Головуючий у 1 інстанції - Борзаниця С.В.
Суддя-доповідач - Білак С. В.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 серпня 2012 року справа №2а/1270/2900/2012 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Білак С.В., суддів Казначеєва Е.Г., Гаврищук Т.Г., секретар судового засідання Варчук О.М., з участю представника позивача Барабанщикова О.М., представника відповідача та третьої особи Вінару К.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової служби України в Луганській області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 05 червня 2012 р. у справі № 2а/1270/2900/2012 за позовом Державного підприємства Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств ДП "Обласна дирекція "Луганськвуглереструктуризація" до Державної податкової інспекції в Лутугинському районі Луганської області Державної податкової служби, треті особи Державна податкова служба у Луганській області, Головне управління Державного казначейства України в Луганській області про скасування податкових повідомлень-рішень,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач Державне підприємство Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств ДП "Обласна дирекція" Луганськвуглереструктуризація" (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Державної податкової інспекції в Лутугинському районі Луганської області Державної податкової служби (далі - відповідач), треті особи - Державна податкова служба у Луганській області, Головне управління Державного казначейства України в Луганській області про скасування податкових повідомлень-рішень від 22.12.2006 року №0001732301/0, №0001722301/0 та №0001692301/0, якими визначено суму податкового зобов'язання із земельного податку з урахуванням штрафних санкцій у загальній сумі 29930,19 грн.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 05 червня 2012 р. позов було задоволено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, третя особа подала апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду першої інстанції скасувати, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права та відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначив, що підставами нарахування земельного податку стало неправомірно визначена платником податків пільга зі сплати земельного податку згідно ч.1 ст.12 Закону України «Про плату за землю».
На час виникнення спірних правовідносин Антрацитівська дирекція з ліквідації шахт ДП «Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» була платником податку за землю, тому відповідно до ст.26 Закону України «Про плату за землю» вона є суб'єктом відповідальності за порушення цього Закону.
В судовому засіданні представник відповідача та третьої особи підтримав доводи апеляційної скарги.
Представник позивача заперечував проти доводів апеляційної скарги.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, доводи апеляційної скарги представника відповідача та третьої особи, заперечення представника позивача проти доводів апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено судом апеляційної інстанції, Краснолуцькою ОДПІ 25.10.2006 року було проведено виїзну планову перевірку Антрацитівської дирекції з ліквідації шахт структурного підрозділу ДП «Луганська обласна дирекції з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» (ДП Обласна дирекція «Луганськвуглереструктуризація») з питань правильності нарахування та своєчасності внесення до бюджету сум земельного податку та правомірності пільг з цього податку за період з 01.04.2005 року по 30.06.2006 року, за результатами якої було складено акт №461/23-26447508 від 12 грудня 2006 року, яким встановлено порушення позивачем вимог пункту 3 статті 12 Закону України «Про плату за землю», зокрема, неправомірно застосовано пільги по платі за землю у 2005 - 2006 роках.
На підставі акта перевірки Лутугинською ДПІ 22.12.2006 року було прийнято податкові повідомлення-рішення №0001732301/0, №0001722301/0 та №0001692301/0, якими визначено суму податкового зобов'язання із земельного податку з урахуванням штрафних санкцій у загальній сумі 29930,19 грн.
Згідно Положення про Антрацитівську дирекцію з ліквідації шахт ДП «Обласна дирекція «Лутанськвуглереструктуризація», Антрацитівська дирекція з ліквідації шахт (далі - дирекція) створена згідно наказу ДП «Обласна дирекція «Луганськвуглереструктуризація» від 22.09.2003 року №1 та є структурним підрозділом ДП «Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств».
Як вбачається з матеріалів перевірки, була здійснена перевірка саме Антрацитівської дирекції з ліквідації шахт ДП «Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств», якою було встановлено, що Антрацитівської дирекції з ліквідації шахт ДП «Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» у періоді, що перевірявся, задекларувала пільги по сплаті земельного податку як підприємство, яке повністю утримується за рахунок державного бюджету.
Податкові зобов'язання (з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій) за платежем: земельний податок були застосовані спірним податковим повідомленням-рішенням саме до Антрацитівської дирекції з ліквідації шахт ДП «Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств».
Відповідно до частини 1 статті 11 Закону України «Про систему оподаткування» (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) відповідальність за правильність обчислення, своєчасність сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) і додержання законів про оподаткування несуть платники податків і зборів (обов'язкових платежів) відповідно до законів України.
Згідно з пунктом 1.1 статті 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) платники податків - юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно з законами покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), пеню та штрафні санкції.
Частинами 1, 3 статті 95 Цивільного кодексу України (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що філією є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює всі або частин) її функцій. Філії не є юридичними особами. Вони наділяються майном юридичної особи, що їх створила, і діють на підставі затвердженого нею положення.
Відповідно до частини 1 статті 2 Закону України «Про плату за землю»(в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом.
У статті 5 Закону України «Про плату за землю» (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, зокрема, що об'єктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди. Суб'єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач, у тому числі орендар.
Відповідно до статті 26 Закону України «Про плату за землю» (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) саме платники податку визначені як суб'єкти відповідальності за порушення цього Закону.
Згідно державних актів на право постійного користування земельною ділянкою, за користування якою нараховані податкові зобов'язання, з квітня 1980 року по вересень 2005 року постійним користувачем була шахта «Ленінка», а з вересня 2005 року - державне підприємство «Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств».
Відповідачем в порушення статті 1 та 5 Закону України «Про плату за землю» (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) були винесені спірні податкові повідомлення-рішення відносно Антрацитівської дирекції з ліквідації шахт ДП «Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств», оскільки вона не була юридичною особою та не була землекористувачем земельної ділянки, за користування якою справлявся податок.
Колегія суддів вважає правомірним висновок суду першої інстанції про те, що Антрацитівська дирекція з ліквідації шахт ДП «Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» відповідно до пункту 1.1 статті 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) не є платником земельного податку з юридичних осіб, оскільки на неї згідно із Законом України «Про плату за землю» (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) не покладений обов'язок сплачувати зазначений податок.
Відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування рішення є порушення судом норм матеріального чи процесуального права.
Доводи апеляційних скарг не дають підстав для висновку про те, що при розгляді справи судом першої інстанції було допущено неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.
Судова колегія дійшла висновку про те, що підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні, а тому відхиляє апеляційні скарги і залишає судове рішення без змін.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 160, 167, 184, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Державної податкової служби України в Луганській області - залишити без задоволення.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 05 червня 2012 р. у справі № 2а/1270/2900/2012 за позовом Державного підприємства Луганської обласної дирекції з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств ДП "Обласна дирекція "Луганськвуглереструктуризація" до Державної податкової інспекції в Лутугинському районі Луганської області Державної податкової служби, треті особи - Державна податкова служба у Луганській області, Головне управління Державного казначейства України в Луганській області про скасування податкових повідомлень-рішень - залишити без змін.
Вступна та резолютивна частина ухвали складена в нарадчій кімнаті та проголошена в судовому засіданні 10 серпня 2012 року, в повному обсязі складена 15 серпня 2012 року.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.
Ухвала суду може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складання рішення відповідно до ст.160 КАС України - з дня складання рішення в повному обсязі.
Головуючий суддя С.В.Білак
Судді Т.Г.Гаврищук
Е.Г. Казначеєв