Постанова № 25711042, 22.08.2012, Донецький апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
22.08.2012
Номер справи
10/118/2011
Номер документу
25711042
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

донецький апеляційний господарський суд

Постанова

Іменем України

21.08.2012 р. справа №10/118/2011

Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого:Кододової О.В.суддівАзарової З.П., Радіонова О.О.при секретарі Коломієць С.О.за участю представників сторін: від позивача:Родіонова О.І., за довіреністювід відповідача: від ВДВС:Макаров І.В., за довіреністю не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргуДержавного підприємства «Луганськвугілля», м. Луганськ на ухвалу господарського суду Луганської області від25.06.2012 року по справі№10/118/2011 (суддя Мінська Т.М.)за позовом Публічного акціонерного товариства «Український комунальний банк», м. Луганськ до відповідача Державного підприємства «Луганськвугілля», м. Луганськпрозвернення стягнення на майно на суму 3580923 грн. 37 коп. В С Т А Н О В И В:

Державне підприємство «Луганськвугілля», м. Луганськ звернулося до господарського суду Донецької області із скаргою на дії державного виконавця, з вимого зобов'язати Відділ примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Луганській області зупинити виконавче провадження ВП №311.

Ухвалою господарського суду Луганської області від 25.06.2012р. скарга Державного підприємства "Луганськвугілля" від 24.05.2012р. № 03/8-305 з вимогою зобов'язати Відділ примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Луганській області зупинити виконавче провадження ВП № 31124360 залишена без задоволення.

Ухвалу мотивовано тим, що відповідач не довів наявність підстав для зупинення виконавчого провадження за наказом № 10/118/2011 від 18.10.2011р.

Не погодившись з прийнятою ухвалою, Державне підприємство «Луганськвугілля», м. Луганськ звернулося до суду з апеляційною скаргою, в якій просив скасувати ухвалу господарського суду Луганської області від 25.06.2012 року по справі №10/118/2011. В зазначеній апеляційній скарзі скаржник зазначає, що зазначене рішення прийнято з неповним з'ясуванням обставин справи, що мають значення для справи, та з порушенням матеріальних норм, а також без застосування належного у цій справі закону. Також в апеляційній скарзі зазначено, що не винесення постанови про зупинення виконавчого провадження по справі № 10/118/2011 свідчить про те, що дії державного виконавця суперечать діючому законодавству, зокрема ст. 37 п. 15 Закону України «Про виконавче провадження», Закону України № 2711 «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу».

Представник скаржника у судовому засіданні підтримав правову позицію, викладену в апеляційній скарзі.

Представник позивача у судовому засіданні проти скарги заперечував.

Розпорядженням суду від 21.08.2012р. було змінено колегію суддів та сформовано її у наступному складі: суддя Кододова О.В. -головуючий (суддя-доповідач); суддя Азарова З.П.-член колегії, суддя Радіонова О.О. - член колегії.

Колегія суддів Донецького апеляційного господарського суду, у відповідності до ст. 101 Господарського процесуального кодексу України, на підставі встановлених фактичних обставин, переглядає матеріали господарської справи та викладені в скарзі доводи щодо застосування судом при розгляді норм матеріального та процесуального права, що мають значення для справи.

Згідно з положеннями ст.101, ст.106 Господарського процесуального кодексу України апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість ухвали місцевого господарського суду в повному обсязі.

У відповідності до п.п. 2, 3, 4 частини 3 ст.129 Конституції України, основними засадами судочинства є рівність усіх учасників судового процесу перед законом та судом, забезпечення доведеності вини, змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно зі ст.ст. 42, ст.43 Господарського процесуального кодексу України - правосуддя у господарських судах здійснюється на засадах рівності всіх учасників судового процесу перед законом і судом та змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.

Розглянувши матеріали господарської справи, апеляційну скаргу, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, судова колегія апеляційної інстанції встановила.

Рішенням господарського суду Луганської області від 03.10.2011 № 10/118/2011 позов задоволено повністю. Звернуто на користь Позивача - Публічного акціонерного товариства "Український комунальний банк", м. Луганськ, вул. В.В.Шевченка, 18-А, код 24191588 стягнення на майно Відповідача - Державного підприємства "Луганськвугілля", м. Луганськ, вул. Лермонтова, 1-В, код 32473323, що передане в заставу відповідно до договору застави від 13.01.2005, а саме: вугільний концентрат, марки ГСШ 0-13 в кількості 23168т та вугільний концентрат марки Тк 0-100 в кількості 10950т, що знаходяться за адресами:

- шахтоуправління "Луганське" - м. Луганськ, сел. Ювілейний,

- ш. Лутугінська -Луганська область м. Лутугіно,

- ш. ХІХ з'їзду КПРС - Луганська область, Лутугінський район, с. Біле -1,

- ш. Вергільовська -Луганська область, м. Брянка, смт. Вергулівка, вул. Центральна, 1б, на суму в розмірі 3 580 923 грн. 37 коп., з яких заборгованості за кредитом - 2 286 893 грн. 16 коп., заборгованості по відсоткам 1 158 425 грн. 86 коп., пеня за прострочений кредит - 58274 грн. 61 коп., пеня за прострочені відсотки - 77329 грн. 74 коп.

18.10.2011р. видано наказ господарського суду Луганської області на примусове виконання рішення господарського суду Луганської області від 03.10.2011 № 10/118/2011 про звернення стягнення на майно.

08.02.2012р. заступником начальника відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Луганській області відкрито виконавче провадження ВП № 31124360 за наказом № 10/118/2011 від 18.10.2011р. (а.с. 123)

05.04.2012р. Державне підприємство "Луганськвугілля" звернулось до начальнику відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Луганській області із заявою № 09/8-189 якою просило винести постанову про зупинення виконавчого провадження за наказом № 10/118/2011 від 18.10.2011.

23.04.2012р. Відділ примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Луганській області листом № 2067/01.4-33/5 від 23.04.2012 повідомив, що підстави для зупинення вищевказаного виконавчого провадження відсутні.

Відповідач у справі -Державне підприємство "Луганськвугілля" звернувся до господарського суду Луганської області зі скаргою від 24.05.2012 № 03/8-305 на дії державного виконавця, з вимогою зобов'язати Відділ примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Луганській області зупинити виконавче провадження ВП № 31124360.

Ухвалою господарського суду Луганської області від 25.06.2012р. скарга Державного підприємства "Луганськвугілля" від 24.05.2012р. № 03/8-305 з вимогою зобов'язати Відділ примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Луганській області зупинити виконавче провадження ВП № 31124360 залишена без задоволення.

Перевіривши повноту встановлених судом першої інстанції обставин справи та правильність їх юридичної оцінки, Донецький апеляційний господарський суд дійшов висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, за наступних підстав.

Відповідно до ст.124 Конституції України та ст. 115 Господарського процесуального Кодексу України, рішення, ухвали, постанови господарського суду, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України і виконуються у порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження".

Частиною 1 статті 116 Господарського процесуального кодексу України, зокрема, передбачено, що виконання рішення господарського суду провадиться на підставі виданого ним наказу, який є виконавчим документом.

Згідно ч. 1 ст. 2 Закону України «Про виконавче провадження»примусове виконання рішень в Україні покладається на Державну виконавчу службу, яка входить до системи органів Міністерства юстиції України. ( у редакції чинній станом на 08.02.2012року)

За змістом Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження, як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, зазначених у цьому Законі, спрямованих на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які здійснюються на підставах, у спосіб та в межах повноважень, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, виданими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Відповідно до ст.3 Закону України "Про виконавче провадження" судові накази підлягають виконанню Державною виконавчою службою.

Державний виконавець відкриває виконавче провадження на підставі виконавчого документа за заявою стягувача або його представника пропримусове виконання рішення, зазначеного в статті 3 цього Закону ( ст. 18 Закону України "Про виконавче провадження").

Відповідно до ст. 24 Закону України "Про виконавче провадження" державний виконавець зобов'язаний прийняти до виконання виконавчий документ і відкрити виконавче провадження, якщо не закінчився строк пред'явлення виконавчого документа до виконання і цей документ відповідає вимогам, передбаченим цим Законом, та пред'явлений до виконання до органу державної виконавчої служби за належним місцем виконання рішення. Державний виконавець у 3-денний строк з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження. В постанові державний виконавець встановлює строк для добровільного виконання рішення, який не може перевищувати семи днів, та попереджає боржника про примусове виконання рішення після закінчення встановленого строку зі стягненням з нього виконавчого збору і витрат, пов'язаних з провадженням виконавчих дій, передбачених цим Законом.

На виконання вимог Закону України "Про виконавче провадження" заступником начальника відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Луганській області 08.02.2012р. прийнято постанову ВП№31124360, відповідно до змісту якої відкрито виконавче провадження з виконання наказу №10/118/2011 виданого 18.10.2011року.

Відповідно до ст. 5 Закону України "Про виконавче провадження" державний виконавець зобов'язаний вживати заходів примусового виконання рішень, встановлених цим Законом, неупереджено, своєчасно, повно вчиняти виконавчі дії.

За приписами ст.7 Закону України "Про виконавче провадження" державний виконавець зобов'язаний використовувати надані йому права у точній відповідності із законом і не допускати у своїй діяльності порушення прав та законних інтересів громадян і юридичних осіб.

Згідно п. 15 ч. 1 ст. 37 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження підлягає обов'язковому зупиненню у разі:

внесення підприємства паливно-енергетичного комплексу до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".

Згідно абз. 6 п. 3.7. ст. 3 цього ж Закону, на строк участі підприємства паливно-енергетичного комплексу у процедурі погашення заборгованості підлягають зупиненню виконавчі провадження та заходи примусового виконання рішень щодо цього підприємства із стягнення заборгованості, яка виникла до 1 січня 2012 року, що підлягають виконанню в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження", крім рішень про виплату заробітної плати, вихідної допомоги, інших виплат (компенсацій), що належать працівнику у зв'язку з трудовими відносинами, відшкодування матеріальної (майнової) шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, стягнення аліментів та рішень про стягнення заборгованості із сплати внесків до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, яка виникла до 1 січня 2011 року, і заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів Пенсійного фонду України.

В преамбулі Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно -енергетичного комплексу" від 23.06.2005р. № 2711-IV зазначено, ще цей Закон визначає комплекс організаційних та економічних заходів, спрямованих на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу.

Метою цього Закону є сприяння поліпшенню фінансового становища підприємств паливно-енергетичного комплексу, запобіганню їх банкрутству та підвищенню рівня інвестиційної привабливості шляхом урегулювання процедурних питань та впровадження механізмів погашення заборгованості, надання суб'єктам господарської діяльності права їх застосування, визначення порядку взаємодії органів державної влади та органів місцевого самоврядування, розпорядників бюджетних коштів із суб'єктами господарської діяльності щодо застосування механізмів погашення заборгованості.

Згідно ст. 2 дія цього Закону поширюється на підприємства паливно - енергетичного комплексу, а також інших учасників розрахунків, які мають або перед якими є заборгованість, що виникла внаслідок неповних розрахунків за енергоносії.

Пункт 1.4. ст. 1 Закону 2711 наводить поняття заборгованості в розумінні цього Закону - це підтверджена учасниками розрахунків на розрахункову дату сума коштів, яка:

1)підлягає сплаті за товари, роботи (послуги), спожиті у процесі виробництва (видобутку), передачі (транспортування) та/або постачання енергоносіїв, відповідно до укладених договорів або з інших підстав, передбачених законом, у тому числі суми пені, штрафних та фінансових санкцій, але не сплачена;

2) є податковим боргом та підлягає сплаті, але не сплачена, до бюджетів усіх рівнів та державних цільових фондів, у тому числі ліквідованих;

3) підлягає сплаті, але не сплачена, до цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу Міністерства палива та енергетики України;

4)передбачена видатками бюджетів усіх рівнів, але не отримана суб'єктами господарської діяльності, у тому числі за пільгами та субсидіями, для сплати за спожиті енергоносії;

5)підлягає сплаті і виникла внаслідок відсутності у Державному бюджеті України минулих років видаткових статей або передбачення видатковими статтями часткового фінансування видатків для розрахунків за енергоносії, у тому числі за пільгами та субсидіями (трансфертами), спожиті підприємствами, організаціями, закладами та установами, які фінансуються з бюджетів усіх рівнів.

6) є заборгованістю казенних підприємств, у тому числі тих, які були казенними станом на 1 січня 2011 року, за зобов'язаннями з оплати електричної енергії у розмірі станом на 1 липня 2011 року, що є непогашеними на дату набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України з питань врегулювання заборгованості за електричну енергію".

Поняття заборгованості в розумінні п. 1.4. цього Закону наводиться для цілей погашення такої заборгованості, в порядку, встановленому цим Законом. Цей Закон встановлює спеціальну процедуру погашення такої заборгованості (різні види взаємозаліків, врегульованих цим Законом).

П. 3.7. Закону 2711 як один із заходів, спрямованих на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно -енергетичного комплексу, передбачено, що на строк участі підприємства паливно-енергетичного комплексу у процедурі погашення заборгованості підлягають зупиненню виконавчі провадження та заходи примусового виконання рішень щодо цього підприємства із стягнення заборгованості, яка виникла до 1 січня 2012 року, що підлягають виконанню в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження", крім рішень про виплату заробітної плати, вихідної допомоги, інших виплат (компенсацій), що належать працівнику у зв'язку з трудовими відносинами, відшкодування матеріальної (майнової) шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, стягнення аліментів, та рішень про стягнення заборгованості із сплати внесків до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, яка виникла до 1 січня 2011 року, і заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів Пенсійного фонду України.

Рішенням господарського суду Луганської області від 03.10.2011 № 10/118/2011 звернуто стягнення на майно відповідача, що було передано в заставу, тобто предметом розгляду справи № 10/118/2011 було не стягнення заборгованості, а звернення стягнення на визначене майно.

З наведеного вбачається, що з боку державної виконавчої служби вжиті необхідні заходи, передбачені Законом України "Про виконавче провадження», отже обґрунтованим та правомірним є висновок господарського суду першої інстанції про відмову у задоволенні скарги Державного підприємства «Луганськвугілля», м. Луганськ.

Відповідно до положень п.п. 1, 3 ч. 2 Постанови Пленуму Верховного суду України № 14 від 26.12.2003 р. "Про практику розгляду судами скарг на рішення, дії або бездіяльність органів і посадових осіб державної виконавчої служби та звернень учасників виконавчого провадження" при розгляді справ за скаргами на рішення, дії або бездіяльність органів державної виконавчої служби суди мають керуватися положеннями ст. 55 Конституції України та іншими нормами права. У разі відсутності спеціальної норми щодо вирішення певних питань, які виникають при розгляді скарг на рішення, дії або бездіяльність посадових осіб державної виконавчої служби, до заяв учасників виконавчого провадження мають застосовуватися положення Господарського процесуального кодексу України, в тому числі розділ ХІ, тобто кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального Кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

За приписами ст. 34 Господарського процесуального Кодексу України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Судова колегія Донецького апеляційного господарського суду керуючись ст. 43 Господарського процесуального кодексу України дійшла висновку, що доводи заявника, викладені в апеляційній скарзі не обґрунтовані, не доведені належними та допустимими доказами в розумінні ст.33, ст.34 Господарського процесуального кодексу України та спростовуються наявними в матеріалах по розгляду скарги документами.

За таких обставин, судова колегія дійшла висновку, що ухвала господарського суду Луганської області від 25.06.2012року по справі №10/118/2011 підлягає залишенню без змін, а апеляційна скарга Державного підприємства «Луганськвугілля», м. Луганськ - без задоволення.

Судові витрати відповідно до ст. 49 ГПК України покласти на відповідача (скаржника).

Результати апеляційного провадження у справі №10/118/2011 оголошені в судовому засіданні.

Керуючись ст. 33, ст. 34, ст. 43, ст. 49, ст. 99, ст.101, ст.103, ст.105, 106 Господарського процесуального кодексу України, Донецький апеляційний господарський суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Державного підприємства «Луганськвугілля», м. Луганськ на ухвалу господарського суду Луганської області від 25.06.2012р. у справі №10/118/2011 - залишити без задоволення.

Ухвалу господарського суду Луганської області від 25.06.2012р. у справі №10/118/2011 - залишити без змін.

Постанову апеляційної інстанції може бути оскаржено до Вищого господарського суду України протягом двадцяти днів з набрання постановою апеляційного господарського суду законної сили.

Головуючий Кододова О.В.

Судді: Азаров З.П.

Радіонова О.О.

Надруковано 6екз.: позивачу-1екз., відповідачу-1екз., у справу -1екз.,ДАГС-1екз., господарському суду-1екз., ВДВС-1екз.