Головуючий у 1 інстанції - Толстолуцька М.М.
Суддя-доповідач - Жаботинська С.В.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 серпня 2012 року справа №2а/0570/4772/2012 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Жаботинської С.В., суддів: Нікуліна О.А., Компанієць І.Д., розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Іллічівському районі м. Маріуполя на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 02 липня 2012 р. у справі № 2а/0570/4772/2012 за позовом ОСОБА_2 до Управління державної казначейської служби України в м. Маріуполі Донецькій області, Управління Пенсійного фонду України в Іллічівському районі м. Маріуполя (м. Маріуполь Донецької області) про стягнення суми збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 2627 грн. 04 коп., -
В С Т А Н О В И Л А :
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління державної казначейської служби України в м. Маріуполі Донецькій області, Управління Пенсійного фонду України в Іллічівському районі м. Маріуполя (м. Маріуполь Донецької області) про стягнення суми збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 2627 грн. 04 коп.
В позові зазначив, що відповідно договору купівлі - продажу від 14.01.2012 р. позивач придбав автомобіль марки«Mercedes-Benz», при реєстрації якого в органах ДАІ ним сплачено збір до пенсійного фонду з відчуження автомобіля в сумі 2 627,04 грн. Вважає, що сплата пенсійного збору у даному випадку є протиправною, оскільки відповідно до пункту 7 статті 1 Закону України «Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування» платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є юридичні та фізичні особи при відчуженні легкових автомобілів, крім легкових автомобілів, якими забезпечуються інваліди, та тих автомобілів, які переходять у власність спадкоємцям за законом. Наполягає на тому, що обов`язок зі сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування покладається саме на осіб лише у випадках відчуження, а не при купівлі автомобіля. Просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 02 липня 2012 р. у справі № 2а/0570/4772/2012 позов задоволено.
Стягнуто з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 збір на обов`язкове державне пенсійне страхування у розмірі 2 627 (дві тисячі шістсот двадцять сім) гривень 04 копійки, сплачений ОСОБА_2. відповідно до квитанції № 143528 від 18.01.2012 р.
Відповідач - Управління Пенсійного фонду України в Іллічівському районі м. Маріуполя з постановою суду не погодився, подав апеляційну скаргу, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права. В апеляції зазначає, що за редакцією Закону України від 07.06.2012 р. № 4911-VI «Про внесення змін до ст. 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що збір на обов'язкове державне пенсійне страхування сплачують підприємства, установи та організації всіх форм власності, а також фізичні особи, які набувають право власності на легкові автомобілі. Просить скасувати постанову суду першої інстанції, прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволені позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Колегія суддів, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції правильно встановив правовідносини між сторонами по справі, застосував відповідні норми матеріального та процесуального права та виходив з наступного.
Згідно довідки-рахунку № КІМ-667309 від 14.01.2012 р. позивач придбав автомобіль марки «Mercedes-Benz» за ціною 103 640,00 гривень.
11.04.2012 р. позивачем отримано Свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу серії САК № 6545597, відповідно до якого вказаний автомобіль зареєстровано за позивачем у 1-му ВРЕР м. Маріуполя при УДАІ ГУМВСУ в Донецькій області. В графі «Особливі відмітки» вказаного свідоцтва зазначено довідку-рахунок КІМ-667309 від 14.01.2012 р.
Відповідно до квитанції № 143528 від 18.01.2012 р. позивачем сплачено на розрахунковий рахунок 31214224700053, одержувач платежу - ПФУ (Іллічівський район м. Маріуполя), код одержувача 37989721, найменування установи банку - ГУ ДКСУ у Донецькій області, код банку одержувача 834016, призначення платежу «внесок до УПФУ 3% від вартості автомобіля» суму у розмірі 2 627,04 гривень.
Відповідно до вимог пункту 12 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 листопада 1998 року № 1740 (далі - Порядок), платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій з відчуження легкових автомобілів є підприємства, установи та організації всіх форм власності, а також фізичні особи, які набувають право власності на легкові автомобілі шляхом: купівлі легкових автомобілів, у тому числі у виробників або торгівельних організацій (крім випадків забезпечення автомобілями інвалідів згідно із законодавством); міни; дарування (безоплатної передачі); успадкування (крім випадків успадкування легкового автомобіля за законом); з інших підстав, передбачених законодавством.
За пунктом 13 Порядку збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій, визначених пунктом 12 цього Порядку, сплачується у розмірі трьох відсотків вартості легкового автомобіля, визначеної відповідно до договорів купівлі-продажу, довідок-рахунків торгівельних організацій, договорів міни, довідок органів митної служби, актів експертної оцінки вартості автомобіля, інших документів, що підтверджують цю вартість.
При реєстрації автомобіля позивачем сплачений з огляду на приписи вищенаведених пунктів 12, 13 Порядку збір на обов'язкове державне пенсійне страхування збір в розмірі 2 627,04 грн.(3 % вартості автомобіля), що підтверджено квитанцією № 143528 від 18.01.2012 р.
При цьому, сплата здійснена на підставі пункту 14 Порядку, за яким органи державтоінспекції здійснюють реєстрацію легкових автомобілів лише за умови сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що підтверджується документом про сплату цього збору та на підставі пункту 3.4 розділу 3 Інструкції про проведення державної реєстрації, перереєстрації та обліку транспортних засобі, оформлення і видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них та здійснення перевірок реєстраційно-екзаменаційних підрозділів Державтоінспекції МВС України, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 10 квітня 2002 року № 335, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 4 червня 2002 р. за № 472/6760 (далі -Інструкція).
Стосовно положень наведеної Інструкції суд зазначає, що згідно з Висновком Міністерства юстиції України від 14 лютого 2006 року № 2/60 рішення про державну реєстрацію Інструкції про проведення державної реєстрації, перереєстрації та обліку транспортних засобів, оформлення і видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них та здійснення перевірок реєстраційно-екзаменаційних підрозділів Державтоінспекції МВС України скасовано та 2 березня 2006 року зазначена Інструкція виключена з Державного реєстру нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади.
З питання застосування у спірних правовідносинах Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 листопада 1998 року № 1740 суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 4 статті 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
У роз'ясненні Пленуму Верховного Суду України, яке міститься в постанові від І листопада 1996 року № 9 (пункт 5) зазначено, що судам необхідно виходити з того, що нормативно-правові акти будь-якого державного чи іншого органу (акти Президента України, постанови Верховної Ради України, постанови і розпорядження Кабінету Міністрів України, нормативно-правові акти Верховної Ради Автономної Республіки Крим чи рішення Ради міністрів Автономної Республіки Крим, акти органів місцевого самоврядування, накази та інструкції міністерств і відомств, накази керівників підприємств, установ та організацій тощо) підлягають оцінці на відповідність як Конституції, так і закону. Якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно-правовий акт, який підлягав застосуванню, не відповідає чи суперечить законові, суд зобов'язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини.
Пунктом 7 статті 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 26 червня 1997 року № 400/97-ВР, в редакції станом на час спірних правовідносин, визначено виключний перелік осіб - платників збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, серед яких юридичні та фізичні особи при відчуженні легкових автомобілів, крім легкових автомобілів, якими забезпечуються інваліди, та тих автомобілів, які переходять у власність спадкоємцям за законом.
Відповідно до пункту 12 Порядку платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій з відчуження легкових автомобілів є підприємства, установи та організації всіх форм власності, а також фізичні особи, які набувають право власності на легкові автомобілі шляхом купівлі легкових автомобілів, у тому числі у виробників або торгівельних організацій.
Зазначена суперечність між законом і підзаконним актом, які по-різному врегульовують одне й те саме питання, виходячи з вимог частини 4 статті 9 КАС України та постанови Пленуму Верховного Суду України від 1 листопада 1996 року № 9, свідчить про те, що у спірних правовідносинах застосуванню підлягає пункт 7 статті 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно пункту 16 Порядку сума збору на обов'язкове державне пенсійне страхування сплачена позивачем зарахована в установленому порядку до спеціального фонду Державного бюджету, тому суд вважає, що позовні вимоги стягнення сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування при купівлі-продажу автомобіля в розмірі 2 627,04 грн. з Державного бюджету України підлягають задоволенню.
Доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про те, що при розгляді справи судом першої інстанції допущено неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.
Судова колегія дійшла висновку про те, що підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні, а тому відхиляє апеляційну скаргу і залишає судове рішення без змін.
Керуючись ст. ст. 24, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,-
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Іллічівському районі м. Маріуполя, залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 02 липня 2012 р. у справі № 2а/0570/4772/2012, залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через 5 днів після направлення копій особам, що беруть участь у справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням.
Головуючий: С.В. Жаботинська
Судді: О.А. Нікулін
І.Д. Компанієць