Рішення № 25710946, 20.08.2012, Господарський суд Хмельницької області

Дата ухвалення
20.08.2012
Номер справи
14/1117-10
Номер документу
25710946
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

_______________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"20" серпня 2012 р.Справа № 14/1117-10

За позовом Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області, м. Хмельницький

до публічного акціонерного товариства "Полонський гірничий комбінат" , м. Полонне

про стягнення 38 322, 34 грн. шкоди

Суддя Гладюк Ю. В.

Представники сторін:

Позивача: Кушнір Р.П. -за довіреністю

Відповідача: Ткачук В.М. - за довіреністю

Суть спору: позивач, після збільшення в судовому засіданні 19.08.2010р. позовних вимог, просить суд стягнути з відповідача на користь держави 38 322, 34 грн. шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу внаслідок здійснення спеціального водокористування для забезпечення господарсько-побутових потреб за відсутності дозволу.

Обгрунтовуючи позов, позивач наводить таке.

Проведеною екологічною інспекцією перевіркою дотримання вимог законодавства ПАТ „Полонський гірничий комбінат" встановлено, що останній здійснював спеціальне водокористування із струмка Грим'ячий для забезпечення побутових потреб за відсутності дозволу на спеціальне водокористування в період з 5 квітня по 21 квітня та з 22 квітня по 15 червня 2010 року. Цей факт підтверджується актами перевірки дотримання вимог законодавства, постановою про притягнення до адміністративної відповідальності та довідкою відповідача (копії додано до матеріалів).

Законодавчим обґрунтуванням позову є вимоги ст. ст. 48, 49, 110, 11 Водного кодексу України, ст. 68 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища".

Представник позивача в судових засіданнях позов підтримав, просить його задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні та відповідач у письмовому відзиві позов не визнають, вказують на те, що відповідач здійснив всі необхідні дії для отримання дозволу на спеціальне водокористування. Так, після закінчення строку дії дозволу, відповідач подав заяву на продовження строку його дії, додавши до заяви повний пакет документів, згідно переліку встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2002р. № 321. Однак, внаслідок неправомірної бездіяльності позивача питання отримання дозволу затягнулось.

Розглядом матеріалів встановлено.

20 -22 квітня 2010 року державною екологічною інспекцією в Хмельницькій області, на підставі ст. 20 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища" проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства ВАТ „Полонський гірничий комбінат", про що складено акт № 86 / 06 / 10, де вказано, що відповідач, на час перевірки є самовільним водокористувачем.

Акт підписаний старшим державним інспектором з ОНПС, державним інспектором з ОНПС, головним інженером, маркшейдером та головою правління ВАТ „Полонський гірничий комбінат".

Розрахунок збитків, внаслідок використання за відсутності дозволу на спеціальне водокористування здійснено на підставі Методики розрахунку відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженою Наказом Мінохорони навколишнього природного середовища від 20 липня 2009 року.

22 квітня 2010 року відповідачем видано довідку про те, що на ВАТ „Полонський гірничий комбінат" за період з 1 січня 2010 року по 5 квітня 2010 року вода не відбиралась на виробничі потреби. З 6 квітня по 21 квітня 2010 року на виробничі потреби використано 2, 4 тис. м. куб. води.

26 квітня 2010 року позивачем винесено постанову про визнання керівника підприємства відповідача винним у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачено ст. 48 КУпАП з накладенням на нього адміністративного стягнення у вигляді штрафу -136 грн.

Постанова винесена на підставі того, що при здійсненні господарської діяльності -забір поверхневих вод струмка, із застосуванням спеціальних технічних засобів, відповідачем не отримано дозвіл на спеціальне водокористування, що є самовільним користуванням.

5 травня 2010 року позивачем направлено відповідачу лист № 2661 / 03 з вимогою відшкодування шкоди, завданої навколишньому природному середовищу внаслідок водокористування без спеціального дозволу.

У справі наявні копії листування відповідача щодо надання дозволу на спеціальне водокористування, а саме: лист державного управління охорони навколишнього природного середовища в Хмельницькій області від 22 грудня 2009 року, направлений відповідачу, де вказано, що для отримання вказаного дозволу у випадку скидання стічних вод у водні об'єкти відповідачу необхідно додатково розробити та надати на затвердження проект нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин; заява відповідача про надання дозволу на спеціальне водокористування; дозвіл на спеціальне водокористування виданий відповідачу 25 січня 2007 року на три роки (в графі „Підпис" та „Місце печатки" підпис та печатки не міститяться).; лист Хмельницького регіонального відділу КВВР, де вказано, що останній погодить клопотання для одержання дозволу на спеціальне водокористування при виконанні перелічених відділом умов.

23 червня 2010 року державною екологічною інспекцією в Хмельницькій області, на підставі ст. 20 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища" проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства ВАТ „Полонський гірничий комбінат", про що складено акт № 126 / 06 / 10, де вказано, що відповідач, за період з 22 квітня по 15 червня 2010 року здійснив самовільний забір та скидання вод у відсутності дозволу на водокористування (спеціального).

Акт підписано старшим державним інспектором та двома інспекторами з ОНПС, головним інженером та керівником ВАТ „Полонський гірничий комбінат".

23 червня 2010 року відповідачем видано довідку. В тому, що відповідач на протязі з 22.04.10р. по 29.04.10 року використав на виробничі потреби 40 м. куб. води а з 30.04 по 15.05. 10 року - 200 м. куб.

5 липня 2010 року позивачем направлено відповідачу лист з вимогою відшкодування шкоди, виявленої в ході вищенаведеної перевірки.

Крім того, до матеріалів надано розрахунки шкоди, які здійснено на підставі Методики розрахунку відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженою Наказом Мінохорони навколишнього природного середовища від 20 липня 2009 року (суми шкоди -4 552, 74 грн. та 553, 60 грн.).

Також у справі наявна копія постанови Хмельницького окружного адміністративного суду у справі № 2-а-6253/10/2270/7 за позовом ВАТ „Полонський гірничий комбінат" до Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області про визнання проведених перевірок 20-22 квітня

2010 року і 23 червня 2010 року такими, що суперечать законодавству, якою в задоволенні позову відмовлено.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши надані докази та давши їм оцінку в сукупності, судом враховується наступне.

Відповідно до ст. 42 Водного кодексу України водокористувачами в Україні можуть бути підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства.

За ст. 38 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища" використання природних ресурсів в Україні здійснюється в порядку загального і спеціального використання природних ресурсів.

За ст. 46 Водного кодексу України водокористування може бути двох видів -загальне та спеціальне. Серед основних прав водокористувачів, передбачених ст. 42 Водного кодексу України, на ряду з іншими є здійснення загального та спеціального водокористування (п. 1). Пунктом 9 ст. 44 Водного кодексу України обумовлено, що водокористувачі зобов'язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.

Згідно ст. ст. 48, 49, 50 Водного кодексу України спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів.

Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб;

строки спеціального водокористування встановлюються органами, які видали дозвіл на спеціальне водокористування.

Спеціальне водокористування може бути короткостроковим (до трьох років) або довгостроковим (від трьох до двадцяти п'яти років).

У разі необхідності строк спеціального водокористування може бути продовжено на період, що не перевищує відповідно короткострокового або довгострокового водокористування.

Продовження строків спеціального водокористування за клопотанням заінтересованих водокористувачів здійснюється державними органами, що видали дозвіл на спеціальне водокористування;

спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу.

Дозвіл на спеціальне водокористування видається:

державними органами охорони навколишнього природного середовища - у разі використання води водних об'єктів загальнодержавного значення;

Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими Радами за погодженням з державними органами охорони навколишнього природного середовища - у разі використання води водних об'єктів місцевого значення.

Видача дозволу на спеціальне водокористування здійснюється за клопотанням водокористувача з обгрунтуванням потреби у воді, погодженим з державними органами водного господарства, - в разі використання поверхневих вод, державними органами геології - в разі використання підземних вод та державними органами охорони здоров'я - в разі використання водних об'єктів, віднесених до категорії лікувальних.

Порядок погодження та видачі дозволів на спеціальне водокористування затверджується Кабінетом Міністрів України.

Вказаний порядок затверджений відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 13 березня 2002 р. N 321 (далі Порядок).

Відповідно до вищеназваних Порядку та норм Водного кодексу України відповідач, для здійснення спеціального водокористування, в період з 5 квітня по 15 червня 2010 року, повинен був мати дозвіл -спеціальний письмовий документ, де зазначаються:

1) найменування органу, що його видав;

2) найменування та реквізити водокористувача - юридичної особи (прізвище, ім'я, по батькові, адреса водокористувача фізичної особи);

3) термін, на який видано дозвіл;

4) ліміти забору води, використання води та скидання забруднюючих речовин;

5) умови спеціального водокористування;

6) інші відомості (у разі потреби( (п. 5 Порядку).

Копіїї дозволу, згідно п. 8 Порядку відповідач має надати відповідним установам державної санітарно епідеміологічної служби та органам водного господарства.

Відсутність дозволу (продовження строку дозволу) є порушенням вищенаведених норм статей 44, 48 Водного кодексу України

Згідно ст. 68 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища" відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи, винні у самовільному спеціальному використанні природних ресурсів.

Відносини у галузі охорони навколишнього природного середовища в Україні регулюються цим Законом, а також розроблюваними відповідно до нього земельним, водним, лісовим законодавством, законодавством про надра, про охорону атмосферного повітря, про охорону і використання рослинного і тваринного світу та іншим спеціальним законодавством.

Відповідно до ст. ст. 110, 111 Водного кодексу України відповідальність за порушення водного законодавства несуть особи, винні у недотриманні умов дозволу або порушенні правил спеціального водокористування;

підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.

Притягнення винних у порушенні водного законодавства до відповідальності не звільняє їх від обов'язку відшкодування збитків, завданих ними внаслідок порушення водного законодавства.

Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі (ст. 69 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища").

Заподіяння шкоди відповідачем підтверджується актами перевірки дотримання вимог законодавства № 86 / 06 / 10 від 20 -22 квітня 2010 року, від 23 червня 2010 року. Розмір шкоди підтверджується наданими розрахунками, проведеними згідно Наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20 липня 2009 року „Про затвердження методики розрахунку відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів".

Про правомірність здійснення такого розрахунку свідчить п. 1.2. названої Методики, в силу якого ця Методика встановлює порядок визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, у разі:

забруднення водних об'єктів, у тому числі пов'язаного із самовільними та аварійними скидами у водний об'єкт забруднюючих речовин та фізико-хімічних показників(далі -забруднюючі речовини) із зворотними водами або забруднюючих речовин у чистому вигляді, у складі сировини, продукції чи відходів, крім випадків забруднення територіальних і внутрішніх морських вод та виключної морської економічної зони України із суден, кораблів та інших плавучих засобів;

забруднення поверхневих та підземних вод під впливом полігонів (сміттєзвалищ) твердих побутових та промислових відходів;

самовільного використання водних ресурсів при відсутності дозвільних документів (дозволу на спеціальне водокористування та/або спеціального дозволу на користування надрами (підземні води));

забору, використання води та скиду забруднюючих речовин із зворотними водами з порушенням умов водокористування, встановлених у дозволі на спеціальне водокористування.

Доводи відповідача щодо відсутності дозволу через неправомірну бездіяльність позивача не можуть бути прийняті судом до уваги з огляду на те, що питання правомірності дій позивача було предметом судового дослідження в адміністративній справі. Неправомірність дій чи бездіяльності позивача не підтверджена відповідними судовими рішеннями.

Отже, позов обґрунтований, підтверджений належними доказами, а тому підлягає задоволенню з покладенням судових витрат на відповідача.

Керуючись ст.ст. 44, 49, 82, 84, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з публічного акціонерного товариства „Полонський гірничий комбінат" (Хмельницька область, м. Полонне, вул. Академіка Герасимчука, 190 б) в дохід державного бюджету України, місцевих бюджетів Полонської міської ради та Хмельницької обласної ради - 38 322, 34 грн. шкоди, зарахувавши кошти на аналітичний рахунок, відкритий в Головному управлінні Державної казначейської служби України у Хмельницькій області за балансовим рахунком 3311 „Кошти, які підлягають розподілу між Державним і місцевими бюджетами" Плану рахунків в розрізі кодів класифікації Полонська міська рада, р/р 33115331700363, код класифікації доходів 24062100, код одержувача 32565584, МФО 815013, Банк одержувача ГУ ДКСУ у Хмельницькій області.

Видати наказ.

Стягнути з публічного акціонерного товариства „Полонський гірничий комбінат" (Хмельницька область, м. Полонне, вул. Академіка Герасимчука, 190 б, код 05471879) в дохід державного бюджету України (одержувач коштів -УДКСУ у м. Хмельницький, код 38045529, банк -ГУ ДКСУ у Хмельницькій області, МФО - 815013, рах. 31218206783002, код класифікації - 22030001, призначення платежу -„Судовий збір, код 03500128, пункт ставок судового збору") - 1 609, 50 грн. судового збору.

Видати наказ.

Суддя Ю.В. Гладюк

Повний текст складено 22 серпня 2012 року.

Віддрук 3 прим:

1 - до справи

2. 3 сторонам