Постанова № 25725656, 21.08.2012, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.08.2012
Номер справи
2-а/1570/3254/2011
Номер документу
25725656
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 серпня 2012 р.Справа № 2-а/1570/3254/2011

Категорія: 2.2Головуючий в 1 інстанції: Бжассо Н.В. року Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді -Коваля М.П.,

суддів -Потапчука В.О.,

-Семенюка Г.В.,

при секретарі -Журкіній І.І.,

за участі представника апелянта -Мартинюк О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Ренійського районного управління юстиції Одеської області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 30 червня 2011 року по справі за адміністративним позовом Ренійського районного управління юстиції Одеської області до Асоціації фермерів та землевласників Ренійського району «Бессарабія»про примусовий розпуск (ліквідацію) об'єднання громадян,-

В С Т А Н О В И Л А:

Ренійське районне управління юстиції Одеської області звернулось до суду з адміністративним позовом до Асоціації фермерів та землевласників Ренійського району «Бессарабія»про примусовий розпуск (ліквідацію) об'єднання громадян.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 30 червня 2011 року адміністративний позов Ренійського районного управління юстиції Одеської області задоволено частково та припинено юридичну особу Асоціацію фермерів та землевласників Ренійського району «Бессарабія».

Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням суду першої інстанції позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги повністю, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права.

Сторони були сповіщені належним чином про час і місце судового засідання: позивач -Ренійське районне управління юстиції Одеської області, сповіщений згідно розписки про повідомлення про дату, час та місце проведення судового засідання (а.с.103), представник позивача в судове засідання прибув та надав свої пояснення; відповідач -Асоціація фермерів та землевласників Ренійського району «Бессарабія»сповіщений належним чином, що підтверджується фактом направлення повісток про виклик до суду на адресу відповідача зазначену в ЄДРПОУ (а.с.105-106), представник відповідача до суду не прибув та причини неявки не повідомив.

Колегія суддів порадившись на місці та заслухавши думку представника апелянта, ухвалила слухати справу за відсутністю інших учасників процесу, сповіщених належним чином про час і місце судового засідання.

Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи та дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, у зв'язку з наступним.

Згідно з п.3 ч.1 ст.198 та ст. 202 КАС України, суд апеляційної інстанції може скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову в разі, коли судом неповно з'ясовані обставини, порушені норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення спору, а висновки не відповідають обставинам справи.

Задовольняючи частково позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що відсутні підстави передбачені Законом України «Про об'єднання громадян»для примусового розпуску Асоціації фермерів та землевласників Ренійського району «Бессарабія», однак є підстави передбачені Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців»для припинення Асоціації як юридичної особи.

Колегія суддів не погоджується з такими висновками суду першої інстанції виходячи з наступного.

Відповідно до свідоцтва про реєстрацію об'єднання громадян №14 від 26.05.2003 року, Ренійським районним управлінням юстиції Одеської області 26.05.2003 року було зареєстровано Асоціацію фермерів та землевласників Ренійського району «Бессарабія»(а.с.63).

Згідно з відомостями, що містяться в Реєстрі об'єднань громадян, який ведеться Ренійським районним управлінням юстиції Одеської області, та відомостям установчих документів відповідача, юридична адреса Асоціації -Одеська область, м. Рені, вул. 3-го Гвардійського полку 13, оф.1.

На підставі статті 25 Закону України «Про об'єднання громадян»та згідно плану роботи Ренійського районного управління юстиції Одеської області (а.с.43-44) листом від 27.07.2010 року Асоціацію було запрошено для проведення перевірки (а.с.42). Проте представник Асоціації до Ренійського районного управління юстиції Одеської області не з'явився.

06.09.2010 року в.о. начальника Ренійського районного управління юстиції та спеціалістом управління було здійснено вихід за місцезнаходженням Асоціації та встановлено, що за зареєстрованою адресою відповідач не знаходиться, про що було складено відповідний акт (а.с.45).

Ренійським районним управлінням юстиції Одеської області було надіслано листи на домашні адреси керівника Асоціації від 08.09.2010 року за вих. № 01-618 (а.с.47) та засновників Асоціації від 08.09.2010 року за вих. № 01-615, 01-616, 01-617 (а.с.48-50), з вимогою надати до управління юстиції відомості, що підтверджують здійснення Асоціацією статутної діяльності та документи для реєстрації необхідних змін до статуту, проте відповіді на вказані листи до управління юстиції не надійшли, відповідні документи представником Асоціації не надані.

На підставі ст.ст. 28, 29 Закону України «Про об'єднання громадян»Управлінням юстиції, як контролюючим органом, 07.09.2010 року видано наказ про винесення попередження Асоціації фермерів та землевласників Ренійського району «Бессарабія»за № 34-о/д про недопущення порушень законодавства, зокрема ст.ст. 13, 15, 25 Закону України «Про об'єднання громадян»(а.с.46).

Проте зазначені правопорушення відповідачем усунуті не були та відповідач після винесення попередження в порушення вимог ст. 25 Закону України «Про об'єднання громадян» продовжує ухилятися від державного контролю.

Частиною 1 статті 1 Закону України «Про об'єднання громадян»визначено, що об'єднання громадян є добровільне громадське формування, створене на основі єдності інтересів для спільної реалізації громадянами своїх прав і свобод.

Відповідно до статті 14 Закону України «Про об'єднання громадян», легалізація (офіційне визнання) об'єднання громадян є обов'язковою і здійснюється шляхом їх реєстрації або повідомлення про заснування. Діяльність об'єднань громадян, які не легалізовані або примусово розпущені за рішенням суду, є протизаконною. Після реєстрації об'єднання громадян набуває статус юридичної особи. Легалізація громадської організації здійснюється відповідно Міністерством юстиції України, місцевими органами державної виконавчої влади, виконавчими комітетами сільських, селищних, міських Рад.

Згідно з частинами 1 та 2 статті 25 Закону України «Про об'єднання громадян», державний контроль за діяльністю об'єднань громадян здійснюється державними органами у порядку, передбаченому законодавством України. Органи, що проводять легалізацію об'єднань громадян, здійснюють контроль за додержанням ними положень статуту. Представники цих органів мають право бути присутніми на заходах, що проводяться об'єднаннями громадян, вимагати необхідні документи, одержувати пояснення.

Частиною 4 статті 6 вищезазначеного Закону передбачено, що об'єднання громадян повинно регулярно обнародувати свої основні документи, склад керівництва, дані про джерела фінансування та витрати.

Відповідно статті 13 того ж Закону, об'єднання громадян діє на основі статуту або положення (далі - статутний документ). Статутний документ об'єднання громадян повинен містити: назву об'єднання громадян (повну, а також скорочену відповідно до частини третьої статті 121 цього Закону), його статус та юридичну адресу; мету та завдання об'єднання громадян; умови і порядок прийому в члени об'єднання громадян, вибуття з нього; права і обов'язки членів (учасників) об'єднання; порядок утворення і діяльності статутних органів об'єднання, місцевих осередків та їх повноваження; джерела надходження і порядок використання коштів та іншого майна об'єднання, порядок звітності, контролю, здійснення господарської та іншої комерційної діяльності, необхідної для виконання статутних завдань; порядок внесення змін і доповнень до статутного документа об'єднання; порядок припинення діяльності об'єднання і вирішення майнових питань, пов'язаних з його ліквідацією.

У відповідності із частиною 3 статті 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців», зокрема, зміни до установчих документів юридичної особи підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом.

Однак, в порушення вищезазначених норм Закону відповідач, після винесення попередження від 07.09.2010 року №34-о/д, не усунула виявлених контролюючим органом порушень. Згідно з підпункту 8.2 розділу 8 Статуту Асоціації фермерів та землевласників Ренійського району «Бессарабія»зміни, що сталися в Статуті об'єднання, підлягають державній реєстрації та вступають з цього моменту в силу, однак відповідач, не надавав для реєстрації зміни щодо місця розташування організації.

Статтею 19 Закону України «Про об'єднання громадян»визначено, що припинення діяльності об'єднання громадян може бути проведено шляхом його реорганізації або ліквідації (саморозпуску, примусового розпуску). Ліквідація об'єднання громадян здійснюється на підставі статуту або рішення суду.

За порушення законодавства, згідно положень статті 28 Закону України «Про об'єднання громадян», до об'єднання громадян можуть бути застосовані такі види стягнення: попередження; штраф; тимчасова заборона (зупинення) окремих видів діяльності; тимчасова заборона (зупинення) діяльності; примусовий розпуск (ліквідація).

Статтею 29 вищезазначеного Закону передбачено, що при вчиненні об'єднанням громадян правопорушення, яке не тягне за собою обов'язкового застосування іншого виду стягнення, передбаченого цим Законом, відповідний легалізуючий орган виносить письмове попередження.

На підставі статей 28, 29 Закону України «Про об'єднання громадян»позивачем внесено попередження про усунення порушень законодавства Асоціації фермерів та землевласників Ренійського району «Бессарабія», проте, відповідачем зазначені порушення не усунуто.

Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 32 того ж Закону, примусовий розпуск (ліквідація) об`єднань громадян за поданням реєструючого органу або прокурора, здійснюється за рішенням суду у разі продовження протиправної діяльності після накладення стягнень передбачених вищезгаданим законом.

Відповідно до пункту 13 Положення про порядок легалізації об'єднань громадян, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №140 від 26.02.1993 року, у разі припинення діяльності об'єднання громадян реєструючий орган приймає рішення про скасування запису в Реєстрі об'єднання громадян.

Частиною 3 статті 32 вищезазначеного Закону встановлено, що про примусовий розпуск (ліквідацію) об'єднання громадян реєструючий орган протягом п'ятнадцяти днів після набрання рішенням суду законної сили повідомляє у засобах масової інформації.

Судом першої інстанції необґрунтовано не взято до уваги, що відповідачем після накладення стягнення не виконані вимоги позивача щодо виправлення виявлених порушень, а саме: - не надає реєструючому органу відомості про зміну юридичної адреси, чим порушує власний статут та Закон України «Про об'єднання громадян».

За таких обставин колегія суддів приходить до висновку, що відповідачем допущені грубі і систематичні порушення законодавства з продовженням протиправної діяльності, не зважаючи на вимоги позивача про її припинення, що є порушенням Закону України «Про об'єднання громадян».

Доказів про усунення всіх порушень, відповідачем не було надано.

Крім того, колегія суддів наголошує, що при винесені оскаржуваної постанови суд першої інстанції необґрунтовано вийшов за межі позовних вимог та припинив юридичну особу Асоціацію фермерів та землевласників Ренійського району «Бессарабія», оскільки Законом України «Про об'єднання громадян»не передбачено такого виду стягнення як «припинення діяльності об'єднання громадян». Підстави та порядок примусового розпуску (ліквідації) об'єднання громадян передбачені в статті 32 Закону України «Про об'єднання громадян»: «За поданням легалізуючого органу або прокурора рішенням суду об'єднання громадян примусово розпускається (ліквідується) у випадках: 1) вчинення дій, передбачених статтею 4 цього Закону; 2) систематичного або грубого порушення вимог статті 22 цього Закону; 3) продовження протиправної діяльності після накладення стягнень, передбачених цим Законом; 4) зменшення кількості членів політичної партії до числа, коли вона не визнається як така».

Окрім цього, колегія суддів зазначає, що суд першої інстанції, необґрунтовано посилається, як на підставу для відмови в задоволенні позовних вимог щодо примусового розпуску відповідача, на те, що обмеження та заборони зазначені в ст. 22 Закону України «Про об'єднання громадян»стосуються політичних партій до яких відповідач не відноситься, оскільки підставою для звернення з даним позовом до суду було продовження відповідачем протиправної діяльності після накладення стягнень, передбачених вказаним Законом, ані систематичне або грубе порушення статті 22 цього ж Закону.

Таким чином, судова колегія дійшла висновку про те, що судом першої інстанції порушені норми матеріального права, що призвело до невірного вирішення спору, що в силу ст. 202 КАС України, є підставою для скасування оскаржуваної постанови.

Керуючись ст.ст. 196, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, колегія суддів,-

П О С Т А Н О В А И Л А :

Апеляційну скаргу Ренійського районного управління юстиції Одеської області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 30 червня 2011 року -задовольнити частково.

Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 30 червня 2011 року по справі за адміністративним позовом Ренійського районного управління юстиції Одеської області до Асоціації фермерів та землевласників Ренійського району «Бессарабія»про примусовий розпуск (ліквідацію) об'єднання громадян -скасувати.

Прийняти нову постанову, якою адміністративний позов Ренійського районного управління юстиції Одеської області до Асоціації фермерів та землевласників Ренійського району «Бессарабія»про примусовий розпуск (ліквідацію) об'єднання громадян -задовольнити частково.

Примусово розпустити (ліквідувати) Асоціацію фермерів та землевласників Ренійського району «Бессарабія», зареєстровану Ренійським управлінням юстиції Одеської області 26.05.2003 року, ідентифікаційний код - 26419038, місцезнаходження: м. Рені, вул. 3-го Гвардійського полку 13, оф.1.

В задоволенні решти позовних вимог -відмовити.

Постанова апеляційного суду набирає чинності негайно після її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом 20 днів після набрання чинності безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя: /М.П. Коваль/

Суддя: /В.О. Потапчук/

Суддя: /Г.В.Семенюк/