копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 серпня 2012 р. справа № 2a-1870/6988/12
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бондаря С.О.
за участю секретаря судового засідання - Швед В.С.
представника відповідача - Посукана О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №2a-1870/6988/12 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Український північно-східний інститут прикладної та клінічної медицини " до державної податкової інспекції у м. Сумах про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Український північно-східний інститут прикладної та клінічної медицини" звернулося до суду з адміністративним позовом до державної податкова інспекція у м.Сумах про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 30.05.2012року №0003481502/18992. Свої вимоги мотивує тим, що вказаним податковим повідомленням-рішенням товариству збільшено суму грошового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб з 1% до 3% нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Тому відповідачем нараховано суму грошового зобов"язання з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності в розмірі 9150грн. 92коп. На думку позивача, оскаржуване податкове повідомлення-рішення суперечить умовам договору та нормам Податкового кодексу України.
Відповідач - державна податкова інспекція у м. Сумах, заперечуючи проти позову, свою позицію обґрунтовує тим, що з 01.01.2011 року будь-які питання щодо оподаткування регулюються Податковим кодексом України і не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів, що містять виключно положення щодо внесення змін до Податкового кодексу України. Пунктом 288.5 статті 288 Кодексу визначено, що мінімальний річний розмір орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності для всіх категорій земель, крім сільськогосподарського призначення, не може бути меншим трикратного розміру земельного податку (а.с.20-21).
В судове засідання представник позивача не з"явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Суд вважає можливим провести розгляд справи без участі представника позивача, оскільки в матеріалах справи достатньо доказів для розгляду справи по суті.
В судовому засіданні представник відповідача Посукан О.В. позов не визнав з підстав, викладених у письмовому запереченні.
Суд, заслухавши пояснення представника відповідача, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що службовими особами ДПІ у м.Сумах проведена камеральна перевірка даних ТОВ "Український північно-східний інститут прикладної та клінічної медицини", задекларованих в податковій декларації з плати за землю за 2012рік, за результатами якої складений акт від 18.05.2012року №968/152/31066166 (а.с.22-24).
В ході перевірки встановлено, що розмір орендної плати за земельну ділянку державної та комунальної власності за березень 2012року, є меншим, ніж встановлено Податковим кодексом України.
Так, товариством визначено орендну плату за земельну ділянку по пр.М.Лушпи, 54 в м. Суми в розмірі 1% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що призвело до заниження податкового зобов"язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності за березень 2012року на суму 6100,61грн. (а.с.22-24).
На підставі акту перевірки, ДПІ у м.Сумах винесло податкове повідомлення-рішення від 30.05.2012року №0003481502/18992, яким ТОВ "Український північно-східний інститут прикладної та клінічної медицини" збільшено суму грошового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб в розмірі 9150,92грн., в тому числі: 6100,61грн. основного платежу та 3050,31грн. штрафних (фінансових) санкцій (а.с.10).
На думку суду, вказане податкове повідомлення-рішення відповідає вимогам чинного податкового законодавства, з огляду на наступне.
Статтею 206 Земельного кодексу України встановлено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Порядок справляння плати за землю з 01 січня 2011року визначається Податковим кодексом України.
Так, пп.9.1.10 п.9.1 ст.9 Податкового кодексу України встановлено, що плата за землю належить до загальнодержавних податків.
Відповідно до п.п. 14.1.72, 14.1.73, 14.147 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України плата за землю це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності. Земельний податок це обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів. Землекористувачами є юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди.
Згідно ст.271 Податкового кодексу України базою оподаткування плати за землю є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом XIII цього кодексу, а у разі, якщо нормативну грошову оцінку не проведено - площа земельних ділянок.
Відповідно до вимог п.288.1 та п.288.4 ст.288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки, у якому встановлюється розмір та умови внесення орендної плати.
Згідно пп.288.5.1 п.288.5 ст.288 Податкового кодексу України, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.
Пунктом 274.1 статті 274 Податкового кодексу України визначено, що ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 і 278 цього Кодексу.
Отже, орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності відноситься до загальнодержавного податку, тому з 01.01.2011року позивач повинен сплачувати річну суму платежу орендної плати не менше трикратного розміру земельного податку, що встановлюється ст. 274 Податкового кодексу України.
В той же час, перевіркою встановлено, що розмір орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності за березень 2012року, визначений платником податків у податковій декларації з плати за землю за 2012рік є меншим, ніж визначено вищевказаними нормами Податкового кодексу України, так як позивачем визначене податкове зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за березень 2012року в розмірі 1% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки (пр.М.Лушпи, 54, м. Суми).
Заниження розміру орендної плати призвело до заниження податкового зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за березень 2012року на 6100,61грн.
Тому відповідачем обґрунтовано прийнято податкове повідомлення-рішення від 30.05.2012року №0003481502/18992, яким визначено суму грошового зобов'язання за платежем орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності з юридичних осіб в розмірі 9150,92грн. (6100,61грн. - за основним платежем, 3050,31грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями).
Твердження позивача на розмір орендної плати, визначеної у договорі оренди земельної ділянки є безпідставним, так як Податковим кодексом України орендна плата віднесена до загальнодержавного земельного податку і встановлена в розмірі не менше трикратного розміру земельного податку. Тому позивач з 01.01.2011року повинен сплачувати орендну плату, річна сума платежу по якій не може бути меншою трикратного розміру земельного податку.
Посилання ТОВ "Український північно-східний інститут прикладної та клінічної медицини" на постанови Зарічного районного суду м. Суми від 01.11.2011року (справа №3-2696/11) та від 22.05.2012року (справа 1805/6200/2012), як на підставу скасування податкового повідомлення-рішення є необґрунтованими, з огляду на таке.
Як вбачається з постанов Зарічного районного суду м. Суми від 01.11.2011року та від 22.05.2012року, директор ТОВ "Український північно-східний інститут прикладної та клінічної медицини" ОСОБА_2 обвинувачувався у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.163-1 КпАП України, у зв"язку з порушенням ним встановленого законом порядку ведення податкового обліку, а саме: за лютий 2012року занижено податкове зобов"язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності в сумі 6100,61грн.
Суд закрив провадження у вказаних справах у зв"язку з відсутністю в діях ОСОБА_2 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.163-1 КпАП України, так як в його діях відсутнє порушення порядку ведення податкового обліку.
Відсутність в діях директора ТОВ "Український північно-східний інститут прикладної та клінічної медицини" правопорушення, передбаченого ч.1 ст.163-1 КпАП України, не свідчить про правильність сплати податку з оренди земельної ділянки, а тому не є підставою для скасування оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.
Таким чином, необхідно відмовити в задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю "Український північно-східний інститут прикладної та клінічної медицини" до державної податкова інспекція у м.Сумах про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 30.05.2012року №0003481502/18992.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю "Український північно-східний інститут прикладної та клінічної медицини " до державної податкова інспекція у м.Сумах про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення державної податкова інспекція у м.Сумах від 30.05.2012року №0003481502/18992 -відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) С.О. Бондар
Повний текст постанови виготовлений 27 серпня 2012року.
З оригіналом згідно:
Суддя С.О. Бондар