ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 липня 2012 р. Справа № 2а/0470/6847/12
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді -Потолової Г.В.
при секретарі -Московській О.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до Фізичної особи -підприємця ОСОБА_1 про стягнення недоїмки та фінансових (штрафних) санкцій,
ВСТАНОВИВ:
Дніпропетровське обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовними вимогами про стягнення з Фізичної особи -підприємця ОСОБА_1 недоїмки та фінансових (штрафних) санкцій у загальному розмірі 1492грн.42коп.
18.07.2012р. позивач до справи надав заяву про зміну позовних вимог, за змістом якої повідомив про часткове погашення боргу відповідачем у сумі 50грн.00коп. та просить стягнути заборгованість у розмірі 1342грн.42коп.
Представник позивача до матеріалів справи надав клопотання про розгляд справи без його участі, просить позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Відповідач у судове засіданні не з'явився, про дату, час і місце проведення повідомлений належним чином, що підтверджено телефонограмою, наявною в матеріалах справи. Заперечення проти позовних вимог не надав, з клопотанням про відкладення розгляду справи не звертався.
Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
За даних обставин та відповідно до вимог ст.128 КАС України суд вважає за можливе розглянути у письмовому провадженні справу за наявними в ній доказами без участі сторін.
Суд, розглянувши подані документи, вивчивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, вважає за необхідне позовні вимоги задовольнити з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, Фізична особа -підприємець ОСОБА_1 зареєстрована виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради 01.08.2006р.
Також, відповідач зареєстрований як платник страхових внесків у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності за НОМЕР_2, перебуває на обліку в Амур-Нижньодніпровській районній виконавчій дирекції Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
Так, на підставі «Плану перевірок страхувальників на І квартал 2012 року», затвердженого наказом Амур-Нижньодніпровської районної виконавчої дирекції Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі -АНД РВД ФСС ТВП) від 19.12.2011р. №157 та направлення №178 від 26.03.2012р. фахівцями позивача проведена перевірка правильності нарахування та своєчасності і повноти сплати страхових внесків до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та правомірності використання страхових коштів за період з 01.08.2001р. по 01.01.2012р. страхувальника.
В ході перевірки встановлено, що звіти по коштах Фонду (Ф4-ФСС з ТВП) за період з 01.08.2001р. по 9 місяців 2008 року страхувальником е подавалися. Звіти по коштах Фонду (Ф4-ФСС з ТВП, Ф14-ФСС з ТВП) з відмітками АНД РВД в наявності за періоди 01.10.2008р. -01.01.2009р., 01.07.2009р. -01.04.2011р. подаються в установлені терміни. Звіти за І квартал та І півріччя страхувальником в звіті за 9 місяців 2009 року. також, статистичний звіт з праці (ф.1 -ПВ) ФОП ОСОБА_1 не здає; кошторис страхувальнику не доводився.
Крім того, перевіркою встановлено, що в порушення ч.1 ст.21, п.1, 2 ч.2 ст.27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням»(в діючій на той час редакції) ч.1 ст.1 Закону України «Про розмір внесків на деякі види загальнообов'язкового державного соціального страхування»(в редакції діючій до 01.01.2011р.) ФОП ОСОБА_1. не зареєструвалася в АНД РВД ФСС ТПВ в десятиденний строк з дня початку використання найманої праці, не нараховувала і не сплачувала страхові внески за період з 01.08.2001р. по 01.10.2008р. За результатами перевірки відповідача підлягають донарахуванню страхові внески в загальній сумі 709грн.85коп.
Таким чином, перевіркою встановлено несвоєчасну сплату страхових внесків у зв'язку з порушенням строку реєстрації, сума недоїмки складає у розмірі 709грн.85коп.
За результатами перевірки складено акт №171 від 27.03.2012р. (а.с.9-10)
На підставі акту перевірки від 27.03.2012р. директором АНД РВД ДОВ ФСС ТВП прийнято рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності №26/03 від 30.03.2012р., згідно якого до відповідачу застосовано стягнення у розмірі 1500грн.61коп., в т.ч. 709грн.85коп. -донараховано внесків, 435грн.83коп. -пеня, 354грн.93коп. -штрафна санкція. Зазначене рішення відповідач отримав особисто 12.04.2012р., про що свідчить підпис на рішення №26/03 (а.с.17).
ФОП ОСОБА_1 до АНД районної виконавчої дирекції Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності подано звіт за перший квартал 2012 року, де ним самостійно відображено заборгованість за страхувальником на кінець звітного періоду в сумі 1500грн.61коп. (а.с.18).
Оскільки відповідачем означена сума не сплачена, у останнього виникла прострочена заборгованість зі сплати страхових внесків до бюджету Фонду, тобто недоїмка.
У зв'язку з виконанням не в повному обсязі страхувальником ФОП ОСОБА_1 рішення №26/03 від 30.03.2012р. про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, відповідно до вимог п.4.2 «Інструкції про порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, прийняття рішень за їх результатами та процедуру оскарження», затвердженої постановою правління Фонду від 2.12.2010р. №29 керуючись п.6 ч.1 ст.28, ч.1 ст.30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» прийнято рішення №26/1/03 від 27.04.2012р. про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності у загальному розмірі 141грн.81коп. (а.с.23).
У зв'язку з тим, що відповідачем на час розгляду справи, частково сплачено заборгованість, підлягає стягненню сума фінансових (штрафних) санкцій у розмірі 1342грн.42коп., яка на час розгляду справи непогашена.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, яке гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
З 01 січня 2011 року набрав чинності Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», яким введено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та який визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку вказаного внеску, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
У відповідності до ч.7 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення»Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій.
На період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.
Позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача як страхувальника заборгованості із сплати страхових внесків до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, яка виникла та не сплачена в період до 1 січня 2011 року.
Відповідно до ст. 14 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування страхові фонди є органами, які здійснюють керівництво та управління окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, провадять акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечують фінансування виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням та здійснюють інші функції згідно з затвердженими статутами.
Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням»визначені правові, організаційні та фінансові основи загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян на випадок тимчасової втрати працездатності, у зв'язку з вагітністю та пологами, у разі смерті, а також надання послуг із санаторно-курортного лікування та оздоровлення застрахованим особам та членам їх сімей.
Відповідно до ст. 9 цього Закону Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі -Фонд) є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, провадить акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, види яких передбачені статтею 34 цього Закону, та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів. Фонд належить до цільових позабюджетних страхових фондів.
Згідно з п. 2 ч. 2 ст. 27 «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням»в редакції, чинною на час виникнення спірних правовідносин, було передбачено, що страхувальник зобов'язаний нараховувати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Відповідно до ч. 3 ст. 30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням»своєчасно не сплачені та не відшкодовані страхові кошти відповідно до частини першої статті 21 та статті 22 цього Закону і фінансові санкції, передбачені частиною першою цієї статті, стягуються із страхувальника, іншого отримувача коштів Фонду у дохід Фонду в порядку, встановленому законом.
Оскільки протягом встановленого законом строку, та на час розгляду справи суми самостійно визначених відповідачем страхових внесків та нархованих позивачем -сплачені не були, тому вони підлягають стягненню з нього.
За змістом частин 4, 5 ст.11 КАС суд повинен визначити характер спірних правовідносин та зміст правової вимоги, матеріальний закон, який їх регулює, а також факти, що підлягають встановленню і лежать в основі вимог та заперечень; з'ясувати, які є докази на підтвердження зазначених фактів.
Таким чином, суд дійшов висновку, що поданих позивачем доказів достатньо для встановлення обставин справи та для ухвалення судового рішення.
Одним з принципів адміністративного судочинства, передбачених ст.7 КАС України, є принцип законності, який відповідно до ст.9 КАС України, полягає в наступному: суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а суд згідно ст.86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
З урахуванням викладеного, позовні вимоги є обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч.4 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати по справі з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст.94, 158-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення недоїмки та фінансових (штрафних) санкцій -задовольнити повністю.
Стягнути з Фізичної особи -підприємця ОСОБА_1 (49023, АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) на корить Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (49000, м.Дніпропетровськ, пр.К.Маркса, 93; р/р 25601231287001 в ПАТ «КБ «Надра», м.Київ, Центр МФО 380764, код ЄДРПОУ 26050024, одержувач -Амур-Нижньодніпровська районна виконавча дирекція Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності) суму фінансових (штрафних) санкцій у розмірі 1342грн.42коп. (одна тисяча триста сорок дві грн. 42коп.)
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження -з моменту проголошення рішення суду апеляційної інстанції.
Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд у десятиденний строк з дня отримання копії постанови, виготовленої у повному обсязі.
Суддя Г. В. Потолова