ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 серпня 2012 р.Справа № 2-а-7162/10/1570
Категорія:3.5Головуючий в 1 інстанції: Цховребова М.Г.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Зуєвої Л.Є.,
суддів Димерлія О.О. та Єщенка О.В.
при секретарі Івановій К.І.
за участю представників:
апелянта -Незамаєва В.А.
позивача -Шліхт Л.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі апеляційну скаргу Одеського обласного центру зайнятості на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 19.09.2011 року по справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Дунайський Агро" до Одеського обласного центру зайнятості про визнання протиправним і скасування акту, -
В С Т А Н О В И В:
В липні 2010 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Дунайський Агро" звернулось до суду з позовом до Одеського обласного центру зайнятості про визнання протиправним і скасування акту.
В обґрунтування позову зазначалося, що Одеським обласним центром зайнятості прийнято необґрунтований та незаконний Акт № 12-14/60 «Про порушення законодавства України про зайнятість населення»від 30.12.2009 року, чим було порушено пп. б п. 8 Положення про інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення. На думку позивача відповідач повинен був скласти припис про порушення законодавства України, а не Акт «Про порушення законодавства України про зайнятість населення», який на відміну від припису не підлягає оскарженню.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 19.09.2011 року позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Дунайський Агро" до Одеського обласного центру зайнятості про визнання протиправним і скасування акту задоволено в повному обсязі.
Не погоджуючись з постановленим по справі судовим рішенням, Одеський обласний центр зайнятості в апеляційній скарзі зазначає про невідповідність висновків суду обставинам справи. При цьому апелянт вважає, що судом допущено порушення матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи по суті. У зв'язку з чим в апеляційній скарзі ставиться питання про скасування постанови суду першої інстанції і винесення нової постанови, якою відмовити в задоволені адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Дунайський Агро" повністю .
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про наявність підстав для її задоволення.
24.02.2005 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Дунайський Агро»(далі - ТОВ «Дунайський Агро») зареєстроване Кілійською районною державною адміністрацією Одеської області, як юридична особа, ідентифікаційний код 33010652, місцезнаходження: 68342, Одеська область, Кілійський район, с. Новомиколаївка, вул. Леніна, 8. (а.с.62-64, 65, 66, 67-92)
29 грудня 2009 року головним спеціалістом інспекції по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Одеського обласного центру зайнятості Арцибашевою Наталією Іванівною, за участю головного спеціаліста-юрисконсульта Кілійського районного центру зайнятості, Койпан Інни Дмитрівни, у присутності директора ТОВ «Дунайський Агро», Малютенко Анатолія Миколайовича, на підставі виконання своїх службових обов'язків, згідно з ст. 34 Закону України «Про зайнятість населення», Положення про інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.06.1991 р. № 47 (із змінами внесеними постановою КМУ від 14.09.1998 р. № 1435), проведено перевірку позивача з питань додержання вимог законодавства України про зайнятість населення та за результатами її проведення складено акт перевірки додержання законодавства України про зайнятість населення № 12-19/149 від 29 грудня 2009 року (а.с.103-106).
30 грудня 2009 року начальником інспекції по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Одеського обласного центру зайнятості Отрадновою О.А. відповідно до ст. 34 Закону України «Про зайнятість населення», Положення про інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.06.1991 р. № 47 (із змінами внесеними постановою КМУ від 14.09.1998 р. № 1435), та на підставі акта перевірки ТОВ «Дунайський Агро»з питань додержання вимог законодавства України про зайнятість населення (№ 12-19/149 від 29 грудня 2009 року), матеріалів перевірки, складено акт про порушення законодавства України про зайнятість населення № 12-14/60 (а.с.122) проте, що ТОВ «Дунайський Агро»порушені вимоги ст. 8 Закону України «Про зайнятість населення»: без дозволу державної служби зайнятості з 28.02.2005 року по 04.02.2006 року працював робочим садівничої бригади громадянин Киргизстану ОСОБА_8.
При цьому у зазначеному акті позивачу запропоновано добровільно у місячний строк внести штраф у сумі 850 грн.
Судова колегія не погоджується з висновками суду першої інстанції та вважає за необхідне зазначити, що оскаржуваний акт, а саме Акт № 12-14/60 «Про порушення законодавства України про зайнятість населення»від 30.12.2009 року не є рішенням суб'єкта владних повноважень у розумінні пункту 1частини 1 статті 17 КАС України, оскільки у ньому не реалізується компетенція його видавця шляхом встановлення прав і обов'язків для інших суб'єктів.
Крім того, за змістом статті 2, пункту 1 частини 1 статті 17 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, які породжують, змінюють або припиняють права та обов'язки у сфері публічно-правових відносин, вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, якщо позивач вважає, що цими рішеннями, діями чи бездіяльністю його права чи свободи порушені або порушуються, створено або створюються перешкоди для їх реалізації або мають місце інші ущемлення прав чи свобод. Із наведеної норми закону випливає, що позивач на власний розсуд визначає чи порушені його права рішеннями, дією або бездіяльністю суб'єкта. Проте ці рішення, дія або бездіяльність повинні бути такими, які породжують, змінюють або припиняють права та обов'язки у сфері публічно-правових відносин.
Таким чином, акт про порушення законодавства України про зайнятість населення не є рішенням суб'єкта владних повноважень, який має обов'язкову силу для виконання, він не спричиняє виникнення будь-яких прав і обов'язків осіб чи суб'єктів владних повноважень, крім обов'язку відповідного органу щодо його розгляду.
З огляду на викладене судова колегія дійшла до висновку, що оскаржуваний акт не породжує правовідносин, що можуть бути предметом спору, тому він не може бути оскарженим у судовому порядку; з огляду на викладене судова колегія дійшла до висновків, що позов задоволенню не підлягає.
Таким чином, враховуючи, що судом першої інстанції при вирішенні справи порушені норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а також те, що висновки суду не відповідають обставинам справи, колегія суддів, керуючись п.п.3,4 ч.1 ст. 202 КАС України вважає необхідним скасовуючи постанову суду першої інстанції, прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволені адміністративного позову.
Керуючись ст.ст.195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, апеляційний суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Одеського обласного центру зайнятості - задовольнити.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 19.09.2011 року - скасувати.
Прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволені адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Дунайський Агро".
Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом двадцяти днів після складання повного тексту постанови.
Повний текст постанови складено та підписано 20.08.2012 р.
Головуючий суддя Зуєва Л.Є.
суддя Димерлій О.О.
суддя Єщенко О.В.