Постанова № 25740167, 14.08.2012, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.08.2012
Номер справи
2а-6006/12/1370
Номер документу
25740167
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 серпня 2012 р. № 2а-6006/12/1370

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Брильовського Р.М.,

при секретарі Іваськевич С.В.

за участю:

представника позивача -Бабій Н.М.

розглянувши у відкритому судовому з асіданні у місті Львові справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Галвинпрод»до ДПІ в Галицькому районі м. Львова Львівської області ДПС про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Галвинпрод»звернулась до суду з адміністративним позовом до ДПІ в Галицькому районі м. Львова Львівської області ДПС про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення від 28.05.2012 року №0000162200.

Позивач позовні вимоги обґрунтовує тим, що за наслідками проведеної камеральної перевірки даних податкової декларації з плати за землю, складено акт №9/15-3/23962374 від 16.05.2012 року та прийнято податкове повідомлення -рішення №0000162200 від 28.05.2012 року. Проведеною перевіркою встановлено, що нарахування та сплату земельного податку позивачем здійснено відповідно до довідок про грошову оцінку земельних ділянок, отриманих у період до 01.01.2011 року, внаслідок чого позивача зобов'язано подати до податкового органу уточнюючу декларацію за 2011 рік з урахуванням нової грошової оцінки відповідно до ухвали Львівської міської ради "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Львова"№ 2712 від 18.06.2009 року (із змінами та доповненнями внесеними ухвалою Львівської міської ради № 3173 від 28.01.2010 року).

Позивач вказує, що платники орендної плати та земельного податку, що не отримали у 2011 році довідок про нормативну грошову оцінку земельних ділянок та подали податкову звітність відповідно до довідок про грошову оцінку, отриманих в період до 01.01.2011 року, і не провели переоцінку вартості земельних ділянок, здійснюють сплату орендної плати та земельного податку відповідно до поданих податкових зобов'язань до введення в дію відповідної нормативної грошової оцінки земель м. Львова.

Подальше нарахування та сплата платежів за землю здійснюється відповідно до нових довідок про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, отриманих після введення в дію відкоригованої нормативної грошової оцінки земель м. Львова.

Позивач у 2011 році не отримував довідок про нормативну грошову оцінку землі та подавав податкову звітність відповідно до довідок про грошову оцінку отриманих в період до 01.01.2011 року керуючись п. 2.З., 2.4., 2.5 Ухвали "Про деякі питання нарахування та сплати за землекористування у зв'язку із введенням в дію у 2011 році грошової оцінки земель м. Львова"№ 369 від 31.03.2011 року, сплачував в 2011 році плату за землю відповідно до довідок про грошову оцінку отриманих до 2011 року, оскільки нормативна грошова оцінка земель м. Львова в 2011 році не вводилась у дію.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала у повному обсязі, надала додаткові пояснення, просила позов задоволити повністю.

Відповідач заперечень на позов, витребувані судом докази не надав, явки повноважного представника в судове засідання не забезпечив. Суд вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача належним чином про час і місце розгляду судової справи з його участю та реалізації ним права судового захисту своїх прав та інтересів, а тому вважає за можливе розглянути справу без участі відповідача відповідно до положень ст. 128 КАС України.

Заслухавши думку представника позивача, з'ясувавши обставини, на які позивач посилається як на підставу своїх вимог та дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, суд вважає, що позов підлягає до задоволення, мотивуючи це наступним.

ДПІ в Галицькому районі м. Львова Львівської області ДПС 16.05.2012 року проведено камеральну перевірку ТзОВ «Галвинпрод»податкової декларації (розрахунку) по земельному податку за 2011 рік. За результатами перевірки складено акт №№9/15-3/23962374 від 16.05.2012 року та прийнято податкове повідомлення -рішення №0000162200 від 28.05.2012 року. В акті зазначено, що підприємством не застосовано нову грошову оцінку на земельну ділянку відповідно до ухвали Львівської міської ради від 18.06.2009 року №2742 «Про затвердження нормативно-грошової оцінки земель м. Львова».

Податковий орган стверджує, що сума земельного податку, який позивач повинен був сплатити, на 2011 рік повинна становити 34 592,25 грн. Платником в податковому розрахунку земельного податку на 2011 рік задекларовано 20692,56 грн. Отже,в порушення п. 2.8 ухвали Львівської міської ради від 31.03.2011 року №369, п.п. 269.1.1 п. 269.1 ст 269, п.п.271.1.1 п. 271.1 ст. 271, п. 274.1 ст. 274, п. 286.2 ст. 286, ст.. 287 Податкового кодексу України позивачем занижено земельний податок в сумі 13899,69 грн.

Згідно ухвали Львівської міської ради від 18.06.2009 року за № 2712 "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Львова"(із змінами та доповненнями, внесеними ухвалою Львівської міської ради від 28.01.2010 року за № 3173), нова нормативна грошова оцінка земель м. Львова введена в дію з 31.12.2010 року. Крім цього, вказаною ухвалою зазначено, що після введення в дію відкоригованої нормативної грошової оцінки земель м. Львова, платники орендної плати та земельного податку зобов'язані отримати нові довідки про грошову оцінку земельних ділянок, якими вони користуються, здійснити перерахунок орендної плати та земельного податку до отриманих довідок, внести відповідні зміни до податкової звітності та сплати різницю коштів за землекористування з моменту прийняття цієї ухвали і до моменту введення в дію відкоригованої грошової оцінки земель м. Львова.

В акті перевірки зазначено, що ТзОВ «Галвинпрод»не подано до відповідача уточнюючої декларації за 2011 рік з урахування нової нормативної грошової оцінки земель на 2011 рік.

28.05.2012 року ДПІ в Галицькому районі м. Львова Львівської області ДПС прийнято податкове повідомлення-рішення №0000162200, яким ТзОВ «Галвинпрод»збільшено суму грошового зобов'язання з земельного податку з юридичних осіб на суму 14458,87 грн.. в тому числі за основним платежем -13899,69 грн, за штрафними санкціями -559,18 грн.

Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Законом України "Про оцінку земель"№ 1378-IV від 11.12.2003 року із змінами і доповненнями, Податковим кодексом України, Кодексом адміністративного судочинства України.

Згідно ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 1 Закону України "Про оцінку земель", нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.

Згідно ч. 5 ст. 5 цього ж Закону, нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.

Згідно ч. 1 ст. 23 цього ж Закону, технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.

Згідно п.п. 269.1.1. п. 269.1. ст. 269 Податкового кодексу України, платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв).

Згідно п.п. 271.1.1. п. 271.1. ст. 271 цього ж Кодексу, базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим же розділом.

Згідно п. 274.1. ст. 274 цього ж Кодексу, ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 і 278 цього ж Кодексу.

Згідно п. 286.2. ст. 286 цього ж Кодексу, платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Згідно ст. 287 цього ж Кодексу, власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

Облік фізичних осіб - платників податку і нарахування відповідних сум проводяться щороку до 1 травня.

Податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Згідно п. 2.2. Ухвали 2-ої сесії 6-го скликання Львівської міської ради № 369 від 31.03.2011 "Про деякі питання нарахування та сплати за землекористування у зв'язку із введенням в дію у 2011 році грошової оцінки земель м. Львова", власники та користувачі земельних ділянок, які володіють та користуються земельними ділянками, відповідно до державних актів на право власності та право постійного користування і які здійснюють нарахування та сплату земельного податку відповідно до довідок про нормативну грошову оцінку, видану у 2011 році, здійснюють подальшу сплату земельного податку в межах поданих розрахунків до моменту введення в дію відкоригованої нормативної грошової оцінки земель м. Львова. Після введення в дію відкоригованої грошової оцінки земель м. Львова, зазначені суми земельного податку підлягають коригуванню, згідно з новими довідками про грошову оцінку земельних ділянок із внесенням відповідних змін до податкової звітності.

Згідно п. 2.3. цієї ж Ухвали, платники орендної плати та земельного податку, що не отримали у 2011 році довідок про нормативну грошову оцінку земельних ділянок та подали податкову звітність відповідно до довідок про грошову оцінку, отриманих в період до 01.01.2011 року, і не провели переоцінку вартості земельних ділянок, здійснюють сплату орендної плати та земельного податку відповідно до поданих податкових зобов'язань до введення в дію відповідної грошової оцінки земель м. Львова.

Згідно п. 2.4. цієї ж Ухвали, після введення в дію відкоригованої нормативної грошової оцінки земель м. Львова, землекористувачі зобов'язані отримати нові довідки про грошову оцінку земельних ділянок, якими вони користуються здійснити перерахунок орендної плати та земельного податку відповідно до отриманих довідок, внести зміни до податкової звітності та сплатити різницю коштів за землекористування з моменту прийняття цієї ж Ухвали і до моменту введення в дію відкоригованої грошової оцінки земель м. Львова.

Згідно п. 2.8. цієї ж Ухвали, платники орендної плати та земельного податку, вказані у п.п. 2.1., 2.2., 2.6., здійснюють сплату орендної плати та земельного податку за період прийняття цієї ухвали до часу введення в дію відкоригованої грошової оцінки земель м. Львова з пільгою 60% від суми нарахованих платежів, що зараховуються до міського бюджету м. Львова.

Згідно п. 123.1. ст. 123 цього ж Кодексу, у разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов'язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4, 54.3.5, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього ж Кодексу, тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 25 відсотків суми визначеного податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.

Судом враховуються твердження позивача та його представника щодо протиправності прийняття спірного податкового повідомлення -рішення, оскільки нормативна грошова оцінка земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідним органом місцевого самоврядування. Відповідно, обов'язок щодо нарахування (перерахунку) та сплати земельного податку згідно вимог ухвали Львівської міської ради № 369 від 31.03.2011 року у позивача виникне тільки після затвердження та введення в дію відкоригованої нормативної грошової оцінки земель м. Львова та отримання нових довідок про грошову оцінку вказаних земельних ділянок.

Позивачем правомірно проведено нарахування та сплату земельного податку на 2011 рік на підставі довідок про грошову оцінку землі, отриманих в період до 01.01.2011 року, оскільки належних та допустимих доказів на підтвердження введення в дію затвердженої відкоригованої нормативної грошової оцінки земель м. Львова згідно Ухвали Львівської міської ради № 369 від 31.03.2011 року та видачі довідки про грошову оцінку земель згідно відкоригованої нормативної грошової оцінки відповідач, представник відповідача суду не надали.

Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності, Суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення, а податкове повідомлення-рішення ДПІ в Галицькому районі м. Львова Львівської області ДПС від 28.05.2012 року №0000162200, яким збільшено грошове зобов'язання із земельного податку з юридичних осіб на суму 14458,87 грн. є протиправним та підлягає скасуванню.

Судові витрати у вигляді судового збору, відповідно до ст. 94 КАС України слід стягнути на користь позивача з Державного бюджету України.

Керуючись ст.ст. 2, 4, 7-14, 23, 69, 70, 86, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ДПІ в Галицькому районі м. Львова Львівської області ДПС від 28.05.2012 року №0000162200.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Галвинпрод» 145,00 грн. судового збору.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.

Суддя Брильовський Р.М.

Повний текст постанови виготовлений 20.08.2012 року.