежно від джерел фінансування робіт, а також форми власності замовника та підрядника (субпідрядників).
Таким чином, суд прийшов до висновку про наявність підстав для внесення змін до договору № 53/04-2011 від 16.04.2011р. про закупівлю робіт за державні кошти на виконання будівельно-монтажних робіт по об'єкту «Житлові будинки №№ 412/3, 412/4»в м. Кузнецовськ.
Якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.
Відповідач не узгодив пропозицію позивача від 06 березня 2012 р. щодо підписання Додаткової угоди до Договору та внесення змін з січня місяця 2012 року.
Відповідно до ч. 3 ст. 631 ЦК України сторони можуть встановити, що умови договору застосовуються до відносин між ними, які виникли до його укладення .
Враховуюче викладене, суд прийшов до висновку про обґрунтованість заявлених позивачем вимог та відповідність їх чинному законодавству, у зв'язку з чим, позов підлягає задоволенню.
Судовий збір, згідно ст. 49 ГПК України, покладається на відповідача.
Керуючись ст.ст. 33, 34, 49, 82-85 ГПК України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
1. Внести з 01 січня 2012 року зміни до договору № 53/04-2011 про закупівлю робіт за державні кошти на виконання будівельно-монтажних робіт по об'єкту «Житлові будинки №№ 412/3, 412/4»в м. Кузнецовськ від 16 квітня 2011 року, укладеного між відповідачем -Відокремленим підрозділом «Рівненська АЕС»державного підприємства Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом»та позивачем -Приватним акціонерним товариством «Агробудмеханізація», а саме:
Пункт 3.2 договору викласти в наступній редакції: «Ціна цього договору може бути збільшена, в тому числі у випадку зростання цін на матеріальні та трудові ресурси.
Рівень заробітної плати у договірній ціні робіт, що виконуються за договором, приймається у розмірі, рекомендованому листом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №7/15-18443 від 29.12.2011 p., а саме, 3 400 (три тисячі чотириста) грн. 00 коп.».
Пункту 3.3. договору викласти в наступній редакції: «Договірна ціна робіт, передбачених цим договором є динамічною. Ціна виконання робіт включає в себе всі затрати пов'язані зі сплатою податків, обов'язкових платежів, страхування, витрат на відрядження, тощо. Джерело фінансування - кошти державного підприємства. Протокол узгодження договірної ціни є невід'ємною частиною договору ».
Пункт 3.11 договору викласти в наступній редакції: «При проведені взаєморозрахунків вартість матеріальних ресурсів приймається за найменшою ціною, що не повинна перевищувати цін зареєстрованих в Мінекономіки України, попередньо погоджених Замовником. Відповідальність за достовірність наданих накладних, наявність матеріалів, передбачених ресурсними елементними кошторисними нормами та фактичне використання зазначених матеріалів, несе Підрядник.»
2. Стягнути з Державного підприємства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом»в особі відокремленого підрозділу «Рівненська атомна електростанція»(01032, м.Київ, вул. Вєтрова, 3, код ЄДРПОУ 05425046) на користь Приватного акціонерного товариства «Агробудмеханізація»(08300, Київська обл., м. Бориспіль, вул. Привокзальна, 76А, код ЄДРПОУ 13708491) 1073 (одну тисячу сімдесят три) грн. 00 коп. судового збору.
Наказ видати відповідно до вимог ст. 16 ГПК України.
Суддя О.М.Ярмак
Повне рішення складено 28.08.2012р.