ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 серпня 2012 р. № 2а-5505/12/1370
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого - судді Журомської М.В.,
за участю секретаря - Козьміна А.М.,
за участю представника позивача Осиповича В.М., представника відповідача
Задорожного І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Львові адміністративну справу за позовом Корпорації «Центр промисловості та торгівлі «Львів»до Державної податкової інспекції у Личаківському районі м. Львова Львівської області ДПС про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
ВСТАНОВИВ:
Корпорація «Центр промисловості та торгівлі «Львів»(далі Корпорація) звернулася до Львівського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державної податкової інспекції у Личаківському районі м. Львова про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 28.02.2012 р. № 0000781520/4559/10/15-2.
В обгрунтування позовних вимог зазначає, що подана позивачем податкова декларація з податку на додану вартість за січень 2012 року засобами електронного зв'язку складена за встановленою формою, містить всі необхідні реквізити та підписана керівником Корпорації, отже відповідає вимогам ст. 48 Податкового кодексу України. Анулювання свідоцтва платника податку на додану вартість та закінчення дії форми декларації не передбачені ст.48 і 49 Податкового кодексу України як підстави для неприйняття декларації. Вважає, що податкове повідомлення-рішення від 28.02.2012 р. № 0000781520/4559/10/15-2 є протиправним та підлягає скасуванню.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, викладених в позовній заяві, просив позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив. У запереченнях зазначив, що подаючи повторно декларацію з податку на додану вартість позивач усвідомлював факт неприйняття ДПА 17.02.2012 року такої декларації, розумів наслідки, передбачені ст. 120 ПК України та володів достатнім запасом часу для подання повторно декларації до 20.02.2012 р., натомість подав звітність із запізненням -23.02.2012 року. Вважає, що податковим органом правомірно застосовано штрафну санкцію податковим повідомленням-рішенням від 28.02.2012 р. № 0000781520/4559/10/15-2 в розмірі 1 020,00 грн. Просив у задоволенні позову відмовити.
В судовому засіданні у відповідності до ст.55 КАС України здійснено заміну відповідача -Державну податкову інспекцію у Личаківському районі м. Львова на правонаступника -Державну податкову інспекцію у Личаківському районі м. Львова Львівської області Державної податкової служби.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
Корпорація «Центр промисловості та торгівлі «Львів»зареєстрована в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 14.02.2000 р. за № 1 415 120 0000 001050. З 04.09.2000 р. зареєстрована як платник податку на додану вартість. Відповідно до довідки форми №4-ОПП взята на облік як платник податків в органах податкової служби.
З матеріалів справи встановлено, що податкова декларація з податку на додану вартість з додатками за січень 2012 року до ДПІ у Личаківському районі м. Львова Корпорацією «Центр промисловості та торгівлі «Львів» подана засобами електронного зв'язку в електронній формі. Така податкова декларація заповнена за формою, що встановлена наказом Державної податкової адміністрації України від 25.01.2011 р. № 41.
Згідно повідомлення про отримання звітності та квитанції № 1 ДПА України від 18.02.2012 р. податкова декларація за січень 2012 року надіслана 17.02.2012 р. в 19:00:13 та доставлена до центрального рівня Державної податкової адміністрації України 18.02.2012 року в 00:10:53, документ не прийнято з таких підстав: на дату подання звіту не був платником ПДВ та закінчення дії форми -грудень 2011 р.
У зв'язку з неприйняттям деларації з ПДВ за січень 2012 року засобами електронного зв'язку, Корпорація надіслала таку засобами поштового зв'язку. Вказана декларація за січень 2012 року фактично доставлена до податкового органу 23.02.2012 року.
Податковим інспектором ДПІ у Личаківському районі м. Львова проведено камеральну перевірку податкової звітності з податку на додану вартість за січень 2012 року, за результатами якої складено акт від 28.02.2012 р. № 55/15-2/30822285. Перевіркою встановлено несвоєчасне подання податкової звітності в порушення вимог пп 49.18.1 (49.18.2) п.49.18 ст.49 розділу ІІ, пункту 203.1 ст.203 Податкового кодексу України (далі ПК України). 28.02.2012 року за результатами встановлених порушень ДПІ винесено податкове повідомлення-рішення № 0000781520/4559/10/15-2, яким Корпорації збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість за штрафними фінансовими санкціями в сумі 1 020,00 грн.
Не погодившись з винесеним податковим органом податковим повідомленням-рішенням Корпорація «Центр промисловості та торгівлі «Львів»звернулася за захистом своїх прав до суду.
При прийнятті рішення, суд виходив з наступного.
Відповідно до п. 49.1, 49.2 статті 49 ПК України податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків. Платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді.
Податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює, зокрема, календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя) ( пп.49.18.2. п. 49.18. ст.49 ПК України).
Пунктом 49.8 ст. 49 ПК України передбачено, що прийняття податкової декларації є обов'язком органу державної податкової служби. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають.
За умови дотримання платником податків вимог цієї статті посадова особа органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана зареєструвати податкову декларацію платника датою її фактичного отримання органом державної податкової служби (п. 49.9 ст. 49 ПК України).
За умови дотримання вимог, встановлених статтями 48 і 49 цього Кодексу податкова декларація, надана платником, також вважається прийнятою: за наявності на всіх аркушах, з яких складається податкова декларація та, за бажанням платника податків, на її копії, відмітки (штампу) органу державної податкової служби, яким отримана податкова декларація, із зазначенням дати її отримання, або квитанції про отримання податкової декларації у разі її подання засобами електронного зв'язку, або поштового повідомлення з відміткою про вручення органу державної податкової служби, у разі надсилання податкової декларації поштою (пп. 49.9.1 п. 49.9 ст. 49 Податкового кодексу України).
З матеріалів справи встановлено, що податкова декларація з податку на додану вартість за січень 2012 року подана Корпорацією засобами електронного зв'язку 17.02.2012 р. та доставлена 18.02.2012 року. Граничний строк подання такої - 20.02.2012 року.
З підстав анулювання свідоцтва платника податку на додану вартість та у зв'язку з поданням декларації за старим зразком таку не прийнято.
Відповідно до п.184.6 ст. 184 ПК України у разі анулювання реєстрації особи як платника податку останнім звітним (податковим) періодом є період, який розпочинається від дня, що настає за останнім днем попереднього податкового періоду, та закінчується днем анулювання реєстрації.
Вищенаведена норма ПК України свідчить, що Корпорація зобов'язана була подати податкову декларацію з податку на додану вартість за січень 2012 року, оскільки свідоцтво платника податку на додану вартість анульовано 26.01.2012 року.
Наказом ДПА України від 25.01.2011 № 41 «Про затвердження форм та порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість», який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 16.02.2011 за № 197/18935 затверджені форми податкової звітності з податку на додану вартість та Порядок заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість.
З 10 січня 2012 року набув чинності наказ Міністерства фінансів України від 25.11.2011 року № 1492 «Про затвердження форм та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість», який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 20.12.2011 року за № 1490/20228 затверджені нові форми звітності з податку на додану вартість.
Згідно із пунктом 46.6 статті 46 ПК України до визначення нових форм декларацій (розрахунків), які набирають чинності для складання звітності з податкового періоду, що настає за податковим періодом, у якому відбулося їх оприлюднення, є чинними форми декларацій (розрахунків), чинні до такого визначення.
Відповідно до п. 2 розділу XIII Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 25.11.2011 р. № 1492 до визначення нових форм декларацій (розрахунків), які набирають чинності для складання звітності з податкового періоду, що настає за податковим періодом, у якому відбулося їх оприлюднення, є чинними попередні форми декларацій (розрахунків).
З вищевикладеного вбачається, що нові форми звітності з податку на додану вартість треба подавати за лютий 2012 року, оскільки нові форми податкової звітності оприлюднені 10.01.2012 року. Отже податкова декларація з податку на додану вартість за січень 2012 р. повинна подаватися згідно з старим зразком.
У зв'язку з вищенаведеним, суд приходить до висновку, що податкова декларація з податку на додану вартість за січень 2012 року з підстав подання за старим зразком, протиправно не прийнята засобами електронного зв'язку.
Відповідно до п.49.13 ст. 49 ПК України у разі якщо у встановленому законодавством порядку буде встановлено факт неправомірної відмови органом державної податкової служби (посадовою особою) у прийнятті податкової декларації, остання вважається прийнятою у день її фактичного отримання державною податковою службою.
Прийняття податкової декларації є обов'язком органу Державної податкової служби і законодавством встановлено пряму заборону відмовляти у прийнятті декларації з причин, не визначених ст. 49 ПК України.
Оскільки, як вбачається з квитанції, податкова декларація з податку на додану вартість за січень 2012 року доставлена до центрального рівня ДПА України 18.02.2012 року, позивачем не порушено вимоги підпункту 49.18.2 пункту 49.18 статті 49 розділу І ПК України та своєчасно подано податкову декларацію з податку на додану вартість за січень 2012 року.
Також суд зазначає, що зареєстровані в органі Державної податкової служби декларації підлягають камеральній перевірці, що проводиться протягом 30 днів, наступних за граничним терміном отримання податкової декларації. Якщо за результатами перевірки виявлено порушення, складається Акт про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість. Акт про результати камеральної перевірки вручається або надсилається для підписання протягом трьох робочих днів платнику податку в порядку, визначеному ст. 42 ПК України.
Згідно п.86.8 ст. 86 ПК України податкове повідомлення-рішення приймається керівником податкового органу (його заступником) протягом десяти робочих днів з дня, наступного за днем вручення платнику податків акта перевірки у порядку, передбаченому статтею 58 цього Кодексу, для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень (за результатами фактичної перевірки - з дня реєстрації (надходження) акта такої перевірки до органу державної податкової служби за основним місцем обліку платника податків), а за наявності заперечень посадових осіб платника податків до акта перевірки приймається з урахуванням висновку про результати розгляду заперечень до акта перевірки - протягом трьох робочих днів, наступних за днем розгляду заперечень і надання (надсилання) письмової відповіді платнику податків.
Матеріали справи свідчать, що акт та податкове повідомлення-рішення, винесені одним днем - 28.02.2012 року.
Аналізуючи норми чинного законодавства, що регулює дані правовідносини та встановлені обставини у справі, суд приходить до переконання, що ДПІ також було порушено порядок надіслання акта перевірки, що позбавило платника права на подання заперечень чи надання пояснень щодо предмета перевірки.
Відповідно до ч.3 ст. 2 та до ст. 11 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого суб'єкти владних повноважень зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд, згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Згідно зі статтею 162 КАС України суд вправі постановою визнати протиправним рішення суб'єкта владних повноважень чи окремі його положення, дії чи бездіяльність і скасувати або визнати нечинним рішення чи окремі його положення.
Аналізуючи чинне законодавство та обставини справи суд приходить до висновку, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийняте без з дотримання вимог Податкового Кодексу України та передбачених ст.2 КАС України принципів.
Виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, враховуючи вищевикладене, суд вважає, що вимоги позивача підставні, обгрунтовані матеріалами справи, доведені в судовому засіданні та підлягають до задоволення.
Щодо судових витрат то в порядку ст.94 КАС України слід стягнути з Державного бюджету України на користь Корпорації «Центр промисловості та торгівлі «Львів»107,30 грн. судового збору.
Керуючись ст.ст. 7-14, 69-71, 86, 94, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Личаківському районі м. Львова від 28.02.2012 р. № 0000781520/4559/10/15-2.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Корпорації «Центр промисловості та торгівлі «Львів» 107,30 грн. судового збору.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 23.08.2012 року.
Суддя Журомська М.В.