Постанова № 25781999, 22.08.2012, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.08.2012
Номер справи
2а/0370/2539/12
Номер документу
25781999
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 серпня 2012 року Справа № 2а/0370/2539/12

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Денисюка Р.С.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області Державної податкової служби до державного реєстратора виконавчого комітету Луцької міської ради Волинської області, державного реєстратора Біляївської районної державної адміністрації Одеської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача товариство з обмеженою відповідальністю «Опція» про скасування державної реєстрації змін до установчих документів товариства і запису про внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах, вчинених державним реєстратором Біляївської районної державної адміністрації Одеської області та зобов'язання державного реєстратора виконавчого комітету Луцької міської ради Волинської області внести до Єдиного державного реєстру запис про скасування державної реєстрації змін до установчих документів, запис про внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах та зняти його з обліку,

ВСТАНОВИВ:

06 серпня 2012 року Луцька об'єднана державна податкова інспекція Волинської області Державної податкової служби (далі -Луцька ОДПІ) звернулася в суд з позовом до державного реєстратора виконавчого комітету Луцької міської ради Волинської області, державного реєстратора Біляївської районної державної адміністрації Одеської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача товариство з обмеженою відповідальністю «Опція» про визнання протиправним рішення товариства про зміну місцезнаходження, скасування державної реєстрації змін до установчих документів товариства і запису про внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах, вчинених державним реєстратором Біляївської районної державної адміністрації Одеської області та зобов'язання державного реєстратора виконавчого комітету Луцької міської ради внести до Єдиного державного реєстру запис про скасування державної реєстрації змін до установчих документів, запис про внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах та зняти його з обліку.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 09.08.2012 року у відкритті провадження у справі в частині позовних вимог Луцької ОДПІ до третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача товариства з обмеженою відповідальністю «Опція» про визнання протиправним рішення товариства про зміну місцезнаходження відмовлено.

Даний позов мотивовано тим, що в порушення вимог Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» державним реєстратором Біляївської районної державної адміністрації Одеської області було проведено державну реєстрацію змін до установчих документів ТзОВ «Опція» від 29.02.2012 року за №15311050013000214 та внесено запис про внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах від 29.02.2012 №15311070014000214 щодо зміни місцезнаходження з селища Усатове, Біляївського району, Одеської області на місто Луцьк. Державним реєстратором Біляївської районної державної адміністрації Одеської області у зв'язку із державною реєстрацією змін до установчих документів (зміни місцезнаходження юридичної особи) на території іншої адміністративно-територіальної одиниці було передано реєстраційну справу ТзОВ «Опція» державному реєстратору виконавчого комітету Луцької міської ради. ТзОВ «Опція», знявшись з обліку за попереднім місцезнаходженням юридично та фактично на території міста Луцька не знаходиться. 03.07.2012 року за №11981440016006745 державним реєстратором виконавчого комітету Луцької міської ради було внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запис про відсутність ТзОВ «Опція» за вказаною адресою.

Враховуючи те, що уповноваженою особою підприємства у зв'язку із зміною місцезнаходження та переходом в межі дії Луцької ОДПІ в установчих документах вказано недостовірні відомості про юридичну адресу підприємства - м. Луцьк, вул. Задворецька, 2, на підставі якої податковою інспекцією підприємство має бути взяте на облік та оскільки, знявшись з обліку за попереднім місцезнаходженням юридично та фактично на території м. Луцьк не знаходиться.

Луцька ОДПІ просить суд скасувати державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи і запису про внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах, вчинених державним реєстратором Біляївської районної державної адміністрації Одеської області та зобов'язання державного реєстратора виконавчого комітету Луцької міської ради внести до Єдиного державного реєстру запис про скасування державної реєстрації змін до установчих документів, запис про внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах та зняти його з обліку.

Представник позивача Луцької ОДПІ в судове засідання не прибув, подав суду клопотання про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримує повністю.

Відповідач державний реєстратор виконавчого комітету Луцької міської ради в судове засідання не прибув, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення від 10.08.2012 року.

Відповідач державний реєстратор Біляївської районної державної адміністрації Одеської області в судове засідання не прибув, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення від 14.08.2012 року.

Третя особа ТзОВ «Опція» в судове засідання свого представника не направив. Ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі, про закінчення підготовчого провадження і призначення справи до судового розгляду та повістки про виклик до суду надіслані третій особі, повернулись до суду з відміткою відділення поштового зв'язку - «за зазначеною адресою не значиться», тобто повітка про виклик до суду не вручена адресату з незалежних від суду причин, а тому відповідно до частини 11 статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) вважається, що останній належним чином був повідомлений про розгляд справи.

Відповідно до частини 4 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Згідно з частиною 6 статті 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи в судовому засіданні, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Ухвалою суду від 22.08.2012 року відповідно до частини 6 статті 128 КАС України, розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження.

Дослідивши подані суду письмові докази та з'ясувавши обставини справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги є безпідставними та не підлягають до задоволення з наступних підстав.

Згідно з пунктом 1 частини 2 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюються на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктами владних повноважень, щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дії чи бездіяльності.

Частиною 1 статті 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» №755-IV від 15.05.2003 року (далі - Закон №755) визначено термін місцезнаходження юридичної особи - адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені.

Як вбачається зі змісту позовної заяви, підставою виникнення спору є надання ТзОВ «Опція» державному реєстратору відомостей, які містять інформацію, яка не відповідає дійсності щодо юридичної адреси платника податків, оскільки за адресою, яка вказана в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, товариство не знаходиться. Позивач вважає, що зміни до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців платником податків щодо юридичної адреси ТзОВ «Опція» були внесені завідомо з порушенням норм чинного законодавства.

Відповідно до частини 1 статті 4 Закону №755 державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.

Частиною 3 статті 4 Закону №755 передбачено, що зміни до установчих документів юридичної особи, а також зміна прізвища та/або імені, та/або по батькові (далі - імені) або місця проживання фізичної особи - підприємця підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом.

Судом встановлено, що ТзОВ «Опція» зареєстроване Біляївською районною державною адміністрацією Одеської області 08.02.2005 року. Код суб'єкта господарської діяльності, згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 32572206, місцезнаходження: Одеська область, Біляївський район, селище Усатове.

Біляївською районною державною адміністрацією Одеської області було проведено державну реєстрацію змін до установчих документів ТзОВ «Опція» 29.02.2012 року за № 15311050013000214 та внесено запис про внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах від 29.02.2012 року за № 15311070014000214 щодо зміни місцезнаходження з селища Усатове, Біляївського району, Одеської області на місто Луцьк Волинської області.

Внесення даних змін до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців проведено державним реєстратором у відповідності до вимог Закону №755 на підставі поданих документів.

Підставою для скасування реєстрації змін до установчих документів, вчинену державним реєстратором 29.02.2012 року на думку позивача є наявність поданої недостовірної інформації підприємством.

Однак, із досліджених документів не вбачається того, що Луцькою ОДПІ у встановленому законом порядку визнано протиправним рішення ТзОВ «Опція» про зміну місцезнаходження товариства.

Також судом не встановлено та позивачем не доведено того, що при здійсненні даних дій відповідач порушив будь-яку норму чинного законодавства, або вийшов за межі наданих повноважень.

Статтею 14 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» передбачено, що передача реєстраційних справ здійснюється в разі зміни місцезнаходження юридичної особи, зміни місця проживання фізичної особи - підприємця, якщо нове місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи - підприємця розташоване на території іншої адміністративно-територіальної одиниці.

Враховуючи те, що в Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців було внесено зміни щодо місцезнаходження ТзОВ «Опція» з селища Усатове, Біляївського району, Одеської області на місто Луцьк Волинської області, тому правомірно було передано реєстраційну справу державному реєстратору виконавчого комітету Луцької міської ради, яким 19.03.2012 року товариство було взято на облік.

Відповідно до статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.

Згідно із частиною 9 статтею 19 цього Закону, державний реєстратор за відсутності підстав для залишення без розгляду документів про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, зобов'язаний внести не пізніше наступного робочого дня з дати їх надходження запис про внесення змін і в той самий день подати відповідним органам статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування інформацію з реєстраційної картки про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, із зазначенням номера та дати внесення відповідного запису.

Як вбачається з акту обстеження приміщення місця проживання від 11.04.2012 року Луцької ОДПІ, постійно діючого виконавчого органу чи особи уповноваженої діяти без довіреності від імені ТзОВ «Опція» за адресою реєстрації: м. Луцьк, вул. Задворецька, 2 не виявилося.

03.07.2012 року державним реєстратором виконавчого комітету Луцької міської ради в ЄДР внесено запис за №11981440016006745 про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу.

Відповідно до вимог частин 11, 12 статті 19 Закону №755, юридична особа зобов'язана подавати (надсилати) щороку протягом місяця, що настає за датою державної реєстрації, починаючи з наступного року, державному реєстратору для підтвердження відомостей про юридичну особу реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу. У разі ненадходження в установлений частиною одинадцятою цієї статті строк реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор зобов'язаний надіслати рекомендованим листом протягом п'яти робочих днів з дати, встановленої для подання реєстраційної картки, юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору зазначеної реєстраційної картки. У разі надходження державному реєстратору від органу державної податкової служби повідомлення встановленого зразка про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням державний реєстратор зобов'язаний надіслати рекомендованим листом протягом п'яти робочих днів з дати надходження зазначеного повідомлення юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки.

У разі неподання юридичною особою протягом місяця з дати надходження їй відповідного повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність підтвердження зазначених відомостей.

Якщо державному реєстратору повернуто рекомендований лист з відміткою відділення зв'язку про відсутність юридичної особи за зазначеною адресою, державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням (ч.14 ст. 19 цього Закону).

З аналізу вище зазначених норм Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» суд приходить до висновку, що державним реєстратором при виконанні ним своїх посадових обов'язків були дотримані вимоги статті 19 Закону України № 755, а відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу ТзОВ «Опція», не може бути наслідком скасування або визнання неправомірним запису в Єдиному державному реєстрі стосовно місцезнаходження юридичної особи.

Тому в частині позову щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів ТзОВ «Опція» та запису про внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах, вчиненого Біляївською районною державною адміністрацією Одеської області слід відмовити.

Що стосується позовних вимог в частині зобов'язання державного реєстратора виконавчого комітету Луцької міської ради зняти ТзОВ «Опція» з обліку, то вони також не підлягають до задоволення, оскільки суд може зобов'язати відповідача вчинити певну дію лише попередньо встановивши в його рішеннях, діях протиправність чи наявність бездіяльності, що в даному випадку не встановлено.

Державні органи згідно із частиною 2 статті 19 Конституції України зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

Відповідно до статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її позовні вимоги та заперечення.

Водночас частиною 2 статті 38 Закону №755, визначено, що наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням є підставою для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи.

Позивач не надав суду жодних доказів того, що реєстраційний запис проведений відповідачем, містить недостовірну інформацію, оскільки сам факт складання акту позивачем про обстеження приміщення місця знаходження не може розцінюватися, як недостовірна інформація, оскільки даний акт є складовою частиною для вчинення дій державним реєстратором щодо внесення запису в ЄДРПОУ про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу.

Не приймаються судом до уваги і посилання позивача на те, що державна реєстрація змін до установчих документів ТзОВ «Опція» вчинена Біляївською районною державною адміністрацією Одеської області унеможливлює здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків і зборів, оскільки доказів в підтвердження цього твердження позивачем не надано.

На підставі вищевикладеного, суд не вбачає підстав для скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи і запису про внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах, вчиненого державним реєстратором Біляївської районної державної адміністрацієї Одеської області та зобов'язання державного реєстратора виконавчого комітету Луцької міської ради Волинської області внести до Єдиного державного реєстру запис про скасування державної реєстрації змін до установчих документів, запис про внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах, зняти ТзОВ «Опція» з обліку та повідомити про внесення такого запису Луцьку ОДПІ.

Керуючись статтями 11, 17, 128, 158, 162, 163, 186 КАС України, на підставі Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», суд

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Головуючий Р.С. Денисюк