ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 серпня 2012 р.Справа № 2а-4434/12/1470
Категорія:1.1.4Головуючий в 1 інстанції: Мельник О.М.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду
у складі:
головуючого - Ступакової І.Г.
суддів - Танасогло Т.М.
- Милосердного М.М.
при секретарі - Кауновій Ю.С.
за участю -представника позивача - кандидата у народні депутати України
по 127 одномандатному округу на виборах у Верховну Раду
України ОСОБА_3 -ОСОБА_4
- представників відповідача - кандидата у народні депутати
України по 127 одномандатному виборчому округу на виборах
у Верховну Раду України ОСОБА_5 -ОСОБА_6, ОСОБА_7
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою кандидата у народні депутати України по 127 одномандатному округу на виборах у Верховну Раду України ОСОБА_3 на постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 18 серпня 2012 року по справі за адміністративним позовом кандидата у народні депутати України по 127 одномандатному округу на виборах у Верховну Раду України ОСОБА_3 до кандидата у народні депутати України по 127 одномандатному виборчому округу на виборах у Верховну Раду України ОСОБА_5 про оскарження дій кандидата у народні депутати України, як суб'єкта виборчого процесу, -
В С Т А Н О В И Л А :
Кандидат у народні депутати України по 127 одномандатному виборчому округу на виборах у Верховну Раду України ОСОБА_3 звернувся до суду з адміністративним позовом до кандидата у народні депутати України по 127 одномандатному виборчому округу на виборах у Верховну Раду України ОСОБА_5 про встановлення факту порушення норм Закону України «Про вибори народних депутатів України»; визначення способу захисту законних прав та інтересів шляхом усунення порушень; притягнення до правової відповідальності осіб винних в порушеннях законодавства.
В обґрунтування адміністративного позову зазначалося, що кандидат у народні депутати ОСОБА_5 розмістив в друкованих засобах масової інформації агітацію та політичну рекламу, чим порушив норми Закону України «Про вибори народних депутатів», а саме статті 3, 45, 68, 73, 74.
Постановою Миколаївського окружного адміністративного суду від 18 серпня 2012 року в задоволені адміністративного позову кандидата у народні депутати України по 127 одномандатному округу на виборах у Верховну Раду України ОСОБА_3 до кандидата у народні депутати України по 127 одномандатному виборчому округу на виборах у Верховну Раду України ОСОБА_5 про оскарження дій кандидата у народні депутати України, як суб'єкта виборчого процесу - відмовлено.
В апеляційній скарзі кандидата у народні депутати України по 127 одномандатному округу на виборах у Верховну Раду України ОСОБА_3 ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги кандидата у народні депутати України по 127 одномандатному округу на виборах у Верховну Раду України ОСОБА_3, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з таких підстав.
Відповідно до статті 45 Закону України «Про вибори народних депутатів», витрати на підготовку і проведення виборів депутатів здійснюються виключно за рахунок коштів Державного бюджету України, виділених на підготовку та проведення виборів депутатів, та коштів виборчих фондів партій, кандидати у депутати від яких зареєстровані в загальнодержавному окрузі, кандидатів у депутати в одномандатних округах. Партія, кандидати у депутати від якої зареєстровані в загальнодержавному окрузі, кандидат у депутати в одномандатному окрузі для фінансування своєї передвиборної агітації зобов'язані утворити власний виборчий фонд, що формується в порядку, встановленому цим Законом. Фінансування передвиборних агітаційних заходів чи матеріалів з джерел, не передбачених частиною другою цієї статті, незалежно від наявності погодження з партіями - суб'єктами виборчого процесу чи кандидатами у депутати, забороняється.
Статтею 68 Закону України «Про вибори народних депутатів»визначено, що передвиборна агітація - це здійснення будь-якої діяльності з метою спонукання виборців голосувати за або не голосувати за певного кандидата у депутати або партію - суб'єкта виборчого процесу. Передвиборна агітація може здійснюватися в будь-яких формах і будь-якими засобами, що не суперечать Конституції України та законам України.», а також: «Політична реклама - це розміщення або поширення матеріалів передвиборної агітації за допомогою рекламних засобів. До політичної реклами належить також використання символіки або логотипів партій - суб'єктів виборчого процесу, а так само повідомлення про підтримку партією - суб'єктом виборчого процесу або кандидатом у депутати видовищних чи інших публічних заходів або привернення уваги до участі у таких заходах партії - суб'єкта виборчого процесу чи певного кандидата у депутати. Реклама друкованих видань (газет, журналів, книг), інших товарів та послуг з використанням прізвищ чи зображень (портретів) кандидатів, назв чи символіки партій - суб'єктів виборчого процесу також є політичною рекламою.».
Передвиборна агітація здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України, виділених на забезпечення ведення передвиборної агітації відповідно до цього Закону, коштів виборчих фондів партій, кандидатів у депутати в одномандатних округах. Кандидати у депутати, зареєстровані у загальнодержавному окрузі, можуть здійснювати передвиборну агітацію за кошти виборчого фонду партії. Використання власних коштів кандидатів у депутати чи коштів з інших джерел для проведення передвиборної агітації, у тому числі з ініціативи виборців, забороняється (п.6 ст.68 вказаного Закону).
Кандидат у депутати в одномандатному окрузі фінансує із коштів свого виборчого фонду заходи і матеріали передвиборної агітації та розміщення політичної реклами на власну підтримку. Підтримка кандидатом у депутати в одномандатному окрузі від свого імені проведення концертів, вистав, спортивних змагань, демонстрацій фільмів, телепередач чи інших публічних заходів, а також проведення зазначених публічних заходів на власну підтримку може здійснюватися лише у разі фінансування таких заходів із коштів виборчого фонду цього кандидата у депутати в одномандатному окрузі (п.8 ст.68 вказаного Закону).
Статтею 73 Закону України «Про вибори народних депутатів»визначено порядок використання друкованих засобів масової інформації (п.п.6-8), а саме: партія, кандидати у депутати від якої зареєстровані у загальнодержавному окрузі, кандидат у депутати в одномандатному окрузі мають право за рахунок коштів свого виборчого фонду публікувати агітаційні матеріали в друкованих засобах масової інформації будь-яких форм власності, що видаються в Україні, за винятком засобів масової інформації, зазначених у частині вісімнадцятій статті 74 цього Закону. Матеріали передвиборної агітації, передбачені в частині шостій цієї статті, публікуються на підставі угоди, що укладається від імені партії, кандидати у депутати від якої зареєстровані у загальнодержавному окрузі, кандидата у депутати в одномандатному окрузі розпорядником поточного рахунку відповідного виборчого фонду партії, кандидатом у депутати з редакцією (видавцем) друкованого засобу масової інформації. Без укладення угоди та надходження коштів на рахунок редакції (видавця) друкованого засобу масової інформації публікація цих матеріалів забороняється. Ця вимога не застосовується до засобу масової інформації, засновником (власником) якого є партія, кандидати у депутати від якої зареєстровані у загальнодержавному окрузі, кандидат у депутати в одномандатному окрузі для ведення їх власної передвиборної агітації. Редакції (видавці) друкованих засобів масової інформації усіх форм власності за письмовими запитами Центральної виборчої комісії, окружних виборчих комісій зобов'язані надавати їм усю інформацію про використання друкованої площі для розміщення агітаційних матеріалів, а в разі необхідності - надсилати їм копії відповідних угод, у платіжних документів, а також відповідні публікації.»
Нормами статті 74 Закону України «Про вибори народних депутатів»встановлено обмеження щодо ведення передвиборної агітації. Так пунктом 6 зазначеної статті встановлено засобам масової інформації, їх посадовим та службовим особам і творчим працівникам під час виборчого процесу у своїх матеріалах і передачах, не обумовлених угодами, укладеними відповідно до вимог частин п'ятої та десятої статті 72 і частин другої та сьомої статті 73 цього Закону, забороняється агітувати голосувати за або не голосувати за партії, кандидатів у депутати чи поширювати інформацію, яка має ознаки політичної реклами, безоплатно або яка оплачена з джерел, не передбачених законом...»пунктом 22 визначено: «забороняється виготовлення та розповсюдження друкованих передвиборних агітаційних матеріалів, що не містять відомостей про замовника друкованих передвиборних агітаційних матеріалів, установу, яка здійснила друк, їх тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск.»
З урахуванням наведених норм матеріального права та встановлених обставин по справі, колегія суддів не приймає до уваги доводи апеляційної скарги, оскільки ні в позовній заяві, ні в апеляційній скарзі позивачем не наведено належних обґрунтувань та не надано належних доказів порушення відповідачем як кандидатом у народні депутати України по 127 одномандатному виборчому округу на виборах у Верховну Раду України вимог ст.ст.3, 45, 68, 73, 74 Закону України «Про вибори народних депутатів», в тому числі використання відповідачем як кандидатом у депутати власних коштів чи коштів з інших джерел для проведення передвиборної агітації та відповідно доказів фінансування відповідачем своєї передвиборної агітації, а саме виготовлення та розміщення агітаційних матеріалів - друкованого засобу масової інформації (плакату), на який посилається позивач в адміністративному позові.
Таким чином, колегія суддів приходить до висновку про безпідставність та необґрунтованість позовних вимог кандидата у народні депутати України по 127 одномандатному округу на виборах у Верховну Раду України ОСОБА_3, про що правомірно було зазначено в оскаржуваному рішенні суду першої інстанції.
Враховуючи все вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, порушень матеріального та процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують. За таких обставин, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 175, 177, 195, 196; п.1 ч.1 ст. 198; ст. 200; п.1 ч.1 ст. 205; ст. 206 КАС України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу кандидата у народні депутати України по 127 одномандатному округу на виборах у Верховну Раду України ОСОБА_3 залишити без задоволення, а постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 18 серпня 2012 року залишити без змін.
Стягнути з ОСОБА_3 судовий збір за подачу апеляційної скарги до Одеського апеляційного адміністративного суду, оплата якого повинна здійснюватись на рахунок № 31212206781008, отримувач: ГУДКСУ в Одеській області, код ЄДРПОУ 37607526, банк отримувача: ГУДКСУ в Одеській області, МФО 828011, код ЄДРПОУ суду 34380461, в сумі 16,10 грн.
Ухвала апеляційного суду набирає чинності негайно після її проголошення, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий:
Судді: